Zaloguj się, aby obserwować  
NecroVisioneR

Wiedźmin ksiażki Andrzeja Sapkowskiego co o nich sądze?

241 postów w tym temacie

Dnia 27.01.2012 o 21:36, orzech4 napisał:

O żadnej ściemie też nie może być mowy, bo i pole do popisu jest spore - świat wiedźmina
jest zbyt bogaty, by ograniczać go do jednej postaci. Ja na przykład chętnie bym poczytał
o dalszych losach Dijkstry, Faoiltiarny i Boreasa Muna. To dopiero materiał na książkę.


Dijkstra na Czarnym Lądzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2012 o 21:29, Witcher1990 napisał:

W końcu mamy już grę wiedźmin

Bardzo śmieszne.
Sapkowski oficjalnie zaprzeczył, jakoby gra miała być oficjalną kontynuacją książki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2012 o 21:47, Bezi_113 napisał:


> W końcu mamy już grę wiedźmin
Bardzo śmieszne.
Sapkowski oficjalnie zaprzeczył, jakoby gra miała być oficjalną kontynuacją książki.

Tak samo jak mówił, że uniwesum wiedźmina jest zamkniętą całością.
Nie mówię, że gra jest kontynuacją choć sam AS w jedym wywiadzie wspomniał, że wszystko fajnie ale co jeśli on chciałby napisać kolejne części? I o to mi chodzi, że najpierw mówi jedno a później robi drugie.
Jako, że poziom jego książek spada wraz z każdą nowo wydaną to nie oczekuję szału zwłaszcza, że pewnie wprowadzenie wiedźmina (a Geralta już na pewno) będzie chwytem marketingowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może Sapkowski się wcześniej wypalił ;)
Książki pisze się z pasją, a ostatnie trzy części sagi pisał na pewno nie pod wpływem pasji ale i pod naciskiem wydawnictwa, tego jestem praktycznie pewien.
Miał czas do namysłu i chociaż gra nie jest oficjalną kontynuacją sagi, to mógł z niej zaczerpnąć inspirację do napisania kolejnej części.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tegorocznym maturzystom i jedną z pozycji, które wybrałem jest zbiór opowiadań "Ostatnie życzenie".

Mój temat na prezentację maturalną to "Heroizm, odwaga, brawura jako element kreacji postaci literackiej. Omów temat na wybranych przykładach."

I tu mam pytanie, które opowiadanie będzie najlepsze do tego tematu?

Głos rozsądku
Wiedźmin
Ziarno prawdy
Mniejsze zło
Kwestia ceny
Kraniec świata
Ostatnie życzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, że polecam przeczytać cały zbiór opowiadań, to najlepiej zdaje się nadawać Ostatnie Życzenie jako heroiczne działania pod wpływem emocji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw polecę Ci słownik orograficzny bo jesteś tegorocznym maturzystOM
Co do Twojego pytania- żadne z opowiadań ASa nie nadaję się do tego tematu. Świat w Wiedźminie nie jest czarno-biały jak w przerośniętych patosem i uczuciami wierszami Mickiewicza. Może jeszcze Mniejsze zło można by tu wcisnąć ale Geralt nie jest postacią, która kieruje się heroizmem, odwagą i te pierdoły zupełnie do niego nie pasują. Owszem czasem zrobi coś z dobrego serca ale przeważnie robi wszystko za kasę i nijak ma się ten temat do jego osoby więc lepiej wybierz sobie postać heroicznego Kmicica czy innego Kordiana. Wiedźmin pasuje tutaj jak pięść do nosa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 19:31, Witcher1990 napisał:

Najpierw polecę Ci słownik orograficzny bo jesteś tegorocznym maturzystOM
Co do Twojego pytania- żadne z opowiadań ASa nie nadaję się do tego tematu. Świat w Wiedźminie
nie jest czarno-biały jak w przerośniętych patosem i uczuciami wierszami Mickiewicza.
Może jeszcze Mniejsze zło można by tu wcisnąć ale Geralt nie jest postacią, która kieruje
się heroizmem, odwagą i te pierdoły zupełnie do niego nie pasują. Owszem czasem zrobi
coś z dobrego serca ale przeważnie robi wszystko za kasę i nijak ma się ten temat do
jego osoby więc lepiej wybierz sobie postać heroicznego Kmicica czy innego Kordiana.
Wiedźmin pasuje tutaj jak pięść do nosa.


Akurat w mojej pracy chcę porównać stereotypowych bohaterów (Roland, Herakles oraz współczesny Superman) z postaciami wypaczonymi, ale spełniającymi kryteria "heroizmu". Tutaj chciałem dać Konrada Wallenroda, Robin Hooda i Wiedźmina właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

Ale do Wiedźmina czasem dobrze pasuje brawura..
No, ale zasadniczo Sapkowski drwi sobie z heroizmu i odwagi, jeśli by więc w takim temacie bazować na Wiedźminie to prędzej jako formie krzyżwego zwierciadła. Ale to też nie byłoby proste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wiedźmin jest tym, czym Sapkowski zastąpił ideał rycerza.
Broni ludzi, ale wyprany z uczuć nie działa pod wpływem impulsów i robi to nie dla chwały lecz dla zarobku, ze znacznie większą skutecznością.
Wyjątkiem jest Ostatnie Życzenie o którym wcześniej wspomniałem, przecież Geralt poczuł coś, nie mówię że od razu miłość, do Yennefer, dlatego postanowił uratować ją przed śmiercią z rąk D''Jinna, gdzie ratunek był tym właśnie czynem heroicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2012 o 23:20, Bezi_113 napisał:

Broni ludzi, ale wyprany z uczuć nie działa pod wpływem impulsów


Tu akurat Sapkowski nie był zbyt konsekwentny, bo czytając sagę to Wiedźmin ciągle działał impulsywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 23:30, Assurubalit napisał:

Tu akurat Sapkowski nie był zbyt konsekwentny, bo czytając sagę to Wiedźmin ciągle działał
impulsywnie

I na tym polega dowcip ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2012 o 00:54, Bezi_113 napisał:

Wszyscy wiedzą, że Geralt typowym wiedźminem nie jest, chodzi mi raczej o stereotyp.


Chyba wszyscy Wiedźmini, którzy przeżyli nie są zbyt typowi :)
A Geralt już najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze pozostaje kwestia jakiejś literatury przedmiotu. na oficjalnej stronie Sapkowskiego jest parę artykułów i publikacji na temat wiedźmina, ale może istnieje jakaś lepsza opcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2012 o 19:54, kotfilon napisał:

To teraz jeszcze pozostaje kwestia jakiejś literatury przedmiotu. na oficjalnej stronie
Sapkowskiego jest parę artykułów i publikacji na temat wiedźmina, ale może istnieje jakaś
lepsza opcja?


Zawsze się zastanawiałem po co komu literatura przedmiotu. Ja podałem namiary do słownika w Twoim przypadku była by to "odwaga", "brawura" itd. Nikt się nie czepiał. A i Ty wychodzisz na tym lepiej jeśli widać, że znasz definicje słownikową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować