Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Faktycznie nawet na Selkar ( http://selkar.pl/index.php) tego nie ma. Ciekawe, jeszcze trochę i MKP będzie jak mit, niedostępna i doskonała zarazem ;)
Nie no, może przed wydaniem Okaleczonego Boga albo kontynuacji Karmazynowej Gwardii doczekamy się jakiegoś dodruku (mnie by się nowa wersja Bram Domu Umarłych przydała, wiele z tą książką przeszedłem... a ona ze mną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 01:13, GanD napisał:

Faktycznie nawet na Selkar ( http://selkar.pl/index.php) tego nie ma. Ciekawe, jeszcze
trochę i MKP będzie jak mit, niedostępna i doskonała zarazem ;)


Też zawsze sprawdzam Selkar na początku ;). I Solaris bo tam dorwałem "Dom Łańcuchów" (i ciągle tam są "Ogrody Księżyca"!)

Dnia 28.03.2011 o 01:13, GanD napisał:

Nie no, może przed wydaniem Okaleczonego Boga albo kontynuacji Karmazynowej Gwardii doczekamy
się jakiegoś dodruku (mnie by się nowa wersja Bram Domu Umarłych przydała, wiele z tą
książką przeszedłem... a ona ze mną).


Przy MAGu nie spodziewałbym się niestety szybkiego dodruku :/. Dodruk "Wspomnienia Lodu" przekładali ładnych parę miesięcy, przez co nie mogłem kontynuować MKP :(. A na Allegro za mniej niż 60 zł nie szło dostać.
Ahh "Bramy Domu Umarłych" wręcz nie sposób opisać tą książkę :).
edit: O nawet w Twoim tytule widzę wpływy MKP ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 12:49, drblase napisał:

edit: O nawet w Twoim tytule widzę wpływy MKP ;).


Bo jak już się na kimś wzorować, to tylko na najlepszym z najlepszych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 12:53, GanD napisał:

Bo jak już się na kimś wzorować, to tylko na najlepszym z najlepszych :)


No a jak! Hmm jak przeczytam kilka tomów więcej to trzeba będzie pomyśleć o stworzeniu oddzielnego quizu o MKP, bo w tej chwili to bym tam pewnie za dużo spoilerów znalazł :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś już polecał, ale jestem świeżo po lekturze książki "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe" Roberta M. Wegnera.
Dla mnie rewelacyjna sprawa.
Niby opowiadania, ale w zasadzie spięte pewną klamrą. Część Północ opowiada o pewnym oddziale Straży Górskiej, i zasadniczo nie odbiega konwencją od wielu przeczytanych przeze mnie książek. Banda twardzieli dobrych w tym co robią, przywiązanych do swoich barw. Sztampa, powie ktoś i bez racji nie będzie. Ale same opowieści są napisane bardzo zgrabnie, mają zwroty akcji, czasami zawierają albo ponadczasowe prawdy, albo tez dobry żart. Poza tym głównych bohaterów szybko można polubic i naprawdę z zainteresowaniem śledzić ich losy. Z każdą stroną lepiej poznajemy świat kreślony przez Wegnera i jest on naprawdę interesujący.
Autor powoli sączy informacje, które związane są z wątkiem, który zapewne z czasem spoi w całość poznawane przez nas historie.
Jeśli "Północ" mi się podobała, to "Południe" zdzieliło mnie już obuchem przez głowę. Nie chcę zdradzać za dużo, ale jeszcze długo po skończeniu książki wracałem myślą do tych opowiadań. A po drugą część "Opowieści..." pobiegłem do sklepu zaraz po powrocie z urolpu ;)

Na koniec subiektywna opinia. "Achaję" pewnie większość z Was czytała. Uznaje się powszechnie, że to udany cykl. Ja miałem okazję przeczytać najpierw Wegnera, potem pierwszy tom Achai. I powiem szczerze, że jak dla mnie to książka Ziemiańskiego wypadła na tym tle dość blado. Choć i tak warto ją było przeczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2011 o 17:15, walgierz napisał:

Na koniec subiektywna opinia. "Achaję" pewnie większość z Was czytała. Uznaje się powszechnie,
że to udany cykl. Ja miałem okazję przeczytać najpierw Wegnera, potem pierwszy tom Achai.
I powiem szczerze, że jak dla mnie to książka Ziemiańskiego wypadła na tym tle dość blado.
Choć i tak warto ją było przeczytać.


Tam zaraz warto. Poza paroma niezłymi fragmentami Achaja to straszna grafomania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zacząłem czytać ''Smoki Jesiennego Zmierzchu'' czyli pierwsza cześć Kronik Dragon Lance. Liczyłem na jakieś dobre fantasy no i niestety się zawiodłem :o. Jak narazie doszedłem do połowy, a już irytuje mnie ta książka. Bardzo mi to przypomina Forgotki które kiedyś czytałem i przygody (nie) mrocznego elfa Drizzta.Wystarczy spojrzeć na postacie i już masa podobieństw; wkurzający elf który wcale nie chce ale musi być liderem drużyny; marudzący krasnolud, mały skrzat który jest całkowicie nie przydatny w walce ale za to pomaga drużynie w innych rzeczach, człowiek wielkolud o niezwyklej sile; w tej książce jeszcze mamy wkurzającego Rycerza i mrocznego, dwuznacznego Czarnoksiężnika który jest chyba najbardziej interesującą postacią z tej książki. Swoją drogą nawet przygody są podobne, w jednej z książek o Drizzcie też był smok żyjący sobie pod powierzchnią ziemi, tylko zamiast smokowców były mroczne krasnoludy... No troche szkoda, postaram się to dokończyć i poszukam czegoś innego.

Znacie jakieś dobre, (mroczne) fantasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2011 o 18:58, pkapis napisał:

Tam zaraz warto. Poza paroma niezłymi fragmentami Achaja to straszna grafomania.


Ech.
Przeczytałem właśnie drugi tom tego "dzieła". OMG...
O ile pierwszy był "czytalny", choć nie wybitny, to nigdy jeszcze nie spotkałem się z takim spadkiem jakości cyklu. Nawet -naste tomy Nekroskopa mnie tak nie rozczarowały.
Ale do rzeczy. Pomysł autor miał. Jak dla mnie to jedyne jasne światełko w tunelu.
Co na minus:
Infantylność przebija z każdego akapitu, nawiązania do historycznych wydarzeń nie jest błyskotliwe, a sprawiają wrażenie odgrzewanego kotleta.
Mam taką teorię, że mężczyzna psychiki kobiety nie zrozumie, a Ziemiański próbując to zrobić stworzył potworka. Rozmowy pomiędzy kobietami są sztuczne niesamowicie i zwyczajnie głupie. Poza tym każda napotkana żołnierka jest śliczna, zgrabna i milusia.
Umiejętność prowadzenia zgrabnej narracji się ma, albo i nie. Tutaj nie było widać tej zdolności u autora.

Mistrzostwem świata absurdu było jednak coś innego - nie uwierzyłbym, że ktoś może opisać pojedynek w sposób nudny. Nieudolnie - owszem, zdarza się. Ale nudny?! Tymczasem walka z Virionem była tak porywająca jak opisy przyrody o Orzeszkowej. Jak to możliwe?!...

Zgrzeszyłem strasznie porównując prace obiecującego Wegnera do tej grafomanii.

PS. Trzeciego tomu nie kupuję. Może za jakiś czas zapomnę jak beznadziejny był tom 2 i wtedy przeczytam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2011 o 11:58, walgierz napisał:

Poza tym każda napotkana żołnierka jest śliczna, zgrabna i milusia.

Bo to raczej oczywiste, że Ziemiański to stary erotoman jest, jego rozwodzenie się nad tym jakie cudowne biusty i pośladki mają jego bohaterki i umieszczanie ich co chwila w seksualnych sytuacjach jest absurdalne i żałosne.

Dnia 04.08.2011 o 11:58, walgierz napisał:

PS. Trzeciego tomu nie kupuję. Może za jakiś czas zapomnę jak beznadziejny był tom 2
i wtedy przeczytam...

Lepiej tego nie rób. Trzeci tom wcale nie jest lepszy a dodatkowo jest okazją do zrobienia badziewnego zakończenia (co jest zresztą problemem także innych, całkiem dobrych, cyklów fantasy, ale tutaj to taki gwóźdź do trumny) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapewne gdzieś w tym wątku jest taka informacja, ale lepiej zapytam, to może dostanę dokładną i wyczepującą odpowiedź. :-)
Zacząłem czytać "Grę o Tron", która szybciutko mnie wciągnęła. Ile tomów i w jakiej kolejności mam do przeczytania? Czy oprócz cyklu są jeszcze jakieś nawiązujące fabularnie do całości książki z tego uniwersum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2011 o 13:27, KrzychW napisał:

Ile tomów i w jakiej kolejności
mam do przeczytania? Czy oprócz cyklu są jeszcze jakieś nawiązujące fabularnie do całości
książki z tego uniwersum?


Do przeczytania masz jeszcze 4 tomy, ale polski wydawca porozbijał każdy z nich na dwie książki. Są to Starcie Królów - tom drugi, Nawałnica Mieczy - tom trzeci, Uczta Kruków - tom czwarty i Taniec ze Smokami - tom piąty, świeżo wydany na zachodzie i jeszcze nie przetłumaczony na j. polski. Poza tym G.R.R. Martin planuje jeszcze minimum dwa tomy (ale zaznaczył już w jakimś wywiadzie że to jednak może mu nie wystarczyć) o tytułach Wiatry Zimy i Sen o Wiośnie.

Na zachodzie wydano też książkę "Tales of Dunk and Egg" składającą się z trzech nowel "The Hedge Knight", "The Sworn Sword" i "The Mystery Knight" opowiadającą o postaciach Duncanie Wysokim, Lordzie Dowódcy Królewskiej Gwardii i Eggu. Obaj są wspomniani w "Nawałnicy Mieczy". Tej książki nigdy w Polsce nie wydano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2011 o 13:36, Nagaroth napisał:

Do przeczytania masz jeszcze 4 tomy


Czyli kolejny niedokończony cykl. Trochę szkoda, ale i tak zabiorę się za to, co jest już dostępne. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2011 o 13:57, KrzychW napisał:

Czyli kolejny niedokończony cykl. Trochę szkoda, ale i tak zabiorę się za to, co jest
już dostępne. Dzięki.


Nie tyle "niedokończony" co cały czas pisany. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpadam do Was po poradę....
uwielbiam książki o tematyce duchów, tajemniczości, śmierci itp., dawno nic nie czytałam (dziecko było bardzo absorbujące).
Polecicie coś ciekawego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2011 o 14:05, Misulka napisał:

Polecicie coś ciekawego?


Czytałaś "Lavondyss"? Niezły klimat i tajemniczość. Powinno pasować.
Ale tego raczej nigdzie już nie kupi. Chyba tylko w bibliotece to dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GRRM - Taniec ze smokami część 1 (Pieśń Lodu i Ognia)

Spoiler


Niestety, ale GRRM się cokolwiek pogubił.
Pierwsze dwa tomy były zupą pyszną i gęstą - tutaj mięsko, tu kartofelek, zawiesista fabuła.
Trzeci chyba był OK.
Gdzieś się to wszystko rozlazło w czwartym, a piąty już wyraźnie jest cienkim barszczykiem.
Wszyscy gdzieś jeżdżą, niewiele z tego wynika.
600 stron a jest problem, żeby powiedzieć, co się wydarzyło.
Ten jechał, tamten płynął, tyle.
Już w poprzednim tomie czułam, że się psuje, ale chociaż byliśmy w Westeros, znajome miejsca, jeszcze jakoś to szło, chociaż wiele postaci już jeździło bez sensu raz w jedną raz w drugą stronę, w końcu nie docierając nigdzie.
Oczywiście, "się czyta" bo jednak pisarz dobry, ale.... :(


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2011 o 21:33, TYHE napisał:

GRRM - Taniec ze smokami część 1 (Pieśń Lodu i Ognia)

Tak to chyba jest jeżeli się wydaje poszczególne tomy zamiast wydać po zakończeniu całości. Kiedyś taki Tołstoj sobie siadł, napisał jakąś Annę Kareninę, czy inną Wojnę i pokój, a po napisaniu wydał. Całość była spójna, miała swój początek, środek i zakończenie takie jak trzeba.
Teraz mamy czasy jakie mamy. Jak się złapie pomysł, to się go ciągnie i doi, aż się głupio innym robi. Tak mamy w grach gdzie wiąż wydaje się kolejne Hirołsy czy inne Cywilizacje. Tak mamy w kinach, gdzie Rambo, Rocki, czy inny Terminator ma wciąż kolejne coraz wyższe numery. To samo mamy w telewizyjnych serialach-tasiemcach.
I tak się robi w książkach, gdzie po sukcesie tomu pierwszego autor z wydawcą kombinują jak by tu wydać największą możliwą ilość tomów, bez względu na to co w nich będzie.
Przecież to samo było z cyklem o wiedźminie. Po 3 względnie przyzwoitych tomach Sapek zamiast zakończyć to w tomie trzecim, wydał jeszcze 2 tomy o niczym.
Czarno widzę zakończenie cyklu. Oby góra nie urodziła myszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2011 o 21:33, TYHE napisał:

GRRM - Taniec ze smokami część 1 (Pieśń Lodu i Ognia)


No to mnie załamałaś. Już szykowałem gotówkę żeby zakupić. Myślałem że to będzie zmierzać do jakiegoś finału a z twojego opisu wynika że fabuła całkiem się rozłazi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować