Zaloguj się, aby obserwować  
NecroVisioneR

Wiedźmin ksiażki Andrzeja Sapkowskiego co o nich sądze?

241 postów w tym temacie

Dnia 17.10.2011 o 20:00, zerohunter napisał:

A tak z innej beczki, jest w którejś grze wyjaśnione jak to się stało że Geralt przeżył?
W drugiej części wiadomo tylko, że

Spoiler

wędrował z Dzikim Gonem.


Spoiler


W drugiej jest powiedziane, ze Ciri zabrała Geralta i Yen na jakąś magiczną wysepkę pomiędzy światami gdzie sobie żyli szczęśliwie ale niezbyt długo, bo Gon porwał Yen, więc Geralt wrócił do świata żywych, żeby ich ścigać. O ile czegoś nie pomieszałem. To dosyć ogólnie zostało pokazane, nie wiem czy to Cię satysfakcjonuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie Sapkowski denerwował z tym ciągłym przenoszeniem akcji , retrospekcjami i innymi wyczynami - historia bardzo fajna ale jak dla mnie za dużo tych wszystkich środków ;) Poza tym jedno mam pytanie - jak Ciri była u tych elfów którzy byli sobie tam w jakimś innym świecie to był chyba taki fragment w którym wyjaśniano że dziki gon to ten ich zaprzęg konny czy coś takiego , nie pamiętam dlatego pytam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziki Gon to zjawy pędzące po niebie. W świecie wiedźmina Dziki Gon porywał ludzi itd., obawiano się go i uważano za pewnego rodzaju "kostuchę", "śmierć".

Dziki Gon występuje także w wierzeniach germańskich. Zwany jest Oskorei. Ale o tym można już gdzie indziej przeczytać. A na samo pytanie nie odpowiem, bo nie pamiętam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2011 o 21:22, Heimdallr napisał:

Dziki Gon to zjawy pędzące po niebie. W świecie wiedźmina Dziki Gon porywał ludzi itd.,
obawiano się go i uważano za pewnego rodzaju "kostuchę", "śmierć".

Dziki Gon występuje także w wierzeniach germańskich. Zwany jest Oskorei. Ale o tym można
już gdzie indziej przeczytać. A na samo pytanie nie odpowiem, bo nie pamiętam .


Można było się domyślić że dziki gon występuje w jakiś wierzeniach - ja np. wywnioskowałem to po tym że także utopce , południce i inne stworki wzieły się w Wiedzminie właśnie z moich lokalnych - śląskich wierzeń.
Co do pierwszej definicji to każdy kto czytał lub choćby grał w wiedzimna wie co to jest dziki gon a ja z kolei pytałem tych co trochę lepiej się wczytali w książkę odemnie ;) Nie macie tak czasami że np. przeczytacie książkę , obejrzycie film i mały jakiś detal nie daje wam spokoju ?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2011 o 22:08, Gizdek napisał:

Można było się domyślić że dziki gon występuje w jakiś wierzeniach - ja np. wywnioskowałem
to po tym że także utopce , południce i inne stworki wzieły się w Wiedzminie właśnie
z moich lokalnych - śląskich wierzeń.


To nie śląskie wierzenia tylko słowiańskie ;) zarówno u mnie w świętokrzyskim wierzono w południce i resztę ferajny jak i nawet w Serbii. Ogólnie większość potworów z Wiedźminlandu to przekształcone stwory i demony z wierzeń słowieńskich, germańskich i celtyckich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2011 o 22:22, Nagaroth napisał:

> Można było się domyślić że dziki gon występuje w jakiś wierzeniach - ja np. wywnioskowałem

> to po tym że także utopce , południce i inne stworki wzieły się w Wiedzminie właśnie

> z moich lokalnych - śląskich wierzeń.

To nie śląskie wierzenia tylko słowiańskie ;) zarówno u mnie w świętokrzyskim wierzono
w południce i resztę ferajny jak i nawet w Serbii. Ogólnie większość potworów z Wiedźminlandu
to przekształcone stwory i demony z wierzeń słowieńskich, germańskich i celtyckich.


Dobrze trochę źle się wyraziłem - u nas w szczególności kiedyś w to wierzono ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2011 o 22:22, Nagaroth napisał:

To nie śląskie wierzenia tylko słowiańskie ;) zarówno u mnie w świętokrzyskim wierzono
w południce i resztę ferajny jak i nawet w Serbii. Ogólnie większość potworów z Wiedźminlandu
to przekształcone stwory i demony z wierzeń słowieńskich, germańskich i celtyckich.


Też mi się tak wydawało właśnie, że na podstawie czegoś są "stworzone", a nie np taka plaga szkieletów z przysłowiowej dupy wyjęta;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do gramowiczów zapoznanych z książkami o Wiedźminie. Z tego co wyczytałem na wiedźmińskiej wiki, opis wampirów w tym uniwersum jest w książce "Chrzest ognia". http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Wampir#Dane_z_ksi.C4.85.C5.BCek_Sapkowskiego
Czy w innych częściach jest tego więcej, czy to co jest w tej książce to wyczerpujące źródło informacji o wampirach? Potrzebuję tego ze względu na mój temat na ustną maturę i z tego co wyczytałem, krwiopijcy u Sapkowskiego "łamią stereotypy", co przydałoby mi się w prezentacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2012 o 21:23, Bezi_113 napisał:

Mógłbyś rozwinąć tę chronologię?


Podręcznik "Gry Wyobraźni". Sam Sapek twierdzi wyłącznie, że Geralt ma ponad 50 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykła ściema- już w niejednym wywiadzie mówił, że to temat zamknięty i nie będzie kontynuacji. Nawet opowiadania o ślubie nie należy uwzględniać jako alternatywnego zakończenia.
Jeśli teraz zajmie się pisaniem drugiej części to będzie to dwulicowość z jego strony i zwykłe naciąganie ludzi na kasę. W końcu mamy już grę wiedźmin
No chyba, że będzie pisał o innym wiedźminie wtedy ok. Z tym, że Geralt w uniwersum ASa był chodzącą legenndą i jak tu niby teraz zrobić ciekawą książkę z mniej ciekawym bohaterem niż ostatnio?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2012 o 21:29, Witcher1990 napisał:

Jeśli teraz zajmie się pisaniem drugiej części to będzie to dwulicowość z jego strony
i zwykłe naciąganie ludzi na kasę. W końcu mamy już grę wiedźmin


Jaka dwulicowość? Szaleju się najadłeś? Od początku wspominał, że to, o czym traktuje gra, jest zupełnie autonomiczne względem wydarzeń z książki. Mówiąc prościej, gra nie jest kanoniczna.

O żadnej ściemie też nie może być mowy, bo i pole do popisu jest spore - świat wiedźmina jest zbyt bogaty, by ograniczać go do jednej postaci. Ja na przykład chętnie bym poczytał o dalszych losach Dijkstry, Faoiltiarny i Boreasa Muna. To dopiero materiał na książkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować