Zaloguj się, aby obserwować  
Arti_101

Ortografia - Po co ona?

148 postów w tym temacie

Dnia 21.11.2007 o 15:06, ja33no napisał:

Może po to aby odróżnić może od morze ;)

No, a czemu nie można było zastosować dwóch różnych wyrazów ? Wiem, że może i morze są inne, ale chodzi o to, aby ich wymowa była inna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tu jakiś polonista zaglądał to by chyba zawału dostał. Ortografia jest po to żeby utrudnić mam życie, przez co możemy się chwalić jednym z najtrudniejszych języków na świecie ;)

Wymowa niektórych polskich słów jest tak trudna, że niewielu potrafi ją opanować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:11, speedraid napisał:

> Może po to aby odróżnić może od morze ;)
No, a czemu nie można było zastosować dwóch różnych wyrazów ? Wiem, że może i morze są inne,
ale chodzi o to, aby ich wymowa była inna.

Idea nowomowy została już opisana u Orwella. "Uproszczenie" języka było tam stosowane do nieograniczonej niczym kontroli nad bezrozumnym ludem.
Naprawdę chcecie czegoś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:15, ^RaZZieL^ napisał:

Gdyby tu jakiś polonista zaglądał to by chyba zawału dostał. Ortografia jest po to żeby utrudnić
mam życie, przez co możemy się chwalić jednym z najtrudniejszych języków na świecie ;)

Ortografia wcale nic nie utrudnia - wyobraz sobie, ze dzieki temu, ze jako dziecko uczysz sie regulek i wyjatkow, trenujesz swoja pa,iec i zdolnosc logicznego myslenia - ergo/ stajesz sie madrzejszy dzieki ortografii. Dobre opanowanie jezyka to trudna umiejetnosc, ktora jednak poplaca. Nie tylko w Polsce leniwe dzieciaki maja problemy z pisownia i wyslawianiem sie, to samo jest np we Francji, tylko ze tam nie promuje sie obibokowania i pogardy dla ojczystego jezyka jak u nas, Francuzi ogromnie cenia ludzi, ktorzy dobrze wladaja ich jezykiem. Widac, ze jeszcze nam Polakom jako spoleczenstwu sporo brakuje do tych najlepszych :/

Dnia 21.11.2007 o 16:15, ^RaZZieL^ napisał:

Wymowa niektórych polskich słów jest tak trudna, że niewielu potrafi ją opanować.

To sprobuj sobie porozmawiac po wegiersku - to jest dopiero trudna wymowa!

I odpowiedz na pytanie, skad sie wziela ortografia: otoz w przeszlosci w jezyku polskim wystepowaly samogloski krotkie oraz dlugie i dodatkowo jery - polsamogloski. To dopiero bylo skomplikowane, wiec nie narzekajcie, bo obecna ortografia to wlasnie uproszczona wersja tej staropolskiej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:20, Krejt napisał:

Idea nowomowy została już opisana u Orwella. "Uproszczenie" języka było tam stosowane do nieograniczonej
niczym kontroli nad bezrozumnym ludem.
Naprawdę chcecie czegoś takiego?


Przeciez nowomowa jest caly czas obecna w jezyku polskim, non stop zwlaszcza mlodzi ludzie tworza coraz to nowe ''potworki jezykowe'' :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:27, Quatre napisał:

Przeciez nowomowa jest caly czas obecna w jezyku polskim, non stop zwlaszcza mlodzi ludzie
tworza coraz to nowe ''potworki jezykowe'' :)

Nie pisałem, że mi się to podoba.
Poza tym jednak pojęcie "nowomowy" u Orwella i to powszechnie przyjęte nieco się różnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:25, Quatre napisał:


Ortografia wcale nic nie utrudnia


Jak widzisz, niektórym utrudnia. Człowiek lubi być wygodny, a tu cholera trzeba się czasem zastanowić jak bez błędu jeden wyraz napisać ;)

Dnia 21.11.2007 o 16:25, Quatre napisał:


I odpowiedz na pytanie, skad sie wziela ortografia: otoz w przeszlosci w jezyku polskim wystepowaly
samogloski krotkie oraz dlugie i dodatkowo jery - polsamogloski. To dopiero bylo skomplikowane,
wiec nie narzekajcie, bo obecna ortografia to wlasnie uproszczona wersja tej staropolskiej
:P


Tak, ale wtedy jedni pisali ten sam wyraz przez "rz" inni "ż" i nikt nikomu problemów nie robił. Popraw mnie jeśli się myle ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:29, Krejt napisał:

Nie pisałem, że mi się to podoba.

Wydaje mi sie, ze jest to zjawisko powszechne na calym swiecie obecnie. Moj kolega z Kanady np na fajny samochod mowi ''phat car'', z tym ze wymawia to jak [fat] :) Albo czasem tez ''sick car'' - to dopiero jest durna nowomowa :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Najlepiej jakby w ogóle były tylko 3-4 litery.
Każdy kraj (no większość) ma swój własny język i co za tym idzie ortografię i gramatykę,więc teksty w stylu "po co ta ortograwia,ona tylko fszystko utrudnia" są dla mnie bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:36, Dominik000 napisał:

Najlepiej jak by było jedno "h" jedno "ż" i jedno "u". Wtedy by było wygodniej. Przecież to
jest tylko utrudnieniem w ortografii.

I co wtedy zrobisz ze słowami wymiennymi?

usmy -> usiem?
na guże (góra) -> gużski? (górski)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Witam.
Chciałbym w tym temacie zadać pytanie które dręczy mnie od dzieciństwa i nawet moja pani od
polskiego nie może na nie odpowiedzieć.

Po co jest ortografia?

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".

Żeby zamęczyć takich jak ty i ja. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:36, Dominik000 napisał:

Najlepiej jak by było jedno "h" jedno "ż" i jedno "u". Wtedy by było wygodniej. Przecież to
jest tylko utrudnieniem w ortografii.

Jak wtedy odróżniłbyś np. ''morze'' od ''może''? Ale wiadomo, że dzieci wolą łatwiej.

Swoją drogą popracuj nad ortografią bo jak piszesz bez Firefoxa (sam mam Operę i chyba rzadko robię błąd) to w co drugim zdaniu błąd i to taki, że żal patrzeć. Przypomina się twój pamiętny ''krulik''. Myślałem, że w tym wyrazie nie popełnia się błędu bo to w oczy kole ale jak widać się da. Nie wierzę, że wiek podany na twoim GS''ie jest prawdziwy. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 16:43, Krejt napisał:

I co wtedy zrobisz ze słowami wymiennymi?

usmy -> usiem?
na guże (góra) -> gużski? (górski)


usmy ->osiem
na guże -> gurski

Słowa wymienne w niczym tu nie przeszkadzają, ale skoro tu już zajrzałem, a jako przyszły polonista mogę wam powiedzieć że tam naprawdę niektóre głoski jak np. ''h'' i ''ch'' wymawiało się inaczej. Zresztą dla ciekawskich polecam prześledzenie niektórych ''kłopotliwych'' wyrazów i wyjdzie wam czemu jest tak a nie inaczej.
I taki apel do wszelkiego rodzaju leniuchów którzy zasady ortografii mają w głębokim poważaniu żeby chociaż zainstalowali sobie Firefoxa i wtyczkę która na bieżąco sprawdza pisownie (oczywiście nie jest doskonała ale lepsze to niż nic). Przez takich ignorantów człowiek czasami sie zastanawia jak dany wyraz się pisze (szczególnie wzrokowcy po tych ''forumowych szaleństach'' mogą mieć kłopot).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ortografia jest bynajmniej bardzo dobrą rzeczą, i uważam za STANDARD znanie PODSTAWOWYCH ZASAD. Rany, jak można czytać posty typu: "czemu ta mi sie zawiesza ciongle skoro robie wszstko co pisze w instrókcii?" Jak to można tolerować, wśród ludzi powyżej 13 roku życia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Przecież bez różnicy czy napisze jeż przez "ż" czy "rz".


Nie ma jedynie fonetycznej różnicy. Znajomość ortografii świadczy niejako o oczytaniu danej osoby i im więcej błędów popełnia tym dialog jest z nią na mniejszym poziomie. Dlatego zalecam ćwiczyć.
Istotą komunikacji jest posługiwanie się ortografią, nie wyobrażam sobie pisemnej rozmowy z kimś kto pisze w stylu "pamientasz mojom kuzynke? Tom samom co była u mnie w piontek? Morzliwe, rze nie, ale cusz..." Może przesadzam, a gdy się szybko pisze czasem się nie zauważy, pal licho jeśli komunikator, bo wtedy się jakoś przeboleje.

Swoją drogą spaliłbym się ze wstydu mając dysortografię i musiał się konsultować pisząc CV czy podanie. :)
Tyle w tym temacie, ortografia czy jest czy nie jest potrzebna to należy jej przestrzegać jak prawa. Rzekłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 14:52, Arti 101 napisał:

Po co jest ortografia?


zebys nauczyly sie pisac, chcesz byc tłumokiem ktory nawet nie potrafi poprawnie pisac w rodzimym jezyku - Twoj wybor... widze takie tematy to az zal dupe sciska (naprawde). Dzieci do szkoły uczyc sie polskiego i pisac dyktanda, kazdy przez to przechodzil, ja, moj ojciec, moj dziadek itd. Dlaczego wy macie tego nie robic ? Czy dzieci teraz sa az tak glupie aby nie potrafic opanowac kilkunastu zasad pisowni ? teraz to kazdy zaslania sie papierkiem - takim smieje sie w twarz, uwazam za gorszych bo dla chcacego nic trudnego (wiem z doswiadczenia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I po to, aby jej przestrzegać... Przeczytaj prośba jeszcze raz swojego posta i wychwyć swoje błędy.

Union-> Wada polskiego systemu szkolnictwa. Teraz w klasach 1-3 dzieci się już nie uczą pisać. Przez to jest od groma dysdysów.

Generalnie do tematu. Wiele przykładów zostało już podanych - ortografia jest potrzebna, jest w każdym języku. Nasza należy do jednych z najtrudniejszych, jednak to nie zwalnia ludzi z tego, że można jej nie przestrzegać. Nóż w kieszeni się otwiera, jak się widzi łamanie przez niektóre osoby naszej mowy ojczystej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 18:44, PolishWerewolf napisał:

I po to, aby jej przestrzegać... Przeczytaj prośba jeszcze raz swojego posta i wychwyć swoje
błędy.

Union-> Wada polskiego systemu szkolnictwa. Teraz w klasach 1-3 dzieci się już nie
uczą pisać. Przez to jest od groma dysdysów.

Generalnie do tematu. Wiele przykładów zostało już podanych - ortografia jest potrzebna, jest
w każdym języku. Nasza należy do jednych z najtrudniejszych, jednak to nie zwalnia ludzi z
tego, że można jej nie przestrzegać. Nóż w kieszeni się otwiera, jak się widzi łamanie przez
niektóre osoby naszej mowy ojczystej.


Wiadomo, że widać, że "że" się pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować