Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 30.09.2008 o 10:45, Treant napisał:

Eriksona.


Nie byłem pewien pisowni i coś mi w "Ericsonie" nie pasowało.:-)

Dnia 30.09.2008 o 10:45, Treant napisał:

. Nie jest jednak powiązana z głównym cyklem, który wydawnictwo kontynuuje dopiero w
2009.


A to szkoda.Już i tak z powodu mnogości wątków , sporo zapomniałem , a za rok trzeba będzie sobie przypomnieć przynajmniej ostatnie tomy , bo taka gromada bohaterów cyklu , to nie byle co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam "Imię wiatru" ("The Name of the Wind") Patricka Rothfussa. Właśnie skończyłam to to. Książka o prawdziwych problemach finansowych i rudości :-P
Niestety drugiega (ani tym bardziej trzeciego) tomu jeszcze nie ma i to w żadnym języku :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 13:43, KrzychW napisał:

A to szkoda.Już i tak z powodu mnogości wątków , sporo zapomniałem , a za rok trzeba
będzie sobie przypomnieć przynajmniej ostatnie tomy , bo taka gromada bohaterów cyklu
, to nie byle co.

Mam pewne opóźnienie w lekturze MKP (pożyczam od kolegi), ale i tak nie da rady nie przeplatać cyklu innymi książkami (po prostu głód czytelniczy człowieka męczy). Aktualnie zacząłem Wicher Śmierci, więc jeszcze w przyszłym miesiącu będę gotowy na ciąg dalszy, a tu prawie do wiosny trzeba czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2008 o 22:05, Budo napisał:

/.../

Nie o to Ci chodzi, czyli nie tego szukasz? Nie zaczaiłem tego posta, bo pisałeś też,
że Ci się podobało :>
Polecam pierwsze 6 czy 7 tomów, tylko te książki były napisane przez twórcę Conana, czyli
Howarda. Poziom 100% wyższy od całej reszty.

Chodziło mi że nie tego szukam. Ale jak kiedyś złapie mnie chęć na Conana(hm:P) to zastosuję się do Twojej rady, tylko Howard potrafi tak doskonale opisać Conana i jego świat, tego nikt nie podrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę.
Polecilibyście mi jakieś książki/cykle fantasy, interesujące dla młodzieży, a pozbawione scen erotycznych i przesadzonej brutalności?
Poza LotRem i HP oczywiście ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 19:02, walgierz napisał:

Mam prośbę.
Polecilibyście mi jakieś książki/cykle fantasy, interesujące dla młodzieży, a pozbawione
scen erotycznych i przesadzonej brutalności?
Poza LotRem i HP oczywiście ;)


Być może dobre byłoby "Dziedzictwo" Paoliniego (trylogia)
Składa się na to:
Eragon,
Najstarszy,
i Brisingr (Będzie wydany dopiero za miesiąc).
Mi się czytało to dobrze, scen erotycznych i b. brutalnych sobie nie przypominam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro brutalność odpada, to niestety nie mogę polecić "Kłamstw Locke''a Lamory" (SPOILER! marynowanie ludzi w beczce moczu RLZ! ;)). Za to dla młodzieży doskonale nadaje się "Świad Dysku" made by Pratchett. Masa dobrego humoru, odnośników do naszego świata i fajne prowadzona fabuła, tylko te słabe zakończenia. :/ Mimo to cykl jest godny polecenia. Z grubszych książek mogę doradzić "Elantris" B. Sandersona. Całkiem ciekawa historia o boskich istotach - Elantrianach, którzy utracili swoje moce i stali się zaledwie namiastką ludzi (obłędy, zwierzęce instynkty, te sprawy). Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy, jak coś jeszcze wymyślę, to napiszę.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam cykl : ''Pieśń ludu i ognia'' George R.R. Martina.
Pierwszy tom to ''Gra o tron'' - Zacznijcie od niego . Przy tym autorze Sapkowski i Tolkien to grafomani :)
Jeżeli ktoś lubi barrrdzo mroczne krwiste fantasy, a nie jakieś bajeczki, to POLECAM!
P.S. Język w książce jest mięsisty i cała seria jest raczej dla osób pełnoletnich.
P.S.2. Nie ma w niej pięknych magicznych postaci w stylu znanym z eragorna czy władcy (elfy i inne takie lalusie) . Chociaż tu też znajdziecie dużo magicznych .... istot ... bestii.... potworów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 19:02, walgierz napisał:

Polecilibyście mi jakieś książki/cykle fantasy, interesujące dla młodzieży, a pozbawione
scen erotycznych i przesadzonej brutalności?
Poza LotRem i HP oczywiście ;)


Według mnie książki Robin Hoob o Bastardzie Rycerskim świetnie by się do tego nadawały, szczególnie pierwszy cykl (Skrytobójca, tom 1 - Uczeń skrytobójcy), który opowiada o dorastaniu, nauce i pierwszych poważnych krokach w dorosłość królewskiego syna z nieprawego łoża, który w zasadzie nie mając wyjścia zostaje terminatorem nadwornego skrytobójcy (ale nie ma mowy o jakimś mordowaniu z zimną krwią, zresztą zabijania jest tu niezwykle mało jak na taki zawód, tytuł może być mylący). Jest intryga polityczna, jest pierwsze zauroczenie, jest magia choć w małych ilościach, gdzieś w tle przewijają się legendy o smokach, a całość obserwujemy bezpośrednio oczami głównego bohatera, ponieważ narracja od początku do końca jest pierwszoosobowa. Ani scen erotycznych, ani przesadnej brutalności nie stwierdziłem. Oczywiście to nie jest opowieść o pacyfistach i pszczółkach, ale Robin Hoob nie ma w zwyczaju zagłębiania się w opisy rozczłonkowanych ciał, powiedziałbym, że jest wręcz oszczędna w tym względzie, a erotyki to już tutaj jak na lekarstwo, czasami coś zostanie wspomniane, bo w końcu ludzie muszą się jakoś rozmnażać no i są tylko ludźmi, ale żaden nastolatek nie dowie się z tutaj niczego, czego by już nie wiedział z podwórka. Drugi cykl (Złotoskóry) to już dorosłe życie głównego bohatera i jego problemy też są poważniejsze, a świat brutalniejszy, choć wciąż opisany w sposób dość oszczędny. Jednakże ten świat jest przedstawiony w sposób niezwykle barwny, pobudzający wyobraźnię, a umiejętność autorki do opisywania uczuć i rozterek wewnętrznych głównego bohatera oraz jego relacji z innymi ludźmi i zwierzętami zachwyca, szczególnie w młodym wieku, gdzie nasza biblioteka nie jest jeszcze zbyt duża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cykl: Xanth.
Autor: Pierce Anthony.
Sympatyczne czytadło bez wielkiej głębi ale z dość ciekawymi pomysłami.
Cykl odpowiednio długi, żeby było dużo czytania :)
Erotycznie i przemocowo nieszkodliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O widzicie. Pratchett, Paolini i Hobb to świetne pomysły. Jakby komuś się coś jeszcze przypomniało, to będę wdzięczny.

Anthony'ego i Jordana też dorzuciłem do listy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 20:07, walgierz napisał:

O widzicie. Pratchett, Paolini i Hobb to świetne pomysły. Jakby komuś się coś jeszcze
przypomniało, to będę wdzięczny.


Może Philip Pullman i jego trylogia Mroczne Materie. Nie czytałem, ale słyszałem pozytywne opinie. Tak a propos trylogia była krytykowana za antyklerykalny wydźwięk powieści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Andre Norton, cykl "Świat czarownic". staroszkolne fantasy, dzisiaj już może trochę archaiczne, ale przyjemnie mi się czytało. ma ze 20 tomów (które mój ojciec zna na pamięć, a on lubi dobre książki, więc poziom jest co najmniej niezły ;)), leniwa lektura na leniwe popołudnia.
i podłączę się do słów TYHE, Xanth jest naprawdę fajne (to dobre słowo ;)), jak miałem jakieś 12 lat to świetnie się bawiłem :)
może jeszcze "Smok i jerzy" Dickinsona - podobnie jak "Świat czarownic" to fantasy starej daty, ale daje radę. nie nudzi, dobrze się czyta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 20:20, Azrathel napisał:

Andre Norton, cykl "Świat czarownic".

Tutaj się nie zgodzę, a przynajmniej nie całkiem ;) To znaczy przeczytanie tego jest dobrym pomysłem, ale może nie wszystkich 20 części, bo jednak po pewnym czasie zaczyna się odczuwać pewną powtarzalność. Przeczytałem większość powieści z tej serii i wtedy mi się podobały, ale wtedy to ja byłem młody i chłonąłem wszystko jak leci. Ja mam tak, że bardzo często wracam do już przeczytanych książek - ulubione pozycje mogę spokojnie czytać i kilkanaście razy - ale jak w późniejszych latach sięgałem do tego cyklu, to już raczej po dwie pierwsze części ("Świat czarownic" i "Świat czarownic w pułapce"). Więc dwie pierwsze mogę polecić z czystym sumieniem, reszta już mocno zależy od oczekiwań czytelnika.

A jak już jesteśmy przy tematyce dorastania, nauki itp. to od siebie dorzucę "Czarnoksiężnika z archipelagu" Ursuli Le Guin (dalsze części tego cyklu też mogą być, ale pierwsza przewyższa je poziomem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Dagome Iudex" lub pod nowym tytułem "Historia Sekretna" , to trylogia fantasy o przedchrześcijańskich czasach na ziemiach późniejszej Polski.Zbigniew Nienacki , ten od Pana Samochodzika , to napisał i uważał za swoją najlepszą książkę , chociaż jej wydanie przepadło prawie bez echa.Może ktoś to czytał i podpowie mi , czy warto wydawać pieniążki na te książki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2008 o 18:02, KrzychW napisał:

"Dagome Iudex" lub pod nowym tytułem "Historia Sekretna" , to trylogia fantasy o przedchrześcijańskich
czasach na ziemiach późniejszej Polski.Zbigniew Nienacki , ten od Pana Samochodzika ,
to napisał i uważał za swoją najlepszą książkę , chociaż jej wydanie przepadło prawie
bez echa.Może ktoś to czytał i podpowie mi , czy warto wydawać pieniążki na te książki?


Kiedyś przeglądałem, nie czytałem całej.
Pamiętam, że lekko zszokowała mnie odważną erotyką, nie spodziewałem się tego po autorze cyklu o Panu Samochodziku (dla mnie kultowego).
Przeczytać warto, ale kupić? Tego nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2008 o 19:54, walgierz napisał:

Pamiętam, że lekko zszokowała mnie odważną erotyką, nie spodziewałem się tego po autorze cyklu o Panu Samochodziku

To znaczy, że chyba nie czytałeś jego "Raz w roku w Skiroławkach". W momencie wydania (w połowie lat 80-tych) był to szok kulturowy z powodu erotyki właśnie :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2008 o 19:54, walgierz napisał:

Pamiętam, że lekko zszokowała mnie odważną erotyką,


Oprócz tytułu wymienionego przez A-cisa , warto przeczytać "Wielki Las".Całkiem ciekawa lektura.Oczywiście również z porcją odważnej (i dość jajcarskiej , jak i w "Skiroławkach" ) erotyki.

nie spodziewałem się tego po autorze

Dnia 10.10.2008 o 19:54, walgierz napisał:

cyklu o Panu Samochodziku (dla mnie kultowego).


Cykl i dla mnie kultowy.Nawet teraz , pomimo że stary chłop już jestem , wracam czasami do przygód Pana Samochodzika.Ach , te samochodowe pościgi z zawrotnymi prędkościami powyżej setki. :-)

I końcowe pytanie : przeglądanie Dagome Iudex , oprócz erotyki , jakie pozostawiło wrażenie? Da się to czytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2008 o 12:37, KrzychW napisał:

Cykl i dla mnie kultowy.Nawet teraz , pomimo że stary chłop już jestem , wracam czasami do przygód Pana Samochodzika.Ach , te samochodowe pościgi z zawrotnymi prędkościami powyżej setki. :-)

Pamiętam zdegustowane spojrzenie bibliotekarki, gdy jako uczeń już technikum wypożyczałem Pana Samochodzika. Bąkałem coś, że dla siostry...

Dnia 11.10.2008 o 12:37, KrzychW napisał:

I końcowe pytanie : przeglądanie Dagome Iudex , oprócz erotyki , jakie pozostawiło wrażenie? Da się to czytać?

Da się. Ja czytałem fragmentami tylko. Strawne, ale nie porywające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2008 o 21:25, walgierz napisał:

Pamiętam zdegustowane spojrzenie bibliotekarki, gdy jako uczeń już technikum wypożyczałem
Pana Samochodzika. Bąkałem coś, że dla siostry...


Moja córka niedawno czytała ten cykl , a teraz ja przypominam sobie kilka ulubionych części , niemalże z łezką w oku.Na szczęście mam w swojej biblioteczce te książki i nie nuszą nikomu się tłumaczyć. :-)

Dnia 11.10.2008 o 21:25, walgierz napisał:

Da się. Ja czytałem fragmentami tylko. Strawne, ale nie porywające.


Jeżeli strawne , to chyba się zdecyduję na wydanie pieniędzy.Bardzo jestem ciekawy , jak wyglada fantasy w wykonaniu Nienackiego.Książki tego autora dla dorosłych , kiedyś mi się podobały , więc może i tym razem będzie podobnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować