Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 12.07.2013 o 14:03, Revar napisał:

Witam, poleci mi ktoś jakies dobre wydawnictwa internetowe, interesuje mnie wiedźmińska
saga wydana jeszcze na białej okładce. : )

Nie wiem czy to ta, która Cię interesuje ale znalazłem takie coś:
http://solarisnet.pl/szukaj?orderby=date_wyd&orderway=desc&search_query=Saga+o+wied%C5%BAminie+%28twarda+oprawa%29&id_katalog=2&submit_search=Szukaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 16:55, A-cis napisał:

> Witam, poleci mi ktoś jakies dobre wydawnictwa internetowe, interesuje mnie wiedźmińska

> saga wydana jeszcze na białej okładce. : )
Nie wiem czy to ta, która Cię interesuje ale znalazłem takie coś:
http://solarisnet.pl/szukaj?orderby=date_wyd&orderway=desc&search_query=Saga+o+wied%C5%BAminie+%28twarda+oprawa%29&id_katalog=2&submit_search=Szukaj


Ok, znalazłem już na Gildii.pl ''Chrzest Ognia'' i ''Ostatnie Życzenie'', szuka jeszcze ''Pani Jeziora'' z SuperNOWA : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto jeszcze nie miał styczności, to polecam Joe Abercrombie. Trylogia "Pierwsze prawo" i trzy osobne książki dziejące sie w tym samym świecie: Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Bohaterowie, Czerwona kraina.
"Wyszedłem" na tego autora dzięki blogowi (Not A Blog) Martina. Polecał kilku autorów, w tym Abercrombie.
Tym, co mnie urzekło jest krwistość postaci, a mówiąc ładniej konstrukcja psychiczna postaci - są po prostu bardzo ludzcy. U każdego znajdziesz jakąś wadę, ale większość można też polubić i z zapartym tchem śledzić jego losy.
Fajną sprawą jest też zabawa autora z gatunkami - to nie jest banalne heroic fantasy, przykładowo Czerwona kraina, to wypisz wymaluj western, a Bohaterowie to opis kilku dni wielkiej bitwy widzianej z punktu widzenia obydwu stron.
Naprawdę polecam. Czytać w kolejności, w jakiej wypisałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy polskie wydanie serii The Sword of Truth (Miecz Prawdy) Terry''ego Goodkinda jest wystarczająco dobre, żeby czytać je zamiast oryginału? Moja znajomość angielskiego jest wystarczająca, ale w większości przypadków wolę czytać książki na papierze i po polsku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2014 o 00:16, darsz napisał:

Czy ktoś może coś polecić nowego (jakiś nowy autor lub cykl)? Wegner przeprasza ale 4 część jeszcze nie prędko.


Też czekam na Wegnera. Jeśli nie czytałeś, to zobacz, czy podpasuje Ci Joe Abercrombie. Dla mnie bomba, już po pierwszej książce wskoczył do grona moich ulubionych autorów.
Najlepiej zacząć od trylogii "Pierwsze prawo".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Droga Królów Brandona Sandersona. Jest to początek cyklu. Motyw podobny do tego co u Wegnera, jednakże świat, bohaterowie i prowadzenie fabuły lepsze niż w cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Grubość książki (blisko 1000 stron) może przerazić, ale czyta się to bardzo przyjemnie (ostatnie 200 stron to z zapartym tchem). Szczerze polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem właśnie czytać LotRa. Wprowadzenie/przypisy czy jak kto woli wytłumaczenie położenia geograficznego krain strasznie mnie przytłacza, czy każdy tak miał? Czy może po prosty jestem wyjątkowo nieogarnięty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2014 o 22:11, T3de napisał:

Zacząłem właśnie czytać LotRa. Wprowadzenie/przypisy czy jak kto woli wytłumaczenie położenia geograficznego krain strasznie mnie przytłacza, czy każdy tak miał? Czy może po prosty jestem wyjątkowo nieogarnięty...


Z Władcą Pierścieni już tak jest, że największą wartością tej trylogii jest jest wkład w rozwój literatury fantasy. Pewnie wiele osób się oburzy, ale moim zdaniem gdyby ktoś dziś napisał taką opowieść, to miana kultowej by się nie doczekała ;)
Nie tylko Ty masz problem żeby się w tę książke wgryźć. Musisz przywyknąć po prostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak jak u mnie z grą o tron. Nie zwracaj uwagi na te dziwne krainy, języki itd. Potem sam dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę. Ja w GoT ignoruje większość tytułów, nazw i nazwisk, bo i tak wiem, że za 1 razem się tego ogarnąć nie da :) A i nieprzydatne do niczego niemal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gram w gry fabularne i czytuje fantasy prawie od 30 lat.
Władcę zdołałem przeczytać dopiero jakieś 15 lat temu...

Zawsze wymęczał mnie pierwszy tom i nie mogłem się przebić, olewając książkę na etapie spotkania z Tomem Bombadilem.
Wracałem po kilku/kilkunastu miesiącach i znowu to samo.
W końcu przeczytałem wchłaniając z prędkością światła drugi i trzeci tomik (pierwszy nadal mnie nudzi swoim rozlazłym początkiem).
Sukces w przeczytaniu zapewnił "Hobbit", bo mierząc się przez tyle lat z Władcą, jakoś nigdy nie wpadłem na pomysł by na początek jednak przeczytać Hobbita. ;P

Jeśli go nie czytałeś jeszcze spróbuj właśnie zamiast Władcy.
Mnie na tyle wciągnęła historia, że chciałem poznać jak to się rozwineło i dzięki temu jakoś przemęczyłem pierwszy tom Władcy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2014 o 01:40, meryphillia napisał:


Jeśli go nie czytałeś jeszcze spróbuj właśnie zamiast Władcy.
Mnie na tyle wciągnęła historia, że chciałem poznać jak to się rozwineło i dzięki temu
jakoś przemęczyłem pierwszy tom Władcy. ;)


Wyposażyłem się w "Hobbita" (którego przeczytałem chyba trzeci raz, ale to nic bo napisany jest świetnym językiem, lektura bardzo mi się podobała), "LotRa" i "Niedokończone Opowieści". Brakuje mi tylko "Silmarillion-a".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2014 o 01:40, meryphillia napisał:


Zawsze wymęczał mnie pierwszy tom i nie mogłem się przebić, olewając książkę na etapie
spotkania z Tomem Bombadilem.
Wracałem po kilku/kilkunastu miesiącach i znowu to samo.
W końcu przeczytałem wchłaniając z prędkością światła drugi i trzeci tomik (pierwszy
nadal mnie nudzi swoim rozlazłym początkiem).
Sukces w przeczytaniu zapewnił "Hobbit", bo mierząc się przez tyle lat z Władcą, jakoś
nigdy nie wpadłem na pomysł by na początek jednak przeczytać Hobbita. ;P

Jeśli go nie czytałeś jeszcze spróbuj właśnie zamiast Władcy.
Mnie na tyle wciągnęła historia, że chciałem poznać jak to się rozwineło i dzięki temu
jakoś przemęczyłem pierwszy tom Władcy. ;)


Heh, pierwszy tom " Władcy Pierścieni " ( choć nie powinno się tak pisać, gdyż WP to jedna całość, sztucznie podzielona na tomy ) jest najlepszy, najbardziej klimatyczny i magiczny . Ja podchodziłem doń dwa razy, ale to tylko dlatego, że posiadałem wydanie kieszonkowe z malutkim druczkiem, a jestem osobą słabowidzącą. Wstyd się przyznać, ale nie przeczytałem jeszcze WP pod postacią książki, siedem razy słuchałem powieści na kasetach magnetofonowych ( biblioteka książek mówionych ). Obecnie posiadam wydania książkowe trylogii, dwa wydania " Hobbita " ( z Ambera, oraz tłumaczenie pana Andrzeja Polkowskiego ), " Silmarillion ", " Niedokończone Opowieści ", " Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa "oraz " Dzieci Hurina ".
Ja zaczynałem przygodę z Fantasy od Roberta. E. Howarda ( oraz jego kontynuatorów ), potem był J. R. R. Tolkien oraz Andrzej Sapkowski ale nic więcej, co byście polecili fanowi typowego Heorik Fantasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze Prawo - Joe Abercrombie,
Kroniki Królobójcy - Patrick Rothfuss,
Niecni Dżentelmeni - Scott Lynch,
Nocny Anioł - Brent Weeks,
Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz.

Tak na dobry początek, większość z tych pozycji nie sposób zaliczyć do heroic fantasy, są znacznie lepsze. Jeżeli jednak upierasz się przy tym możesz chwycić cokolwiek z uniwersum Forgotten Realms czy Dragonlance, nie wspominając już o takich cyklach jak Xanth czy Koło Czasu, ewentualnie Miecz Prawdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować