• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Marek06

Aktualizacja BIOS

Pytanie

Witam.

Mam płytę główną Gigabyte GA-8SQ800. Pobrałem ze strony producenta najnowszą aktualizację do BIOSu f8b. Moje pytanie brzmi w jaki sposób mam przeprowadzić aktualizację. Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

34 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Ważne!!! Przed aktualizacją BIOS zapisz wszystkie ustawienia BIOS na karteczce, jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem!!! Aktualizacja wiąże się ze zmianą ustawień na Podstawowe, które nie muszą być dobre dla Twojego komputera.

Pierwszym ze sposobów jest:

1. Wypakować pliki z archiwum o nazwie motherboard_bios_ga-8sq800_f7.exe (są to: Obraz BIOS 8sq800.f7, program flashujący Flash864.exe oraz plik autostartu z zapisanym wierszem poleceń autoexec.bat) i skopiować je na czystą dyskietkę
2. Zrestartować komputer i wejść do BIOS (DEL podczas startu komputera)
3. Klawiszem F8 wejść do menu zarządzania BIOSem
4. Z menu wybrać Q-flash Utility
5. Program powinien wyszukać na dyskietce nowy Obraz BIOS i zapytać się o aktualizację
6. Po restarcie komputera należy ponownie wejść do BIOS i załadować ustawienia Fail-Safe Defaults. Następnie zapisać, wyjść i wejść do BIOS ponownie. Wówczas należy odpowiednio skonfigurować wszystkie opcje BIOS (na końcu zapisać i wyjść).

Wszystko opisane na stronach 56-59 Twojej Instrukcji do Płyty Głównej.
http://europe.giga-byte.com/FileList/manual/motherboard_manual_8sq800u_e.pdf

Drugim ze sposobów jest:

Przygotowujesz sobie dyskietkę systemową:
1. Wkładasz dyskietkę do stacji.
2. Następnie poprzez w Mój Komputer klikasz Prawym klawiszem myszy na Stacji Dyskietek i wybierasz z Menu - FORMATUJ
3. W menu formatowania zaznaczasz na dole opcję Utwórz Dysk Startowy Systemu MS-DOS
4. Klikasz Rozpocznij
5. Po zakończeniu formatowania na dyskietkę kopiujesz pliki, które wypakowałeś ze swojego archiwum o nazwie motherboard_bios_ga-8sq800_f7.exe (są to: Obraz BIOS 8sq800.f7, program flashujący Flash864.exe oraz plik autostartu z zapisanym wierszem poleceń autoexec.bat)

A ciąg dalszy to:

6. Restartujesz komputer i doprowadzasz do startu z dyskietki.
7. Program Flashujący uruchomi się automatycznie i być może zapyta o przeprowadzenie operacji aktualizacji.
8. Po zakończeniu nastąpi restart komputera i tu należy Wejść do BIOS (DEL), załadować opcje Fail-Safe Defaults. Następnie zapisać i wyjść po czym ponownie wejść do BIOS i ustawić poprawnie wszystkie opcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale zainstalowałem program @BIOS i za pomocą tego programu dokonałem aktualizacji biosu. Może to nie jest problem ale program znajdywał mi tylko wersję F7 a tą miałem więc ze strony producenta ściągnąłem wersję F8b czyli bete. możliwe ze nie będzie mi funkcjonowało prawidłowo. z DOSu nie aktualizowałem bo jestem panikarz i bałem się że coś popsuje. Tak czy inaczej przy uruchamianiu komputera wyświetla mi sie nowa wersja biosu F8b czyli się powiodło. W razie błędów możliwe jest ponowne załadowanie starszej wersji f7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam wszystkich :)) mam pytanie a zarówno prośbę :)) czy da mi coś wymiana biosy w nagrywarce ASUS DRW-2014L1T jak tak to prosze podajcie DOKŁADNY link skąd mógłbym ściągnąć tegoż flesza :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.03.2008 o 22:02, Arturro R napisał:

Witam wszystkich :)) mam pytanie a zarówno prośbę :)) czy da mi coś wymiana biosy w nagrywarce
ASUS DRW-2014L1T jak tak to prosze podajcie DOKŁADNY link skąd mógłbym ściągnąć tegoż
flesza :))


może sie nie znam ale w nagrywarce jest bios ( e kilka biosów) ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.03.2008 o 22:02, Arturro R napisał:

Witam wszystkich :)) mam pytanie a zarówno prośbę :)) czy da mi coś wymiana biosy w nagrywarce
ASUS DRW-2014L1T jak tak to prosze podajcie DOKŁADNY link skąd mógłbym ściągnąć tegoż
flesza :))


Strona CDRINFO.PL
http://www.cdrinfo.pl/hardware/43-Asus-DRW-2014L1T

Bezpośredni o strona ASUSA
http://tinyurl.com/3xb62y

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.03.2008 o 09:16, nightfaler napisał:

może sie nie znam ale w nagrywarce jest bios ( e kilka biosów) ???


taj jest bios ale jeden :)) tylko ogolnie nie wiem czy mi da cos wymiana na nowszy :((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.03.2008 o 14:14, Arturro R napisał:

tylko ogolnie nie wiem czy mi da cos wymiana na nowszy :((



Zmiany:

* ulepszono jakość zapisu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

chciałbym wymienić BIOS w kolejnym urządzeniu w swoim kompie. mianowicie chodzi mi o płytę gl. jest to ASUS P5GPL z chipsetem 915P. jak myślicie, czy w tej płycie wymiana biosu da mi podniesienie sie ogólnej wydajności kompa czy tylko da mi to, ze będzie nowszy BIOS? :)

jeżeli to możliwe podrzućcie linki skąd mógłbym ściągnąć najnowszy program fleszujący do tego BIOS-a i dokładną instrukcje jak to zrobić. podajcie mi linki do obu "rzeczy". :)) z góry dziękuje :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam ponownie :)) to znowu ja :)) a czy byłby ktoś tak uprzejmy i podrzucił link do biosu i instrukcji jak to zrobić karty graficznej GF 6600GT od wydawcą którym jest Gigabyte? :)) z góry dziękuje :)) aby było ściślej ta karta chodzi na porcie PCI Expres x16 :)) jeszcze raz dziękuje :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam. Mam pytanie: Czy można zaktualizować bios nie posiadając stacji dyskietek? Jeśli można prosiłbym o pomoc.
Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.08.2008 o 19:50, junior17 napisał:

Witam. Mam pytanie: Czy można zaktualizować bios nie posiadając stacji dyskietek? Jeśli
można prosiłbym o pomoc.
Z góry dzięki.


Witam. Jest to możliwe - BIOS do płyt ASUSA można aktualizować z płyt i dysków zewnętrznych. No cóż zadałeś ogólne pytanie, a ja opisałam konkretny przypadek - ale za to sprawdzony, bo sama aktualizowałam BIOS do mojej płyty głównej, korzystając z pendriva i ASUSowego programiku do aktualizacji o nazwie EZ FLASH 2 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 09.08.2008 o 20:09, Paladynka napisał:

Witam. Jest to możliwe - BIOS do płyt ASUSA można aktualizować z płyt i dysków zewnętrznych.
No cóż zadałeś ogólne pytanie, a ja opisałam konkretny przypadek - ale za to sprawdzony,
bo sama aktualizowałam BIOS do mojej płyty głównej, korzystając z pendriva i ASUSowego
programiku do aktualizacji o nazwie EZ FLASH 2 ;)


A do płyt gigabyte? Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.08.2008 o 20:21, junior17 napisał:


> Witam. Jest to możliwe - BIOS do płyt ASUSA można aktualizować z płyt i dysków zewnętrznych.

> No cóż zadałeś ogólne pytanie, a ja opisałam konkretny przypadek - ale za to sprawdzony,

> bo sama aktualizowałam BIOS do mojej płyty głównej, korzystając z pendriva i ASUSowego

> programiku do aktualizacji o nazwie EZ FLASH 2 ;)

A do płyt gigabyte? Dzięki.


Domyślam się, że pytanie o flashowanie BIOSu bez dyskietki spowodowane jest prozaiczną sprawą, czyli brakiem stacji dyskietek w nowym komputerze ;) Znalazłam w Internecie coś takiego: http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=42827 Czyli wynika z tego, że dzięki Q-FLASH możesz aktualizować BIOS z pena. Mam nadzieję, że to pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 09.08.2008 o 20:46, Paladynka napisał:

Domyślam się, że pytanie o flashowanie BIOSu bez dyskietki spowodowane jest prozaiczną
sprawą, czyli brakiem stacji dyskietek w nowym komputerze ;) Znalazłam w Internecie coś
takiego: http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=42827 Czyli wynika z tego, że dzięki
Q-FLASH możesz aktualizować BIOS z pena. Mam nadzieję, że to pomoże.


Wielkie Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować