Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 17.10.2005 o 14:25, DEViANCE napisał:

Pamiętam, ze ktoś mi coś mówił o "Pięcioksiągu Caderlly''''ego" tylko nie pamiętam kto. Czy te książki są godne polecenia
i czy warto przeczytać?


Warto bo ta seria jest świetna. R.A. Salvatore to jeden z najlepszych pisarzy Forgotten Realms ale osobiscie wole Elaine Cunningham i jej cykl Światlo i Cienie lub Pieśni i Miecze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam Wam wszystkie książki R. A. Slavatore''a, mam praktycznie wszystkie wydane przez niego pozycje w domu, wciagają wprost niesamowcie, lepiej niż jakiś Szlam albo Galaretowaty Sześcian:). Tak te poświęcone Drizztowi (MOJE UKOCHANE!!!), jak i inne-o Cadderlym, o Łowcy Demonów... To zdecydowanie mój ulubiony pisarz, pisanie przychodzi mu łatwo, ale nie zaliczył wg mnie chyba żadnej wpadki...

PS Szkoda tylko, że w Polsce jest zaledwie jeden tom "Trylogii Kling Łowcy" (naturalnie mam go:D), podczas gdy napisane są wszystkie trzy, a i następna "-logia" już częściowo jest... Ech, ISA, liczę na Was:P!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie ludzie lubia różne książki ja ze sowjej stron polecam twórczość, która stwarza dużą doze przyjemności lubie długie cykle :

-Andre Norton - Świat Czarownic (ponad 50 tomów)+ kilkanaście inncyh pozycji
-Piers Anthony - cykl Xanath - około 30-40 pozycji i chyba moja ulubiona duologia Pęknięta Nieskończoność +
-Błękitny Adept najlepszy mix s-f i fantasy jaki kiedykolwiek czytałem
-C.S Levis "Trylogia Zimnego Płomienia" ( mix s-f + fantasy) jeżeli uważacie, że dobrze odgrywacie nekromatów w rpg lub crpg to polecam postać Geralda Taranta oto "zło" z cywilizowaną twarzą ( dla mnie mistrzostwo świata)
-Mercedes Lackley 16 tomów w świecie królestwa Valdemaru ( ostrzegam jezeli ktoś jest homofobem, poza tym jak najbardziej klasyczne fantasy z bardzo dobrą fabułą i ludzką otoczką)
-Anna Rice i cykl Dragon Lance Smoki + Wojna Blizniaków za to kocham D&D chociaż Raistlin Majere to przy panu Geraldzie harcerzyk
-Anna Mcrafney i cały cykl około 14-16 tomów swiata Pernu ( nastepny mix s-f z fantasy ) chyba najprzyjemniejsze dwa tygodnie wakacyjnego życia z książką nie ma to jak ostra jazda bibliofila 1 -dzień jedna ksiązka ;)
- Uczeń skrytobójcy - 3 tomy autor gdzieś mi umknął
- Robert E. Howard cykl o Conanie szczególnie "Godzina smoka"
-Robert Sheckley i jego ksiązeczki na dwie godziny może nie obszerne ale za to super szczególnie "Taktyka błędu"
"Planeta zła" "Pierścienie"
-Artur C. Klark i jego odyseja chyba nikogo namiawiac nie muszę, ale polecam też nie mniej znaną powieść "Gwiazdy moim przeznaczeniem"
-Timothy Zahn "Czarna kompania" podstawowa trylogia gwiezdnych wojen "Dziedzic imperium" Ciemna strona mocy" i "Ostatni Rozkaz" chciałbym żeby te 3 sfilmowali moim zdaniem poza pierwotną trylogią te bardziej sie nadaja na sfilmowanie niż to co oglądalismy jako epizod I, II i III, które uważam za pape dla bezmózgowców sorry ale jako fan gwiezndych wojen nie potrafie tego przeboleć.
- Graham Masterton i chyba najlepszy cykl o jasnowidzu - szarlatanie niesamowitym Harym Erskinie: Manitou, Zemsta Manitou oraz Dżin, niezła też była Kostnica i Wizerunek zła.
-Clive Barker "ksiegi Krwi" ale mistrzostwo swiata to "wielkie sekretne widowisko"
-B. Lumley 8 tomów ( chociaz moim zdaniem najlepsze to 1-5) "Nekroskop" i duologia Psychosfera
- Belgariada + cały świat kilkanaście tomów
-"Smok i Jerzy" cały cykl opowieść o pechowym fizyku przenisionym do alternatywnego świata w którym zostaje magiem czasmi zmieniajacym się w smoka ;)"smok z liones","smok,erll i troll" i pare jeszcze inych tomów
-z polskich autorów to J. Piekara, Sapkowski i paru inncyh.

No skończe mogłbym wymieniać jescze długu ale chyba starczy ;)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz niezłą fortunę wydawać na te książki. :) Niektórych serii to ja nawet nie zaczynam bo taka ilość książek mnie przeraża bo wiem, że jak zaczne to musze przeczytac wszystkie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fortuna raczej nie wiekszośc tych książek to z mojej biblioteczki osiedlowej. W sumie mam z nimi dobry układ pytają mnie o zdanie co dobrego zakupić i dostaje jako pierwszy do "zrecenzowania" ( przeczytania i streszczenia ).

W sumie od czasu gdy jestem do nich zapisany mam 25 lat i należe do tej biblioteki chyba od 14 roku życia przez moje ręce przwineło mi się ponad 1200 pozycji ( niektóre serie czytałem 2-3 razy szczególnie Peknieta niekonczonośc i Trylogia magicznych wiatrów to ze swiata Valdemaru ) średnio czytam 2-3 ksciązki w tygodniu co daje mi jakies 100-150 pozycji rocznie.

Nie lubie bezczyności w środkach komunikacji miejskiej a ksiązka to cłakeim niezła alternatywa dla nudy podróżnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, wziąłem się teraz za książki ze Smoczej Lancy. Kolega ma ich z 10:), więc muszę sobie poczytać.
"Smoki Jesiennego Zmierzchu" już za mną, jest ciekawie.
Szkoda tylko, że opisy walk takie, no, ODROBINKĘ nudne mogą sie wydawać. Nie ma szans w porównianiu z książkami R. A. Salvatore''a. Choc naturalnie może to być wina tłumaczki...

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-"Smok i Jerzy" cały cykl opowieść o pechowym fizyku przenisionym do alternatywnego świata w którym zostaje magiem czasmi zmieniajacym się smoka...

Też polecam. Ale Jim nie był fizykiem tylko historykiem. A przynajmniej miał doktorat z historii średniowiecza :)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

W sumie ludzie lubia różne książki ja ze sowjej stron polecam twórczość, która stwarza dużą doze przyjemności lubie długie cykle :


Pozwolisz, że zamieszczę parę sprostowań :)

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-C.S Levis "Trylogia Zimnego Płomienia" ( mix s-f + fantasy) jeżeli uważacie, że dobrze odgrywacie
nekromatów w rpg lub crpg to polecam postać Geralda Taranta oto "zło" z cywilizowaną twarzą ( dla mnie mistrzostwo świata)


"Trylogię Zimnego Ognia" napisała C.S. Friedman - nie C.S. Lewis, który jest autorem m.in. Opowieści z Narni i Trylogii międzyplanetarnej :)

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-Anna Rice i cykl Dragon Lance Smoki + Wojna Blizniaków za to kocham D&D


Oba cykle napisał duet pisarski - Tracy Hickman i Margaret Weis; Anna Rice znana jest z innych tytułów - m.in. cyklu wampirycznego zapoczątkowanego znanym "Wywiadem z wampirem"

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

- Uczeń skrytobójcy - 3 tomy autor gdzieś mi umknął


Robin Hobb

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-Robert Sheckley i jego ksiązeczki na dwie godziny może nie obszerne ale za to super szczególnie "Taktyka
błędu" "Planeta zła" "Pierścienie"


"Taktykę błędu" napisał Gordon R. Dickson i wchodzi ona w skład cyklu "Childe"; autor m.in. wymienianego później przez Ciebie cyklu "Smok i jerzy"; "Pierścieni" jakoś nie mogę zidentyfikować :)

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-Artur C. Klark i jego odyseja chyba nikogo namiawiac nie muszę, ale polecam też nie
mniej znaną powieść "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


Arthur C. Clarke nie napisał "Gwiazdy moim przeznaczeniem". Powieść tę napisał Alfred Bester.

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

-Timothy Zahn "Czarna kompania" podstawowa trylogia gwiezdnych wojen "Dziedzic
imperium" Ciemna strona mocy" i "Ostatni Rozkaz" [ciach]


Co tutaj robi "Czarna kompania"? Cykl ten - świetny zresztą - napisał Glen Cook.

Dnia 17.10.2005 o 22:05, Tomasz1980 napisał:

- Graham Masterton i chyba najlepszy cykl o jasnowidzu - szarlatanie niesamowitym Harym Erskinie: Manitou, Zemsta Manitou oraz Dżin [ciach]


Do cyklu o Erskinie zalicza się też powieść: "Duch zagłady".

Sorki za te sprostowania, ale chciałbym uniknąć sytuacji, kiedy ktoś będzie później szukał danej pozycji w bibliotece i nie będzie mógł jej znaleźć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szenk-gratuluję Ci takowej wiedzy-widać siedzisz w temacie:).

A tak poza tym-dobrze, że w dzisiejszym świecie ludzie jeszcze czytają;)! Nie jesteśmy Mugolami, hehehe!

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sprostowanie ale co do "Gwiazdy moim przeznaczeniem" są dwie książki pod tym tytułem hehe
i fakt jedna jest tego autora co wymieniłeś druga własnie Clarka jakies stare wydanie z lat osiemdziesiątych.
Podejrzewam że tytuł orginału był inny.

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2005 o 19:58, Tomasz1980 napisał:

Dzieki za sprostowanie ale co do "Gwiazdy moim przeznaczeniem" są dwie książki pod tym tytułem hehe
i fakt jedna jest tego autora co wymieniłeś druga własnie Clarka jakies stare wydanie z lat osiemdziesiątych.
Podejrzewam że tytuł orginału był inny.


Hmmm, to mnie zaciekawiłeś tą informacją. Poproszę w takim razie, żebyś podał mi wydawcę i rok tej książki Clarke''a :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że we wtorek (25.10.2005) ma mieć miejsce premiera "Pożogi" Terrego Goodkinda, to już 9 część cyklu Miecz Prawdy. Jak powiedziała moja koleżanka: "ta seria nie ma wad " i zgodziłbym się z nią, ale świadomy stanowczości tego stwierdzenia, może jednak powstrzymam się, bo nie chcę zostać publicznie zlinczowany;) Niemniej gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę (oczywiście po przeczytaniu poprzednich części). Przygody Richarda i Kahlan to najwspaniajsza historia jaką do tej pory czytałem. Wiele w niej zaporzyczeń, ale mnie to wcale nie razi, wręcz przeciwnie, zadziwia mnie jak dobrze autor potrafił połączyć przeróżne wątki, tak że odnalazłem w nich wszystko, czego mi potrzeba w fantasy: rozmachu wizji, intrygującej fabuły, zaskakujących rozwiązań, miłości i zarazem cierpienia, a także głębokiego przesłania moralnego. Ehhh, gdyby ludzie czytali i starali się być choć w części tacy, jak bohaterowie tej powieści nasz świat byłby naprawdę lepszym miejscem. Te książki potrafią wręcz zmienić światopogląd i chyba za to najbardziej je cenię. Nawet Tolkien mnie tak nie urzekł.

Jak ktoś lubi się rozerwać, a jednocześnie pozastanawiać trochę nad tym światem, to Pratchett jest jak znalazł. I dla starych i dla młodych, a już w szczególności dla fanów Monthy Paython''a :)

Wielu tytułów, które wymieniono tutaj wcześniej jeszcze nie czytałem (choć część z nich już zdobyłem, tylko czasu na czytanie brak:/) i być może znajdą się wśród nich lepsze, ale póki co... Goodkind rządzi! :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam tworczosc Karla E. Wagnera - tworcy serii ksiazek o Kanie Niesmiertelnym. Mroczny klimat, interesujacy bohater i ciekawie pokazany swiat. Niestety w Polsce nie wszystkie wyszly, ale 4 tytuly sa dostepne - wydania Ambera albo Phantom Press.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2005 o 01:21, Jcdx napisał:

Ja polecam tworczosc Karla E. Wagnera - tworcy serii ksiazek o Kanie Niesmiertelnym. Mroczny klimat, interesujacy bohater i ciekawie pokazany swiat. Niestety w Polsce nie wszystkie wyszly, ale 4 tytuly sa dostepne - wydania Ambera albo Phantom Press.


Chyba jednak jest 5 tych książek; na półce mam tytuły: Mroczna Krucjata, Wichry Nocy, Krwawnik i Cień Anioła Śmierci. Pamiętam, że była jeszcze jedna część (zgadza się: Pajęczyna Ciemności), ale chyba komuś ją pożyczyłem i tyle ją widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla znawców literatury Tolkiena wyda się to oczywiste, ale wszystkich, którzy nie znają nic poza Trylogią, informuję, że koniecznie trzeba znać także "Silmarillion". Jest to fascynująca opowieść o genezie Śródziemia i wydarzeniach 1. i 2. Ery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować