Zaloguj się, aby obserwować  
Inki

PEGI - Przestrzegasz ? :]

1426 postów w tym temacie

Taka moja dygresja: Jeśli już kupujesz grę od 18 lat, pomimo tego, że masz mniej - OK, nie wnikam w Twoje sprawy wychowawcze. Ale na litość boską, jestem za tym, aby korzystanie z trybu multiplayer było dozwolone od 16 czy więcej lat, bo naprawdę nie ma nic bardziej wkurzającego niż wrzeszczący do mikrofonu albo w inny sposób psujący rozgrywkę 10 latek. Wczoraj właśnie musiałem skończyć wcześniej grę ze znajomymi, bo jakiś 13 latek (wnioskuje po nicku) naruszał zasady na serwerze, a kickować w tej grze niestety nie można. Miała być przyjemna rozgrywka, a skończyło się na irytacji. To tyle ode mnie. :)

Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2010 o 18:00, woko27 napisał:

Taka moja dygresja: Jeśli już kupujesz grę od 18 lat, pomimo tego, że masz mniej - OK,
nie wnikam w Twoje sprawy wychowawcze. Ale na litość boską, jestem za tym, aby korzystanie
z trybu multiplayer było dozwolone od 16 czy więcej lat, bo naprawdę nie ma nic bardziej
wkurzającego niż wrzeszczący do mikrofonu albo w inny sposób psujący rozgrywkę 10 latek.
Wczoraj właśnie musiałem skończyć wcześniej grę ze znajomymi, bo jakiś 13 latek (wnioskuje
po nicku) naruszał zasady na serwerze, a kickować w tej grze niestety nie można. Miała
być przyjemna rozgrywka, a skończyło się na irytacji. To tyle ode mnie. :)

Pozdro!


Wiesz... ja mam takie zdanie, że nie każdy 13 np. latek zachowuje się tak jak opisałeś, a wręcz czasami można spotkać np. 20 latka, który (no wiesz).
Zależy od człowieka, jak ma chęć popsucia gry innym to i tak to zrobi. Niezależnie od wieku. Takie jest moje zdanie :) Jak kogoś takiego spotkasz to nie pozostaje nic innego niż zmiana serwera lub odpoczynek z godzinkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2010 o 20:42, 5000 napisał:

To mój ulubiony temat


Widzę, że kolega spamuje w wielu watkach, przejrzałem Twoje konto i widzę tylko spam. Dlatego otrzymujesz ostrzeżenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mam 14,9 lat też mi grać w gry multiplayer nie wolno?
Każdy dojrzewa w swoim tempie więc trudno jakieś klasyfikacje narzucać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 13:20, Peter44 napisał:

Jako, że mam 14,9 lat też mi grać w gry multiplayer nie wolno?
Każdy dojrzewa w swoim tempie więc trudno jakieś klasyfikacje narzucać...

14,9 :O
Wolno Ci grać ależ oczywiście :), jednakże voice chatu nie używaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 13:20, Peter44 napisał:

Jako, że mam 14,9 lat też mi grać w gry multiplayer nie wolno?
Każdy dojrzewa w swoim tempie więc trudno jakieś klasyfikacje narzucać...


matematyka ci nie dojrzala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 15:37, Master_Miller napisał:

> Jako, że mam 14,9 lat też mi grać w gry multiplayer nie wolno?
> Każdy dojrzewa w swoim tempie więc trudno jakieś klasyfikacje narzucać...

matematyka ci nie dojrzala.


Podałem wiek w przybliżeniu, jeny ale się czepiacie, bo urodziny mam pod koniec grudnia.
YoRRu równie dobrze osoba która ma 16 lat może mieć wysoki głos a osoba w wieku 13 (znam taki przypadek) głos niski, nawet przez mikrofon :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 16:10, Peter44 napisał:

> > Jako, że mam 14,9 lat też mi grać w gry multiplayer nie wolno?
> > Każdy dojrzewa w swoim tempie więc trudno jakieś klasyfikacje narzucać...

>
> matematyka ci nie dojrzala.

Podałem wiek w przybliżeniu, jeny ale się czepiacie, bo urodziny mam pod koniec
grudnia.
YoRRu równie dobrze osoba która ma 16 lat może mieć wysoki głos a osoba w wieku
13 (znam taki przypadek) głos niski, nawet przez mikrofon :P.


Tak i rownie dobrze 10 latek moze byc ojcem (byl taki przypadek). Co ma glos do dojrzalosci?

Jak obliczyles to przyblizenie? Ustalilem ze masz urodziny 28 grudnia, wyliczajac ze rok ma 12 miesiecy (blablabla - tu nudne paplanie) ni w zab nie wiem jak doszedles do 16,9 O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 17:24, Master_Miller napisał:

Jak obliczyles to przyblizenie? Ustalilem ze masz urodziny 28 grudnia, wyliczajac ze
rok ma 12 miesiecy (blablabla - tu nudne paplanie) ni w zab nie wiem jak doszedles do
16,9 O.o


O jakich 16,9 piszesz? Jako ,że do 15 brakuje mi nie wiele, to napisałem 14,9 .....
A o głosie napisałem ponieważ YoRRu o mikrofonie pisał, więc w czym problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 20:24, Peter44 napisał:

> Jak obliczyles to przyblizenie? Ustalilem ze masz urodziny 28 grudnia, wyliczajac
ze
> rok ma 12 miesiecy (blablabla - tu nudne paplanie) ni w zab nie wiem jak doszedles
do
> 16,9 O.o

O jakich 16,9 piszesz? Jako ,że do 15 brakuje mi nie wiele, to napisałem 14,9 .....
A o głosie napisałem ponieważ YoRRu o mikrofonie pisał, więc w czym problem?


A o mikrofonie. Troche sie pogubilem w temacie.

Moze 14,9 bo ja tam pamietam. 14 czy 16 nie robi roznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat w sumie ciekawy z mojego punktu widzenia. Jako pracownik w jednej z większych sieci sprzedaży, jestem zobligowany odgórnie do przestrzegania sugestii PEGI, ale każdy pracownik sam rozstrzyga czy stojąca przed nim osoba wygląda na 18 lat czy nie wygląda. To dość stresujące bo czasami ludzie robią się naprawdę nieprzyjemni i wychodzi z nich to co kryją pod skórą. :D

Nie jest też tak, że każdy pracownik tego przestrzega. Jedni sprzedają/doradzają klientom zakup takich gier, inni nie. Osobiście gdy widzę, że ktoś jest naprawdę młody i mam wątpliwości to proszę o to by przyszedł z rodzicem, wujkiem, ciocią, babcią... etc. Tutaj reakcje są też śmieszne, bo zdarzyło mi się, że klient krzyczał na cały głos w sklepie, żeby ktoś mu kupił grę, podchodził do ludzi stojących w okół i pytał czy zrobią to dla niego i wszyscy staliśmy i patrzyliśmy jak na kosmitę.

Podkreślam też, dla potencjalnych rodziców. PEGI to jedynie sugestia, nie oznacza, że dana osoba nie może grać w jakiś tytuł a sugeruje, że znajdują się tam treści dla starszych odbiorców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2010 o 08:10, lastvegas napisał:

Temat w sumie ciekawy z mojego punktu widzenia. Jako pracownik w jednej z większych sieci
sprzedaży, jestem zobligowany odgórnie do przestrzegania sugestii PEGI, ale każdy pracownik
sam rozstrzyga czy stojąca przed nim osoba wygląda na 18 lat czy nie wygląda. To dość
stresujące bo czasami ludzie robią się naprawdę nieprzyjemni i wychodzi z nich to co
kryją pod skórą. :D

Nie jest też tak, że każdy pracownik tego przestrzega. Jedni sprzedają/doradzają klientom
zakup takich gier, inni nie. Osobiście gdy widzę, że ktoś jest naprawdę młody i mam wątpliwości
to proszę o to by przyszedł z rodzicem, wujkiem, ciocią, babcią... etc. Tutaj reakcje
są też śmieszne, bo zdarzyło mi się, że klient krzyczał na cały głos w sklepie, żeby
ktoś mu kupił grę, podchodził do ludzi stojących w okół i pytał czy zrobią to dla niego
i wszyscy staliśmy i patrzyliśmy jak na kosmitę.

Podkreślam też, dla potencjalnych rodziców. PEGI to jedynie sugestia, nie oznacza, że
dana osoba nie może grać w jakiś tytuł a sugeruje, że znajdują się tam treści dla starszych
odbiorców.


Teoretycznie sugestia a w niektórych krajach nie sprzedadzą takiemu młodzikowi gry z 18+ bez dowodu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.11.2010 o 08:15, Master_Miller napisał:

Teoretycznie sugestia a w niektórych krajach nie sprzedadzą takiemu młodzikowi gry z
18+ bez dowodu :P


Nie tylko w innych krajach bo u mnie (czy ZG) w empiku po prosili kolegę o dowód osobisty gdy chciał kupić bioshocka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2010 o 20:21, colin321 napisał:


> Teoretycznie sugestia a w niektórych krajach nie sprzedadzą takiemu młodzikowi gry
z
> 18+ bez dowodu :P
>

Nie tylko w innych krajach bo u mnie (czy ZG) w empiku po prosili kolegę o dowód osobisty
gdy chciał kupić bioshocka.


Za bioshocka powinni mu pogratulowac ze kiczu nie wybral :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale sprzedawca nie ma prawa do legitymowania (chyba, że kupujesz towar, który nie jest dozwolony nieletnim, czyli alkohol i wyroby tytoniowe), ani pytania o twoje dane osobowe.
"Ratingi wiekowe to informacja dla konsumentów, pomagająca im w podjęciu decyzji odnośnie zakupu danego produktu" (pegi.info.pl). Tak więc wycena nie ma podstawy prawnej. Ponadto, wg. art. 135 sprzedawca musi ci sprzedać towar, który jest w sprzedaży (czyli stoi na półce i ma cenę). Nie ma prawa ci go nie sprzedać, chyba, że: Kupujesz coś co jest dozwolone od lat 18, jesteś nietrzeźwy albo zachowujesz się agresywnie.
Moim zdaniem sprzedawcy powinni traktować każdy przypadek osobiście. Np. kasjer, który sprzedaje 10 - latkowi Manhunta, albo Postala, no ewentualnie L4D powinien powiedzieć, żeby przyszedł on z rodzicami. Ale to, że 17-latkowi nie sprzedadzą takie AC II, to jest już lekka przesada... PEGI nie jest najmądrzejsza. Seks w Simsach? To już więcej go w filmach przyrodniczych. Tyle samo tam przemocy... "Narkotyki" w Metro 2033??? No to chyba w DLC mi jakimś nieznanym... (To już w Wiedźminie występują, a znaczka nie ma) "Strach" w SH3? No można się uprzeć, że zanurzenie poniżej 200 m wywołuje ciarki na plecach, ale w Stalkerze nie ma "strachu", a wydaje mi się, że to niewidzialna pijawka w ciemnej piwnicy powoduje szybsze bicie serca. To zróbmy własną wersję PEGI na pudełkach Windy. Np. będzie znaczek "przekleństwa" (powinien być przy viście), "seks" (win98, no bo "zbliżenie" systemu i Internet Explorer) "przemoc" (winXP - bo "bije" nowsze systemy) i 3+ (win8 - bo i tak wyjdzie jak już będziesz tłukł w klawiaturę, więc nie ma co). A "dyskryminacja" by się Linuxowi przydała, bo stoi jak ta czarna postać między Mac a Win :P (no a pingwiny są czarne z jednej strony, nie?) Takim rozumowaniem to daleko nie zajdziemy. Więc mówię, trzeba traktować każdy przypadek osobiście i pomyśleć, czy jest sens nie sprzedać takiemu 15 - latkowi Bioshocka, jak pójdzie do konkurencji i kupi i z uśmiechem zapłaci, że nie był wypytywany o wiek. A nawet jeśli to kupi na allegro, albo ściągnie. Jest sens? Dla mnie nie. Choć oczywiście są wyjątki i trzeba je uszanować.

PS. Na pytanie w temacie: Przestrzegam, ale tak, że sam wiem, co kupuję i czy nie zrobi mi to sieczki z mózgu. Bo samokontrola to najwyższa władza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kto właściwie przestrzega pegów? Nikt. W każdym razie bardzo mało osób. Znajdą się tacy, dzieci wyłącznie, którym rodzice zabraniają grać w gry od 16/18 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2011 o 14:17, Izrafel92 napisał:

Hm..a mnie mimo tego, ze mialem wtedy 18 lat, w 2 roznych sklepach nie chciano sprzedac
dodatku do Dragon Age. Dowod mialem w domu.


To po co się goliłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować