Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 28.11.2011 o 19:38, Saref napisał:

Już dawno było jest zapowiedziane, że cykl doczeka się jeszcze 2 tomów -> http://en.wikipedia.org/wiki/A_Song_of_Ice_and_Fire#Book_series
czyli za jakieś 10 lat jak dobrze pójdzie doczekamy się końca serii:)


Jeśli tylko autor nie odwali tzw. "Jordana" :/ (czego mu absolutnie nie życzę). Lat mu nie ubywa, a każdą następną część pisze coraz dłużej niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może zabrzmi to trochę szowinistycznie, ale każda z książek fantasy, które ostatnio przeczytałem i które zostały napisane przez kobiety, to romansidła z doklejonymi fantastycznymi elementami. Czy każda autorka (m. in. Neil Z. Martin, Nora K. Jemisin) musi się teraz wzorować na Trudi Canavan, aż Ursula Le Guin przewraca się w grobie? Znajdzie się jakaś perełka, dobra książka fantasy napisana stosunkowo niedawno, która temu zaprzeczy? Chętnie przeczytam, bo szukam odmiany po książkach w stylu G.R.R. Martina, Glen Cooka i naszego Wagnera z jednej strony, i wspomnianych romansidłach z drugiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2011 o 20:55, Prophett napisał:

Może zabrzmi to trochę szowinistycznie, ale każda z książek fantasy, które ostatnio przeczytałem
i które zostały napisane przez kobiety, to romansidła z doklejonymi fantastycznymi elementami.
Czy każda autorka (m. in. Neil Z. Martin, Nora K. Jemisin) musi się teraz wzorować na
Trudi Canavan, aż Ursula Le Guin przewraca się w grobie? Znajdzie się jakaś perełka,
dobra książka fantasy napisana stosunkowo niedawno, która temu zaprzeczy? Chętnie przeczytam,
bo szukam odmiany po książkach w stylu G.R.R. Martina, Glen Cooka i naszego Wagnera z
jednej strony, i wspomnianych romansidłach z drugiej.


Zainteresuj się Anną Brzezińską i jej Sagą o Zbóju Twardokesku. Jak dla mnie, seria lepsza od Wiedźmina, i w moim osobistym rankingu stojąca tuż pod Pieśnią... i Malazańską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2011 o 20:55, Prophett napisał:

, aż Ursula Le Guin przewraca się w grobie?


Ona wciąż żyje ;)

A co do autorek fantasy, nie wiem jak zachodnie bo unikam jak ognia (z powodów które podałeś) ale warto rzucić okiem na nasze polskie pisarki, szczególnie Annę Kańtoch, Annę Brzezińską i Maję Lidię Kossakowską (choć nie wiem jak się mają jej nowsze książki bo ostatnia którą czytałem to "Upiór Południa. Czerń".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polskich autorek nie czytuję, natomiast z zagranicznych mogę z całego serca polecić:

C.S. Friedman - Trylogia Zimnego Ognia
C.M. Valente - Opowieści sieroty, Palimpest
K.J. Bishop - Akwaforta


Prawie zapomniałem, jeśli jeszcze nie znasz, to
Robin Hobb - Trylogie Skrytobójca, Złotoskóry, Żywostatki

Rozpisywać się nie będę, bo recenzji znajdziesz w necie mnóstwo. Także poczytaj i sam zdecyduj, czy coś Ci odpowiada. W każdym razie, na lekką rozrywkę na poziomie Canavan w żadnym przypadku nie masz co liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2011 o 00:28, Magwisienka napisał:

Jak tam nowy Eragon? Da się w miarę przeczytać czy nie warto tracić czasu? ;)


Powiem tak - zależy, czego się spodziewasz :>
Ja kupiłem, pochłonąłem w jedną noc, odłożyłem na półkę. Raczej nie wrócę, choć nie mam wielkich przeciwwskazań. Ot, Fantasy w stylu Paoliniego, może trochę lepsze, bo styl się jakby cosik poprawił.

Czyta się szybko, łatwo i bez większych przemyśleń - wydaję mi się to dobrym podsumowaniem pierwszego tomu "Dziedzictwa". Ale czego się tu spodziewać po amerykańskim Fantasy, w dodatku - Paolinim? Kupiłem i przeczytałem tak naprawdę z potrzeby zakończenia serii (która miała być trylogią) i posiadania wszystkiego razem na półce.

Kup, jeśli czytałaś wcześniejsze i chcesz zobaczyć co dalej się działo. Nie zawiedziesz się... ale i nie zachwycisz. Średniawa.

Za to jak chcesz (a jeszcze nie czytałaś) naprawdę dobre - jak na USAnię- Fantasy, to polecam Petera V. Bretta. Dobre.
(choć i tak nic nie pobije dobrego, twardego polskiego Fantasy :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2011 o 00:35, cedricek napisał:

/ciach/

Dzięki, właśnie o taki punkt widzenia mi chodziło :) Mam poprzednie części i też czuję swego rodzaju potrzebę dokończenia cyklu, ale będzie się to pewnie wiązało z przeczytaniem wszystkiego jeszcze raz, bo lubię być na bieżąco ze wszystkimi szczegółami przy czytaniu kontynuacji, więc nie chciałam poświęcać na to czasu, jeżeli Dziedzictwo byłoby jakieś mega słabe. Skoro jednak mówisz, że jest nawet nieco lepiej niż poprzednio, to chyba się skuszę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2011 o 00:43, Magwisienka napisał:

Skoro jednak mówisz, że jest nawet nieco lepiej niż poprzednio, to chyba
się skuszę :)


W każdym razie lepsze stylistycznie niż "Eragon" i fabularnie od trochę nudnawego "Brisingra". Chociaż Paolini trochę jakby odpuścił z Roranem, o co mam mu żal, bo np. w drugim tomie wątek kuzyna głównego bohatera poszukującego swojej miłości uratował całą książkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś orientuje się (nie bardzo mam ochotę przekopywać internet) jakie mają być daty wydania 10 tomu Malazańskiej Księgi Poległych oraz 4 części Pan Lodowego Ogrodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 20:45, KrzychW napisał:

Czy ktoś orientuje się (nie bardzo mam ochotę przekopywać internet) jakie mają być daty
wydania 10 tomu Malazańskiej Księgi Poległych oraz 4 części Pan Lodowego Ogrodu?


Podobny termin (wiosna) to premiera X tomu MKP. Marzec/kwiecień I część oraz kwiecień/maj II z tego co pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 22:45, filip29 napisał:

Pan Lodowego ogrodu ma być na wiosnę.

Raczej mało prawdopodobne. Kilka dni temu napisałem do Fabryki Słów z zapytaniem o czwarty tom i dostałem taką odpowiedź:

"Dzień dobry.

Jarosław Grzędowicz wciąż pisze czwarty tom "Pana Lodowego Ogrodu".

Wstępnie premiera książki ustalona jest na drugi kwartał 2012 roku, ale wszystko w rękach autora.

Pozdrawiam,
--
Monika Stefańska-Nowak

http://www.fabrykaslow.com.pl "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kogoś kto przeczytał Panią Jeziora :

Spoiler

Może ktoś mi wyjaśnić końcową akcję z jednorożcem ? Tzn gdzie on przeniósł Geralata i Yen ? Do jakiegoś równoległego świata czy też może to były zaświaty ?

Dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2012 o 15:19, miodus napisał:

Spoiler

Może ktoś mi wyjaśnić końcową akcję z jednorożcem ? Tzn gdzie on przeniósł Geralata
i Yen ? Do jakiegoś równoległego świata czy też może to były zaświaty ?

Dzięki za
pomoc


Spoiler

W końcowej scenie to Ciri ich przenosła, to tak gwoli ścisłości. W gruncie rzeczy w książkach nie jest to jakoś dokładnie wyjaśnione gdzie trafili, aczkolwiek takowe wyjaśnienie pojawia się w drugiej części gry i jest kluczowe dla jej fabuły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2012 o 15:19, miodus napisał:

Mam pytanie do kogoś kto przeczytał Panią Jeziora :

Spoiler

Może ktoś mi wyjaśnić końcową akcję z jednorożcem ? Tzn gdzie on przeniósł Geralata
i Yen ? Do jakiegoś równoległego świata czy też może to były zaświaty ?

Dzięki za
pomoc


Spoiler

Ogólnie to takie nijakie to zakończenie i sam za bardzo nie wiem o co chodzi, ale raczej jest tak jak mówisz. Wiedźmin i czarodziejka zostali jakby przeniesieni do raju, trochę się do kupy nie trzyma, dużo lepiej jakby zginęli tak normalnie, widły w brzuch i do widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2012 o 09:16, Abi_Dalzim napisał:

Wstępnie premiera książki ustalona jest na drugi kwartał 2012 roku, ale wszystko w rękach
autora.


Dzięki za info, a przy okazji może coś wiesz o kolejnych tomach Peter''a Brett''a?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować