Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 07.06.2012 o 13:28, Fimbulvinter napisał:

Co powinno się przeczytać z fantasy i science-fiction by można było powiedzieć, że się
zna gatunek? Nigdy się tak mocniej książkami nie interesowałem tylko od czasu Wiedźmina
i Władcę Pierścieni przeczytałem. Ostatnio mnie coś wzięło na czytanie. Aktualnie
czytam Dzieci Diuny. Prosiłbym o podanie listy tytułów, które powinno się przeczytać.


Ilu ludzi byś o to zapytał tyle byś dostał odpowiedzi. Szczerze powiedziawszy zaczynaj od tych, które mają najlepsze wyniki sprzedaży, ilość wznowionych wydań. Z laureatami konkursów jest tak, że często nagroda jest na pocieszenie bo mało kto chce ich czytać. Szukaj po największych polskich wydawnictwach, które wydają sensowną fantastykę - Fabryka Słów, Zysk i Ska, Mag, Runa, Rebis. Dopiero jak coś Ci wtedy wpadnie w oko to próbuj.

Mogę Ci polecić kilka tytułów:
- Pieśń Lodu i Ognia George R.R Martin
- Malazańska Księga Poległych Steven Erikson
- Czarna Kompania Glen Cook
- Cykl o Temeraire - Naomi Novik
- Harry Potter :)
- Tigana Guy G. Kay
- Cykl Inkwizytorski Jacek Piekara
- Trylogia husycka Andrzej Sapkowski
- Pan Lodowego Ogrodu Jarosław Grzędowicz

+ inne książki powyższych autorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2012 o 14:21, Evertsen_Dante napisał:

- Malazańska Księga Poległych Steven Erikson

Z tego co widać to pierwsze tomy praktycznie niedostępne na allegro (wczoraj/przedwczoraj widziałem dwie aukcji jedna za 60zł druga za 30 i jeszcze kilka dni do końca więc raczej za mniej niż 100 nie ma co liczyć a jest to suma za duża jak dla mnie, zwłaszcza, że to były książki używane). Wiadomo czy będzie jakieś nowe wydanie serii?

Dnia 07.06.2012 o 14:21, Evertsen_Dante napisał:

- Harry Potter :)

Chyba pierwsza seria książek, którą przeczytałem z własnej woli. Mam zamiar odkupić wszystkie tomy do końca wakacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2012 o 14:50, Fimbulvinter napisał:

> - Malazańska Księga Poległych Steven Erikson
Z tego co widać to pierwsze tomy praktycznie niedostępne na allegro (wczoraj/przedwczoraj
widziałem dwie aukcji jedna za 60zł druga za 30 i jeszcze kilka dni do końca więc raczej
za mniej niż 100 nie ma co liczyć a jest to suma za duża jak dla mnie, zwłaszcza, że
to były książki używane). Wiadomo czy będzie jakieś nowe wydanie serii?


Na dniach ma wyjść nowe wydanie serii, po kolei wydadzą wszystkie 10 tomów w nowej szacie graficznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2012 o 11:50, Daelor napisał:

Całe opowiadanie z pierwszego tomu "Opowieści z Meekhańskiego pogranicza" (umieszczone
na stronie wydawnictwa), jednej z lepszych polskich książek jakie czytałem.

Dzięki za polecenie, dawno nie zdażyło mi się "pochłonąć" dwie książki w dwa dni. Dla Wegnera przerwałem MKP, a jeszcze "Niebo..." czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kojarzy Juraja Červenáka? To pisarz słowacki, jestem ciekaw czy coś można po polsku dostać i co warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 20:35, rhyz napisał:

Czy ktoś kojarzy Juraja Červenáka? To pisarz słowacki, jestem ciekaw czy coś można po
polsku dostać i co warto?


Dostać można - Czarnoksiężnik. Władca wilków.
Czy warto, to nie wiem, nie czytałem.
Widze, że w sierpniu planowane jest wydanie jeszcze jednej jego książki: Żelazny kostur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 21:19, walgierz napisał:

> Czy ktoś kojarzy Juraja Červenáka? To pisarz słowacki, jestem ciekaw czy coś można
po
> polsku dostać i co warto?

Dostać można - Czarnoksiężnik. Władca wilków.
Czy warto, to nie wiem, nie czytałem.
Widze, że w sierpniu planowane jest wydanie jeszcze jednej jego książki: Żelazny kostur.

Dzięki, poszukam tych tytułów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj się wpiszę, mimo że post dotyczy ksiązki, którą ciężko nazwac fantasy.

Dan Simmons "Terror" wyd. 2008
Nazwisko autora, chociaż znane, niewiele dla mnie osobiście znaczyło, ponieważ nie przeczytałam "Hyperiona" - jesli książka nie zaczyna wciągac na pierwszych stronach, to idzie w kąt.
Trafiłam w necie na dobrą opinię o "Terrorze".
I przeczytałam ksiązkę w kilka dni.
Książka jest nienowa, streszczenie można łatwo znaleźć, więc nie będe się rozwodzić.
Napiszę tylko trochę.
Dwa okręty utknęły w lodach wokół bieguna północnego. Załogi przez kilka lat walczą o przetrwanie. Nie pomaga im bynajmniej pojawienie się wrednego potwora.
Warto przeczytać, mocne 8/10. Książka wciąga, czytelnik przywiązuje się do bohaterów (a negatywnych z przyjemnością nienawidzi). Straszy tam gdzie powinna. Nie nudzi. Powala poziomem realizmu, w czym zapewne pomaga fakt, że ta wyprawa naprawdę się odbyła, ale widac też kawał roboty autora, który się przygotował teoretycznie z odpowiednich dziedzin.
Wytłumaczę - ja zwykle nie czytam thillerów, horrorów, literatury grozy. A mimo to chciałam "Terror" polecić. Bo to kawał porządnej lektury - warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

napisałem do rebisu w sprawie trzeciego tomu delegatur nocy glena cooka, oto odpowiedź:

Niestety tłumacz nie wywiązał się ze swoich zobowiązań i zmuszeni byliśmy zerwać umowę. Skutek jest taki, że ksiązka będzie tłumaczona od nowa, przez nowego tłumacza i ukaże się dopiero w 2013 roku

Pozdrawiam
Andrzej Hudowicz
REBIS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że matura coraz bliżej musze zadać pytanie w związku z moim tematem na prezentacje z języka polskiego. Literatura fantasty to fantasy czy fantastyka? W temacie jest takie wyrażenie i nie wiem jak je traktować, bo od tego zależy jakie lektury wybiore.

Drugie pytanie to raczej prośba: Czy ktoś zna jakieś dobre i popularne opracowania Wiedźmina, Władcy Pierścieni, Przygód Conana i całego gatunku fantasy ( podejrzewam, że jednak o to chodzi)? Tak żeby można było kupić przez internet albo znaleźć w bibliotece?
Może macie jakieś propozycje innych lektur adekwatnych do tematu sposobów kreacji bohaterów w literaturze fantasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fantasy to gatunek fantastyki, to chyba jest jasne i nie trzeba tego tłumaczyć.
Co do opracowań, to raczej będzie ciężko, ale pewnie cos tam było wydawane. Trzeba by pogrzebać głębiej w fandomie.
Na pewno Gdański Klub Fantastyki ma na koncie wiele publikacji, które powinny Ciebie zainteresować, jednak moga być problemy z ich pozyskaniem.

http://gkf.org.pl/index.php/wydawnictwa/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2013 o 16:00, revolt505 napisał:

Drugie pytanie to raczej prośba: Czy ktoś zna jakieś dobre i popularne opracowania Wiedźmina,
Władcy Pierścieni, Przygód Conana i całego gatunku fantasy ( podejrzewam, że jednak o
to chodzi)? Tak żeby można było kupić przez internet albo znaleźć w bibliotece?
Może macie jakieś propozycje innych lektur adekwatnych do tematu sposobów kreacji bohaterów
w literaturze fantasty?


Jest dość szczegółowe opracowanie Wiedźmina "Geralt, czarownice i wampir - Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego" Katarzyny Kaczor, które zresztą sam wpisałem do bibliografii na swoją reprezentację maturalną i trzymam je ciągle na kompie, więc mogę w razie czego podesłać na maila. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Źle przeczytałeś :D Pytałem się o literature FANTASTY. Czy jest to inna nazwa fantasy czy całego gatunku fantastyki? W sumie różnica jednej litery, ale już wole być pewny. Co do tematu to ciągle się wacham, bo znacznie odbiega od reszty, ale tylko z tego coś bym z chęcią przedstawił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2013 o 17:28, meryphillia napisał:

A dobra już ogarniam...

Nie ma czegoś takiego jak "fantasty".
To jakaś literówka.


W sumie to jest. Literatura - czyja? - fantasty. Jakkolwiek brzmi to durnie to znaczyłoby to tyle co książki napisane przez marzyciela bujającego w obłokach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2013 o 18:43, meryphillia napisał:

Śmiać się czy płakać?


Nie wiem ^_^ Ale TYLKO tak można to rozumieć bo niby jak inaczej, czym wtedy ma być "literatura fantasty"?
Osobiście bym albo obstawiał że to rzeczywiście albo literówka albo ktoś tworząc taki temat maturalny nie wie nawet co znaczy fantasta i uznał że to nic innego jak "twórca książek fantastycznych" (co jest bzdurą, przynajmniej wedle pwn-u: http://sjp.pwn.pl/szukaj/fantasta).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Literówka po prostu i nie wiem po co się produkować tyle w tym temacie.
Tym bardziej, że jeśli nawet już chodziłoby konkretnie o autora, to logicznym chyba jest, iż fantasta uprawiający literaturę fantasy, tworzy dzieła w gatunku literatury fantastycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować