Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

No dobra, walka dobra ze złem jest w prawie każdej książce fantasy, ale jak HP jest takim "banałem" to dla czego czyta go tyle osób? I wcale sie nie zgadzam, że trafił on tylko do serc młodych czytelników!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 14:04, dyrdup napisał:

No dobra, walka dobra ze złem jest w prawie każdej książce fantasy, ale jak HP jest takim "banałem"
to dla czego czyta go tyle osób? I wcale sie nie zgadzam, że trafił on tylko do serc młodych
czytelników!

odpowiedz mi na jedno pytanie: jakie ksiazki fantasy czytales do teraz?
Wlasnie dlatego, ze to banał tak wiele osob go czyta, ludzie nie lubia za bardzo czytac czegos co jest dla nich trudne. Wiekszosc lubi proste, szybkie i przyjemne ksiazki, ktore mozna np. przeczytac jadac w autobusie itp. Erikson, Martin - raczej o wiele trudniejsze ze wzgledu na bogactwo, wylowienie wszystkich smaczkow zajmuje czasem sporo czasu. Zreszta co kto lubi, my mamy swoje zdanie a ty swoje i jest ok. Z fanami trudno dojsc do kompromisu ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pewno nie trzytałem tak wielu książek fantasy jak Ty, ale bardzo lubie ten gatunek.
Czytałem jak narazie:
-Wszystkie Harry Pottery
-Władcę Pierścienii
-Silmareliona
-Hobbita (świetna powieść ale pewno ja tez uznacie za prostą)
-Gospodarz Gilles z Ham (o tej książce jak coś pisałem pare stron wcześniej)
-Kilka opowieści z cyklu Luis Barnavelt (to uwazam za banał)
-Serrie Artemis Fowl (autor: Eoin Colfer, genialna serria, z poczuciem humoru jej chyba nie uznacie za prostą, po prostu gorąco polecam)
-R.A. Salvatore "Trylogia doliny Lodowego Wichru"
-Steven Brust Trylogia "Vlad Taltos" (superowa trylogia pisana w pierwszej osobie)
-Andrzej Sapkowski "Narrenturm" (jak dla mnie - czternastolatka powieść bardzo trudna, wiec po jej drógą część "Boży bojownicy" nie sięgnołem. Tej książki za banał nikt nie ma prawa uwazać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
Niepotrzebnie uznałeś moja opinię jako atak na Harrego Pottera. Ja wcale nie twierdzę, że to jest chłam. Po prostu nie uważam go za arcydzieło literatury fantasy.
Pani Rowling udało się zaineresować literaturą miliony dzieciaków (i nie tylko), które książki znały tylko ze szkoły. To wielki sukces i nikt nie powinien go podważać. Ale Rowling daleko do miana mistrzyni pióra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 14:04, dyrdup napisał:

wcale sie nie zgadzam, że trafił on tylko do serc młodych czytelników!

To daj go do przeczytania swoim rodzicom i posłuchaj co powiedzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 15:18, A-cis napisał:

To daj go do przeczytania swoim rodzicom i posłuchaj co powiedzą :)


Moja mama lubi czytać HP :D Poza tym w angli były 2 wydania 6 części - Jedna była z inną okładką bo wcześniej dorośli się wstydzil,i że czytają książkę dla dzieci.
A co do całej sagi to wcale nie uważam jej za arcydzieło literatury fantasy bo nim napewno nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 14:04, dyrdup napisał:

No dobra, walka dobra ze złem jest w prawie każdej książce fantasy, ale jak HP jest takim "banałem"
to dla czego czyta go tyle osób? I wcale sie nie zgadzam, że trafił on tylko do serc młodych
czytelników!


Ja sie zgadzam z resztą bardziej oczytanych tutaj kolegów. Osobiście nie przepadam zbytnio za HP a to dlatego, żę nie uważam tej literatury za coś ambitnego. Jak juz niektórzy tu powiedzieli hwała Autorce za to, że dzięki jej książce tyle dzieciaków zaczęlo czytać książki dla przyjemnośći ale wlaśnie to jest literatura raczej dla młodszych odbiorców tak jak np. Opowieśći z Narnii gdzie bohaterami są tekże dzieci :) NIewątpliwie książka osiągnęła sukces, ale czy jest to arcydzieło gatunku jak napisałeś, raczej nie. Też zgadzam się z walgierzem, ze trudno HP zakfalifikować do literatury fantasy, napewno fantastyka ale czy fantasy... HP czyta się łatwo i przyjemnie ale warto też sięgnąć po coś co zmusza troche do wysiłku intelektualnego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 15:49, Jozeph napisał:

A co do całej sagi to wcale nie uważam jej za arcydzieło literatury fantasy bo nim napewno nie jest.

O to chodzi. Właściwie to cała dyskusja wynikła na tle, czy lepszy jest Władca pierścieni czy HP.
Otóż Władcę chwalą zarówno dorośli jak i młodzież (jest to literatura uniwersalna) tymczasem HP - głównie mlodzież.
Ponadto Władca jest czytany i chwalony od 50 lat, tymczasem HP jest tylko obecnie, na fali mody. Ciekawe czy tak samo będzie chwalony choćby za 20 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2006 o 19:21, A-cis napisał:

Właściwie to cała dyskusja wynikła na tle, czy lepszy jest Władca pierścieni czy
HP.


Władcy Pierścieni i HP nie ma co nawet porównywać :D HP odpada w przedbiegach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2006 o 15:18, A-cis napisał:

To daj go do przeczytania swoim rodzicom i posłuchaj co powiedzą :)



Dałem cioci. Przeczytała dwie pierwsze części, wczoraj pożyczyła Więźnia Askabanu. Chyba jej sie troche podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka dyskusja nie ma sensu, zawsze znajdzie sie ktos, kto podtrzyma ta klotnie. Dla mnie WP>HP dla mnie w zasadzie Tolkien to "Ojciec fantastyki" ;p ale pozostawmy juz moze te opinie dla siebie i zostawmy sprawe nierozwiazana. Malo, ktory fan zrozumie, ze kiedys przeczyta (no chyba, ze nie przeczyta) taka ksiazke, ze zapomni o HP czy WP czy tam cos innego.

Lepiej poleccie cos nowego, nie czytalem Paula Kearney, slyszalem, ze dobre, co sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie polecam książki Terrego Pratchetta, dokładniej opowieści ze Świata Dysku, począwszy od Koloru Magii. Śmieszne i mądre - zmieniają spojrzenie na świat:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

grr... brak opcji edytuj...
ewentualnie:
http://allegro.pl/search.php?string=Ziemiomorze

Ponoc calkiem fajna jest "Belgariada" Eddingsa, tyle, ze chyba calej sagi jeszcze nie wznowili, chociaz w sumie ponoc nie nalezy do jakis bardzo skomplikowanych ksiazek.
http://www.proszynski.pl/asp/autorzycd.asp?autor_id=1094

Teraz szukam by sie zlapac czegos nowego, zawsze mi pozostaje Pratchett, bo jeszcze mi wiele brakuje w mojej kolekcji ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować