Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Witajcie!
Mam pytanie.
Przeczytałem ostatnio 1 i 2 tom ,,Pan''a Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza ( tym, którzy nie czytali-Polecam)
Wygląda na to, że planowany jest też tom 3, gdyż historia opisywana w tych dwóch tomach jeszcze się nie skończyła.
No i właśnie: Co z trzecim tomem? Kiedy będzie? czy są może jakiekolwiek informacje na jego temat?
Jeśli znacie rozwiązanie, to proszę o odpowiedź :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Literatury fantasy naczytałem się sporo - polecam "Wojnę o Smoczą Koronę" Michaela Stackpole''a (czy jakoś tak) Bardzo mnie wciągnęła. Opowiada o losach grupy (najpierw 4, potem 3) młodych ludzi, którzy rozwijają się jak w rpg''ach - od zera do bohatera, w tym wyróżniającego się Tarranta Hawkinsa, w końcu wydaje się, że wojna, w której walczyli zakończyła się ich zwycięstwem. Nawet nie wiedzą, jak bardzo się mylą... A jedyny człowiek, który może ich ostrzec ginie pod wpływem wielkiej niesprawiedliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 12:53, Fumiko napisał:

Na najbliższym konwencie spytam Jarka :)


O, a jedziesz?
To może się nawet spotkamy, bo też myślę, aby pojechać :D
12-15 czerwca- Nidzica :D

Co do PLO t3:
Szukałem po sieci i nic nie znalazłem...Mam nadzieję, że FS wyda tę książkę już niedługo, bo mnie aż skręca :D
PS
Niedawno byłem w Empiku i widziałem ,,Lód" Dukaja... Jeju, ciekawy jestem- kto to będzie u licha czytał?
Raz, że wiadomo, jak imć Dukaj pisze ( może i historia ciekawa, ale nuuudy straszne), a dwa, że tomiszcze straszne.
Choć, gdyby to była robota Grzędowicza, to bym przeczytał i tak, bez względu na rozmiary :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 19:50, cedricek napisał:

O, a jedziesz?
To może się nawet spotkamy, bo też myślę, aby pojechać :D
12-15 czerwca- Nidzica :D


Ojoj, to nie jest "najbliższy" a na pewno nie najbliższy na jakim będę, w czerwcu planuję wyjazd zarobkowy :D

Edit: już prędzej się na Kreskon kopnę... A jeśli będę mieć kasę to Seminarium Literackie w Katowicach docelowo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś z was może Trylogię czarnego maga? jak dla mnie poprostu książki są nie do opisania. ;) NIedawno bo chyba 10 - 14 kwietnia wyszła już druga z koleji księga " nowicjuszka" Pierwsza księga wyszła w grudniu 2007 :) a tytuł ma " Gildia Magów", naprawde wszytskim polecam,
pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 20:01, Mightmare napisał:

Czytał ktoś z was może Trylogię czarnego maga? jak dla mnie poprostu książki są nie do
opisania. ;) NIedawno bo chyba 10 - 14 kwietnia wyszła już druga z koleji księga " nowicjuszka"
Pierwsza księga wyszła w grudniu 2007 :) a tytuł ma " Gildia Magów", naprawde wszytskim
polecam,
pozdrawiam ;)


Ja czytałem :)
Gildie Magów przeczytałem w 3 dni, a Nowicjuszkę w jakieś 5 godzin :P
Z niecierpliwością czekam na trzecią część :)
To chyba w jesieni, prawda?

Fumiko:

Nie najbliższy?
Hmm...To kiedy jest najbliższy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 20:23, cedricek napisał:

To chyba w jesieni, prawda?

Tak coś jakoś listopad chyba czyli jesień... Jak to możliwe że w 5 GODZIN :( ja w niecaly jeden dzień, ale czytałem w szkole ;-). Trzecia część mam nadzieje że będzie gruuba i długa do czytania bo za łatwo wchodzi mi to jakoś :) Nie wiem jakoś ale zniechęciło mnie trochę przed kupnem gildi magów że głównym bohaterem jest kobieta ale teraz już mi przeszło
pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Hmmm? Co z tego, że głównym bohaterem jest kobieta?
Dla mnie może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta, byle by był/a dobrze opisana.
A Sonea jest dobrze opisana.
Co do pięciu godzin:
No normalnie....Położyłem się na łóżku, zacząłem czytać słuchając muzyki, nie jadłem obiadu, nie robiłem przerw i przeczytałem :)
Tyle, że potem mnie głowa trochę bolała, ale cóż...Trza się poświęcić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś podać jakieś książki Pratchetta wydane w Polsce od czasów "Prawdy"? Przez ostatni rok byłem zbyt skupiony na maturze i czas nadrobić zaległości ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 20:57, Dark Templar napisał:

Czy mógłby mi ktoś podać jakieś książki Pratchetta wydane w Polsce od czasów "Prawdy"?


Złodziej czasu - 2007 po "Prawda"
Zimistrz - o ile dobrze pamietam końcówka 2007
Straż nocna - marzec 2008
I teraz na dniach będzie wydany Potworny regiment

Lepszym miejscem na pytania odnoście Świata Dysku będzie poniższy temat

Świat Dysku czyli Terry Pratchett
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=7294&u=1164

Tam są prawdziwi fachowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 20:29, Mightmare napisał:

Jak to możliwe że w 5 GODZIN :(


Tego, książki o podobnej objętości to są dla mnie na trasę Lublin-Warszawa (jakieś 2,5 godziny) a i to się zdarza że pod koniec nie mam co robić bo się książka za szybko kończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 22:57, Fumiko napisał:

Tego, książki o podobnej objętości to są dla mnie na trasę Lublin-Warszawa (jakieś 2,5
godziny) a i to się zdarza że pod koniec nie mam co robić bo się książka za szybko kończy.


Taki paradoks - czasem jak książka jest jest dobra, to jest źle. Bo kończy się TAAK szybko i TAAAK bardzo chce się więcej... Ale ogólnie z większością książek tak jest (czy też powinno być), że chce się więcej. Chyba, że książka jest wyjątkowo porażająca lub stanowi doskonałą całość. Ale to nie zdarza się tak często, ale i tak głód literatury się budzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2008 o 10:16, BridgeBurner napisał:

Taki paradoks - czasem jak książka jest jest dobra, to jest źle. Bo kończy się TAAK szybko
i TAAAK bardzo chce się więcej... Ale ogólnie z większością książek tak jest (czy też
powinno być), że chce się więcej. Chyba, że książka jest wyjątkowo porażająca lub stanowi
doskonałą całość. Ale to nie zdarza się tak często, ale i tak głód literatury się budzi...

Masz rację, nie przeczytałem jeszcze żadnej książki która nie dała by mi " głodu literackiego " ;) no może terry pratchet, mam jego ponad 20 pare tomów i troche mnie jużmęczy ten zwariowany świat w którym jest rincewind i inni np. SMIERC! :) Ta książka jest bardzo specyficzna ;) Pozatym cała reszta dobrych, ( tylko takie czytam ) książek budzi to wspomniane cos;) Teraz czytam, może troche jestem opóźniony ale tytuł : Cyfrowa Twierdza , Dana Browna :)
pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uuu... coś temat podupadł. :/
Czytał ktoś może książki autorstwa Robin Hobb? Warto zabrać się za lekturę jej powieści? Jeżeli tak, to od czego zacząć przygodę z tą autorką? Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Uuu... coś temat podupadł. :/

No to wskrzeszamy ;)

> Czytał ktoś może książki autorstwa Robin Hobb? Warto zabrać się za lekturę jej powieści?
> Jeżeli tak, to od czego zacząć przygodę z tą autorką? Dzięki za odpowiedź.

Kolejność (tego co wydano po polsku) jest taka:
1. Trylogia Skrytobójca
2. Trylogia Kupcy i ich Żywostatki
3. Trylogia Złotoskóry

Przy czym jeśli ktoś nie czytał pozycji środkowej i od razu zabrał się za punkt 3, to nie traci dużo, ponieważ akcja Kupców dzieje się w zupełnie innym miejscu, jest trochę powiązań (najważniejsze to jeden z głównych bohaterów:), ale można się bez nich obejść. Tym bardziej, że Skrytobójca i Złotoskóry są ze sobą ściśle powiązani (choć między czasem akcji jednej i drugiej trylogii jest około 15 lat przerwy).

Sam cykl jest... dość specyficzny. Najważniejszą rzeczą, która bardzo wyraźnie wyróżnia twórczość Hobb na tle innych pozycji jest narracja pierwszoosobowa. Widzimy i odczuwamy świat oczami głównego bohatera, autorka kładzie duży nacisk na warstwę psychologiczną w kreacji bohaterów. Niektórzy twierdzą, że wyraźnie można odczuć tutaj kobiecy styl pisania, zwłaszcza sposób zachowania Bastarda ma być tego dobrym przykładem. Mało jest bohaterów, którzy tyle czasu poświęcają na myślenie i użalanie się nad sobą (czy kobiety są podobne, to inna sprawa - powtarzam tylko zasłyszaną opinię). Warto też poznać cykl pani Hobb ze względu na Błazna i jego skomplikowane relacje z Bastardem, które rozwijają się w dość niezwykły sposób zwłaszcza w Złotoskórym.

Akcji jest sporo, ale też nie przeważa jakoś mocno nad opisami świata i poznawaniem przemyśleń głównego bohatera, tego ostatniego jest w zasadzie najwięcej. Zresztą cały cykl o przygodach Bastarda przypomina w wielu miejscach bardzo gruby pamiętnik. Ja nie poczytuję tego za wadę. Przeciwnie, bardzo mi się to spodobało.

Nie ma tu co liczyć na magię w stylu Forgotten Realms. Owszem istnieje, lecz jest bardzo subtelna (mocno przypomina telepatię), dopiero w późniejszych częściach naprawdę nabiera znaczenia. Poza tym próżno tu szukać magicznych stworów niczym trolle i enty. Trafia się przez cały cykl kilka abominacji, ale w zasadzie tylko okładkowe smoki odgrywają tutaj poważniejszą rolę.

Sam świat, a właściwie jego bardzo niewielki skrawek jest przedstawiony dokładnie i w sposób przemyślany, Kraina Najstarszych ma swoją bogatą i ciekawą historię. Gdyby odjąć tę całą magię, to Królestwo Sześciu Księstw bardzo mocno przypomina nasze średniowiecze.

Nie jest to może literatura dla czytelnika, który popsuł już sobie oczy po latach obcowania z fantasy (wówczas pewnie już by Hobb znał;), ale i tak warto po nią sięgnąć i samemu docenić lub też nie zakończenie całego cyklu (które ma wielu zagorzałych przeciwników, ale też i wielu osobom bardzo się podoba:). Atmosfera, nastrój tego świata, trudno to jasno opisać... styl pisania Hobb jest niezwykły i kartki same się przewracają. Gdyby tylko autorka miała więcej oryginalnych pomysłów, bo jednak po 9 grubych książkach (z czego niektóre są podzielone na dwie części) można się nią zmęczyć i nie wiem, czy MAG wyda coś jeszcze tej autorki. Summa summarum gorąco zachęcam do poznania tego cyklu, uważam że warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 11:59, GanD napisał:

Gdyby tylko autorka miała więcej oryginalnych pomysłów, bo jednak po 9 grubych książkach (z
czego niektóre są podzielone na dwie części) można się nią zmęczyć i nie wiem, czy MAG
wyda coś jeszcze tej autorki.

Była kiedyś zapowiedź Shaman''s Crossing na ich stronie, więc szykuje się pewnie cały cykl The Soldier Son Trilogy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 12:08, Treant napisał:

Była kiedyś zapowiedź Shaman''s Crossing na ich stronie, więc szykuje się pewnie cały
cykl The Soldier Son Trilogy.


Tyle że znacznie odwleka się w czasie. Pierwotnie, z tego co pamiętam, Shaman''s Crossing miało być wydane w pierwszej połowie 2008 (luty), tymczasem zostało już chyba przełożone na gdzieś w 2009. W każdym razie w aktualnym planie wydawniczym na najbliższe miesiące tego nie widziałem. No i opinie osób, które czytały powieść w oryginale jakoś mnie nie zachęcają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem "Wysłańcy Walhalli" R. Howarda, tego od Conana. Wprawdzie szukałem w bibliotekach samych przygód Conana ale nie było więc skusiłem się na opowiadania. No i bardzo mi się spodobały, zwłaszcza ostatnie o Odynie. Krótkie ale tajemnicze, działające na wyobraźnię. Polecam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 15:45, Galadin napisał:

Wprawdzie szukałem w bibliotekach samych przygód Conana ale nie było więc skusiłem się na
opowiadania.

Na allegro widziałem różne tomy sagi w cenach dosłownie kilkuzłotowych. W antykwariatach też można je czasami znaleźć, choć mogą kosztować trochę drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować