Zaloguj się, aby obserwować  
Arti_101

Ortografia - Po co ona?

148 postów w tym temacie

Witam.
Chciałbym w tym temacie zadać pytanie które dręczy mnie od dzieciństwa i nawet moja pani od polskiego nie może na nie odpowiedzieć.

Po co jest ortografia?

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".


oczywiście że bez różnicy np. w słowie pomoże/pomorze w ogóle nie ma żadnej różnicy jak to pisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".


Może po to aby odróżnić może od morze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Po co jest ortografia?


Poza wymienionymi tutaj przykładami wyarzeń różniących sie jedną literą ortografia jest głównie dla ludzi, którzy język szanują i chcą żeby czytanie tekstów ich autorstwa było przyjemne, bo gdyby np. ktoś pisał naprzemiennie że oraz rze, a na dodatek walnął ktury, to wątpię by taki tekst był przyjemny w odbiorze, poza tym jeśli nie chcesz nikt Ci nie każe stosować zasad ortografii, tylko pamiętaj, że voluntas populi suprema lex, a lud jest za ortografią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

/.../


Ortografia powstawała wraz z ewolucją języka polskiego i wątpię by Twoje Nie dla ortografii cokolwiek w tej materii zmieniło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo aby istniał naród musi istnieć także język. Olewając ortografię pokazujesz tylko, jaki z Ciebie patriota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 15:09, gothicerofan napisał:

jak widze polskom ortografie to mi sie żygać hce :)


Proponuję jednak stosować się do jej zasad ;]
A jest po to, żeby był porządek (ja33no podał dobry przykład). Można sie kłócić, czy jest potrzebna, ale lepiej jej zaufać, niż ją zmieniać i potem stwierdzić, że wszyscy wokół piszą w obcym języku ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Po co jest ortografia?

Język to nie wolna amerykanka. Panują tu reguły - od zawsze - i jeśli ich nie przestrzegasz, giniesz. Społecznie, kulturalnie, jako człowiek.
Mamusia nie będzie ci pisać podań i CV po wsze czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, z czasem ortografia sama ci w żyły wejdzie, i zrozumiesz, po co ona..

-"Chej Kżyhó mash morze jakomś grem f którom aktółajnie nie grash to bym se porzyczył?"

Aż oczy szczypią... A samowolka kazałaby ci się uczyć jeszcze więcej zasad, wszak możliwości byłoby znacznie więcej (moRZe, moŻe, moSHe...). Więc ciesz się z tego, co masz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chociażby po, to że jak widzę tekst w stylu "rzyć się chce" (autentyczny opis na gg mojej znajomej, i to nie był celowy zabieg) to się śmiać chce.
Swoja drogą j. Pol jest podobno jednym z najtrudniejszych języków świata. Było takie zestawienie, jesteśmy chyba nawet wyżej (w tym zestawieniu) niż Chiński. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".


Tak m.in. twierdzili komuniści w Polsce stalinowskiej szykując (nie zrealizowaną) reformę języka polskiego gdzie m.in. miała być zlikwidowana pisownia przez "rz" czy "ch" tudzież "sz" - tłumaczono to koniecznością uproszczenia języka polskiego - nie zrozumiałego dla nowej "elity" której słoma z butów wystawała a koniecznie chcieli mieć "mgr" przed nazwiskiem a nawet docenta lub profesora:)

Pociesz się że w współczesnym języku chińskim (uproszczonym) jest „tylko” ca. 4 tysiące znaków i jakoś chińskie dzieci/młodzież nie narzekają – ba, nawet chińscy komuniści, co jak co, nigdy nie mieli pomysłu podobnego do „polskich” i likwidowania „zawiłości” chińskiego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby w tekście pisanym odróżnić "morze" (dużo wody) od "może" (wątpliwości).

Poza tym, szanuje polską ortografię z jednego powodu: tysiące ludzi umierało, byś mógł wogóle mówić po Polsku, a co dopiero pisać. Uszanuj ich ofiarę i pamięć. A poza tym: każdy naród ma swoja tradycję. Bo naród to nie tylko kupa ludzi która mówi "Ja- Polak", tyko dużo innych ważnych rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 15:53, strajker napisał:

> Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".

Tak m.in. twierdzili komuniści w Polsce stalinowskiej szykując (nie zrealizowaną) reformę języka
polskiego gdzie m.in. miała być zlikwidowana pisownia przez "rz" czy "ch" tudzież "sz" - tłumaczono
to koniecznością uproszczenia języka polskiego - nie zrozumiałego dla nowej "elity" której
słoma z butów wystawała a koniecznie chcieli mieć "mgr" przed nazwiskiem a nawet docenta lub
profesora:)

Nie tylko komuniści :) Futuryści chcieli usunąć przerwy między wyrazami, interpunkcję i ortografię

aterazsobiewyobraźciepodrusznadmożerzebyodethnąćpowietszem xD

Ortografia i zasady gramatyczne są w każdym języku :) nawet w angielskim, popatrzcie np tzw konkursów "Spelling bee", gdzie małę dzieciaki w Stanach literują dość trudne wyrazy :)

Dzięki ortografii jęz asyryjskiego udało się np złapać fałszerzy antyków - na jednym z kawałków muru, który miał pochodzić ze starożytnej Asyrii napisali coś z błędem i ich archeolodzy zdemaskowali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ortografia jest ważna. I mimo, iż raz-dwa poległbym na trudniejszym dyktandzie, to staram się trzymać zasad pisowni polskiej. Po prostu nie jestem w stanie zrozumieć posta człowieka który nie przejmuje się "orytogyrafyjom" i pisze jak mu klawiatura podpowie... A ci wszyscy "dyzlegtydzy", którzy zasłaniają się papierkami są dla mnie godni pogardy.
PS. Oczywiście nie chodzi mi tu o osoby które faktycznie cierpią na dysleksję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować