Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Windows Vista - co poszło nie tak

169 postów w tym temacie

Oj wkradł się błąd. W pierwszym zdaniu po przecinku nie miało znajdować się "nie".

A nowa vista wraz z aero może być myląca :P - korzystanie z nieswojego lapka z visciakem na pokładzie może się okazać problematyczne w czasie prezentacji na laborce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2007 o 20:21, Selv napisał:

A widzisz, ja przy 2GB nie odczułem różnicy na plus pomiędzy Vistą a XP


Ja też nie. Tyle, że obecnie co raz cześciej (również pracownicy MS) przyznają, że Vista "lepiej się czuje na 4GB RAM".

Co do porównań itd. to porównywanie wydajności Visty, z patchowanym od 6 lat xpekiem jest IMO niepoważne. Już pomijam fakt braku lub wadliwych sterowników pod Vistę tak że np. mało która karta graficzna działa tam ok.

Nie sądze żeby w tej można było skreślać ten system. Pamiętam co się mówiło o XP i widzę jak to samo mówi się o viście. MS po prostu wierny swojej wieloletniej tradycji wydał produkt niedokończony, a głównym testerem został znowu użytkownik. Natomiast nie znaczy to, że Vista nie osiągnie nigdy "jakości" xpeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tam pisze...moim zdaniem Vista to jest "produkt" ,który nie powinien ujrzeć światła dziennego :P.Windows XP jest wystarczający ,a Vista...eee...zbyt dużo żre nasze kompy proca :P....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oceniłem tekst zorzy na 5 bo szukałem właśnie tego co napisał w swoim komentarzu i dodał fajny obrazek :) Te 10 argumentów podane przez Joe Wilcoxa nie bardzo mnie interesuje ponieważ wole wiedzieć czym jest gorsza vista od xp i czy opłaca się ją kupić. A nie jakieś pierdołki analityczno-ekonomiczne które tak naprawdę chyba nikogo nie interesują. Ale jest zadziwiające że microsoft ze swoim sztabem ludzi popełniają takie błędy. Przecież to firma z doświadczeniem nie byle jakim. Amerykanie to naprawdę głupi naród. Widzieliście ten filmik o amerykanach co nie wiedzieli gdzie leży australia. Albo motyw z państwem na literę U. Babka trochę musiała się namyśleć a i tak nie doszła do słowa np. USA lol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Hopeless

Wina raczej po mojej stronie, konkretnie za słowo uniemożliwia. Umożliwia jak najbardziej, tylko że mało kto z tego korzysta tak naprawdę. Skoro odpowiednie programy są już wbudowane w system to wiele osób nie szuka alternatywy, a zadowala się tym co jest.
Znasz pewnie statystyki dotyczące użytkowania przeglądarek internetowych, gdzie IE jest na pierwszym miejscu z kilkudzięsięcioma punktami procentowymi przewagi. Podobnie jest zapewne w przypadku odtwarzaczy multimedialnych, co skłoniło Komisję Europejską do wydania słynnego już chyba orzeczenia, że Microsoft złamał prawo do wolnej konkurencji przez nadużycie monopolistycznej pozycji na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC do promowania własnych produktów z zakresu oprogramowania serwerowego i multimedialnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nie mogę akurat w tym temacie zmodyfikować swojej wiadomości więc przepraszam za post pod postem.

W każdym bądź razie chyba wywołałem wilka z lasu:
Komisja Europejska przyjęła wczoraj złożony przez producenta przeglądarki Opera, firmę Opera Software, wniosek oskarżający Microsoft o nadużywanie pozycji rynkowej. Lista zarzutów to blokowanie konkurencji na rynku przeglądarek internetowych poprzez dołączanie programu Internet Explorer jako nieusuwalnego komponentu systemu operacyjnego Windows oraz uniemożliwianie wprowadzenia pełnej interoperacyjności poprzez ignorowanie uznanych standardów sieciowych w aplikacjach Microsoftu.
Źródło -> http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=7998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I, moim zdaniem, sensu w tym nie ma - wszak ktoś może nie mieć możliwości ściągnięcia z sieci (lub kupienia) programów alternatywnych i/lub w pełni wystarcza mu to, co dołączone jest do systemu. Bez tych programów Windows byłby, moim zdaniem, wybrakowany, nie spełniałby swych zadań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2007 o 18:49, Piotrek K. napisał:

Hmm... no ale co bylo bzdura, bo bym sie odniosl ;).

---> No np. to ze wszystko trzeba samemu kompilowac - dystrybucji jest mnostwo i do samodzielnej kompilacji (calego systemu najlepiej ;P) nikt nie zmusza. A jak ktos chce sie od razu za to zabierac, to prosze, ale pozniej bez narzekania :) Ja problemow wiekszych nie mialem, nic czego nie rozwiazalbym czytajac rozne fora, czy uzywajac google == nie wieksze z Windowsem w zasadzie. A jesli mowisz ze Windows jesli chodzi o obsluge sprzetu radzi sobie lepiej... Na domowej kopii WinXP 64 bit nadal nie wszystko jest sprawne, Vista - ile sprzetu nie obslugiwala zaraz po premierze - jasne, teraz jest lepiej, ale i ilosc sprzetu osblugiwanego przez rozne Linuksy tez sie nie zmniejsza z czasem :)

Dnia 14.12.2007 o 18:49, Piotrek K. napisał:

Ze jak chcesz cos niestandardowego zrobic lub zainstalowac cos czego nie bylo wczesniej to sa ogromne problemy?

---> Jak i z Windowsem ? :)

Dnia 14.12.2007 o 18:49, Piotrek K. napisał:

A moze fakt, ze udalo mi sie rozwalic linuksa i trzeba bylo robic reinstalke? ;-)...

---> Jak i wiele osob robi z Windowsem ? ;) Dla mnie to normalne, ze jak ktos nieobeznany to systemu obsluzyc nie umie i moze go "popsuc" - ale tak samo jest i tu i tu. Jestem ciekaw co pisalbys, gdybys cale swoje komputerowe zycie uzywal Linuksa, nie widzac przy tym Windowsa na oczy i co bys zrobil gdyby nagle posadzono Cie przy Windowsie jakimkolwiek wlasnie - pewnie tez niezle bys pomstowal nie wiedzac gdzie co jest i jak co wykonac. Wszystkie wady Linuksa wymieniane przez wiekszosc, sprowadzaja sie na ogol do tego, ze nie jest on Windowsem ;)

Dnia 14.12.2007 o 18:49, Piotrek K. napisał:

zorza

---> To i Apple tez jest zalosny, MS "kradnie" pomysly Apple, Apple kradnie je od innych. What''s the difference ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż jakoś po świętach zeszłorocznych nabyłem XP i dostałem kupon aktualizacyjny (pamiętacie taka promocja była). Zamówiłem Viste Home Premium, ale dość długo jej nie instalowałem. Dopiero gdy skończyły mi się gry (znaczy nie miałem zupełnie w co grać i cierpiałem na nadmiar czasu), a XP i tak krzyczał o format (zamulał i zajmował ze 20 GB - miałem setki nieużywanych programów, aktualizacji, dodatkowych czcionek itp) zainstalowałem Vistę.

Przyznam, że jakoś nie miałem z nią problemów. Komp działał, wszystko wyglądało lepiej, choć mocno zawiodło mnie aero - miało być rewolucyjne, było zaledwie ładne i niezbyt funkcjonalne (a to w sumie był jeden z głównych powodów dla którego warto mieć Vistę). Sam system mimo, że nie mam ultra szybkiego pieca działał w zadowalającym tempie (nie odczułem różnicy między XP), powiem nawet więcej, przeglądarka i pakiet biurowy działały szybciej (ten patent z trzymaniem programu w pamięci, dla potrzeb "biurowych" jest całkiem spoko). Problemy zaczęły się gdy chciałem w coś pograć. Jakaś ścigałka działała jeszcze całkiem nieźle (choć czasem klatkowała), ale potem wyszedł Wiedźmin i tu musiałem wrócić do XP (slajd show był nie do zniesienia). Tu w gruncie rzeczy zawiódł właśnie ten tak fajny dla biura patent. Vista rozsiadła się wygodnie na większej części mojego RAM-u i już nie wystarczało dla gier...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie szanowni userzy macie rację.Ja mam laptopa z tym systemem i troche mnie drażni.System był "w zestawie" więc wyboru nie miałem rozglądałem się po necie czy ktoś oferuje ten model laptopa ale z XP i niestety nie.Niby nie jest zły ale jakoś mnie denerwuje(te ciągle potwierdzanie czegokolwiek).Jeśli ktoś używa komputer do internetu czy do prac biurowych to nie jest taki najgorszy ale do grania tylko XP z racji pamięciożerności.No chyba że ktoś ma z 3GB ramu to wtedy można się zastanowić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja twierdze że vista jest ok , grać sie da pracować też ( mam laptopa 1GB ram, PG 320MB - współdzielone)
nie zamienił bym jej na XP , mam xp media center na drugim kompie i mnie wkurza cały czas coś jest nie tak ( polska edycja media center jest ogólnie skopana)
a na win vista wszystko jest ok żadnych problemów nie mam, a potwierdzanie czynności administracyjnych mi nie przeszkadza ( jest zaczerpnięte z linuxa ak by ktoś nie wiedział ) podnosi to tylko bezpieczeństwo
ja bym dał dla visty 5 na 6
wcale tak dużo ramu nie żre, jak sie powyłancza nie potrzebne programiki w tle to jest ok ( mam 70 procesów i zjada 52% ramu, a na xp mam 62 procesy i zjada 51% ramu (też 1 GB) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vista jako Longhorn miała być rewolucją w podejściu do użytkownika, miała wprowadzać użytkowników w świat naturalnej i intuicyjnej współpracy systemu z użytkownikiem. Miała również mieć budowę obiektową i nastawienie na rozwiązywanie problemów, a nie na piętrzenie ich. Vista nie spełniła żadnej obietnicy i żadnego z tych oczekiwań. System miał być całkowicie oparty o przeglądarkę internetową, koncepcję Javy i brak rozróżnienia między programami lokalnymi, a tymi dostępnymi w internecie, oznaczało to także, że programy miały być wywoływane tylko jako metody do konkretnych działań jakie użytkownik chciał wykonać. Tak miało być wg koncepcji z 2001 r. gdy wychodził Windows XP. Co z tego zostało? Microsoft-Hollywood Vista, czyli podrasowany Windows XP ze wszystkimi wadami XP i wadami wynikającymi z pomieszania koncepcji nowej z tradycyjnym bajzlem Windows jaki przez ostatnie 10 lat narósł w kolejnych wydaniach.
Nowy rodzaj systemu pojawi się w końcu na komputerach PC i będzie to prawdziwa rewolucja dla użytkowników, tak jak dla programistów podobna rewolucja nastąpiła jakieś 10 lat temu. Tyle, że ten nowy rodzaj systemu, raczej nie będzie nazywał się ani Windows, ani Linux.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Viście podoba mi się szybkie wyszukiwanie plików i możliwość uruchomienia dowolnego programu jako administrator będąc zalogowanym jako zwykły użytkownik (tak jak w Linuxie). Reszta rzeczy to niewypał, a zamulanie kompa to totalna porażka (po sp1 system jeszcze wolniej się uruchamia :/ )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok temu słyszałem, że wista się nie przyjmie, bo jest całkiem inna niż XP i będzie się ciężko przestawić.
Główną różnicą miała być zmana w nazwach folderów urzytkownika: z Moje Dokumenty na Dokumenty, a Mój Komputer teraz będzie się nazywał Komputer.
Tak ludzie oceniali nowy system, nie mając o nim pojęcia

Ja mam vistę (wersja biznes) już od 7 miesięcy i jestem w pełni zadowolony.
Jak do tej pory wszystko działa bez problemów: nie mam problemów ze sterownikami, nawet większości nie trzeba ręcznie instalować, bo system sam je znajduje i instaluje. A jak nie znajdzie, to można je znaleźć w googlu.
To co wkurza wielu ludzi, to UAC, który co chwila pyta czy napewno chcesz zrobić to, co chcesz zrobić ;-)
Mnie osobiście to nie przeszkadzało, ale też nie było mi to niezbędne, bo zazwyczaj wiem co robię, a nik inny nie ma dostępu do mojego komputera. Jednak UAC może być powodem problemów z instalacją niektórych programów, np. Java, ale na szczęście UAC można wyłączyć i wszystko wraca do normy.
Warto podkreślić to, co już ktoś przede mną napisał: UAC jest zaczerpnięty z linuksa, który dla wielu jest najbezpieczniejszy.
Wracając do visty ;) Pożeranie zasobów - nie odnotowano. Tak na prawdę, to myślałem, że vista mi nie ruszy (w czasie instalacji posiadałem 512MB ramu), ale się myliłem - system działał sprawnie, nawet z włączonym interfejsem aero. Po dokupieniu 1GB i zamontowaniu ReadyBoosta na usb vista chodzi płynnie i bez zawiasów.
Podobno niektórzy nażekają, że Vista strasznie wolno i skacze. No ale jeśli ktoś może np. z XP zrobić 20GB, bo mu tyle pozostało po starych, odinstalowanych programach, to to chyba nie jest wina systemu...
To, co w Viście widać na pierwszy rzut oka, to nowy interfejs. Jest on dużo łądniejszy od poprzedniego i naprawdę ma większą funkcjonalność. Choć na początku może być problem np. z odnalezieniem Opcji Folderów, to po pewnym czasie znajduje się całkiem nowe i przydatne funkcje. Nowe menu start jest też lepiej pomyślane - lista programów wygląda teraz dużo lepiej i łatwiej się ją obsługuje.

Nie wiem jak się miewa sprawa z grami, bo nie gram zbyt wiele, ale jak pamiętam wejście XP, to też wszyscy mówili, że pod XP nie chodzą gry i jest do niczego.

Z tego co czytałem, to najwięcej negatywnych opinji Vista zbiera dzięki/przez:
- denerwujący UAC -> można go wyłączyć,
- brak działających programów -> po wyłączeniu UAC wszystkie instalują się i działają normalnie (przynajmniej u mnie),
- zżera zbyt wiele pamięci -> jak większość nowych programów, nie mówiąc już o grach. Tak to już jest, że nowsze oprogramowanie potrzebuje lepszych sprzętów, ale z drugiej strony, jeżeli ktoś ma słaby/stary komputer, to nie tylko Vista mu nie pójdzie,
- interfejs Aero -> jest konfigurowalny - można zmieniać kolory dowolnie (wcale nie musi być czarny), można ustawiać przeźroczystość okien, no i można go wyłączyć,
- nie działąją gry -> tutaj nie wiem jak to jest, jednak komputer to nie tylko zabawka do grania.

Poza tym, że Vista może mieć jakieś wady czy zalety, to jest to nowy system, co oznacza, że jest bezpieczniejszy i to powinno przekonać do aktualizacji Windowsa.

A artykuł oceniłem jako słaby - wole teksty obiektywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to system operacyjny na którym się pracuje powinien mieć jak najmniejsze wymagania, a być jak najbardziej stabilny i dobry. Nie potrzebne bajery i inne światłowody. W dodatku dobrze mi na XP i nie czuję potrzeby by się przesiadać na Viste. I mam wrażenie że nigdy na nią się nie przesiądę, tylko na 7 już windowsa. Vista nie oferuje mi nic co by mnie aktualnie skusiło by przesiąść się z dobrego XP na którym to co chcę działa mi świetnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować