Zaloguj się, aby obserwować  
Inki

PEGI - Przestrzegasz ? :]

1426 postów w tym temacie

Dnia 25.08.2009 o 18:59, Woo-Cash napisał:

> ta... myślałem że niema takich przypadków że sprzedawca nie sprzeda...
>
Sam kiedyś doświadczyłem przy kupowaniu Mafii. Teraz mam 16 lat, a ludzie mówią mi na
"pan", wiec za żadna grą kłopotów bym nie miał :P

Swoją drogą proponowałbym pewną zmianę - 18+ na 16+, z zachowaniem 18-tki tylko dla najbrutalniejszych
gier
( Dark Messiah and Might and Magic etc.). Wszyscy narzekali na Wiedźmina, lecz moim zdaniem
tam przekleństwa jedynie ubarwiają świat.


>bo swiat bez przeklenstw był by troszke pusty i mało soczysty a to że są sprawia ze jeszcze bardziej chce sie grac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było to w tej dyskusji powiedziane ale...
ŻADEN sprzedawca nie ma prawa wam odmówić sprzedaży danego tytułu.. PEGI to tylko informacja do której można ale nie trzeba się stosować. Nawet 8-latek może podejść do kasy z GTA IV w łapie a sprzedawczyni nie może mu powiedzieć " Przyjdź z rodzicami" lub "Nie jesteś za młody?".. Taka nasza polska demokracja ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2009 o 15:09, Raiven2 napisał:

Nie wiem czy było to w tej dyskusji powiedziane ale...
ŻADEN sprzedawca nie ma prawa wam odmówić sprzedaży danego tytułu.. PEGI to tylko informacja
do której można ale nie trzeba się stosować. Nawet 8-latek może podejść do kasy z GTA
IV w łapie a sprzedawczyni nie może mu powiedzieć " Przyjdź z rodzicami" lub "Nie jesteś
za młody?".. Taka nasza polska demokracja ; )

Racja. Niby czemu nie piszą " nieletnim gier nie sprzedajemy ". Myślę, że to sprzedawca chce przy innych popisać się jaki to jest dobry i troskliwy. Według mnie to jest chamstwo i dyskryminacja młodszych. Ale będę walczył o swoje racje! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm...
Jestem w wieku +20.
Nigdy nie przestrzegałem PEGI
Jako, mały brzdąc grałem w gierki od Wolfa 3d w góre i to praktycznie, w każdą nie zależnie od "wymagań wiekowych".
Ale jak tak dalej pójdzie, to filmy +18 będą sprzedawać dzieciakom, aczkolwiek... już dawno wiadomo, że z dostaniem czegoś takiego raczej problemu nie ma ;) Tak samo, alkohol, papierosy etc.
Poprostu są, pewne treści które powinny być dozwolone od jakiegoś wieku, a inne nie być nie muszą...
Ludzie są, różni... jednym odbije innym, nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2009 o 15:09, Raiven2 napisał:

ŻADEN sprzedawca nie ma prawa wam odmówić sprzedaży danego tytułu.


Oczywiście że ma prawo odmówić. W końcu to jego towar i tylko on nim dysponuje.

Dnia 31.08.2009 o 15:09, Raiven2 napisał:

PEGI to tylko informacja do której można ale nie trzeba się stosować.


Otóż to, dlatego pytanie sformułowane w pytaniu jest zupełnie idiotyczne. Byłoby zasadne tylko w krajach, gdzie cyberrozrywka jest kontrolowana z urzędu.

Dnia 31.08.2009 o 15:09, Raiven2 napisał:

Nawet 8-latek może podejść do kasy z GTA
IV w łapie a sprzedawczyni nie może mu powiedzieć " Przyjdź z rodzicami" lub "Nie jesteś
za młody?"..


Bzdury pleciesz. Sprzedawca nie tylko może odmówić sprzedaży towaru nieletniemu, ale nawet zawiadomić policję, jeśli będzie urządzał cyrki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głupoty gadacie wszyscy :P
Oczywiście, że sprzedawca może wszystko, czasem i nawet powinien, ale tego nie zrobi, bo biznes to biznes i im więcej się sprzeda tym lepiej. Dla przykładu mam 17 lat i niedawno kupiłem GoW i UT3 obie 18+, a za mną śmignął dzieciak ok. 12 lat i brał to samo + BioShock (którego kupiłem rok temu) :P
Kiedyś widziałem jak ok 10-latek kupował kontrowersyjną grę Bully + F.E.A.R. i też nic.
Dlatego według mnie PEGI to jest tylko informacja dla rodziców, którzy chcą kupić swojemu dziecku grę, bo młodzi na to nie patrzą... a nawet inaczej, patrzą i biorą głównie te gdzie jest 16+ lub 18+. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo młodzi na to nie patrzą... a nawet inaczej, patrzą i biorą głównie te

Dnia 11.10.2009 o 21:26, B92 napisał:

gdzie jest 16+ lub 18+. :P


Dlaczego głównie.. np świetna gra Red Alert 3 jest od 12 wszystkie C&C są od 12 :-p NFS jest od 3. A gry są bardzo dobre :-p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2009 o 21:44, B1SH0P napisał:

Dlaczego głównie.. np świetna gra Red Alert 3 jest od 12 wszystkie C&C są od 12 :-p NFS
jest od 3. A gry są bardzo dobre :-p


Wiesz, to jest szpan dla takiego 10-latka gdy przychodzi kolega, patrzy na półkę a tam pudełko z czerwonym znaczkiem PEGI :P
Zresztą o czym ja mówię, większość młodych (nie wszyscy, żeby nie było) pewno ściąga gry z neta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ha, ja PEGI nie przestrzegam, nie przestrzegałem, i nigdy nie będę przestrzegać. Nie jestem pełnoletni, nie mam nawet 16 lat. A i tak każda gra 16+, 18+ która mnie interesuje wpada w moje ręce. Ostatni taki..hmm... nazwijmy to "problem" przy kupowaniu gry, zdarzył mi się podczas kupna Assasin''s Creed. Kiedy podszedłem do kasy z grą w ręce, kasjerka rozpoczęła swoją bardzo krótką przemowę:

-Yyy...czy ty masz o...eee..*tu zmierzyła mnie wzrokiem*... resztą nieważne. Chce pan siateczkę?

I grę zakupiłem bez problemów. Nawet gdyby jakiejś gry 18+, nie chcieli mi sprzedać, mam pełnoletnią siostrę, jej z pewnością sprzedadzą. Cx BTW, w sumie, gra to tylko gra, więc ograniczenia są właściwie po nic. Lecz jednak są jakieś dzieciaki które biorą grę, i potem mogą to sobie jakoś wbić do łba. Więc ten cały system "nie sprzedawania gier 18+ młodym osobom" uważam za rzecz dobrą, jednakowoż nie we wszystkich przypadkach. Tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2009 o 21:26, B92 napisał:

Oczywiście, że sprzedawca może wszystko, czasem i nawet powinien, ale tego nie zrobi,
bo biznes to biznes i im więcej się sprzeda tym lepiej.


A nieprawda, bo np. Empik prowadzi politykę "gry 18+ tylko dla pełnoletnich". Oczywiście pomyłki się zdarzają, ale to nie zmienia faktu, że to bardzo odpowiedzialna strategia firmy. Chodzi jednak o to, że w Polsce rodzice są zieloniutcy i nie rozumieją zjawiska, jakim są gry. Brakuje też jakichkolwiek działań edukacyjnych i kampańji społecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2009 o 22:04, B92 napisał:

A to nie wiem, ja jeszcze z czymś takim się nie spotkałem :P

A ja tak w empiku tak faktycznie jest. W prawdzie mnie się nie czepiają i mówią do mnie pan :D, ale mojego kolegę który ma tyle samo lat co ja tak ... heh wzrost robi swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do nie sprzedawania gier +18 +16 to trzeba różnie patrzeć. Oczywiście, jeśli chodzi o jakis 10latków to sprawa jest oczywista, ale np. ja mam 13 lat i gram w wiele gier od 18 lat. Treści w nich zawarte nie ruszają mnie od co, nawet taki wiedżmin: są przekleństwa ale więcej jest w szkole, krwi więcej jest w telewizji, co do seksu to tu już mogą być kontrowersje...
Co do mówienia, że wiekszość fajnych gier jest od 16 lat, to trza na to róznie patrzeć, bo prawie wszystkie gry akcji, fps są od 16, 18 lat i co tu ma taki 12latek zrobić?
Ze strategiami i erpegami bywa podobmie, więc tłumaczenie że jest tyle fajnych gier od 12 lat itp. nie zawsze pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2009 o 21:23, Vojtas napisał:

Empik prowadzi politykę "gry 18+ tylko dla pełnoletnich". Oczywiście
pomyłki się zdarzają, ale to nie zmienia faktu, że to bardzo odpowiedzialna strategia
firmy.


Zdecydowanie bardziej niż odpowiedzialna, to jest ona nielegalna :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2009 o 18:55, vear napisał:

Zdecydowanie bardziej niż odpowiedzialna, to jest ona nielegalna :-)


Zdecydowanie jest legalna. No chyba że kwestionujesz jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo własności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować