Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Zapraszam wszystkich fanów książek fantasy do dyskusji...

Wasze ulubione książki, serie, wrażenia, opinie?

Ostatnio przeczytałem serię Robin Hobb pod tytułem "Skrytobójca" bardzo gorąco polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś książki Ziemiańskiego? nie wiem czy warto, słyszałem bardzo skrajne opinie. A przymierzam się do zakupu książki "Zapach Szkła", tylko nie wiem czy to nie będzie kasa wydana w ciemno.

A moje ulubione to oczywiście: Saga o Wiedźminie, która jest niesamowita pod każdym względem, książki Tolkiena także niesamowite lecz zupełnie inne klimatycznie i Świat Dysku Pratchetta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 16:31, Uther_Lightbringer napisał:

Czytał ktoś książki Ziemiańskiego? nie wiem czy warto, słyszałem bardzo skrajne opinie. A przymierzam się do zakupu książki "Zapach Szkła", tylko nie wiem czy to nie będzie kasa wydana w ciemno.


Kupiłem "Zapach szkła" parę miesięcy temu i niemal od razu przeczytałem. Książka jest świetna, warta każdej wydanej na nia złotówki. Ziemiański potrafi świetnie opowiadać i ma niesamowitą wyobraźnię historyczną. Jeśli ciekawi Cię co by było, gdyby Polska wygrała II Wojnę Światową to musisz to przeczytać. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 16:31, Uther_Lightbringer napisał:

Czytał ktoś książki Ziemiańskiego?


Przeczytałem "Achaje". Zaczyna się bardzo dobrze ale potem jest troche gorzej ale mimo wszystko warta przeczytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktos serię Jacka Piekary o Ikwizytorze Mordimerze? Jeśli nie to polecam. Super ksiązki!
Tytuły to: "Sługa Boży", "Młot na czarownice" i "Miecz Aniołów". Niedługo wyjdzie czwarta część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione ksiażki to:
Cykl Wiedźmiński (z niecierwpliwością czekam na gre)
Cykl Reynevan
Czarnoksiężnik z Archipelagu
Trylogia Tolkiena

Teraz czytam Achaje. Jestem na 430 str i jest fajnie, mam nadzieje że tak bedzie do końca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 16:40, Yasiu89 napisał:

Czytał ktos serię Jacka Piekary o Ikwizytorze Mordimerze? Jeśli nie to polecam. Super ksiązki!
Tytuły to: "Sługa Boży",
"Młot na czarownice" i "Miecz Aniołów". Niedługo wyjdzie czwarta część.


swieta racja yasiu! cykl o mordimerze madderdeinie licencjonowanym inkwizytorze jego ekscelencji biskupa hez-hezronu i saga o jakubie wedrowyczu pilipiuka rzadza! jedne z najlepszych polskich powiesci i opowiadan fantasy wlasnie z wydawnictwa fabryka slow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... co mi sie podoba z fantasy? Oj sporo tego. Ciezko by bylo to wszystko wymieniac.
Na pewno JRR Tolkien, jako baza. Potem Andre Norton ze Swiatem Czarownic. Ursula K. Le Guin z Archipelagiem (i w sumie reszta tworczosci). W zasadzie mozna by bylo jeszcze troche podokladac ale mi do glowy nie wpada nic wyrazistego. To jako szkielet. Teraz doloze Eddingsa z jego Magami, Gene-a Wolfe z Nowym Słońcem, Carda z Alvinem Stwórcą. Moze byc tez McCaffey i jej gromadka smoków. Bujold z Halionem jest tez niezly ... oj sporo pozostalo do wymienienia z Sapkowskim ma czele ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszymi autorami są: Sapkowski oraz Pratchett, całość ich twórczości bardzo mi odpowiada, nie ma IMHO żadnych słabych punktów.

Ostatnio czytałem Bakkera "Mrok, który nas poprzedza" pierwszy tom cyklu Książę nicości. Polecam fanom "dark fantasy" - opowieść o wojnie, intrygach politycznych w świecie stojącym na krawędzi apokalipsy.

Podobał mi się również cykl Boże monarchie autorstwa Kearneya, głównie za zręczne wykorzystanie i połączenie motywów z historii Europy (odkrycie Nowego Świata i konflikt religijny wzorowany na wojnach katolicyzmu z islamem) w fikcyjnym świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Boże Monarchie" Kearney''a to rzeczywiście niezła lektura. Ostatnio przypadł mi do gustu także cykl "Wojna Pajęczej Królowej" pod redakcją Salvatore''a, choć nie spodziewałem się niczego specjalnego ze względu na to, że każda część pisana jest przez innego autora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 16:31, Uther_Lightbringer napisał:

Czytał ktoś książki Ziemiańskiego? nie wiem czy warto, słyszałem bardzo skrajne opinie.


Przeczytalem caly cykl "Achaja". Z poczatku jest bardzo fajnie, po przeczytaniu pierwszego tomu, nie moglem doczekac sie wydania kolejnego, ktory... troche rozczarowal. Trzeci byl jeszcze gorszy. Oczekuj - naturalizmu (realistycznych opisow walki i smierci, dosadnego jezyka), przesladowania tytulowej bohaterki przez autora :), wielu nawiazan do wspolczesnosci i pewnej oryginalnosci, ktora czasem wychodzi Ziemianskiemu i ksiazce na dobre, a czasem nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam książki Terrego Goodkinda z cyklu Miecz Prawdy (pierwszy tom: Pierwsze Prawo Magii),oczywiście Tolkiena i Salvatore''a - Trylogia Mrocznego Elfa autorstwa Salvatore''a to jedno z największych arcydzieł fantasy!Warto poczytać książki Piekary ("Sługa Boży", "Młot na Czarownice", Miecz Aniołów"), Sapkowskiego, Allana Colle''a i Chris''a Bunch''a (np. "Opowieść Wojowników"). Ogólnie polecam cykl Forgotten Realms (choć nie wszystkie książki z tego świata to perełki) i Ravenloft.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, ze ktoś mi coś mówił o "Pięcioksiągu Caderlly''ego" tylko nie pamiętam kto. Czy te książki są godne polecenia i czy warto przeczytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W końcu jakiś konkretny topik.

Osobiście to uwielbiam Świat Dysku. Polecam wszystkie książki Pratchett''a. Są po prostu genialne! Takiego humoru i dawki ironii nie ma nikt.

Polecam także trylogię Pilipiuka: "Kuzynki", "Księżniczka" i "Dziedziczki". Ta ostatnio ciut gorsza od pierwszych dwóch, ale ogólnie czyta się bardzo dobrze.

Z ostatnio przeczytanych należy wspomnieć o "Sierżancie" M. Zambocha. Książka bardzo dynamiczna, odejście od typowego świata fantasy i nie powiela utartych schematów. Warta przeczytania!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2005 o 16:00, Kapłan Iselor napisał:

Polecam książki Terrego Goodkinda z cyklu Miecz Prawdy (pierwszy tom: Pierwsze Prawo Magii),oczywiście Tolkiena i Salvatore''''a
- Trylogia Mrocznego Elfa autorstwa Salvatore''''a to jedno z największych arcydzieł fantasy!Warto poczytać książki Piekary
("Sługa Boży", "Młot na Czarownice", Miecz Aniołów"), Sapkowskiego, Allana Colle''''a i Chris''''a Bunch''''a (np. "Opowieść Wojowników").
Ogólnie polecam cykl Forgotten Realms (choć nie wszystkie książki z tego świata to perełki) i Ravenloft.


Ja nie lubialem czytac ksiazek dopóki nie zabralem sie za Miecz Prawdy :D. Teraz zbieram pieniadze na Trylogie Mrocznego Elfa :D. Ostatnia ksiazka jaka przeczytalem byla Swiatynia Zlych Zywiolow (dostalem ja do gry :) ) bardzo fajnie sie czytalo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akurat książki ze świata Greyhawk (czyli także ŚZŻ) nie stanowią literatury wysokich lotów. Owszem fajnie je się czyta, ale nadają się bardziej pod sesję w D&D albo Warhammer''a niż do czytania "relaksacyjnego". Poza tym są zbyt krótkie :(

Świątynia Złych Żywiołów i inne książki z Greyhawka były pierwszymi w których spotkałem coś takiego jak eliksir życia (czy jak to się tam nazywa). W każdej normalnej książce bohater po walce kuruje się w jakiejś chatce u ponętnej czarodziejki, a tu, chlust z buteleczki i już jest zdrowy. Za taką fantastykę to ja dziękuję ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować