Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

ziptofaf: jak bym widział swoje wpisy ;]
hehe, przynajmniej Ty masz czas żeby tutaj siedzieć więc widać moje "jeczenie" na cos sie tu przydało :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cos nie widze "edit mode" ;]

Gizdek: jak najbardziej wymien d-sub na dvi, ale nie kupuj byle kabla, bo mamy kable i kable. Po pierwsze dobry kabel musi kosztowac, ale nie mozna tez popadac w druga skrajnosc, za dobre dvi to okolo 50-70zł, ale za to mamy podwójny ekran w tym zazwyczaj jeden to plecionka, filtr ferrytoway (swoja droga gowno, nie ma co sie rozpisywac o fizyce dzialania tegoz to wynalazku), pelny link (czyli wszystkie "piny" wtyczki sa polaczone), no i dobra osnowe kabla ktora nie zparcieje czy sie nie wykruszy po polroku np. przy wtyczce.

---
Korekta przy tym poscie jest znowu edit, przy poprzednim nie, jest tu jakis dzial bugtraq albo "zglos a admin moze zobaczy/naprawi?" ;]
Moderatora prosze o scalenie postów w jeden i z góry przepraszam za zdublowanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dwoma modelami monitorów - Samsung SyncMaste 940BW oraz Samsung SyncMaste 940BW+.
Nie wiem który jest lepszy, gdyż:

Samsung SyncMaste 940BW ma
# Kontrast : 500:1
# Czas reakcji : 4ms

natomiast

Samsung SyncMaste 940BW+ ma
# Kontrast : 2000:1
# Czas reakcji : 5ms

I który jest lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam odłożone 700 zł i tak się zastanawiam co by za to kupić. I tak patrzę się na mój monitor, mały Samsung SyncMaster 710n (17 cali), gram i oglądam filmy na nim już przeszło 2 lata i tak trochę kiepsko się prezentuje, postanowiłem więc kupić nowy monitor. Czego oczekuję. Przynajmniej 21 cali, mniejszego nie, gdyż nie lubię oglądać filmów na małych ekranach. Wiadomo, skoro filmy i gry to również bardzo ładny obraz, bo aktualny Samsung jest nieco pikselowy, co niekiedy denerwuje, szczególnie podczas oglądania filmu. Na biurku miejsca mam sporo, więc może być nieco grubaśny (ale nie mówimy o CRT ^^ tylko LCD itp.). Znajdzie się coś? Wiem, że za takie fundusze super monitora nie kupię, ale ceny tak spadają, w dodatku wyprzedaże czy promocje, może coś się znajdzie, a ja już raz zaufałem mojej wiedzy o monitorach, która była znikoma, wydając o wiele za dużo za taki monitor.

Zainteresował mnie ten LG ze względu na kontrast 10000:1, a jak wiem jest to dosyć spory kontrast, a kontrast podobno się liczy ^^: http://allegro.pl/item426149878_super_monitor_lg_w2252tq_pf_22_10000_1_sklep.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 21:38, Jaki Ganh1 napisał:

To który byś wybrał? Chodzi mi o jak najlepszą jakość obrazu.


Chyba wybrałbym LG. Bo pomimo, że wielkość plamki jest większa, to jednak zmniejszony pobór mocy, większy kontrast dynamiczny (bo typowy jest identyczny) i minimalnie większy kąt widzenia pionowego mogą robić różnice. Dodatkowo Samsung ma 21,6 cala a LG 22. (Choć różnice w wielkości są praktycznie nieykrywalne.

Ale decyzja należy do ciebie. Zapytaj w jakimś sklepie- może znajdą się jacych "fachowcy", którzy ci pomogą ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 17:56, balduran2 napisał:

Zastanawiam się nad dwoma modelami monitorów - Samsung SyncMaste 940BW oraz Samsung SyncMaste
940BW+.
Nie wiem który jest lepszy, gdyż:

Samsung SyncMaste 940BW ma
# Kontrast : 500:1
# Czas reakcji : 4ms

natomiast

Samsung SyncMaste 940BW+ ma
# Kontrast : 2000:1
# Czas reakcji : 5ms

I który jest lepszy?


Jeżeli patrzysz na kontrast i czas reakcji, to znaczy, że nie znasz się za bardzo na monitorach :)
Zanim jakiś kupisz, przeczytaj to:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=30010&pid=412
http://ja.gram.pl/blog_w pis.asp?id=89364&n=45
To powinno pomóc w podjęciu decyzji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 19:52, Jaki Ganh1 napisał:

Witam, mam odłożone 700 zł i tak się zastanawiam co by za to kupić. I tak patrzę się
na mój monitor, mały Samsung SyncMaster 710n (17 cali), gram i oglądam filmy na nim już
przeszło 2 lata i tak trochę kiepsko się prezentuje, postanowiłem więc kupić nowy monitor.
Czego oczekuję. Przynajmniej 21 cali, mniejszego nie, gdyż nie lubię oglądać filmów na
małych ekranach. Wiadomo, skoro filmy i gry to również bardzo ładny obraz, bo aktualny
Samsung jest nieco pikselowy, co niekiedy denerwuje, szczególnie podczas oglądania filmu.
Na biurku miejsca mam sporo, więc może być nieco grubaśny (ale nie mówimy o CRT ^^ tylko
LCD itp.). Znajdzie się coś? Wiem, że za takie fundusze super monitora nie kupię, ale
ceny tak spadają, w dodatku wyprzedaże czy promocje, może coś się znajdzie, a ja już
raz zaufałem mojej wiedzy o monitorach, która była znikoma, wydając o wiele za dużo za
taki monitor.

Zainteresował mnie ten LG ze względu na kontrast 10000:1, a jak wiem jest to dosyć spory
kontrast, a kontrast podobno się liczy ^^: http://allegro.pl/item426149878_super_monitor_lg_w2252tq_pf_22_10000_1_sklep.html


Kontrast się nie liczy. Tzn. liczy się, ale te 10000:1 jest z kosmosu wzięte. W rzeczywistości wątpię, aby było więcej jak 300-400:1. Zanim coś kupisz przeczytaj to, a zobaczysz, co liczy się w monitorze:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=30010&pid=412
http://ja.gram.pl/blog_wp is.asp?id=89364&n=45

PS Wierz mi, że ten LG co sobie wybrałeś, to chłam. Przyzwoity 22" na matrycy TN (która i tak jest do chrzanu, ale niektóre monitory na niej nie są złe) to minimum 850 zł (Samsung 226BW). Tańsze = śmieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś pierwszą osobą, która pyta się o tego LG i mówi, że skoro ma taki kontrast to musi być super.
Ale naprawdę popatrzcie czasem ludziska bo nie trzeba być znawcą, żeby się poznać: popatrz na inne monitory tej samej wielkości innych firm czy nawet samego LG i co? Nic! Oprócz tego, że nie mają takiego kontrastu, to wszystko inne mają bardzo podobne - także cenę. Wystarczy na chwile ruszyć czachą, żeby rozkminić, że jeśli ten monitor miałby choćby jeden tak wyśmienity parametr, to kosztowały przynajmniej te kilka stów więcej, a tak nie jest. Tak naprawdę, to nie dość, że nie jest to kontrast rzeczywisty, tylko dynamiczny i to w dodatku do tak dużej wartości podciągany za pomocą software''u, czyli sztucznie, co oprócz teoretycznej poprawy kontrastu pogarsza ogólną jakość obrazu, a do gier już się w ogóle nie nadaje. Wszystko to obliczone jest na naciągnięcie na sprzęt ludzi, którzy się nie znają. Ale ty masz na szczęście forum gram.pl :D .

PS. Poszukaj w archiwum (z dość niedawna) na GSie zipotafa jest ciekawy wpis o monitorach i matrycach LCD. Poświęć 3min. na przeczytanie, a już nie będziesz się błąkać zupełnie na ślepo przy półce sklepowej z monitorami.

PZDR

EDIT:
Nie zauważyłem, a zipotaf sam dał link do tego swojego wpisu ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 22:05, MKRaven napisał:

Nie zauważyłem, a zipotaf sam dał link do tego swojego wpisu ;) .

ZIPTOFAF, nie wprowadzaj ludzi w błąd :P

ale spoko, na mnie kiedyś ktoś napisał "szczypek" ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 19:52, Jaki Ganh1 napisał:

Witam, mam odłożone 700 zł i tak się zastanawiam co by za to kupić. I tak patrzę się
na mój monitor, mały Samsung SyncMaster 710n (17 cali), gram i oglądam filmy na nim już
przeszło 2 lata i tak trochę kiepsko się prezentuje, postanowiłem więc kupić nowy monitor.
Czego oczekuję. Przynajmniej 21 cali, mniejszego nie, gdyż nie lubię oglądać filmów na
małych ekranach. Wiadomo, skoro filmy i gry to również bardzo ładny obraz, bo aktualny
Samsung jest nieco pikselowy, co niekiedy denerwuje, szczególnie podczas oglądania filmu.
Na biurku miejsca mam sporo, więc może być nieco grubaśny (ale nie mówimy o CRT ^^ tylko
LCD itp.). Znajdzie się coś? Wiem, że za takie fundusze super monitora nie kupię, ale
ceny tak spadają, w dodatku wyprzedaże czy promocje, może coś się znajdzie, a ja już
raz zaufałem mojej wiedzy o monitorach, która była znikoma, wydając o wiele za dużo za
taki monitor.

Dnia 26.08.2008 o 19:52, Jaki Ganh1 napisał:

Zainteresował mnie ten LG ze względu na kontrast 10000:1, a jak wiem jest to dosyć spory
kontrast, a kontrast podobno się liczy ^^: http://allegro.pl/item426149878_super_monitor_lg_w2252tq_pf_22_10000_1_sklep.html



Dołuż 300 zł i kup sobie Samsunga SyncMaster T220 22cal , ja mam i bardzo sobie chwale :D krótki czas reakcji bo aż 2ms ;) 20000 :1 (kontrast) małe zużycie prądu bo aż 0.3W , naprawde warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy tego Nec''a nie dałoby rady gdzieś taniej kupić? Może na giełdzie komputerowej? Tam za bezcen można kupić porządną rzecz. Bo skoro taki IPS jest na prawdę rewolucyjny, to postaram sobie uzbierać jeszcze te 500 zł i go kupić, niż wydać 7 baniek na monitor który i tak nie będzie tym, czego szukam, bo nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 22:45, Jaki Ganh1 napisał:

A czy tego Nec''a nie dałoby rady gdzieś taniej kupić? Może na giełdzie komputerowej?

Jak ci się uda, to kupuj od razu :) Ja znalazłem za minimum 1100 zł, ale to dlatego, że ja mam ceny prosto z hurtowni.

Dnia 26.08.2008 o 22:45, Jaki Ganh1 napisał:

Tam za bezcen można kupić porządną rzecz. Bo skoro taki IPS jest na prawdę rewolucyjny,
to postaram sobie uzbierać jeszcze te 500 zł i go kupić, niż wydać 7 baniek na monitor
który i tak nie będzie tym, czego szukam, bo nie warto.


IPS jest najlepszym typem monitora dla gracza (nie liczę monitorów za 20000 zł). Ale jest drogi... Ja osobiście (mimo iż kasę mam) biorę w najbliższym czasie PVA - znacznie taniej, a jakość kolorów równie dobra (co dla mnie ma kolosalne znaczenie, bo od niedawna zajmuję się grafiką komputerową). Fakt, że nieco dłuższy czas reakcji matrycy (czego i tak nie zauważę, bo 6 ms to i tak bardzo niewiele), ale taniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 22:40, Jacobek92 napisał:

Dołuż 300 zł i kup sobie Samsunga SyncMaster T220 22cal , ja mam i bardzo sobie chwale
:D krótki czas reakcji bo aż 2ms ;) 20000 :1 (kontrast) małe zużycie prądu bo aż 0.3W
, naprawde warto :)


20000:1? Ty wiesz o czym w ogóle mówisz? To jest kontrast dynamiczny, włącz go sobie podczas gry i wytrzymaj 2 godziny...Oczy ci odpadną. W rzeczywistości ten model ma (bodajże) 500:1.
A czas reakcji - to jest gray to gray. Rzeczywisty to ok. 20-25 ms (tak w zasadzie, to w ciągu ostatniego roku, może nawet dwóch nie ma żadnej poprawy w tym zakresie), co i tak jest całkiem niezłe.
Poza tym masz niepełną paletę kolorów (ledwie 262 tysiące do 17 mln monitora o lepszej matrycy), co naprawdę psuje odwzorowanie barw (polecam sprawdzenie kolorymetrem).

Żeby nie było - twój monitor nie jest zły. Ale to tylko monitor na matrycy TN, więc nie można po nim wiele oczekiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam dobry monitor chociaz jest to CRT ale chciałbym sie wreszcie przesiasc na jakiegos LCD. Interesuje mnie monitor o wielkosci 22-23 cale i parametrach idealnych do grania i ogladania filmu. Chce tez przeznaczyc na ten zakup max 700zl. Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej pozbierać pieniążki. NEC to świetna firma. Mam już ponad rok czasu monitor i żadnych, odpukać usterek, żadnych martwych pikseli. Znajomi już parę razy na gwarancji oddawali swoje Benq i Samsungi. Chcieli oszczędzić te kilkaset złotych przy zakupie :)
Ja bym kupił tego NECa
http://www.nec-display-solutions.pl/?c=15&l=1&id=476&tab=main

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2008 o 23:03, samohud napisał:

mam dobry monitor chociaz jest to CRT ale chciałbym sie wreszcie przesiasc na jakiegos
LCD. Interesuje mnie monitor o wielkosci 22-23 cale i parametrach idealnych do grania
i ogladania filmu. Chce tez przeznaczyc na ten zakup max 700zl. Co polecacie?


Przeczytaj poprzednie posty na tej stronie, bo właśnie jedna osoba o to pytała...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować