Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Czy czytał ktoś książkę Planescape: Torment? Możliwe też, że miała inny tytuł, ale chyba wiadomo o co chodzi. Zastanawiam się czy jest warta kupienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 20:16, tomoliop napisał:

Czy czytał ktoś książkę Planescape: Torment? Możliwe też, że miała inny tytuł, ale chyba
wiadomo o co chodzi. Zastanawiam się czy jest warta kupienia.

Książka na podstawie gry jest kiepska, za to osadzone w tym świecie całkiem niezłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2008 o 10:16, zajacisko napisał:

Mi akurat bardzo przypadła do gustu seria "Eragon". I wciąż czekam na 3 część.


również przypadła mi do gustu ta seria :)
Hm.. a na "trzecią" część poczekamy sobie aż do... 14 listopada ;/
Jeśli nie dłużej ( pewnie będą jakieś opóźnienia w tłumaczeniu ) ...
Zresztą full informacji o książce można znaleźć na stronce saphira.pl
btw. Paolini ma zamiar napisać 4 książki, a nie tak jak początkowo zamierzał - trzy ;P

@ topic

Ostatnio przeczytałam książkę pt. "Koniec Świata" Marka Chadbourn''a - a coś więcej o niej? oczywiście jest to fantasy mieszane ze Sci-Fi, ciekawe opisy, ogółem treść zawarta w książce jest ciekawa :)
miło i szybko się czyta :)
dużym plusem są jak dla mnie postacie - posiadają ciekawe osobowości i co najważniejsze nie są idealne i tak jak każdy mają różne problemy.
Aktualnie czekam na SMS''a z Empiku z informacją, że drugi tom tej serii, którą u nich zamówiłam właśnie na mnie czeka w ich sklepie ;)
Zachęcam do zakupienia książki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie fantasy wszech czasów jest wiedźmin. Niebawem skończę przed ostatni tom. Świetnie czytało mi się również Władce pierścieni i Hobbita ale czy to fantasy? Raczej tak. Jeśli możecie mi polecić coś w tym stylu (Wiedźmin i LotR) to czekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:41, Davw napisał:

Dla mnie fantasy wszech czasów jest wiedźmin. Niebawem skończę przed ostatni tom. Świetnie
czytało mi się również Władce pierścieni i Hobbita ale czy to fantasy? Raczej tak. Jeśli
możecie mi polecić coś w tym stylu (Wiedźmin i LotR) to czekam.


Jak już nie raz w tym temacie pisałem, polecam Ci "Husycką Trylogię" (Narrenturm, Boży Bojownicy, Lux Perpetua) Andrzeja Sapkowskiego, oraz trylogię "Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 21:41, Davw napisał:

Dla mnie fantasy wszech czasów jest wiedźmin. Niebawem skończę przed ostatni tom. Świetnie
czytało mi się również Władce pierścieni i Hobbita ale czy to fantasy? Raczej tak. Jeśli
możecie mi polecić coś w tym stylu (Wiedźmin i LotR) to czekam.

No akurat podałeś 2 krańcowo różne przykłady fantasy. Jak chcesz coś w stylu 2 pierwszych części Wiedźmina, czyli krótkie opowiadania opowiadające historię jednego wątku to polecam książki Jacka Piekary. Zaczyna się bodajże od "Sługi Bożego". Jak chcesz coś podobnego do Władcy Pierścieni, to polecam Ci aktualnie czytaną przeze mnie "Malazańską Księgę Poległych" Stevena Eriksona. Tylko że ostrzegam- jeśli podczas lektury Władcy Pierścieni wydawało Ci się, ze ten świat i historia jest zbyt skomplikowana i wielowątkowa, nawet nie sięgaj bo książki Eriksona. To jakby po przeczytaniu "Chłopców z placu broni" uważać, że lektury są spoko i zabrać się za "Nad Niemnem". Przy skomplikowaniu, wielowątkowości mnogości postaci i miejsc z Malazańskiej Księgi Poległych Władca Pierścieni wydaje się krótką, jednowątkową opowiastką. Nad Malazańską Księgą Poległych trzeba się skupić, niekiedy wracać do poprzednich stron, żeby sobie coś przypomnieć. Dodatkowo jest dużo bardziej mroczniejsza niż Władca Pierścieni. Ja polecam gorąco wszystkim, ale trzeba mieć naprawdę silną wolę, by przebrnąć przez trudny początek i uporządkować sobie historię świata w głowie. Zresztą w temacie ogólnym o książkach zamieściłem krótką recenzję 2 części, czyli "Bram Domu Umarłych".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 20:20, Asthariel napisał:

> Czy czytał ktoś książkę Planescape: Torment? Możliwe też, że miała inny tytuł, ale
chyba
> wiadomo o co chodzi. Zastanawiam się czy jest warta kupienia.
Książka na podstawie gry jest kiepska, za to osadzone w tym świecie całkiem niezłe.


Które?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:41, Erton napisał:

> Dla mnie fantasy wszech czasów jest wiedźmin. Niebawem skończę przed ostatni tom.
Świetnie
> czytało mi się również Władce pierścieni i Hobbita ale czy to fantasy? Raczej tak.
Jeśli
> możecie mi polecić coś w tym stylu (Wiedźmin i LotR) to czekam.
No akurat podałeś 2 krańcowo różne przykłady fantasy. Jak chcesz coś w stylu 2 pierwszych
części Wiedźmina, czyli krótkie opowiadania opowiadające historię jednego wątku to polecam
książki Jacka Piekary. Zaczyna się bodajże od "Sługi Bożego". Jak chcesz coś podobnego
do Władcy Pierścieni, to polecam Ci aktualnie czytaną przeze mnie "Malazańską Księgę
Poległych" Stevena Eriksona. Tylko że ostrzegam- jeśli podczas lektury Władcy Pierścieni
wydawało Ci się, ze ten świat i historia jest zbyt skomplikowana i wielowątkowa, nawet
nie sięgaj bo książki Eriksona. To jakby po przeczytaniu "Chłopców z placu broni" uważać,
że lektury są spoko i zabrać się za "Nad Niemnem". Przy skomplikowaniu, wielowątkowości
mnogości postaci i miejsc z Malazańskiej Księgi Poległych Władca Pierścieni wydaje się
krótką, jednowątkową opowiastką. Nad Malazańską Księgą Poległych trzeba się skupić, niekiedy
wracać do poprzednich stron, żeby sobie coś przypomnieć. Dodatkowo jest dużo bardziej
mroczniejsza niż Władca Pierścieni. Ja polecam gorąco wszystkim, ale trzeba mieć naprawdę
silną wolę, by przebrnąć przez trudny początek i uporządkować sobie historię świata w
głowie. Zresztą w temacie ogólnym o książkach zamieściłem krótką recenzję 2 części, czyli
"Bram Domu Umarłych".


Władca pierścieni czytał mi się przyjemnie, łatwo i bez żadnych problemów więc nie powinienem mieć żadnych niejasności przy innych tytułach.
Ps. "Chłopcy z placu broni" są całkiem fajni. Jako książka oczywiście :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:46, Davw napisał:

Władca pierścieni czytał mi się przyjemnie, łatwo i bez żadnych problemów więc nie powinienem
mieć żadnych niejasności przy innych tytułach.

Nie no, po prostu Malazańska Księga Poległych jest 3 razy bardziej skomplikowana i trudniejsza w odbiorze. Ale wystarczy skupienie i cierpliwość przez pierwsze 200 stron, a można się rozkoszować :) Jakby co, pierwsza część to "Ogrody Księżyca"

Dnia 27.07.2008 o 22:46, Davw napisał:

Ps. "Chłopcy z placu broni" są całkiem fajni. Jako książka oczywiście :)

Pewnie. Raz na zimowisku przeczytałem ją 6 razy z rzędu, bo innych książek nie miałem. Żeby reszta lektur była taka fajna. Ja w perspektywie z miarę ciekawych lektur mam tylko "Jądro Ciemności", reszta to jakieś "Wesela", "Chłopi" czy inne "Moralności" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:46, Davw napisał:

Władca pierścieni czytał mi się przyjemnie, łatwo i bez żadnych problemów więc nie powinienem
mieć żadnych niejasności przy innych tytułach.

To mało jeszcze czytałeś. W niektórych książkach autorzy nie udzielają wyczerpujących odpowiedzi, pozostawiają pewne zagadnienia niejednoznacznymi, zmuszają czytelnika do refleksji w chwilach wolnych od lektury, a nawet powtórnego przeczytania różnych fragmentów, żeby rozumiał treść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie martw się zdarzyło sie, że musiałem pomyśleć po za książeczką :D Nawet lubię takie książki. Ale co prawda to prawda za dużo to ja nie przeczytałem, bo dopiero 15 lat się włóczę po tym świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 22:52, Erton napisał:

Nie no, po prostu Malazańska Księga Poległych jest 3 razy bardziej skomplikowana i trudniejsza
w odbiorze. Ale wystarczy skupienie i cierpliwość przez pierwsze 200 stron, a można się
rozkoszować :) Jakby co, pierwsza część to "Ogrody Księżyca"


No właśnie mam pytanie, warto zakupić 14 tomów za te jakieś 300zł na allegro? Bo głupio trochę kupować po jednym tomie, drożej wyjdzie. I nie wiem czy mi się spodoba, osobiście uwielbiam lektury typu Silmarillion, Niedokończone opowieści i inne takie rozwlekłe historyjki. Czytam teraz Czarną Kompanię Glena Cooka i na razie jestem zawiedziony, tej książce czegoś brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Sapkowski napisał 3 książki o Reynevanie. Nie jest to może takie fantasy jak Wiedźmin czy LotR, a raczej fantasy bardzo mocno osadzone w średniowiecznej Polsce. Osobiście polecam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Erikson, owszem wzorował się także na Czarnej Kompanii Cook''a, ale wykreował świat, bohaterów, historię, praktycznie wszystko wielokrotnie lepiej. Klimat jest trochę podobny, przynajmniej tych pierwszych tomów Czarnej Kompanii, bo gdzieś po trzecim jego poziom i fabuła lecą drastycznie w dół. Skoro pragniesz rozwlekłej lektury, to Malazańska Księga Poległych jest jak znalazł - historia jest bardzo długa, diablo rozbudowana i wciąga jak rzeka.

Ja osobiście nie kupowałbym w ciemno wszystkich książek na raz, to nie jest zbyt racjonalne posunięcie, jeśli nie znasz twórczości danego autora. Lepiej najpierw pójdź do Empiku, przeczytaj chociaż z 300 stron Ogrodów Księżyca (najlepiej całość), jeśli Ci się spodoba pomyśl o zakupie, bo 300 zł za wszystkie części, to bardzo dobra cena (jeśli są w stanie idealnym). MKP to według mnie najlepsza heroic/dark/military fantasy jaką do tej pory napisano, a z zachodnich recenzji wynika, że 8 tom (polskie od trzeciego są rozbijane na dwie części z powodu objętości - stąd u nas ich więcej) z planowanych 10 jest jednym z najlepszych, autor cały czas trzyma poziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja szczególnie polecam książki i opowiadania Jakuba Ćwieka. Czytał ktoś może jego ostatnią powieść "Ciemność płonie"? Wyszła w lipcu. Jest po prostu genialna i naprawdę wciągająca.

Natomiast przez "Trylogię husycką" Sapka jakoś nie mogę przebrnąć. Strasznie źle się to czyta... ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strasznie źle się

Dnia 07.08.2008 o 14:28, Dark Demon napisał:

to czyta... ;/


No coś Ty! Jednym tchem przeczytałem wszystkie tomy i jeszcze żałowałem , że nie ma więcej.Jak widać , nawet dobra książka z gatunku który lubimy , wcale nie musi wszystkim podpasować.:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować