Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Pól godziny temu kupiłem ten monitor na allegro.Bierz go w ciemno...każda panorama jest lepsza od CRT..a Ci którzy twierdza ze tylko 20/21 cali wzwyż to...mają dużo kasy albo niewiadomo jakie wymagania:))

A ten monitor musi być swietny,kontrast 10 000:1 i 2ms czas reakcji,no i ta funkcja 4:3 in wide.
Masz tu recke która tylko utwierdzi Cię o słuszności zakupu tego cudeńka...
http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t358708.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 22:40, heaton 1992 bdg napisał:

Tryb 4:3 , czy rzeczywiście jest tak duża różnica pomiędzy 16:9 a 4:3 bo nie znam się
aż tak bardzo na tym , doradźcie coś ...

No różnica jest i to duża: różnica w obsługiwanych rozdzielczościach, różnica w przydatności do pracy / gry.

Ogólnie 4:3 uważa się za bardziej biurowe monitory, a 16:9 lepsze do rozrywki, choćby ze względu na oglądanie filmów w wersjach kinowych, a teraz już i HD po prostu.

Aczkolwiek istnienia opcji 4:3 w monitorze 16:9 sensu nie widzę, bo po co mieć taki monitor i z jego części po prostu nie korzystać? Chociaż z drugiej strony, jak się okaże, że jakiś program takiej rozdzielczości do tych proporcji "wide" nie obsługuje, to nie ma się przynajmniej spłaszczonego obrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 22:20, FerraEnzo napisał:

Pól godziny temu kupiłem ten monitor na allegro.Bierz go w ciemno...każda panorama jest
lepsza od CRT..a Ci którzy twierdza ze tylko 20/21 cali wzwyż to...mają dużo kasy albo
niewiadomo jakie wymagania:))

A ten monitor musi być swietny,kontrast 10 000:1 i 2ms czas reakcji,no i ta funkcja 4:3
in wide.
Masz tu recke która tylko utwierdzi Cię o słuszności zakupu tego cudeńka...
http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t358708.html


Tą reckę widziałem już jakiś czas tamu ;) A Ty kupujesz 19" czy 22" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 22:20, FerraEnzo napisał:

A ten monitor musi być swietny,kontrast 10 000:1 i 2ms czas reakcji,no i ta funkcja 4:3
in wide.
Masz tu recke która tylko utwierdzi Cię o słuszności zakupu tego cudeńka...
http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t358708.html


Bzdura - czemu MUSI być świetny? Po pierwsze te czasu reakcji LCD nie są rzeczywistymi, tzn. tymi, o które nam graczom rzeczywiście chodzi. Bo o ile pamiętam to są one mierzone na grey to grey, w rzeczywistości mają one ok 8 ms i to też dopiero od niedawna osiągają tak niskie wartości np. mój NEC ma podawane 5 ms a rzeczywisty ma ok 8 ms i jest to b. dobry wynik, a to LG podejrzewam, że też ma gdzieś około.
Kontrast - zapewne podany jest dynamiczny (chyba tak to się nazywa?) a rzeczywisty wynosi 2000:1 maks. Z resztą popatrz masz np. Samsungi z kontrastem 20000:1, a potem gdzieś dalej podany ten właściwy wynoszący... 1000:1. Gdyby monitor miał taki rzeczywisty to by ze dwa tysiaki kosztował.
No i to w końcu LG. Nie to żebym był uprzedzony, ale jest wiele monitorów, które dają lepszy obraz (NEC, czy Asus nawet) bo np. nie tylko parametry techniczne, ale i choćby dodatkowe powłoki na ekranie robią swoje - tutaj choćby błyszcząca powłoka NECa, która mi np. bardzo przypadła do gustu.

Także nie dajcie się zwieść napisowi na ulotce, bo panowie od marketingu tylko na to liczą i o to im dokładnie chodzi ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję monitora. Zwykły, nie panoramiczny, 19"w zupewłności wystarcza. Nie mam dużo pieniędzy, więc jeśli to możliwe, żeby był jak najtańszy. Chciałbym aby działał z nowymi kartami graficznymi, bo aaktualny jest za stary. Bardzo pilne, pomóżcie =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 00:58, ziptofaf napisał:

> /.../ Dobry CRT wyprzedza LCD pod każdym z powyższych względów...Ale to tak przy
okazji, bo zaraz mnie pół forum skrzyczy za szerzenie takich opinii :) /.../

Dlaczego zaraz skrzyczy? De gustibus non est disputandum, nieprawdaż?
Ja wolę LCD - i według mnie dobry LCD wyprzedza pod każdym względem CRT. Od 2002 roku mam właśnie LCD ( Eizo FlexScan 16") i nie zamieniłbym go na żaden CRT. Przy czym teraz przeciętny monitor LCD jest taki sam, a moze nawet lepszy, niż Eizo sprzed 6 lat ;-D
Każda pliszka swój ogonek chwali ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 17:21, KrzysztofMarek napisał:

Dlaczego zaraz skrzyczy? De gustibus non est disputandum, nieprawdaż?
Ja wolę LCD - i według mnie dobry LCD wyprzedza pod każdym względem CRT. Od 2002 roku
mam właśnie LCD ( Eizo FlexScan 16") i nie zamieniłbym go na żaden CRT. Przy czym teraz
przeciętny monitor LCD jest taki sam, a moze nawet lepszy, niż Eizo sprzed 6 lat ;-D

Trochę racji masz, ale zawodowi gracze nadal używają CRT. Ciężko im się dziwić - zerowy czas reakcji, lepszy kontrast (mówię o prawdziwym kontraście, a nie dynamicznym) i ładna czerń. Żyć, nie umierać.

Dnia 26.07.2008 o 17:21, KrzysztofMarek napisał:

Każda pliszka swój ogonek chwli ;-D

Zgadzam się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam,sie z tobą w 100%.Ale widziałem u kolegi monitor który ma kontrast 1000:1
i jest świetny...a 2000:1 czy tam 3000 to juz coś.Tak samo czas reakcji..wole aby monitor miał podawane 2ms a rzeczywiście by miał 5/6ms niż aby było napisane 8ms a miałby 15ms:)
Co do innych firm to patrzyłem tez na HP taki z błyszczącą powłoką..ale wybrałem LG''ka.
A poza tym punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...gdybym miał do dyspozycji 1300zł to bym kupił jakiegoś samsunga z hdmi 22'';))) ale nie mam a zadowolony jestem z tego co mam:)

9PAV01
Kupilem 19''
MKRaven
4:3 przydaje sie choćby w grach gdy nasz komp nie ciągnie rozdziałek panoramicznych:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 17:29, FerraEnzo napisał:

Zgadzam,sie z tobą w 100%.Ale widziałem u kolegi monitor który ma kontrast 1000:1
i jest świetny...a 2000:1 czy tam 3000 to juz coś.Tak samo czas reakcji..wole aby monitor
miał podawane 2ms a rzeczywiście by miał 5/6ms niż aby było napisane 8ms a miałby 15ms:)
Co do innych firm to patrzyłem tez na HP taki z błyszczącą powłoką..ale wybrałem LG''ka.
A poza tym punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...gdybym miał do dyspozycji 1300zł
to bym kupił jakiegoś samsunga z hdmi 22'';))) ale nie mam a zadowolony jestem z tego
co mam:)

Wiem wiem. Ja po prostu napisałem to, żeby ludzie nie myśleli, że LG zrobiło nagle jakiś kosmiczny monitor, a nie dla porównania go z innymi ;) , podczas gdy na rynku jest wiele monitorów o lepszych parametrach i lepszym stosunku cena / jakość, a komentowałem posta jakoś nad wyraz optymistycznego, z którego wynikało, że monitor jest świetny.

Dnia 26.07.2008 o 17:29, FerraEnzo napisał:

MKRaven
4:3 przydaje sie choćby w grach gdy nasz komp nie ciągnie rozdziałek panoramicznych:)

To po co kupować panorame? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 17:29, FerraEnzo napisał:

Zgadzam,sie z tobą w 100%.Ale widziałem u kolegi monitor który ma kontrast 1000:1
i jest świetny...a 2000:1 czy tam 3000 to juz coś.Tak samo czas reakcji..wole aby monitor
miał podawane 2ms a rzeczywiście by miał 5/6ms niż aby było napisane 8ms a miałby 15ms:) /.../

Z tym byłbym ostrożny. Mój Eizo ma podany czas reakcji 30 ms a smużenia na nim nie widać, w każdym przypadku na pewno nie bardziej widoczne (ja wcale nie widzę) niż w tych monitorach, które maja podany czas 2 ms. Najlepiej przed kupnem dokładnie samemu obejrzeć monitor w działaniu. Nie wolno kupować kota w worku!
Reklama to jedno a rzeczywistość, to coś zupełnie innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TO jak już będziesz miał tego lcdeka, to napisz jak się sprawuje w grach, filmach i ogólnie czy jest ok. Jeśli możesz ofc :}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 19:11, kedzior141 napisał:

Doradźcie :)
Chcę kupić monitor LCD.
tylko niewiem czy jest sens kupować panoramę...? Komputer głównie do gier, i oglądania
filmów.

Jeśli monitor ma być 22'' lub większy to panoramę bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 17:25, ziptofaf napisał:

Trochę racji masz, ale zawodowi gracze nadal używają CRT. Ciężko im się dziwić - zerowy
czas reakcji, lepszy kontrast (mówię o prawdziwym kontraście, a nie dynamicznym) i ładna
czerń. Żyć, nie umierać.

Czas reakcji w porównaniu do LCD rzeczywiście zerowy, czerń nie tyle co ładna, co prawdziwa (LCD nie ma czerni!), jedyne czego nie jestem pewien to kontrast, ale może jestem niedoinformowany w tym kierunku.

Ale LCD też ma swoje zalety, a największa (szczególnie do biur) to wymiary. Poza tym jak dla mnie LCD daje fajny "czysty" obraz - choć to też zależy od modelu.

A teraz tak z drugiej strony patrząc: pomyślcie, że bardzo dużo ludzi ma już LCD od kilku lat, kiedy to te monitory były tak z 10x gorsze, w tym i ja. I wiecie co? Ja jakoś znaczącej różnicy jakości po przesiadce z CRT na moje pierwsze LCD Compaqa nie odczułem te 5-6 lat temu i podejrzewam, że nie tylko ja, a przynajmniej nie na tyle, żeby zmusić mnie do powrotu do ogromniastego i ciężkiego (19'' CRT? A ma ktośdźwig i zbrojone biurko?!) monitora kineskopowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 19:11, kedzior141 napisał:

Doradźcie :)
Chcę kupić monitor LCD.
tylko niewiem czy jest sens kupować panoramę...? Komputer głównie do gier, i oglądania
filmów.


Ja dzisiaj[dosłownie dwie godziny. temu] kupiłem monitor Asus''a Vw193 tu masz zdjecia i troche info,ksztował mnie niewiele ponad 500zł czyli jak na cene monitorów to jest dość tani oto link: http://www.maximedia.pl/?c=monitory.lcd&p=asus_vw_193d Dodam jeszcze ze w sklepch internetowych jest jeszcze tańszy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2008 o 19:43, MKRaven napisał:

Czas reakcji w porównaniu do LCD rzeczywiście zerowy, czerń nie tyle co ładna, co prawdziwa
(LCD nie ma czerni!), jedyne czego nie jestem pewien to kontrast, ale może jestem niedoinformowany
w tym kierunku.

Kontrast też lepszy. To, że na monitorze LCD pisze 15000:1 to kpina. Realny kontrast w tańszych modelach rzadko przekracza 250:1.

Dnia 26.07.2008 o 19:43, MKRaven napisał:

Ale LCD też ma swoje zalety, a największa (szczególnie do biur) to wymiary. Poza tym
jak dla mnie LCD daje fajny "czysty" obraz - choć to też zależy od modelu.

Zgadzam się w 100%. Do biur LCD są super. Tam jakość obrazu nieważna, za to liczy się cena. A LCD kosztują grosze w produkcji. Za to w miejscach, gdzie liczy się jakość obrazu, pozostają plazmy i CRT.

Dnia 26.07.2008 o 19:43, MKRaven napisał:

A teraz tak z drugiej strony patrząc: pomyślcie, że bardzo dużo ludzi ma już LCD od kilku
lat, kiedy to te monitory były tak z 10x gorsze, w tym i ja. I wiecie co? Ja jakoś znaczącej
różnicy jakości po przesiadce z CRT na moje pierwsze LCD Compaqa nie odczułem te 5-6
lat temu i podejrzewam, że nie tylko ja, a przynajmniej nie na tyle, żeby zmusić mnie
do powrotu do ogromniastego i ciężkiego (19'' CRT? A ma ktośdźwig i zbrojone biurko?!)
monitora kineskopowego.


Myślisz tak, bo masz LCD :) Wydałeś już na niego kasę, więc musi być lepszy od poprzedniego. To normalna reakcja. A LCD-ki...cóż, to najgorsza z dostępnych technologii płaskich wyświetlaczy. Pod wieloma względami to krok wstecz w stosunku do CRT (wysoki czas reakcji, czerń, realny kontrast). Fakt, że krok wstecz świetnie rozreklamowany - co z tego, że kiepskie, jak o tym się powszechnie nie mówi. Jak w 300 sklepach powiedzą "kup LCD, CRT jest do chrzanu", to nawet osoba naprawdę dobrze znająca się na sprzęcie zwątpi - w końcu tylu ludzi ma LCD, że muszą mieć racje.
Fakt, że LCD mają zalety - większe przekątne, monitory panoramiczne. Ale z drugiej strony - większe przekątne ma też plazma (ja sam mam właśnie plazmę podłączoną do PS3. Warto było!), podobnie jak panoramiczność. Fakt, że takich wyświetlaczy nie zastosujemy w PC-tach. Tam pozostają niestety tylko LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie... Przed chwilą oglądając tv zauważyłem, że jak na lcd włącza się wygaszacz ekranu, to na telewizorze przechodzą poziome paski "śniegu". Dlaczego tak się dzieje...? O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dubel... Teraz zauważyłem, że nawet jak robię coś na komputerze i na monitorze jest jakaś rekacja, np. zrzucam okno firefoxa do paska, to na tv pojawiają się "zakłócenia" na chwilę.... O co chodzi? LCD wysyła jakieś fale, czy coś?
Edit: znalazłem odpowiedź tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic927135.html
Niby wszystko się zgadza, mam antenę za oknem oraz wzmacniacz podłączony do gniazdka...
Ale wciąż nie wiem, czemu tak się dzieje, bo odpowiedzi w ww. linku niewiele mówią... ;) LCD wysyłają jakieś sygnały w jakiejś odległości od siebie, czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować