Zaloguj się, aby obserwować  
Arti_101

Ortografia - Po co ona?

148 postów w tym temacie

Dnia 22.11.2007 o 17:36, kuba9876543210 napisał:

To trza było chociaż dodać jakiegoś emoticone''a żebym wiedział czy mówisz serio... L0L.


A już bez emotków nie czujemy co autor miał na myśli?. Ach ta młodzież, od wieków zawsze z nimi kłopoty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ortografia to hmmmm pojęcie ogólne np w angielskim nie ma "ż" "rz" "ó" czu tez czy pisac "h" czy "ch" ale teraz tak kazdy mówi ze chciałby pisac np ogórek przez u zwykłe ale tez jak mózg nasz sobie zaprogramuje ze trzeba tak pisac to juz automatycznie to piszemu np jak by wyglądało całe zdanie w błędach ortograficznych zresztą te wyrazy gdzie wiemy jaką pisac literke czy ż czy rz to jakos wyglądają hehe mają ręce i nogi że tak powiem podam przykład "rurza" widac że nie pasuje pisowania tak ten wyraz głupio wygląda albo "ogurek" jak by mu czegos brakowało ale to wszystko wina naszych mózgów ..... nad tym mozna duzo orpisywac sie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem co o tym myśleć. Moim zdaniem nawet jak na forum czy na gg napisze ktoś np. rząnież sedl i stżelal to i tak się domyślimy o co chodzi ale znacznie łatwiej by było jakby potencjalny dysortografik napisał to zdanie tak: żołnierz szedł i strzelał. ; ) Prawda że o wiele lepiej? Więc powiedzmy że ortografia jest potrzebna zwłaszcza na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2007 o 20:32, KrzysztofMarek napisał:

Najtrudniejszy język, albo jeden z najtrudniejszych?


Nie wiem czy to była ironia, czy na serio, ale fakty są takie że mamy jeden z trudniejszych języków na świecie ;]
Wg niektórych opinii (nie tylko Polaków ;]) jesteśmy na 2 miejscu, zaraz po chińskim :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ortografia IMO jest dla osób nieznających polskiego języka, bo pisownia mówi jak dany wyraz należy odmieniać np. "ó" odmienia się przez "a", "o", "e", "rz" przez "r", więc obcym ludziom pozwala zrozumieć nasz język a nam przeszkadza, ale IMO ortografia jest potrzebna bo obrazuję naszą strukturę języka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2007 o 15:14, Budo napisał:

> /.../ > Wg niektórych opinii (nie tylko Polaków ;]) jesteśmy na 2 miejscu, zaraz po chińskim :O

Uczyłem się języków: rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego i łaciny. Moim zdaniem, język rosyjski, łacina i polski mają identyczny stopień trudności, niemiecki jest, subiektywnie, nieco, ale tylko nieco, łatwiejszy a angielski to język łatwy i uproszczony powstały z języka francuskiego i języków miejscowych. Coś takiego jak "moja kochać twoja". Francuski jest trudniejszy od polskiego. O chińskim pojęcia nie mam, jeśli jest trudny, to ze względu na pisownie...
Francuzi uważają, że język francuski jest łatwy, a polski trudny.
Jeśli Polak uważa, że język polski jest trudny, to chyba jest "mądry inaczej". Moi synowie opanowali język polski w wieku roku i 8 miesięcy jeden, oraz roku i 10 mięsięcy, drugi.
No cóż, bądź tu mądry, i pisz wiersze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Przykłady, które podałeś mogą się zgadzać (rosyjskiego sam sie uczyłem, brat francuskiego, ojciec kilku naraz), ale na tym się świat nie kończy- jest masa innych łatiwjeszych języków, jak np hiszpański i portugalski, którym mówi pół świata... przykłady Twój czy Twoich dzieci nie są tu jednak na miejscu- bo trzeba porównać do ogółu społeczeństwa jak już- popatrz chociazby na to forum- starsi przeważnie piszą dobrze, ale zobacz ile ortów wokół, u młodszych- w wieku 15 lat większość z nas nie jest w stanie pisać poprawnie, a czasami nawet dobrze sie wysłowić. I to nie jest kwestia lenistwa (na pewno nie tylko), ani nieczytania książek, ale właśnie trudności języka. Stopień skomplikowania polskiego dobrze ukazuje cała działalność Miodka, który potrafi wyciągnąć wieloznaczność z najbardziej trywialnych zwrotów i co więcej uzasadnić ją ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2007 o 15:48, Budo napisał:

/.../

Przykłady, które podałeś mogą się zgadzać (rosyjskiego sam sie uczyłem, brat francuskiego,
ojciec kilku naraz), ale na tym się świat nie kończy- jest masa innych łatiwjeszych języków,
jak np hiszpański i portugalski, którym mówi pół świata... przykłady Twój czy Twoich dzieci
nie są tu jednak na miejscu- bo trzeba porównać do ogółu społeczeństwa jak już- popatrz chociazby
na to forum- starsi przeważnie piszą dobrze, /.../

Ja zaliczam się nawet nie do starszych a wręcz najstarszych użytkowników tego forum. I, niestety, zaczynam pisać z błędami. Pewnie, część z nich spowodowanych jest tym, że piszę na klawiaturze dwoma, w porywach trzema, palcami. I często zbyt wcześnie zdejmuję palec z "prawy alt", przez co litery nie mają ogonków. Ale ta druga część jest spowodowana tylko tym, że mam przed oczami posty innych użytkowników, te, w których błąd siedzi na błędzie. Mimowolnie zaczynam sie zastanawiać, albo bez zastanowienia walę tak, jak ostatnio widziałem. A już zupełnie dodatkowym czynnikiem jest to, że ja też cierpiałem na dysortografię (wyleczoną, ciężką pracą i linijką po łapach) i pozostałością tego jest to, że, kiedy się śpieszę piszę również i ponieważ przez "rz".
Francuzi (rodowici) mają swoje problemy z pisaniem. Zwykle cudzoziemcy szybciej uczą się pisowni francuskiej niż Francuzi. Tam końcówki czasowników i sporej części rzeczowników są nieme. Nieme dla Francuzów! Bo ja, po dwóch latach pobytu we Francji wyraźnie zacząłem słyszeć te nieme końcówki! W zaniku, to prawda, ale dają się usłyszeć! A Francuzi to samo wymawiają, ale już tego nie słyszą. Podobnie, jak my "nie słyszymy" różnicy między "h" i "ch" albo "ż" i "rz"... Ale wystarczy (na ogół) zwrócić na to uwagę i wtedy słychać różnicę...
Język polski należy do języków i bogatych i subtelnych i nadmiarowych. Nadmiarowych, bo niesie nadmiar informacji, które powodują, że przy złym odbiorze, zasadnicza treść jest nadal zrozumieła a subtelnych, bo przestawienie szyku zdania powoduje, że treść pozostaje nadal ta sama, ale rozłożenie akcentów jest inne. Tego w angielskim, czy francuskim zrobić sie nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krotko :
Bez ortografii to forum byłoby chaotyczne i niezrozumiale . Warto sie jej uczyc bo to nam sie przyda w zyciu i niech nikt nie mowi ze nam jest ona niepotrezbna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Powiem Ci, że mam to samo (w sensie, że zaczynam pisać z blędami). Mój ojciec dość ostro podchodził do ortografii i dlatego nie mam problemów z błędami, ale odkąd jestem na forum zdarza mi się popełnić takie błędy, że aż wstyd. Na szczęście powtórne przeczytanie posta i korekta załatwia sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2007 o 15:21, Belmundo napisał:

Ortografia IMO jest dla osób nieznających polskiego języka, bo pisownia mówi jak dany wyraz
należy odmieniać np. "ó" odmienia się przez "a", "o", "e", "rz" przez "r",

To znaczy, że według Ciebie ktoś, kto pisze "ktury", "żeka", "rzaba" zna język polski? Równie dobrze można stwierdzić, że ktoś, według kogo 2+2=4 to 5 zna matematykę.

Dnia 23.11.2007 o 15:21, Belmundo napisał:

więc obcym ludziom pozwala zrozumieć nasz język a nam przeszkadza,

Jak obcokrajowiec ma znać lepiej język polski (ortografia to jego część), od nas (bo po co znać, coś, co nam przeszkadza), to lepiej z domu nie wychodzić.

Dnia 23.11.2007 o 15:21, Belmundo napisał:

ale IMO ortografia jest potrzebna bo obrazuję naszą strukturę języka

Czyli jest potrzebna, ale nie niezbędna? Ortografia jest częścią każdego języka i umożliwia swobodną komunikację. Co prawda w przypadku ubogiego zasobu słownictwa brak znajomości ortografii nie przeszkadza, to już w przypadku bardziej rozbudowanego można mieć problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2007 o 17:05, Krakers15 napisał:

> Ortografia IMO jest dla osób nieznających polskiego języka, bo pisownia mówi jak dany
wyraz
> należy odmieniać np. "ó" odmienia się przez "a", "o", "e", "rz" przez "r",
To znaczy, że według Ciebie ktoś, kto pisze "ktury", "żeka", "rzaba" zna język polski? Równie
dobrze można stwierdzić, że ktoś, według kogo 2+2=4 to 5 zna matematykę.

Chodzi mi o to, że ortografia pomaga nauczyć się języka polskiego

Dnia 23.11.2007 o 17:05, Krakers15 napisał:

> więc obcym ludziom pozwala zrozumieć nasz język a nam przeszkadza,
Jak obcokrajowiec ma znać lepiej język polski (ortografia to jego część), od nas (bo po co
znać, coś, co nam przeszkadza), to lepiej z domu nie wychodzić.

Niektórzy w ogóle nie powinni skorą tak kompromitują język polski i polską ortografię

Dnia 23.11.2007 o 17:05, Krakers15 napisał:

> ale IMO ortografia jest potrzebna bo obrazuję naszą strukturę języka
Czyli jest potrzebna, ale nie niezbędna? Ortografia jest częścią każdego języka i umożliwia
swobodną komunikację.

Tak jest potrzebna ale nie jest niezbędna.

Dnia 23.11.2007 o 17:05, Krakers15 napisał:

Co prawda w przypadku ubogiego zasobu słownictwa brak znajomości ortografii
nie przeszkadza, to już w przypadku bardziej rozbudowanego można mieć problemy.

W języku polskim ortografia jest bardzo skomplikowana, lecz trzeba jej się wyuczyć, żeby później nie mieć problemów w komunikowaniu się na forach, tak samo jak w języku chińskim jeśli mieszka się w Chinach trzeba znać podstawowe znaki pisane, żeby np. wiedzieć co jest w puszcze którą się kupuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2007 o 19:08, Belmundo napisał:

Niektórzy w ogóle nie powinni skorą tak kompromitują język polski i polską ortografię

Kim są ci "niektórzy"? Najpierw piszesz o tym, że ortografia jest dla tych, którzy nie znają języka. Teraz zaś piszesz o kompromitacji języka polskiego. Zdecyduj się w końcu. Napisz też łaskawie, o co Ci chodzi z tą kompromitacją.

Dnia 23.11.2007 o 19:08, Belmundo napisał:

Tak jest potrzebna ale nie jest niezbędna.

Homofony - mówi Ci to coś?

Dnia 23.11.2007 o 19:08, Belmundo napisał:

W języku polskim ortografia jest bardzo skomplikowana, lecz trzeba jej się wyuczyć, żeby później
nie mieć problemów w komunikowaniu się na forach,

Czyli jednak jest niezbędna. IMO polska ortografia nie jest bardzo skomplikowana, w końcu wystarczy nauczyć się zasad i wyjątków. Nawet, jak ktoś nie chce nauczyć się zasad, to wystarczy, że będzie dużo czytał i pisał. Jak już napisałeś o komunikowaniu się na forach. To zastanów się, czy wolałbyś czytać gazetę z błędami ortograficznymi i gramatycznymi, czy może taką, gdzie nie ma błędów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2008 o 12:41, Mixon1988 napisał:

Mam takie pytanie, pewnie głupie ale trudno ;)
Pisze się meczy czy meczów ???
A może obie pisownie są dobre bo Firefox mi nie podkreśla żadnej.


Jeśli nie jesteś pewien, a piszesz zadanie na polski , to napisz np. spotkań piłkarskich :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2008 o 13:25, BANITA PL napisał:

ORTOGRAFIA TO SZMIRA!!!! PO CO NAM ONA!!!!!

Po to żeby taki ciołek jak ty mógł się z innym porozumieć... Ile ty masz latek, dzieciaczku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować