Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 21.11.2009 o 20:12, cedricek napisał:

,,Mamy przed sobą... czwarty tom"
Uhuhuuuu, nieee. Nie zgadzam się! Kolejne X lat czekania?


Przesadzasz , pewnie szybciutko , już za 7-8 lat , doczekamy się końca historii.:-)
Inna sprawa , że to kolejna seria , z którą nie wiem , co mam zrobić.Czytanie ratami , po kawalkuu co kilka lat , jest trochę stresujące , ale z drugiej strony , można spodziewać się ciekawej lektury.Gdyby to był ostatni tom , to 27go pędziłbym na 100% do księgarni , a tak , to trochę się waham.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo rzeczy. Lepiej napisz, co Cię konkretnie interesuje, wtedy będziemy mogli coś doradzić.

Ewentualnie otwórz sobie jakiś kanon literatury fantastycznej np. taki: http://www.zaginiona-biblioteka.pl/viewtopic.php?t=1359&postdays=0&postorder=asc&start=0 albo ten: http://ioculus.wordpress.com/2007/07/16/kanon-fantasy-wg-sapkowskiego/ albo ten: http://sedenko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7 albo kanon opowiadań polskich: http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=8376 albo kanon zbiorów polskich opowiadań: http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst,8501.html Wszystkie są oczywiście subiektywne, niekoniecznie układane według ważności, czy wielkości. Większość wymienionych tam pozycji warto poznać. Jest też oczywiście cała masa książek, których tam z różnych powodów nie ma (bo zbyt świeże, bo nieprzypadły go gustu autorowi itd.). W każdym razie jest tego cała masa, więc nie powinieneś się nudzić przez bardzo długi czas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2009 o 12:18, GanD napisał:

Bardzo dużo rzeczy. Lepiej napisz, co Cię konkretnie interesuje, wtedy będziemy mogli
coś doradzić.

Ewentualnie otwórz sobie jakiś kanon literatury fantastycznej np. taki: http://www.zaginiona-biblioteka.pl/viewtopic.php?t=1359&postdays=0&postorder=asc&start=0
albo ten: http://ioculus.wordpress.com/2007/07/16/kanon-fantasy-wg-sapkowskiego/ albo
ten: http://sedenko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7 albo kanon opowiadań
polskich: http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=8376 albo kanon zbiorów
polskich opowiadań: http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst,8501.html Wszystkie
są oczywiście subiektywne, niekoniecznie układane według ważności, czy wielkości. Większość
wymienionych tam pozycji warto poznać. Jest też oczywiście cała masa książek, których
tam z różnych powodów nie ma (bo zbyt świeże, bo nieprzypadły go gustu autorowi itd.).
W każdym razie jest tego cała masa, więc nie powinieneś się nudzić przez bardzo długi
czas ;)



dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ostatnio w Empiku bardzo ładne wydanie takiej sagi Zmierzch na pewno kojarzycie. Teraz widzę, że o tym głośno jest bo film wyszedł. Czy to jest jakieś fantasy? Bo widzę wilkołaki na trailerze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, fantasy. Jest to bardziej książka dla dziewczyn, z racji że jest to opisywane ze strony Belli, bohaterki. Przeczytałem wszystkie cztery części i bardzo mi się podobały, takie inne, bardziej kobiece, spojrzenie na świat. Polecam jeśli chcialbyś spróbować czegoś innego bardziej kobiecego, wątek miłosny, problemy dziewczyny, a w dalszych częściach nawet sporo akcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 20:19, Ambroo napisał:

Tak, fantasy. Jest to bardziej książka dla dziewczyn, z racji że jest to opisywane ze
strony Belli, bohaterki. Przeczytałem wszystkie cztery części i bardzo mi się podobały,
takie inne, bardziej kobiece, spojrzenie na świat. Polecam jeśli chcialbyś spróbować
czegoś innego bardziej kobiecego, wątek miłosny, problemy dziewczyny, a w dalszych częściach
nawet sporo akcji :)

Eee to raczej nie. Trailer filmu wygląda ciekawie ale wiadomo to tylko najlepsze sceny:) Poza tym już się przejechałem na książce pisanej przez kobietę Gryf w chwale i zapach magii Andre Norton. Schematyczne do bólu a nudne jak flaki z olejem. Za to Złotoskory Robiny Hobb jest całkiem całkiem ale to nie kobiece spojrzenie na świat:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 20:19, Ambroo napisał:

Tak, fantasy. Jest to bardziej książka dla dziewczyn, z racji że jest to opisywane ze
strony Belli, bohaterki. Przeczytałem wszystkie cztery części i bardzo mi się podobały,
takie inne, bardziej kobiece, spojrzenie na świat. Polecam jeśli chcialbyś spróbować
czegoś innego bardziej kobiecego, wątek miłosny, problemy dziewczyny, a w dalszych częściach
nawet sporo akcji :)

Witam!
Ja również czytałem całą Sagę i to 2krotnie, wcale nie żałuję. Dla mnie starego romantyka:P książka jest ujmująca, może czasem autorka przesadza z opisami postaci ale da się przeżyć, przynajmniej wyraźnie się kreśli w wyobraźni postać. Gdy czytałem książkę to oczami wyobraźni byłem obok bohaterów, w pewnych co ciekawszych momentów umizgów i pieszczot to było tak jak bym leżał obok bohaterów.
Książka jest raczej dla osób romantycznych, otwartych i nie zapatrzonych w standardowy profil wampira, bo tam są wyjątkowo inaczej opisane niż w większości kolonów książek Anne Rice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Film jest beznadziejny, pełen dłużyzn, wypełniony słabym aktorstwem, do tego scenariusz mocno kuleje, a klasyczny obraz wampira został zupełnie przeinaczony. Serio nie rozumiem, co się w tym ludziom podoba. Książki nie czytałem i nie zamierzam. Z opinii zasłyszanych wśród koleżanek i przeczytanych na forach mogę powiedzieć, że to po prostu przeciętne czytadło, dobre dla specyficznego grona odbiorców (głównie nastolatek, choć jak widać i facetom może się podobać), niczego więcej nie należy się po tej historii spodziewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy było już o tym, mianowicie Saga o Ludziach Lodu - warto się za nią zabrać? Tomów jest bardzo dużo, w dodatku powstały następne serie. 90% opinii jest bardzo pozytywnych. Szukam obecnie czegoś lekkiego i przyjemnego, coś w stylu Pottera. Więc może ta Saga spełni moje oczekiwania? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez przesady. Potter i Margit Sandemo mają ze sobą tyle wspólnego, co lodowiec i pustynia. Coś w stylu Pottera... lekkie i przyjemne? Cykl o Bastardzie Rycerskim (Uczeń Skrytobójcy, Wyprawa Skrytobójcy, Królewski Skrytobójca) Robin Hobb jest bardzo przyjemną lekturą. Co prawda w zupełnie innych klimatach, magia jest tu czymś o wiele bardziej tajemniczym i subtelnym zarazem, zdecydowanie większy nacisk autorka kładzie na opis wewnętrznych przeżyć głównego bohatera, machinacje polityczne i dworskie intrygi, niż szalone przygody.
Dobrym czytadłem jest też ponoć cykl Trudi Canavan, co prawda nie czytałem go, ale jego zadziwiający sukces wydawniczy na polskim rynku świadczy, że jest to historia godna polecenia, przynajmniej dla mało wymagającego odbiorcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 23:39, GanD napisał:

Dobrym czytadłem jest też ponoć cykl Trudi Canavan, co prawda nie czytałem go, ale jego
zadziwiający sukces wydawniczy na polskim rynku świadczy, że jest to historia godna polecenia,
przynajmniej dla mało wymagającego odbiorcy.


Akurat niedawno skończyłam. Przewidywalny nieco choć sprawnie napisany i lekko się czyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 23:14, Galadin napisał:

Nie pamiętam czy było już o tym, mianowicie Saga o Ludziach Lodu - warto się za nią zabrać?
Tomów jest bardzo dużo, w dodatku powstały następne serie. 90% opinii jest bardzo pozytywnych.
Szukam obecnie czegoś lekkiego i przyjemnego, coś w stylu Pottera. Więc może ta Saga
spełni moje oczekiwania? :)


Saga o ludziach lodu to dość stary cykl. Swego czasu czytałem go i bardzo mi się podobało, chociaż pod koniec robi się słabsze. Jak sama nazwa wskazuje, jest to saga czyli opowieść o całej rodzinie i w każdej części zmienia się główny bohater (prawie każdej, czasami ten sam występuje w kilku). Ludzie którzy są bohaterami na początku umierają ze starości zanim cykl dojdzie do połowy. Część tomów ma naprawdę fajne motywy, część jest średnia. Jeśli masz możliwość przeczytać np. w bibliotece to polecam, jeśli chciałbyś kupować to lepiej zerknąć na kilka pierwszych czy spodoba Ci się styl, bo to dość długie jest. IMO niektóre tomy warto przeczytać nawet i osobno, bo mają świetne pomysły, do tego nieźle opisane, ale po tylu latach nie pomnę ich numerów. A większość wymaga jednak jakiejś wiedzy z wcześniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 22:30, GanD napisał:

Film jest beznadziejny, pełen dłużyzn, wypełniony słabym aktorstwem, do tego scenariusz
mocno kuleje, a klasyczny obraz wampira został zupełnie przeinaczony. Serio nie rozumiem,
co się w tym ludziom podoba. Książki nie czytałem i nie zamierzam. Z opinii zasłyszanych
wśród koleżanek i przeczytanych na forach mogę powiedzieć, że to po prostu przeciętne
czytadło, dobre dla specyficznego grona odbiorców (głównie nastolatek, choć jak widać
i facetom może się podobać), niczego więcej nie należy się po tej historii spodziewać.


To tak jak z Kodem Leonarda da Vinci (który osobiście lubię i szanuję). Ludzie zachwycali się nią jakby to była pierwsza powstała na świecie książka sensacyjna. A równie dobrych z tego gatunku były przed nim setki. Reklama robi swoje.

Twilight, wampiry dla nastolatek. Najlepszy jest Blade. :D

U znajomych była raz 12-letnia dziewczyna (standardowy dzieciak). Okazało się, że lubi fantastykę, może niezbyt poważnie, ale jakiś temat złapaliśmy, smoki, Harry Potter itp. A same dzieci to też taka powieść fantasy i żyją jeszcze w magicznym świecie. Ale jak zaczęła się zachwycać Twilight'em to pomyślałem, że Bram Stoker się pewnie w grobie przewraca. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 23:14, Galadin napisał:

Nie pamiętam czy było już o tym, mianowicie Saga o Ludziach Lodu - warto się za nią zabrać?
Tomów jest bardzo dużo, w dodatku powstały następne serie. 90% opinii jest bardzo pozytywnych.
Szukam obecnie czegoś lekkiego i przyjemnego, coś w stylu Pottera. Więc może ta Saga
spełni moje oczekiwania? :)


Narrenturm. Ale znając Ciebie to się raczej zgorszysz. :P
"Z Księcia Jana, Panie świeć nad jego duszą, kawał był skur****na!"

I przeczytaj resztę Pieśni Lodu i Ognia. Co prawda jeden tom Martin spartolił, wręcz wygląda na robotę innego autora, ale później wychodzi na prostą. Wydał na razie 4 z planowanych 7 i niezbyt mu się spieszy z piątym. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 23:14, Galadin napisał:

Nie pamiętam czy było już o tym, mianowicie Saga o Ludziach Lodu - warto się za nią zabrać?
Tomów jest bardzo dużo, w dodatku powstały następne serie. 90% opinii jest bardzo pozytywnych.
Szukam obecnie czegoś lekkiego i przyjemnego, coś w stylu Pottera. Więc może ta Saga
spełni moje oczekiwania? :)


zdecydowanie odradzam ;) ksiazka jest swietna, ale brak ciagu dlaszego strasznie dnerwuje - osobiscie bardzo nie lubie nie zakonczonych serii, szczegolnie takich ktore przerywa sie w srodku akcji ;] martwi mnie fakt ze martin nie jest juz mlodzy a tomow do konca jeszcze troche brakuje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ciesze się, że nie jestem sam ;] Nie jest to arcydzieło, ale bardzo przyjemnie się czyta. O ile facet potrafi przeczytać coś za czym szaleją nastolatki ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2009 o 07:28, EmperorKaligula napisał:

zdecydowanie odradzam ;) ksiazka jest swietna, ale brak ciagu dlaszego strasznie dnerwuje
- osobiscie bardzo nie lubie nie zakonczonych serii, szczegolnie takich ktore przerywa
sie w srodku akcji ;] martwi mnie fakt ze martin nie jest juz mlodzy a tomow do konca
jeszcze troche brakuje :/


Chyba nie na ten post chciałeś odpowiedzieć albo pomyliłeś Sagę o Ludziach Lodu z Pieśnią Lodu i Ognia, a to dwa różne cykle i dwoje innych autorów. :) Ale nie ważne domyśliłem się o co chodzi. :)

Obecnie kończę cykl Troja Davida Gemmella. Bardzo lubię jego książki, ale Troja jakoś mnie przygnębia, brakuje w niej świeżości, w kółko mordy, zbrodnie, zdrady, bitwy. Nużące się to robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2009 o 12:54, Galadin napisał:

Chyba nie na ten post chciałeś odpowiedzieć albo pomyliłeś Sagę o Ludziach Lodu z Pieśnią
Lodu i Ognia, a to dwa różne cykle i dwoje innych autorów. :) Ale nie ważne domyśliłem
się o co chodzi. :)


rzeczywiscie, przepraszam - tak to jest gdy z ranca sie na forum wchodzi :/

co do sagi o ludziach lodu - kiedys probowalem, zbyt "babskie" fantasy... nie jestem fanem bezmyslnych rzezi i ciaglego mordowania, ale ta seria baardzo mnie znuzyla...

Dnia 28.11.2009 o 12:54, Galadin napisał:

Obecnie kończę cykl Troja Davida Gemmella. Bardzo lubię jego książki, ale Troja jakoś
mnie przygnębia, brakuje w niej świeżości, w kółko mordy, zbrodnie, zdrady, bitwy. Nużące
się to robi.


Gemmella lubie, Troji nie znam - i po tej wypowiedzi chyba nie warto tego zmieniac w najblizszym czasie - sa inne serie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może czytał "Zadanie Goblina"? Bo mi się kumpel strasznie zachwyca i przydała by mi się też relacja z innych punktów widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować