Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Sluchaj polecam sobie kupic taki monitorek jak ja mam on nie kosztuje teraz duzo ewentualnie model 223BW. Do grania jak dla mnie rewelacja polecam, filmy ogladam na nim i tez jestem bardzo zadowolony. Cena kolo 900zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:D
A więc ponieważ mój stary monitor ;P z tyłkiem, że tak powiem psuje się powoli to doszedłem z tatkiem do wniosku, że czas go wymienić... Niestety ojczulek, który nie lubi wydawać za dużo kasy (ale i tak go kocham ^^) powiedział, że możemy kupić monitor do 300 zł :D.
http://allegro.pl/item409786085_kompletny_monitor_17_z_glsnikami_za_279_hit_.html# photo
Pomyślałem o tym ;). 17 calów mi wystarczy ;) tylko czy firma nie jest jakiś krzak czy sądzicie, że na ten monitor warto wydać te około 300 zł? Poradźcie ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:30, MLODY2K6 napisał:

Sluchaj polecam sobie kupic taki monitorek jak ja mam on nie kosztuje teraz duzo ewentualnie
model 223BW. Do grania jak dla mnie rewelacja polecam, filmy ogladam na nim i tez jestem
bardzo zadowolony. Cena kolo 900zl

Ja kupię raczej monitor za 1000zł o matrycy lepszej od TN 3generacji jednak. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:24, ziptofaf napisał:

I ostanie - PVA i MVA nie są dużo droższe. Za cenę 22" TN-ki mamy 20" PVA...


Niedawno sam rozglądałem się za monitorami LCD, dokładniej za 24" full-hd. Zasadniczo monitory z matrycami MVA/PVA były średnio 300zł droższe od monitorów z matrycami TN. Uważam, że 300zł to nie jest duża kwota za naprawdę lepszą jakość obrazu.
Oczywiście tu wchodzi inna kwestia - czas reakcji MVA/PVA nigdy nie dorówna TN. Tak samo S-IPS będzie dużo wolniejsze od pozostałych. O ile jeszcze w najnowszych MVA/PVA różnica w czasie reakcji jest niemalże niezauważalna w porównaniu do TN, to w S-IPS niestety da się to już odczuć. Dlatego też ja nie polecałbym akurat matrycy S-IPS dla graczy, to jest według mnie sprzęt bardziej dla grafików, którzy koniecznie muszą mieć perfekcyjne odwzorowanie kolorów, a czas reakcji nie ma dla nich takiego wielkiego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:30, MLODY2K6 napisał:

Sluchaj polecam sobie kupic taki monitorek jak ja mam on nie kosztuje teraz duzo ewentualnie
model 223BW. Do grania jak dla mnie rewelacja polecam, filmy ogladam na nim i tez jestem
bardzo zadowolony. Cena kolo 900zl

Hmmm....za tę cenę znalazłem 3 modele na matrycy PVA i MVA:
Samsung SM971P
BenQ FP93GP
Belinea 20" LCD 2080 S2 (nieco droższa).
Zgadnij, które będą miały wyższą jakość obrazu? TN, czy PVA? A są w tej samej cenie, co ten 223BW (notabene, widziałem dokładnie ten monitor u znajomego i ma takie...szare barwy. Wada wszystkich 223BW, czy konkretnego egzemplarza?)? Nie piszę, żeby cię urazić, ale tylko daję alternatywę dla 223BW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/..../
O, ja z kolei czytałem, że S-IPS to coś w rodzaju połączenia TN i PVA - czas reakcji TN, jakość PVA. Ale mogę się mylić...
Czyli może jednak zrezygnuję z IPS-a, skoro piszesz, że długi czas reakcji. Znasz może jakiś ciekawy model PVA lub MVA do 1500 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
To już nie lepiej 19" CRT? Wyjdzie taniej, a na pewno będziesz mieć wyższą jakość obrazu i komfort pracy.
Ten, do którego właśnie dałeś link jest...co najwyżej średni. Beznadziejna marka, tylko wejście D-sub (obniża to jakość obrazu przy używaniu LCD-ka...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:38, ziptofaf napisał:

Czyli może jednak zrezygnuję z IPS-a, skoro piszesz, że długi czas reakcji. Znasz może
jakiś ciekawy model PVA lub MVA do 1500 zł?


Ja szukając monitora dla siebie na samym początku ustaliłem sobie kilka priorytetów - monitor miał służyć do dwóch celów - pracy przy komputerze i grania na iksie. Jako że na komputerze nie ograniczam się do grania, ale także wykonuję niewielkie prace graficzne i zwracam niestety uwagę na przeróżne szczegóły, to od razu odrzuciłem monitory z matrycą TN. Nie jestem jednak profesjonalnym grafikiem, monitor miał mi służyć również do rozrywki, a że dodatkowo nie mam nieograniczonych funduszy, więc odrzuciłem również IPS. Pozostało PVA/MVA. Kolejnym kryterium była konieczna obecność dwóch typów portów - hdmi (port można powiedzieć - przyszłościowy) i component (do iksa). Jak już wcześniej wspominałem nie mam nieograniczonych funduszy, więc nie mogłem wybrać żadnego z high-endowych wówczas Samsungów. Ostatecznie znalazłem ten model: http://www.ceneo.pl/379528. Bardzo dobre recenzje i opinie, spełniał wszystkie postawione przeze mnie kryteria. Jedyną wadą jest brak wejścia DVI, ale na szczęście port ten jest kompatybilny z hdmi. W sumie dość poważnie przymierzałem się do kupna, ale okazało się oczywiście, że dużo bardziej potrzebny mi będzie laptop. No i wyszło tak, że tego monitora nie kupiłem. Bywa.
Nie wiem natomiast jak przedstawia się rynek monitorów LCD na dziś - możliwe, że są lepsze oferty, ostatnio nie przeglądałem żadnych newsów na ten temat :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:30, garrick napisał:

Pomyślałem o tym ;). 17 calów mi wystarczy ;) tylko czy firma nie jest jakiś krzak czy
sądzicie, że na ten monitor warto wydać te około 300 zł? Poradźcie ;D


Popieram przedmówcę - za 300zł lepiej kupić porządny monitor CRT. Owszem, dalej będzie zajmował tyle miejsca, ale przynajmniej będziesz miał z nim dużo mniej problemów. Nie wspominając o tym, że monitor LCD za 300zł nie będzie raczej grzeszył jakością obrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ten monitor w linku co podałeś prezentuje się całkiem, całkiem :)
Duży, wejście HDMI, niezły kontrast i czas reakcji. Dzięki. Chyba sobie coś takiego sprawię :)
A tak przy okazji - http://monitory.idg.pl/artykuly/50519.html . Pisze tam, że S-IPS ma najkrótszy czas reakcji na poziomie 2 ms (test z 2006 roku...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 21:12, ziptofaf napisał:

Pisze tam, że S-IPS ma najkrótszy czas reakcji na poziomie 2 ms (test z 2006 roku...).


Problem w tym, że S-IPS ma różny czas reakcji na różnych przejściach kolorów. Jeśli chodzi o sam czas reakcji, a także informacje podane przez producenta/sprzedawcę, to nie warto zwracać uwagi na cyfry. Najlepiej samemu sprawdzić w sklepie, czy to, co oferuje dany monitor Ci odpowiada. Tylko tutaj ważna kwestia - poproś, by monitor podłączono do normalnego komputera i ustaw w miarę normalnie jasność i kontrast. Po tym sprawdź, czy nie przeszkadza Ci efekt smużenia w filmach, pracy z przeglądarką internetową i ewentualnie jeśli będzie to możliwe - w grach. Cyferki niestety oznaczają różne przejścia, które zazwyczaj nie są ukazane w specyfikacji, a nawet po zobaczeniu tych magicznych literek btb za liczbą milisekund bardzo często można zauważyć wyraźne różnice w działaniu różnych monitorów z tymi samymi wartościami. Podawanie czasu reakcji to akurat chwyt marketingowy, aczkolwiek można od razu stwierdzić, że monitor jest do niczego, jeśli np przy matrycy TN będzie podane więcej niż 2-3ms ;).
Identyczna sytuacja jest z kontrastem i częściowo z ilością kandeli/m^2. Kontrast, tak samo jak czas reakcji to dane podawane jedynie w celach marketingowych, które zazwyczaj nie mają żadnego odzwierciedlenia w faktycznych właściwościach monitora. Jasność natomiast również niewiele mówi - deklarowana wysoka wartość wcale nie oznacza, że w bardzo dobrze oświetlonym pomieszczeniu będziesz mógł ustawić obraz o preferowanej jasności - to też trzeba samemu sprawdzić w sklepie.

Zamiast patrzeć na wartości podawane na stronach internetowych/etykietkach w sklepach, lepiej poszukać porządnych recenzji i opinii dotyczących danego modelu na różnych forach poświęconych monitorom. Oczywiście, nie zawsze będą one obiektywne, ale i tak obiektywniejsze niż słowa osoby chcącej sprzęt sprzedać :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem niedawno monitor Gateway® FPD1976W 19" Widescreen HD LCD http://www.gateway.com/retail/fpd1976w.php na razie zatrzymałem się na rozdzielczości 1440x900 i częstotliwości odświeżania 60 Hz a chciałbym 1680x1050 tylko jest mały problemik zawsze jak dam zastosuj na taką rozdzielczość to pokazuję się komunikat frequency out of range i nie da się powiększyć rozdzielczości nie wiem czy już więcej nie można czy coś to blokuję pobawiłem się w menu i znalazłem resolution reminder wyłączyłem go i mogłem powiększyć rozdzielczość ale po powiększeniu obraz stał się rozmazany latał na wszystkie kierunki , pomyślałem że trzeba zwiększyć częstotliwość odświeżania ekranu ale max to było 60 Hz i nawet jak bawiłem się sterownikami w nivindi (GF 7300 GT) to była tam opcja do konfiguracji rozdzielczość ale to też nie działało .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Wada wszystkich LCD-ków, zwłaszcza tańszych. One mają tylko jedną rozdzielczość, na której obraz dobrze wygląda (natywną). Niby można zmienić, ale odbije się to stratą jakości obrazu (co właśnie ciebie spotkało, gdy pisałeś o rozmazanym obrazie)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 17:31, Gizdek napisał:

/ciah/


Hmm na stronie, którą podałeś, pisze, że max. rozdzielczość to 1440x900, nie wiem w czym problem, skoro ta rozdzielczość chodzi dobrze. Rozdzielczości w monitorach niestety nie da się za bardzo "podkręcić".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:35, ziptofaf napisał:

> .... Cena kolo 900zl

Dnia 10.08.2008 o 20:35, ziptofaf napisał:

Hmmm....za tę cenę znalazłem 3 modele na matrycy PVA i MVA:
Samsung SM971P
BenQ FP93GP
Belinea 20" LCD 2080 S2 (nieco droższa).


BenQ FP93GP jest od dobrych paru miesięcy nie do dostania! Nawet na allegro. I wielka szkoda, bo to naprawdę świetny i udany model 19-ki na MVA. Mam takie 2, obok innego na TN - różnica w jakości jest kolosalna!!!

Ale aż dziw, że nikt jeszcze nie wspomniał o nadal dostępnym Samsungu SM 943T na PVA - cena ok. 850 zł. Też mi się przewinął przez ręce. Zatem jeśli rozważać zakup 19-ki na lepszej matrycy w standardzie 4:3 (przytoczony tutaj FP93GP), to SM943T jest najbardziej optymalną alternatywą (jakość+estetyka / cena)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaki polecacie monitor dla gracza ?
chodzi mi oczywiscie o LCD - ale nie wiem czy standard czy panorama...
jaka firma itd... dawno sie nie interesowalem tematem monitorow.
z bardzo wstepnego rozpoznania temtu spodobal mi sie 24" iiyama ProLite B2403WS-B
ale troche drogi.. cena to max 1000 - co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:48, moonman napisał:

jaki polecacie monitor dla gracza ?
chodzi mi oczywiscie o LCD - ale nie wiem czy standard czy panorama...

Jak wolisz :) Oba typy są dobre. Ja jednak jestem zwolennikiem panoram, bo lepiej się filmy ogląda :)

Dnia 13.08.2008 o 13:48, moonman napisał:

jaka firma itd... dawno sie nie interesowalem tematem monitorow.
z bardzo wstepnego rozpoznania temtu spodobal mi sie 24" iiyama ProLite B2403WS-B

Nie, nie i nie!

Dnia 13.08.2008 o 13:48, moonman napisał:

ale troche drogi.. cena to max 1000 - co polecacie?

Masz 1000 zł i kupujesz "monitor" na matrycy TN? Przecież to ani kolorów nie trzyma, problemy z kontrastem ma i wąskie kąty widzenia...
Przeczytaj to:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=30010&pid=412
I najnowszy wpis na moim gramsajcie (ja.gram.pl/ziptofaf), a zobaczysz, co naprawdę liczy się w monitorach....Dodam, że to bynajmniej nie przekątna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować