Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 12.09.2008 o 10:41, GearHead napisał:

Pytanie tylko, do której grupy "widzących / niewidzących" smużenia, należy Magwisienka?

Nie mam pojęcia, od początku mam CRT i mało pracowałam przy LCD :P W każdym razie nie chcę żeby się okazało, że wymienię siekierkę na kijek :)

Dnia 12.09.2008 o 10:41, GearHead napisał:

A propos, sklep Hoopla jeszcze wczoraj przy opisie dostępności FP93GP miał "dostępny
za 1-5 dni", a dziś już "Chwilowo niedostępny" - ech, ta "rzetelność"....
Założę się, że ktoś wczoraj ich zapytał o ten monitor, no i wyszło szydło z worka! Zresztą,
tak jak pisałem wcześniej.

Erm, wczoraj pisałam zapytanie o gwarancję :P Dzisiaj dostałam to: "Owy model jest nie dostepny. Gwrancja opiewala 24 miesiace." A to oznacza, że już tego monitora i tak nie kupię, bo Hoopla był bodaj jedynym sklepem, w którym był "dostępny"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 16:23, Magwisienka napisał:

> Pytanie tylko, do której grupy "widzących / niewidzących" smużenia, należy Magwisienka?

Nie mam pojęcia, od początku mam CRT i mało pracowałam przy LCD :P W każdym razie nie
chcę żeby się okazało, że wymienię siekierkę na kijek :)


To proponuję Ci wizytę w jakimś fizycznym sklepie z monitorami LCD. Poproś o podłączenie jakiegoś monitora na matrycy TN, oraz takiego na matrycy MVA lub PVA. Najlepiej jakby były w miarę zbliżonych cenach.
Zobaczysz różnicę, w takich sklepach przeważnie mają dema gier to też od razu sprawdzisz.
Ale jeśli grasz głównie w gry typu strategie, to smużeniem nie musisz sie zbytnio przejmować.

Dnia 12.09.2008 o 16:23, Magwisienka napisał:

Erm, wczoraj pisałam zapytanie o gwarancję :P Dzisiaj dostałam to: "Owy model jest nie
dostepny. Gwrancja opiewala 24 miesiace." A to oznacza, że już tego monitora i tak nie
kupię, bo Hoopla był bodaj jedynym sklepem, w którym był "dostępny"...


Jeśli nawet tam był, to 24 miesiące gwaracji, zamiast 36 (a tyle dawał producent), oznacza że egzemplarz był z serwisu, po naprawie - co do tego nie ma wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem sie na jakiś monitor panoramiczny około 600 zl. Prawdopodobnie będzie to Samsung. Mam pytanie jaka rozdzielczość jest najlepsza dla panoram? i na co również zwrócić uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 19:50, żyrafa napisał:

Zdecydowałem sie na jakiś monitor panoramiczny około 600 zl. Prawdopodobnie będzie to
Samsung. Mam pytanie jaka rozdzielczość jest najlepsza dla panoram? i na co również zwrócić
uwagę?


Do 600 zł? Panoramę? Nie rozśmieszaj mnie, za tę cenę to dostaniesz co najwyżej 17" LCD-ka (nie mówię o 20" chłamach, te się da za tyle znaleźć).

Jak chcesz panoramę, to musi mieć przynajmniej 20" (ich rozdzielczość natywna to 1680*1050). A to koszt minimum 800 zł (Samsung 226BW). Tyle, że dobry monitor kosztuje jeszcze więcej. Przeczytaj sobie to, rozjaśni ci trochę w głowie przy wyborze monitora:
http://ja.gram.pl/ziptofaf/45

Oczywiście, za 600 zł bardzo chętnie znajdę ci monitor panoramiczny. Ale wierz mi, że odwzorowanie kolorów, kontrast, czas reakcji i kąty widzenia będą fatalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 19:16, Magwisienka napisał:

To będzie pewnie najlepsze rozwiązanie, dzięki za pomoc :)


Tylko jedno ale:
Sprzedawcy mają w zwyczaju wpychać TN-ki (i wmawiać, że PVA jest np. tylko dla grafików, a to kłamstwo. Graficy mają 3x droższe modele :)). Więc nie warto się przejmować ich opiniami, a samemu sprawdzić kilka monitorów na różnych matrycach. Różnica będzie widoczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 11:29, ziptofaf napisał:

To ja serio wolę nie wiedzieć, jakie całość musi mieć parametry techniczne. Skoro nawet
na podstawce oszczędzali...

Eee tam, fajny jest. ^^

Dnia 12.09.2008 o 11:29, ziptofaf napisał:

> A jak się w grach sprawuje Samsung SyncMaster T220? :>
Miernie. Przy 1680*1050 jest tylko 60 Hz odświeżania (bolą oczy, zwłaszcza jeżeli choć
raz widziało się coś lepszego), poza tym fatalne kąty widzenia pionowe, brak HDMI i Component
- o konsoli pod tym można w ogóle zapomnieć. No i nie ma pivota. Samsung 223BW i 226BW
w ogóle rozwalają ten monitor jak chcą, że o czymś na lepszej matrycy (np. moim Eizo
:)) w ogóle nie wspomnę.
To dobry monitor do Worda, a nie do gier. Nie wierzysz? Włącz sobie Thief: Deadly Shadows
- grę w której bardzo istotne jest i światło, i cień. Przykro mi to mówić, ale na T220
nie da się w to grać...

Że niby co będzie? :>

Dnia 12.09.2008 o 11:29, ziptofaf napisał:

> btw. tak poza tematem: czy nie uszkodzi głośników to, że nagle szybka muzyka metalowa

> skoczyła na max regulator głośności? Raz gameplaya oglądałem i taka niemiła niespodzianka

> była...
Weź rozkręć głośnik i zobacz, co ma w środku. Ewentualnie wpisz głośnik na wikipedii
i poczytaj sobie o jego budowie. Jak coś o tak prostej konstrukcji może się z tak trywialnego
powodu zepsuć? Co najwyżej będzie "charczeć", bo głośnik będzie za słaby na tak niskie
tony.

Acha. ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:17, Kalejdoskop86 napisał:

Że niby co będzie? :>

Włącz i sprawdź. Ale są trzy możliwości:
a) dużo za jasno. Co to za frajda chować się w cieniu, jeżeli zamiast "lepkiej" ciemności mamy badziewną szarość?
b) dużo za ciemno, w ogóle nie będziesz widzieć wrogów.
c) na zmianę za ciemno i za jasno (po włączeniu kontrastu dynamicznego)

Tak, czy inaczej, o tego typu grach możesz tylko zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:21, ziptofaf napisał:

> Że niby co będzie? :>
Włącz i sprawdź. Ale są trzy możliwości:
a) dużo za jasno. Co to za frajda chować się w cieniu, jeżeli zamiast "lepkiej" ciemności
mamy badziewną szarość?
b) dużo za ciemno, w ogóle nie będziesz widzieć wrogów.
c) na zmianę za ciemno i za jasno (po włączeniu kontrastu dynamicznego)

No cóż, mi ten monitor jak najbardziej pasi. ^^
Zresztą, gry kupować nie chcę, bo Spellforce 2 mi przyszedł i zaraz zainstaluję i zagram. ^^

Dnia 12.09.2008 o 21:21, ziptofaf napisał:

Tak, czy inaczej, o tego typu grach możesz tylko zapomnieć.

Nie lubię mrocznych gier za bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:24, Lukas813 napisał:

Sazukam dobrego monitora panoramicznego 20''' do 1000zł do gier zeby byl dobry, 2ms
i dobry kontrast najlepiej samsunga

2ms i dobry kontrast? Czyli jesteś laikiem, jeżeli chodzi o monitory, bo te cechy są "oszukane" i prawie nigdy nie podaje się prawdziwych wartości.
Przeczytaj na początek to, a dowiesz się na co zwracać uwagę przy kupnie:
http://ja.gram.pl/ziptofaf/45
Masz tam też przykład 20" dobrego monitora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:26, ziptofaf napisał:

> Sazukam dobrego monitora panoramicznego 20'''' do 1000zł do gier zeby byl dobry,
2ms
> i dobry kontrast najlepiej samsunga
2ms i dobry kontrast? Czyli jesteś laikiem w tych sprawach :)
Przeczytaj na początek to, a dowiesz się na co zwracać uwagę przy kupnie:
http://ja.gram.pl/ziptofaf/45
Masz tam też przykład 20" dobrego monitora.

Mój monitor ma 2ms... ;>
I jestem z niego zadowolony - jest to Samsung SyncMaster T220.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:27, Kalejdoskop86 napisał:

Mój monitor ma 2ms... ;>

Raczej 20ms. Grey to gray (gdzie są te 2ms) to kłamstwo...
Dodam, że nawet badziewny CRT ma bodajże 0,1 ms, więc jest "nieco" lepszy :)

Dnia 12.09.2008 o 21:27, Kalejdoskop86 napisał:

I jestem z niego zadowolony - jest to Samsung SyncMaster T220.


I jest warty jakieś 600 zł...
A Lukas813 pisze, ze ma do wydania tysiaka, czyli może sobie pozwolić na kilkukrotnie lepszy produkt.
PS Tak, wiem, wiem. Dla ciebie monitor jest dobry. Ale to dlatego, że już go kupiłeś. A zawsze faworyzuje się kupiony przez siebie sprzęt. Taka już ludzka natura :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście beznadziejne.Tylko, że teraz wszędzie w sklepach komputerowych jak i normalnych najwięcej jest kolo 600 zl.I większość ludzi to bierze.Ale tak powiesz wciskają wszystkim chłam, tylko że jakoś większość nie narzeka .Nie wszyscy są jakimiś maniakami obrazu.A co do twojego artykułu to już dawno czytałem. Tylko, że teraz w sklepach cholernie trudno znaleźć monitor lcd.Wszystko to panoramy. Ale możliwe jak padnie mi mój 17 cali crt to dla swojego 4870 kupie jakiś lepszy monitor o którym piszesz. Ale do starego kompa z gf 6600 i na którym brat gra w wowa i w3, mama czasem napisze coś w wordzie nie będę pieprzył sie z takimi monitorami i dawał tyle kasy.

A co do tych modeli do 600 zl to juz sam nie wiem, nie koniecznie musi być panorama oby przyzwoicie dobry był.Na oku mam kilka modeli z lg lub samsunga do 600 zl.I panoram i lcd.Ale już nie mogę znaleźć jakie to były modele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze wysokiej rozdzielczości na starym kompie napewno nie będę miał.Na 100% 1024x768.A co do panoram to mam jeden model 22 cali.LG W2242S-SF. I co w nim takiego złego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 21:29, ziptofaf napisał:

> Mój monitor ma 2ms... ;>
Raczej 20ms. Grey to gray (gdzie są te 2ms) to kłamstwo...
Dodam, że nawet badziewny CRT ma bodajże 0,1 ms, więc jest "nieco" lepszy :)

Dnia 12.09.2008 o 21:29, ziptofaf napisał:

A Lukas813 pisze, ze ma do wydania tysiaka, czyli może sobie pozwolić na kilkukrotnie
lepszy produkt.

;)
Ja za mojego dałem chyba ponad 1200, ale mogę się mylić.

Dnia 12.09.2008 o 21:29, ziptofaf napisał:

PS Tak, wiem, wiem. Dla ciebie monitor jest dobry. Ale to dlatego, że już go kupiłeś.
A zawsze faworyzuje się kupiony przez siebie sprzęt. Taka już ludzka natura :)

Prawda, ale pytanko jeszcze: czy ten czas odświeżania to czy on nie psuje oczu? (chodzi mi o niższy, np. 60hz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Mam w planach kupić monitor Samsung T240. Na sieci wyczytałem wiele pozytywnych komentarzy, ale... no właśnie TO ale. Jest to TN-ka. Czy warto będzie poczekać i dołożyć te 800zł dodatkowo (tak do 2k) i kupić LCD-ka S-PVA? Czy będzie to aż taka różnica w jakości? Monitorka będę używać do gier, ale i do prac biurowych również. Oczywiście chodzi mi o monitor 24 calowy. Co doradzacie? Z góry dziękuję za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 23:50, żyrafa napisał:

A i jeszcze wysokiej rozdzielczości na starym kompie napewno nie będę miał.Na 100% 1024x768.A
co do panoram to mam jeden model 22 cali.LG W2242S-SF. I co w nim takiego złego?


Nie będziesz mieć wysokiej rozdzielczości? Czyli monitor musi być odpowiednio mniejszy. Dobry byłby np. Samsung 971P. 20" i większe odpadają, bo mają rozdzielczość natywną 1680*1050. A zmniejszenie do niższej wpływa fatalnie na jakość obrazu.

A teraz, wady twojego monitora:
- Brak DVI i HDMI. Jak wiadomo, DVI znacząco poprawia jakość obrazu na LCD, a ty nawet tego złącza nie masz.
- Średnie kąty widzenia.
- Odwzorowanie kolorów na niskim poziomie. Podobnie, jak wyjaśniałem Kalejdoskopowi - włącz sobie grę Thief: Deadly Shadows i zobaczysz, że grać się za bardzo nie da.Czyli różnica jak najbardziej widoczna w grach, a nie tylko w programach graficznych.

PS Tak, wiem. Dla ciebie monitor jest OK. Ale to dlatego, że już go kupiłeś :) Ja też w pewnym momencie już miałem sobie kupić 24" TN-kę. Ale niejaki qluk napisał, że te monitory są do chrzanu. Nie uwierzyłem od razu, ale jak zobaczyłem (jak się ma w rodzinie osoby prowadzące sklep, to łatwo porównać monitory :)), to uwierzyłem. Jakość obrazu w PVA i MVA po prostu wymiata względem TN. W ogóle nie ta klasa sprzętowa. Co ciekawe, monitory na tej matrycy mają też przyzwoitą czerń, a nie szarość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 00:15, Kalejdoskop86 napisał:

Ja za mojego dałem chyba ponad 1200, ale mogę się mylić.

ILE? Nie no, ja 1500 zapłaciłem za 22" Eizo (model przeznaczony głównie dla grafików :)). Nieźle żeś przepłacił.

Dnia 13.09.2008 o 00:15, Kalejdoskop86 napisał:

Prawda, ale pytanko jeszcze: czy ten czas odświeżania to czy on nie psuje oczu? (chodzi
mi o niższy, np. 60hz)

Uczciwie przyznam - psuje. Dla CRT-ków rozsądnym minimum jest 85 Hz, dl LCD 75 Hz. Niższe wartości sprawiają, że oczy znacznie szybciej się męczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2008 o 08:27, PC4ever napisał:

Hejka. Mam w planach kupić monitor Samsung T240. Na sieci wyczytałem wiele pozytywnych
komentarzy, ale... no właśnie TO ale. Jest to TN-ka. Czy warto będzie poczekać i dołożyć
te 800zł dodatkowo (tak do 2k) i kupić LCD-ka S-PVA? Czy będzie to aż taka różnica w
jakości? Monitorka będę używać do gier, ale i do prac biurowych również. Oczywiście
chodzi mi o monitor 24 calowy. Co doradzacie? Z góry dziękuję za odp.


Skąd te pozytywne komentarze? Od osób, które ten monitor kupiły. W rzeczywistości znacznie lepszy jest nawet Samsung 226BW (który też jest co najwyżej średniej jakości, ale zawsze lepszej niż T240).

Zdecydowanie warto dopłacić do PVA. Ja od niedawna mam Eizo S2231W. Zapłaciłem za niego majątek (nieco ponad 1500 zł, a to i tak tanio, bo ja płacę ceny prosto z hurtowni), ale warto było. Perfekcyjne odwzorowanie kolorów to coś, czym nie można pogardzić. Już na oko wszystkie TN-ki zostają daaaaleeeeko z tyłu. Gry w których istotne są światło i cień, wyglądają o niebo lepiej (Thief, Splinter Cell).
Tu masz przykładowy model do 2000 zł:
http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_16_10_panoramiczn e_/22_27__rozdzielczosc_1920_x_1200_/LG/24_LG_Flatron_L245WP_BN/pelny,id,42270,cpsrc ,ceneo/
Nawet taki przez tydzień miałem. Obraz ma świetną jakość (prawie taką jak Eizo, różnice widoczne tylko po użyciu kolorymetru), czas reakcji jest na bardzo dobrym poziomie. Wadą jest brak DVI, ale jest HDMI, więc nie jest źle. Ja go zwróciłem tylko z jednego powodu - za duży. 24" to za wiele. Nie mogłem się do takie przekątnej przyzwyczaić.

EDIT
2000 zł wydawać jednak nie musisz. Z tego, co widzę, to na rynku jest sporo monitorów na matrycy PVA z cenami o 100-300 zł poniżej tej kwoty. Tu masz linka:
http://www.ceneo.pl/;004c440;017P1-1967-5176P5-52459-52460-52461.htm
Masz tam między innymi HP LO2465 i Eizo S2231W (ten ma "tylko" 22", za to niesamowitą jakość obrazu :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować