Zaloguj się, aby obserwować  
Taikun

jRPG (temat ogólny)

820 postów w tym temacie

Zauważyłem że na forum nie ma wątku poświęconego jRPGom, nie wiem czy to przez brak zainteresowania tego typu grami czy przez lenistwo fanów :) Tak więc zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 13:08, Taikun napisał:

Zauważyłem że na forum nie ma wątku poświęconego jRPGom, nie wiem czy to przez brak zainteresowania
tego typu grami czy przez lenistwo fanów :) Tak więc zapraszam do dyskusji.


A może coś od siebie? Bo ja np: mogę nie wiedzieć co to jest jRPG.

Gry tego typu przede wszystkim nazywa się gry na konsloe typu Final Fantasy czy Chrono Trigger. Nigdy nie grałem w tego typu gry więc nie wiem jak się w takie gry gra , ale z tego co wyczytałem na ogół w tych grach jest liniowa fabuła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może posłużę się Wikipedią

jRPG - (Japanese Role Playing Game) - gatunek gier, takich jak Final Fantasy czy Chrono Trigger. Są one tak nazywane z powodu swojego japońskiego pochodzenia, lecz często są przezywane konsolowymi RPG, z uwagi na to, iż najczęściej ukazują się one na konsolach stacjonarnych, m.in. na PlayStation 2. Japońscy producenci (tacy jak Square Enix - potentat rynku gier jRPG) kładą największy nacisk na fabułę i klimat gry, pozwalający graczowi wczuć się w świat występujący na ekranie telewizora.

Elementy prawdziwych gier RPG są tu zwykle prostsze niż w typowych cRPG (np. Fallout), a walka w nich odbywa się za pomocą innych systemów - najczęściej turowych. Rozkazy podczas walki wydawane są na ogół z menu lub wykonywane przez postać automatycznie. Innymi charakterystycznymi cechami są grafika przywołująca skojarzenia z mangą i anime oraz (na ogół) liniowość fabuły, która prowadzi gracza ścieżką ściśle wytyczoną przez autorów gry.

jRPG to gatunek do którego zaliczają się chociażby Final Fantasy, Chrono Trigger, Suikoden, Pokemony, Zelda, Breath of Fire, Star Ocean itd. itp. Na PC wydanych zostało zaledwie kilka pozycji z gatunku jRPG: FF7, FF8, Breath of Fire 4 czy Grandia 2. Wyszło również kilka gier, które bardzo by chciały wpisać się do gatunku jRPG ale niestety nie mogą jak chociażby Sudeki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję, że jednak powstał już taki wątek ;P...
Niemniej jednak, wypowiedzieć się na temat jRPGów mogę, bo miałem z nimi styczność poprzez grę Sudeki. I przyznam szczerzę, że jest to jedna z najlepszych gier, w które grałem. jRPGi skupiają się przede wszystkim na więzi gracza z jego wirtualnym bohaterem. Poznajemy jego (a w przypadku Sudeki ich, bo bohaterów jest czworo) problemy, rozterki... miłości ;). Ten ostatni element przewija się chyba w każdym jRPGu. Z reguły gatunek ten jest bardzo dynamiczny, tzn. mniej się stawia na statystki, cyferki itp. tylko na efektowność. Mi się osobiście taka tendencja podoba (te efekty specjalne, przeróżnie combosy - miodzio!).
Chętnie bym capnął jakąś część Final Fantasy, ale o dostępność w Polsce części tej serii jest bardzo ciężko (mowa tu oczywiście o wersji na PC) :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 13:19, Taikun napisał:

Wyszło również kilka gier, które bardzo by chciały wpisać się do gatunku jRPG ale niestety nie mogą jak chociażby > Sudeki :)

Huh, Sudeki to nie jRPG? Eee, ktoś się chyba pomylił...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 13:43, gothicsheep napisał:

> Wyszło również kilka gier, które bardzo by chciały wpisać się do gatunku jRPG ale niestety
nie mogą jak chociażby > Sudeki :)
Huh, Sudeki to nie jRPG? Eee, ktoś się chyba pomylił...


Po pierwsze nie znalazłem takiego tematu ... poczekamy może jakiś admin to zweryfikuje :) A Sudeki to taki pseudo jRPG bo robiony przez amerykanów na wzór japońskich gier :) dlatego jak dla mnie nie wlicza się do tego gatunku ... i jest swoją drogą bardzo słaby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:04, Taikun napisał:

Po pierwsze nie znalazłem takiego tematu ... poczekamy może jakiś admin to zweryfikuje :)

Wydawało mi się po prostu, że widziałem już taki wątek, tyle ;P.

Dnia 02.12.2007 o 14:04, Taikun napisał:

A Sudeki to taki pseudo jRPG bo robiony przez amerykanów na wzór japońskich gier :)

Czemu pseudo? I to, że był robiony przez amerykanów wyklucza jego należytość do gatunku jRPG? A czy przy takim Final Fantasy nie pracował żaden Amerykanin ;)?

Dnia 02.12.2007 o 14:04, Taikun napisał:

dlatego jak dla mnie nie wlicza się do tego gatunku ... i jest swoją drogą bardzo słaby :)

A widzisz, jak dla Ciebie ;). A, że słaby? O gustach się nie dyskutuje :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.12.2007 o 14:11, gothicsheep napisał:

Czemu pseudo? I to, że był robiony przez amerykanów wyklucza jego należytość do gatunku jRPG?
A czy przy takim Final Fantasy nie pracował żaden Amerykanin ;)?

Tak / Może i w Square-Enix pracują jacyś amerykanie, ale gra jest tworzona głównie przez japońców :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:03, Tomek1120 napisał:

Według mnie te gry są beznadziejne. FF itp. według mnie w to się grać nie da.


Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:16, Mistic napisał:

> Według mnie te gry są beznadziejne. FF itp. według mnie w to się grać nie da.

Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo
co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)

To jest tylko gra co ci ma dawać gra?? Naukę czy co ty chcesz od gier???
Gra się przecież dla rozrywki (przyjemności) innym słowem by zabić czas.
No może niektóre gry tak jak Titan Quest to akurat może cię nauczyć trochę historii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:16, Mistic napisał:

Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo
co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)

Jeżeli Mafię uważasz za "symulator gangstera i idioty" to znaczy że nigdy w to nie grałeś. Jest to jedna z najlepszych gier jaka powstała, a drugiej tak dobrej fabuły nie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:16, Mistic napisał:

Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo
co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)

Oj... oj... będę gryzł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:16, Mistic napisał:

> Według mnie te gry są beznadziejne. FF itp. według mnie w to się grać nie da.

Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo
co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)

Nie obrażaj Mafii. Widać jak się znasz na grach. A te jRPG? Symulator śmiesznych kombosów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 16:24, Tomek1120 napisał:

Nie obrażaj Mafii. Widać jak się znasz na grach. A te jRPG? Symulator śmiesznych kombosów?

Grałeś kiedyś ?? Wątpię biorąc pod uwagę to co wygadujesz. Ja przeszedłem sobie dla przykładu FF8 tak zwanym jednym tchem. Gra naprawdę wciąga, ma klimat, a postacie są wprost niesamowicie wyraziste. Wiele zachodnich RPGów może co najwyżej marzyć o klimacie i pięknie jakie sobą reprezentuje np. FF8. Wspaniała muzyka, zakręcona fabuła, niesamowite lokacje. Postacie są najlepsze, to nie są zbitki cyferek tak jak w większości cRPGów, to żywi ludzi, z własnymi emocjami, pragnieniami, obawami i marzeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 14:16, Mistic napisał:

Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g.. bo co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)


Litości...
"Symulator gangstera i idioty"? W kwestii GTA - wyrzucając "idiotę" i naginając do granic możliwości definicję słowa symulator, można się ewentualnie z taką opinią zgodzić, ale Mafia? Miałeś okazję zagrać w tę grę w ogóle? Nie sądzę. Jedna z najlepszych fabuł w grach komputerowych i znakomicie oddany klimat mafijnego światka Ameryki lat 20. XX wieku.
Jak ja nie lubię ludzi oceniających jakąś rzecz (a szczególnie mieszających ją z błotem) bez bliższego się z nią zapoznania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 16:24, Tomek1120 napisał:

> > Według mnie te gry są beznadziejne. FF itp. według mnie w to się grać nie da.
>
> Dla każdego cos miłego. Ja osobiście tytuły pokroju Mafii i GTa uważam za kompletne g..
bo
> co ciekawego może wnieść "symulator gangstera i idioty" ;-)
Nie obrażaj Mafii. Widać jak się znasz na grach. A te jRPG? Symulator śmiesznych kombosów?

Szczerze grałem w mafie ale nadal wole jRPG chociaz gralem w nie rzadko z powodu braku konsoli, ale jak juz bylem u kuzyna....grało sie zawaliscie wiec gadajac ze cos jest glupie nie testujac tego jest typowe dla pół inteligentow bez obrazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś polecić jakieś dobre jRPG na PS2? :) Dzisiaj zakupiłem konsolę, i do szczęścia brakuje mi tylko dobrego RPG :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować