Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 12.11.2008 o 20:54, wasamir napisał:

> Czy czytał ktoś z was Rękopis znaleziony w smoczej jaskini?? Czy ciekawe i o czym
to
> jest?? Z góry dzięki:D

Ja czytałem (pisałem już o tym w temacie ogólnie o książkach ). Jest to kompendium wiedzy
o fantastyce ale napisane przystępnym językiem a nie tylko suchymi faktami. Nieraz można
się popłakać ze śmiechu a przy okazji dowiedzieć czegoś ciekawego. Polecam!


Dzięki:D Poszukam w księgarniach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 20:53, Hubi Koshi napisał:

Mam go u siebie w biblioteczce ^^


Ja również. Mnie szczególnie wgniótł w ziemie i pokazał miejsce w szeregu przedostatni "rozdział" - Kanon. Lista lektur, które miłośnik fantasy winien znać. Choć nie odrazu Rzym zbudowano.

Generalnie to bardzo fajna latarnia dla zagubionych na morzu literatury fantasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 21:03, Rzezim napisał:

Ja również. Mnie szczególnie wgniótł w ziemie i pokazał miejsce w szeregu przedostatni
"rozdział" - Kanon. Lista lektur, które miłośnik fantasy winien znać. Choć nie odrazu
Rzym zbudowano.

Fakt, jest tego prawdziwy ogrom. Heh nawet nie wiesz jak się szatańsko cieszyłem gdy tą książkę dostałem, kumpel kupił mi ją na urodziny. Zresztą my to ogólnie się co nieco książkami, jako prezentami wymienialiśmy :-) W dzisiejszych czasach nieco pewnie takie prezenty są dziwne, ale kij ludziom w oko.

Dnia 12.11.2008 o 21:03, Rzezim napisał:

Generalnie to bardzo fajna latarnia dla zagubionych na morzu literatury fantasy.

Żebyś wiedział, ja tak właśnie traktuje tą książkę, jako listę książek do przeczytania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 20:46, wasamir napisał:

Z tym że to nie tyle czyste fantasy co "historical fiction" ale i tak świetne. Również polecam.


Magia, wróżby, potwory mitologiczne... Jeśli to nie fantasy, to co nią jest? ;P
Tyle, że Sapkowski umiejętnie wplótł swoje fantasy w tło historyczne. Tym fajniej, że spora rzesza Polaków pozna lepiej historię tamtych czasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 21:14, walgierz napisał:

Magia, wróżby, potwory mitologiczne... Jeśli to nie fantasy, to co nią jest? ;P
Tyle, że Sapkowski umiejętnie wplótł swoje fantasy w tło historyczne. Tym fajniej, że
spora rzesza Polaków pozna lepiej historię tamtych czasów.


I właśnie dla tego, że wplótł tło historyczne, trylogia zalicza się do nurtu zwanego "historical fiction". Ba, to nie tylko jest tło! Wątek historyczny jest istotny dla fabuły, spotykamy liczne postaci które żyły w tamtych czasach (w szczególności spodobał mi się Zawisza, mający problemy z... gazami :P ). W zasadzie powiedziałbym, że to właśnie elementy fantastyczne są tłem dla wydarzeń historycznych.
Nawet wikipedia podaje taką definicje narrenturm - "powieść historyczna z elementami fantastyki" :P

Edit: Chyba nieumyślnie wprowadziłem w błąd... "historical fiction" dotyczy alternatywnej wersji historii... Tym niemniej Trylogia Husycka literaturą fantasy w pełnym rozumieniu nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 21:08, Hubi Koshi napisał:

Fakt, jest tego prawdziwy ogrom. Heh nawet nie wiesz jak się szatańsko cieszyłem gdy
tą książkę dostałem, kumpel kupił mi ją na urodziny. Zresztą my to ogólnie się co nieco
książkami, jako prezentami wymienialiśmy :-) W dzisiejszych czasach nieco pewnie takie
prezenty są dziwne, ale kij ludziom w oko.


Ja kupiłem sobie przed urodzinami w tym roku, choć żałuje, że tak późno, lepiej późno niż wcale;-). Do nabycia Rękopisu zmotywowała mnie lektura "Trylogii Husyckiej" bo o ile pierwszy tom męczyłem chyba z 9 miesięcy, bowiem wtedy byłem na etapie wielkiej fascynacji Wiedźminem, a Reinmara z Bielawy wiedźminem nie był, to na przełomie grudnia i stycznia "Trylogie husycką" pochłonełem wręcz, a później podszedłem do niej jeszcze raz, gdyż uważam, że by mów w pełni delektować się daną ksiązką potrzebne jest przynajmniej jeszcze jedno czytanie . Ja uwielbiam dostawać książki szczególnie od "Św. Mikołaja" aka "Gwiazdor" w zależności od rejonu Polski ;-). A z okazji świąt Empik czasem robi bardzo fajne połączenia. Gdy parę lat temu odkryłem Puzo i Ojca Chrzesnego dostałem bardzo fajny pakiet Rodzine Borgi oraz Głupcy Umierają (która moim zdaniem jest lepsza od Ojca Chrzesnego)

wasamir - dla mnie Trylogia husycka to fantasy, należy do subgatunku fantasy, ale to nadal fantasy.. To trochę tak jak w matematyce. Nie każdy czworokąt jest kwadratem, a każdy kwadrat jest czworokątem ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 20:14, walgierz napisał:

Bo ja na przykład całkiem sporo o greckiej, trochę o rzymskiej i egipskiej, a o słowiańskiej to pojedyncze informacje

Podejrzewam, że przede wszystkim masz na myśli klasyczny temat fantasy czyli smoka (wawelskiego), króla Kraka i szewczyka Dratewkę ;-)
Mylę się? :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przypadkowo w Empiku wpadła mi do rąk książka Trudi Canavan "Gildia Magów" jednak wstrzymałem się z zakupem mimo, że książka mnie zaciekawiła. Jednak kasy mało a w drodze jest "Brisingr" więc pytam co sądzicie o "Gildii Magów" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 21:25, wasamir napisał:

Nawet wikipedia podaje taką definicje narrenturm - "powieść historyczna z elementami fantastyki" :P

Wiesz, wiki, to akurat dla mnie żaden autorytet ;)
A husycka trylogia to dla mnie klasyczne fantasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 22:24, A-cis napisał:

> Bo ja na przykład całkiem sporo o greckiej, trochę o rzymskiej i egipskiej, a o
słowiańskiej to pojedyncze informacje
Podejrzewam, że przede wszystkim masz na myśli klasyczny temat fantasy czyli smoka (wawelskiego),
króla Kraka i szewczyka Dratewkę ;-)
Mylę się? :-D


Nie no, raczej o Peruna, Światowida i kilka innych postaci, o których coś tam wiem. Tymczasem o całej mitologii jako takiej, pojęcie mam słabe. Nie za wiele się o niej w szkole mówi, a to IMO błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2008 o 23:56, walgierz napisał:

Wiesz, wiki, to akurat dla mnie żaden autorytet ;)
A husycka trylogia to dla mnie klasyczne fantasy.


Ale pisma branżowe też uważają trylogię ASa za literaturę historyczną z elementami fantastyki. Z resztą, nie ma co się spierać o tak błahe powody. Jedno nie ulega wątpliwości: są to książki świetne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Nie no, raczej o Peruna, Światowida i kilka innych postaci, o których coś tam wiem. Tymczasem
> o całej mitologii jako takiej, pojęcie mam słabe. Nie za wiele się o niej w szkole mówi,
> a to IMO błąd.
Żebyś wiedział że szkoda :-( Sam zaczynam się rozglądać i szperać za informacji dotyczącymi Polskiej mitologii, tyle że z tego co wiem to niewiele z niej przetrwało bo Chrześcijaństwo prało naszych biednych pogan równo i dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Skończę tylko wiedźmina i zabiorę się za tą trylogię. A świat króla Artura też z pewnością przeczytam, bo mam to w spisie lektur. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące pytanie.Czy cykl Pilipiuka "Oko Jelenia" , kończy się na tomie III pt. "Drewniana Twierdza"?

Aha! I przy okazji: może jest już znana data premiery t.III "Pan Lodowego Ogrodu"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2008 o 18:44, KrzychW napisał:

Mam następujące pytanie.Czy cykl Pilipiuka "Oko Jelenia" , kończy się na tomie III pt.
"Drewniana Twierdza"?

Aha! I przy okazji: może jest już znana data premiery t.III "Pan Lodowego Ogrodu"?


Na oba pytania mogę odpowiedzieć: "nie"
Z tego, co wiem, to Pilipiuk planuje "Oko Jelenia" pisać jako siedmioksiąg, więc tak łatwo nie będzie :P
I według moich źródeł informacji, to jeszcze nie ma konkretnej daty wydania tomu trzeciego "Pana Lodowego Ogrodu", przypuszczalnie będzie w 2009 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2008 o 21:06, Araziel77 napisał:

Z tego, co wiem, to Pilipiuk planuje "Oko Jelenia" pisać jako siedmioksiąg, więc tak
łatwo nie będzie :P


A wiadomo , jaka ma być częstotliwość pojawiania się kolejnych części(1 szt. rocznie?)? Widziałem już info dotyczące t.IV , ale przybliżonej daty zakończenia cyklu , nigdzie nie znalazłem.

Dnia 16.11.2008 o 21:06, Araziel77 napisał:

I według moich źródeł informacji, to jeszcze nie ma konkretnej daty wydania tomu trzeciego
"Pana Lodowego Ogrodu", przypuszczalnie będzie w 2009 roku.


Kiedyś czytałem , iż co rok ma się ukazywać kolejny tom , czyli ostatni już powinniśmy czytać.Za to niezbyt dawno na stronie jakiegoś wydawnictwa , można było przeczytać , że prace nad t.III "Pana Lodowego Ogrodu" zostały przesunięte.Niestety , żadnych konkretów nie podano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2008 o 15:20, KrzychW napisał:

A wiadomo , jaka ma być częstotliwość pojawiania się kolejnych części(1 szt. rocznie?)?
Widziałem już info dotyczące t.IV , ale przybliżonej daty zakończenia cyklu , nigdzie
nie znalazłem.


Do tej pory wychodziły trzy książki na rok, więc można przewidzieć, że będą wychodziły podobnie. Najbliższa ma wyjść na początku 2009 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Chciałem sobie sprawić na święta trochę książek fantasy. Sęk w tym, że nie wiem jakie. Opiszę może kryteria tych książek, a Was jeśli moglibyście, proszę o doradzenie mi tytułów.

1. m.in. książki które czytałem: Dziedzictwo (Eragon, Najstarszy, Brisingir), Władca Pierścieni, Hobbit, Silmarilion (połowa), Dzieci Hurina, Wiedźminy, Trylogia Bartimeusa, Tunele, Harry Pottery, Dragonlance (Smoki, Krasnoludy Żlebowe, Kraina Minotaurów), książki z serii Epoka Wielkich odkryć Michaela Stackpole`a (Tajna Mapa i Kartomancja), Narnia.

2. Te książki naprawdę mnie zachwyciły i szukam podobnych: (Eragon, Najstarszy, Brisingir), Władca Pierścieni (choć czasem naprawdę było nudno - może dla tego że najpierw film oglądałem, poza tym wszyscy byli....za dobrzy?), Hobbit, Dragonlance (Smoki, Krasnoludy Żlebowe, Kraina Minotaurów).

3. Co mi się nie zbyt odpowiada:
- Wiedźmin - mimo wszystko mi brakowało tego czegoś
- Narnia - nudy dla młodszych

4. No to chyba tyle. Szukam książek jakichś naprawdę fajnych i przyjemnych, prawdziwych fantasy, choćTerry Pratched odpada, nie przypadł mi do gustu. Może być w miarę oklepany pomysł fabuły, nie czytałem jeszcze tak wiele by mi to przeszkadzało ;P

5. Nad tymi m.in. książkami sobie myślę. Doradźcie proszę czy mi się spodobają, wg. wcześniejszego kryterium:
- Michaele Peinkofer - Powrót Orków
- Licia Troisi - Wojny Świata Wynurzonego
- myślałem nad czymś z FR, może Salvadore`a, n. cośtam mrocznego elfa?

6. No i doradźcie proszę swoje wg. kryterium

7. No i ostatnia rzecz- czy fajne są książki;
- Rycerz (Gene Wolfe)
- Pierwsze Prawo Magii (Terry Goodkind)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje propozycje: William King "Zabójca Trolli" i kolejne tomy, Robin Hobb "Uczeń Skrytobójcy" i kolejne tomy, cykl "Wojna Pajęczej Królowej" po patronatem R.A. Salvatore''a, Brandon Sanderson "Elantris".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O zapomniałem dodać, Elantris czytałem i baardzo mi się podobało. Czy mógłbyś swoimi słowami powiedzieć o co mniej więcej w tych książkach chodzi? Bo w necie to pół fabuły zdradzają....;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować