Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

/.../
Miałem w 1997 roku 15" monitor. Włączenie większej niż 800*600 rozdzielczości kończyło się miazgą na ekranie. Fakt, że późniejsze monitory tego problemu nie miały. Ale początkowo był on bardzo widoczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2008 o 12:34, MasterHeroes napisał:

Gdzie można się dowiedzieć jaką max. rozdzielczość można ustawić na monitorze?? Mam monitor
firmy Benq


Podaj przekątną monitora i konkretny model...Bez tego to niewiele mogę doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w innym wątku ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Co sądzicie o tym monitorku LCD ? Mam zamiar go kupić ale chcę byc pewny że nie wydam kasy na badziew...

Model T260HD z tunerem TV.

http://www.samsung.com/pl/consumer/detail/detail.do?group=computersperipheral s&type=monitors&subtype=lcdtvtuner&model_cd=LS26TDDSUV/EN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ty to nazywasz monitorem? Jak dla mnie to telewizor :) Chora rozdzielczość FullHD sprawia, że całość wymaga bardzo mocnego sprzętu do osiągnięcia wysokich detali (co najmniej GTX280...) w najnowszych grach. To raz.
Po drugie, matryca. Ten monitor to zwykłe TN, co gwarantuje niską jakość obrazu.
Polecam zapoznać się z:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=30010&pid=412
http://ja.gram.pl/ziptofa f/45

I od razu podam przykładowy model na znacznie doskonalszej matrycy PVA w podobnej cenie:
http://www.ceneo.pl/379528

Sam taki miałem przez tydzień (oddałem, bo jest dla mnie za duży :)) i jakość obrazu olśniewa. Perfekcyjne przejścia tonalne, doskonałe odwzorowanie barw. Jedyną wadą jest brak wejścia DVI, ale jest HDMI, więc nic się nie traci. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest może powiedziane jakie firmy są najlepsze do produkcji LCD? No np ja innych płyt do nagrywania niż TDK czy Verbatim nie kupuje, albo chyba kiedyś plexor robił najlepsze nagrywarki (najdroższe tak przy okazji). LG to chyba właśnie dobra firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2008 o 12:50, ziptofaf napisał:

/.../
Ty to nazywasz monitorem? Jak dla mnie to telewizor :) Chora rozdzielczość FullHD sprawia,
że całość wymaga bardzo mocnego sprzętu do osiągnięcia wysokich detali (co najmniej GTX280...)
w najnowszych grach. To raz.
Po drugie, matryca. Ten monitor to zwykłe TN, co gwarantuje niską jakość obrazu.
Polecam zapoznać się z:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=30010&pid=412
http://ja.gram.pl/ziptofa f/45

I od razu podam przykładowy model na znacznie doskonalszej matrycy PVA w podobnej cenie:
http://www.ceneo.pl/379528

Sam taki miałem przez tydzień (oddałem, bo jest dla mnie za duży :)) i jakość obrazu
olśniewa. Perfekcyjne przejścia tonalne, doskonałe odwzorowanie barw. Jedyną wadą jest
brak wejścia DVI, ale jest HDMI, więc nic się nie traci. Polecam.


Dzięki za pomoc - mam Radka HD4870 i myślałem że pociągnie - zresztą można zjechać z rozdzielczością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za pomoc - mam Radka HD4870 i myślałem że pociągnie - zresztą można zjechać z
> rozdzielczością.

Ja się nie zgodzę. W końcu wielu ludzi gra obecnie na rozdzielczościach min. 1280x1024, a znaczna część też na 1600x1200 i większych. Wydaje mi się, że nawet dobry (ale nie high-endowy) komp pociągnie takie rozdzielczości bo w końcu FullHD to 1920x1080, oczywiście zależy to też od gry bo z takim Crysisem to tylko jakiś PCmonstrum by sobie poradził w takiej rozdzielczości.

Można zjechać z rozdzielczością? Nie radzę - pamiętaj, że w LCD piksel ma stałą wielkość, wiec praca w innej rozdzielczości niż natywna (czyli dla TV FullHD właśnie ta 1920x1080) to strata jakości obrazu dużo większa niż tylko wynikająca z mniejszej rozdzielczości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2008 o 12:26, Piwomaniak napisał:

Kiedy to ja miałem CRT, poztym te daewo jakieś dziwne były. Ja mam 17 LCD i więcej niż
1280x1024 nie wyciągne... to niby bardziej sie opłaca mieć 15? :/


Nie, nie rozumiesz :). Mylisz pojęcia pomiędzy CRT A LCD chyba? :P
Zresztą jak bardziej się opłaca mieć 15? Jeżeli 15 będzie miała te same osiągi co 17... to przecież 17" monitor jest większy! XD
---
@Ziptofaf [sorry, że tak niebezpośrednio odpisuję] : Ty piszesz o ''97, ja pisałem o ~2000, a ogólnie mówimy o dzisiejszych czasach :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2008 o 01:04, ziptofaf napisał:

> nie mam zamiaru grac w 1680x1050 a w 1280x1024 a moj sprzet po wymianie grafiki
(na grudzien)
> bedzie dzwigal max detale to klopotu nie bedzie. ba, juz teraz nie mam z detalami
klopotow.
Jak chcesz na 22" monitorze grać w 1280*1024. Rozdzielczość natywna to 1680*1050. Zmniejszenie
= miazga jakości. Przynajmniej na TN, bo na PVA jest to mniej widoczne :)
PS A jeżeli uważasz, że twój komp (nawet po upgradzie) wystarczy do 1680*1050, to się
mylisz. U mnie podkręcony Q9300 + 2xHD4850 potrafią nie wytrzymać przy Crysisie w 1600*1200
i wygładzaniu krawędzi.


Jakąs obsesje macie na punkcie Crysisa? Ta gra w ogóle do mnie nie trafiła, a na aktualnym sprzecie w takie gry jak GRID gram spokojnie w 1280x1024 w max det. Dajcie juz spokoj z tym crysisem.

Dnia 27.08.2008 o 01:04, ziptofaf napisał:

> i widzisz, sam sobie zaprzeczasz bo koledze polecasz 226Bw a przeciez powinienes
tak
> jak i mi pisac ze to strata kasy, ze lepiej dodac 300zl i miec tego zakichanego
pva czy
> jak mu tam.
Przecież napisałem, że jest o klasę gorszy. Czytanie ze zrozumieniem nie boli :) Tym
niemniej, jeżeli komuś zależy tylko na przekątnej i niskiej cenie, to wtedy pozostaje
tylko TN.
> 223bw widzialem na zywo, gralem kilkanascie godzin i jakosc obrazu jest dla mnie
wystarczajaca
> wiec zawiedziony nie bede.
I mimo wszystko - to się liczy. Jeżeli uważasz, że tobie wystarczy, to go weź. Ja tylko
pisałem, dlaczego inne matryce są lepsze.
PS Weź 226BW, jeżeli już. 223BW jest starszy i gorszy w kontraście. A kontrast (rzeczywisty)
się liczy.


poki co pozostane przy swoim crt, wymienie go za pare miesiecy na 19 cali rowniez crt i ten sam model a na nastepne wakacje pomysle o monitorku lcd ale napewno za kwote nie wieksza niz 900zl i conajmniej 21 cali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2008 o 22:20, samohud napisał:

Jakąs obsesje macie na punkcie Crysisa? Ta gra w ogóle do mnie nie trafiła, a na aktualnym
sprzecie w takie gry jak GRID gram spokojnie w 1280x1024 w max det. Dajcie juz spokoj
z tym crysisem.


Chodzi o to, że Crysis jest najlepszym benchmarkiem wymaganiowym, jaki istnieje. Doskonale pokazuje, jakie wymagania będą miały typowe gry za 2 lata :)

Dnia 27.08.2008 o 22:20, samohud napisał:

poki co pozostane przy swoim crt, wymienie go za pare miesiecy na 19 cali rowniez crt
i ten sam model a na nastepne wakacje pomysle o monitorku lcd ale napewno za kwote nie
wieksza niz 900zl i conajmniej 21 cali.

No to się wiele ode mnie nie różnisz - do zeszłego tygodnia miałem tylko CRT (Samsunga), ale zmieniam, bo mi się w Supreme Commandera głupio gra - tam jeden monitor to za mało. Najlepiej dwa, z czego jeden minimum 22".
PS W następne wakacje mamy już OLED i SED, a LCD staną się zamierzchłą przeszłością...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jupi! Wróciłem wczoraj z wakacji ;P i od daddiego dostałem prezent... Nowy monitor! SyncMaster943NW... Jest niesamowity ;). Bardzo miło się przy nim pracuje, a ta wielkość 19 cali to wcale nie tak mało zwłaszcza dla mnie (zawsze miałem małe monitory ;P). Wszystko to za cenę 510 zł... Jestem happy ;). Jak sądzicie dobry monitor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

garrick: skoro jesteś zadowolony to dobrze znaczy ze Tobie odpowiada, na razie... ;]
Ogolnie moje zdanie o TN jest znane. A jesli juz mowisz o wielkosci fizycznej ekranu to zalezy z jakiej odleglosi patrzysz na niego, dla mnie 20.1" to minimum jesli chodzi o monitor (w lap uwazam ze mask to 15.4" bo nie ma co targac worka cementu z soba ;) ). Ale tutaj tez duze znaczenie ma zastosowanie, do grania preferuje duze ekrany, oczywiscie RTS''y akurat lepiej miec na czyms mniejszym (gdy odpalilem StarCrafta na 80" to myslalem ze sobie kark skrece ;D ).
Reasumujac ciesz sie z nowej zabawki i oby Ci dlugo sluzyla, a co do ocen jej to po co sie denerwowac ;)

MKRaven: Prawie prawda ;) Mozna robic downsizing ze scalinigiem (zmniejszenie rzodzielczosci bez utraty) jesli x_natywnie /2 i y_natywnie/2. Czyli jesli ekran ma 1920 x 1080 to bez utraty jest tez 960x540. A dodatkowo jesli mamy mozliwosc wylaczenie scallowania (w monitorze jak i na karcie) to dowolna rozdzielczosc jaka miesci sie w normach mozna puscic na monitor, jedyny mankament to to ze bedzie to w "okienku", ale za to 1:1 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matizz11: kup TV. W podobnej cenie mozna miec np. Toshibe 32" na IPS (HDReady - nie fullHD), a jesli koniecznie chcesz miec fullHD to Panasa, albo ekonomicznie samsunga. Przy czym duzej roznicy podczas grania pomiedzy HDReady, a FullHD nie zobaczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 00:26, Kalejdoskop86 napisał:

Mam monitor LCD Samsung SyncMaster T220. Obraz w grach jest spoko, ale na forum razi
jak nie wiem... da się jakoś zmienić jasność?

Odpowie mi ktoś na pytanie? I jak można zrobić, żeby się nie trząsł sam monitor? Jak ruszam biurkiem to się trzęsie, to normalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 12:40, Kalejdoskop86 napisał:

> Mam monitor LCD Samsung SyncMaster T220. Obraz w grach jest spoko, ale na forum
razi
> jak nie wiem... da się jakoś zmienić jasność?
Odpowie mi ktoś na pytanie? I jak można zrobić, żeby się nie trząsł sam monitor? Jak
ruszam biurkiem to się trzęsie, to normalne?


Instrukcja obsługi -> ustawianie kontrastu i jasnosci.
Nie ruszaj biurkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wiem, że się znasz, więc pytam:
Warto kupić Lenovo 22" LCD L220X? Całość spełnia taką ilość testów jakości, że lepiej nawet nie mówić. Czy może lepiej jakiś inny, ale musi mieć 22" (24" jest dla mnie za duży)? Cena - do 1500 zł

PS W razie czego mam nawet kalibrator (Spyder cośtam :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 15:48, ziptofaf napisał:

/.../

Wiem, że się znasz, więc pytam:
Warto kupić Lenovo 22" LCD L220X? Całość spełnia taką ilość testów jakości, że lepiej
nawet nie mówić. Czy może lepiej jakiś inny, ale musi mieć 22" (24" jest dla mnie za
duży)? Cena - do 1500 zł

PS W razie czego mam nawet kalibrator (Spyder cośtam :))


Jak juz mówiłem nie znam się, jedynie miałem do czynia z dużą ilościa wyswietlaczy :)
Jeśli to ta sama konstrkucja co dawniej IBM''a i rzeczywiscie ma S-PVA (czyli matryce od samsunga to powinno być bez jakiś niewiadomych). Ale design to mogli poprawic po przejęciu od IBM produkcji laptopów, PC i peryferii. Choc lubie design surowy jaki oferuje EIZO to tutaj jest na moje oko brzydko, ale o gustach sie nie dyskutuje. A wracajac do matrycy to nie slyszalem by samsung robil to samo co z tanszymi PVA czyli pakowal FRC, więc pełne 8bitowe kolory.
Przyznam iż znalazles ciekawy monitor, no ale nie mam obecnie skad wziac do testowania takiego. No moze gdyby nie design ktory przypomina IBM z lat 99 to bym kupil i potestowal :).
Ale raczej niespodzianek nie powinno byc, pytanie tylko jeszcze czy czasem OSD nie zostalo wykastrowane.
Hoho Spider, calkiem fajny sprzecik z dobrym stosunkiem ceny do jakos/mozliwosci.


Dodam że jak ostatnio kupilem Thinkpada juz z logo lenovo r61 to sie okazalo iz wlasnie to logo bylo jedyna zmiana w konstrukcji ibmowskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować