Zaloguj się, aby obserwować  
kupczyk11

Serial "ZAGUBIENI' (Lost) - premiera na TVP i AXN [M]

1954 postów w tym temacie

Dnia 09.08.2010 o 12:38, Zarajev napisał:

/.../


Do dziś mam traumę po usłyszenia theme songa z "Z archiwum X". :D
Niemniej dzięki za polecenie, obejrzę... i pewnie się przekonam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oglądam po raz trzeci(!) ten wspaniały serial. I powiem, że dopiero teraz już ostatecznie zaczynam rozumieć geniusz tego dzieła. Naprawdę, nawet jak obejrzało się cały serial, warto sobie przygodę z "Zagubionymi" powtórzyć. Szczególnie po zainteresowaniu się etyką, filozofią, teologią i nauką - gdy mamy szerszą wiedzę, serial pokazuje drugie dno. Można też kupić książki na temat serialu, lub poczytać pokaźną liczbę artykułów pokazujących LOST od innej, głębszej strony. Naprawdę warto, bo wtedy oprócz przyjemności z oglądania, możemy się wiele nauczyć, przemyśleć wiele spraw...

EDIT: Dodam tylko, że jak na dzieło kultury masowej, która w pewien płytszy sposób podoba się również "prostakom", serial jest najnormalnie w świecie arcydziełem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dt 5 sezonu, jak jedna część gania bo wyspie i im tam błyska, a ta druga jest gdzie indziej, i Ben ich zbiera, to to się dzieje naraz? Nie chcę spoilerować więcej. Chodzi mi o ten odstęp czasowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie:

Spoiler

Tak naprawdę to nic nie wiadomo. W ostatnim odcisku ostatniego sezonu masz wytłumaczenie do wszystkiego.



Moje przypuszczenie:
Spoiler

Nigdy go tam tak naprawdę nie było.



Ostatni odcinek, ciężki spoiler:
Spoiler

Wszyscy nie żyją, więc trudno powiedzieć co jest prawdą, a co nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

A takie coś, jak przy Oceanic 6, Jin goni z miśkiem, a potem nie wiadomo skąd się tam wziął, bo nie mógł, no i jeszcze gdzieś na początku John płacił Helen za rozmowę, ona było terapeutką, też takie bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Helen:

Spoiler

Helen Norwood chyba nie była terapeutą, ale uczestnikiem grupy terapeutycznej.



Jin:
Spoiler

W pewnym momencie zaczyna się zabawa z czasem. Gdy Jin biegnie z miśkiem, to sytuacja gdy nie spotkał Sun, albo Sun uciekła bez niego. Te sytuacje są dość trudne do zrozumienia, bo się dzieje dużo niewyjaśnionych rzeczy. Kim jest Faraday, de facto, dowiadujemy się w jednym z ostatnich odcinków 5 sezonu, a więc od jego pojawienia się mija jeden sezon i jakieś 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie da się wyjaśnić ten serial i zakończenie też to w jakimś stopniu wyjaśnia.

Na początek fakty:

Spoiler

Samolot Oceanic Airlines numer 815 leci z Sydney do Los Angeles i rozbija się w drodze. Osoby podróżujące tym samolotem giną po upadku pojazdu.



Teraz zaczynają się zabawy z teoriami.

Spoiler

Moim zdaniem twórcy wzięli wyobrażenie Czyścca w chrześcijaństwie (co zostało stworzone przez ludzi, bo przecież Bóg wie, czy byłeś taki czy taki i żaden Czyściec nie jest Mu potrzebny do oceny człowieka) i połączyli to z teorią ucieczki mózgu od świadomości swojej śmierci (kiedyś chyba taką teorię czytałem. Polega na tym, że w momencie zderzenia się z natychmiastową śmiercią, mózg nie chce przyjąć jej faktu i próbuje tworzyć wspomnienia, które przedstawia sobie jako rzeczywistość dziejącą się dalej ).

DLatego też widzieliśmy ocalałych z katastrofy, gdyż według teorii, ich mózgi wytworzyły na podstawie ostatniego wspomnienia (a zapewne wcześniej widzieli wyspę przez okno samolotu) rzeczywistość, w której spadli na wyspę, ale przeżyli.

Jack Shepard był ze wszystchi ocalałych najsilniejszy i to on na końcu "umarł".

Skoro tak, to jak wyjaśnić resztę ludzi na wyspie, DHARMę, frachtowiec, Czarną Skałę itp.? Moim zdaniem twórcy uznali, że skoro wyspa jest Czyśccem, to każdy zmarły, który będzie w pobliżu tego miejsca, zostanie na nią przeniesiony. Podróże na ląd i z powrotem na Wyspę były zapewne także wynikiniem ucieczki mózgu od faktu śmierci.

Desmond i jego obsesja do wpisywania kodu jest najprawdopodbniej próbą oddania legendy o Trójkącie Bermudzkim (w którym to podobno dzieją się różne rzeczy, włącznie ze znikaniem czy teleportacją obiektów).

Pozostaje tylko problem Jacoba i jego brata. To oczywiście nawiązanie do Boga i Szatana, tylko czy aby na pewno mieliby Oni przechadzać sie po Czyśccu i "kusić" ludzi ku dobru lub złu?



To oczywiście skrótowo napisane, ale ja tak zrozumiałem wszystkie wydarzenia od początku piątego sezonu (wtedy już można było zobaczyć, do jakiego końca zmierza).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować