Zaloguj się, aby obserwować  
Zaskron

Prawo - temat ogólny

171 postów w tym temacie

Witam
Chciałbym się dowiedzieć jaka kara w Polsce obowiązuję za gwałt i jak pod tym względem wypadamy wśród innych krajów Europy Zachodniej.
Czytałem trochę na ten temat ale większość materiałów które znalazłem były sprzed 3-5 lat i nie wiem czy wciąż są aktualne. Określały one kare na 5-15 lat pozbawienia wolności. W zależności od okoliczności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak bardzo aktualne są materiały które posiadasz, ale podaję najbardziej aktualne:

"Art. 197.
§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do
obcowania płciowego,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania
się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega
karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
1) wspólnie z inną osobą,
2) wobec małoletniego poniżej lat 15,
3) wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata
lub siostry,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1–3 działa ze szczególnym okrucieństwem,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

Art. 198.
Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego
lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia
czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego
lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Art. 205.
Ściganie przestępstw określonych w art. 197 lub 199 § 1, jak również w art. 198,
jeżeli określony w tym przepisie stan ofiary nie jest wynikiem trwałych zaburzeń
psychicznych, następuje na wniosek pokrzywdzonego.


tl;dr - gwałt jest ścigany tylko na wniosek osoby pokrzywdzonej, chyba że masz na myśli konkretny przypadek, w przypadku którego kwalifikacja mogłaby podlegać paragrafom kodeksu karnego innym niż wyżej wymienione. Jeżeli chodzi o statystyki, poprzedni post wyjaśnia wystarczająco, gdzie należy szukać danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie przeszła ta ustawa, która znosiła ten motyw ze ściganiem na wniosek osoby pokrzywdzonej? Bo jakiś czas temu słyszałem w telewizji, że ma się to zmienić i ma on być ścigany z urzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.06.2013 o 08:07, Muradin_07 napisał:

A nie przeszła ta ustawa, która znosiła ten motyw ze ściganiem na wniosek osoby pokrzywdzonej?
Bo jakiś czas temu słyszałem w telewizji, że ma się to zmienić i ma on być ścigany z
urzędu.

Niestety nie wiem, o czym słyszałeś w telewizji. Podałem najbardziej aktualne dane z kodeksu karnego w zakresie przestępstw na tle seksualnym. Obowiązują i brak jakichkolwiek wprowadzonych zmian w tym rozdziale, które dopiero mają wejść w życie.

Zwróć uwagę na fakt, że tylko wymienione w Art. 205 przestępstwa ścigane są na wniosek. Pozostałe przestępstwa na tle seksualnym są jak najbardziej ścigane z urzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://wyborcza.pl/1,75478,13886473,Gwalt_bedzie_scigany_z_urzedu__Sejm_przeglosowal_.html

Ja mówię o tym. Później nie śledziłem tego co się działo w Senacie, ale o samym projekcie mówiono już w styczniu. Może po prostu wezmę i przysiądę się, trochę o tym poczytam i sprawdzę czy coś naprawdę się zmieniło od tego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie też to znalazłem, nie chciałem dublować postów. Czyli w sumie można się spodziewać, że na dniach będzie to podpisane jeżeli już nie zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem wczoraj moje wrażenia z najnowszych konferencji Microsoftu, EA oraz Sony i wrzuciłem na YouTube. Cały film został podzielony na trzy części. W każdym z nich audio to wyłącznie mój głos, a wideo przez cały czas stanowi logo Gamescomu 2013 (dokładnie takie, jak tutaj: http://hydra-images.cursecdn.com/lol.gamepedia.com/3/36/Gamescom-2013-logo.jpg).
Dzisiaj otrzymałem maila od YouTube, że nie mogę na tym filmie zarabiać (mam domyślnie ustawione, że każdy film generuje przychody), ponieważ "nie posiadam wszystkich praw do komercyjnego wykorzystania wszystkich elementów w moich filmach".

Nie zależy mi na samej kasie, ale chciałbym wiedzieć na przyszłość: skoro audio to WYŁĄCZNIE mój głos (bez żadnej muzyki w tle. Chyba, że liczy się papuga, która krzyczy z drugiego pokoju ;)), to czy komercyjne wykorzystanie jakiegokolwiek obrazu na YT wiąże się z potrzebą zdobycia zgody na jego użycie?

Edit: dodam jeszcze, że tylko najnowszy film ma chwilowo zablokowane przychody. Pozostałe dwa, które wyglądają identycznie, mogą zarabiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawnikiem jeszcze nie jestem, ale z mojej wiedzy wynika, że jeżeli logo jest opatentowane to niestety nie możesz go używać bez pozwolenia albo bycia jego przedstawicielem. Co do blokowania, to zablokowali pierwszy filmik? Chyba to tylko kolejne ostrzeżenie i sygnał, żebyś skasował pozostałe. Nie mogłeś zrobić jakiegoś tła innego, bez używania loga, tylko po prostu z tekstem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2013 o 14:51, LubieWafle napisał:

Prawnikiem jeszcze nie jestem, ale z mojej wiedzy wynika, że jeżeli logo jest opatentowane
to niestety nie możesz go używać bez pozwolenia albo bycia jego przedstawicielem. Co
do blokowania, to zablokowali pierwszy filmik? Chyba to tylko kolejne ostrzeżenie i sygnał,
żebyś skasował pozostałe. Nie mogłeś zrobić jakiegoś tła innego, bez używania loga, tylko
po prostu z tekstem?


Patentuje się wynalazki, a nie loga. Logo jest chronione prawem autorskim, a po rejestracji również jako znak towarowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zablokowali filmu. Wyłączyli możliwość zarabiania na filmie. Już trochę siedzę na YT, więc miałem z tym nie pierwszy raz do czynienia. Po prostu każdy film, który ma mieć włączone reklamy, musi zostać przez Google sprawdzony. Chodzi zarówno o muzykę, jak i obraz. Jeśli okaże się, że któryś z elementów nie może zostać wykorzystany komercyjnie, to po prostu wyłączają reklamy, ale film sam w sobie nadal zostaje.
Film może zostać usunięty wyłącznie, jeśli narusza regulamin serwisu (porno, konstruowanie bomb, narkotyki itp.) albo ktoś, kto posiada do niego prawa go zgłosi. To drugie zdarza się jednak bardzo rzadko.

Dzięki za odpowiedź. Wiesz może co w wypadku używania, dajmy na to, screenów z gry? One nie są patentowane, ale też nie należą bezpośrednio do mnie. Czy gdybym podał w opisie linki do źródła, z którego je mam, to mógłbym na takim filmie zarabiać?

W ogóle ten system YouTube''owy jest jakiś dziwny. Zdarzały mi się sytuacje, gdzie na kanale miałem kilkanaście gameplayów z jakiejś gry, z czego dwa z nich miały wyłączone przychody. Każdy wyglądał tak samo - obraz i dźwięki z gry + mój głos.
Ostatnio wrzuciłem recenzję BioShock Infinite. Obraz, to gra, z tym, że została nagrana kamerą (nie mam żadnej nagrywarki do konsoli). Ścieżkę dźwiękową stanowi mój głos + ledwo słyszalne dźwięki z gry. Reklamy są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2013 o 15:32, Mogrim napisał:

Patentuje się wynalazki, a nie loga. Logo jest chronione prawem autorskim, a po rejestracji
również jako znak towarowy.

Hmm, a czy najnowsze umowy międzynarodowe nie umożliwiają przypadkiem rozciągnięcie prawa patentowego na znaczki typu loga? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc mogę się mylić, stąd pytam.

@Ventil
Nie jestem ekspertem w tej materii, o którą pytasz, ale staram się pomóc wedle mojej wiedzy. Jeśli chodzi o obrazki typu np. z Wiedźmina 3 to nie jestem pewien, ale możesz ich użyć pod warunkiem, że napiszesz, iż nie należą do Ciebie, a są udostępnionym (o ile są) materiałem prezentującym zawartość z gry. Po dodaniu tej informacji oczywiście - tak jak napisałeś - podaj link do źródła. Ogólnie teraz jest taki z tym burdel, że nigdy nie wiadomo do czego się przyczepią.
Dziwi mnie tylko, że jedne gameplaye z głosem mogą zarabiać (co jest normalne - kupiłeś grę, zgodnie z umową nią dysponujesz i pokazujesz jej zawartość innym), a inne nie, bo niby zarabiasz na grze. :P Kiedyś czegoś takiego nie było.

Jeśli chodzi o system YT to znam ten ból. Kolega na przykład mógł włączyć zarabianie na filmie będącym kalkom reklam, ale na gameplayu z pewnej gry już nie. I tak nic nie zarobił, mimo że film był popularny. ;D
A same filmy i ich dostępność zgodna z regulaminem YT to loteria. Jeden film neonazistowski może mieć dużo zgłoszeń i wyświetleń, a sobie istnieje nadal, tylko, że np jest zablokowany w danym kraju. Inny, całkiem niewinny, może zostać usunięty. To mi się akurat w YT nie podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.08.2013 o 16:08, LubieWafle napisał:

> Patentuje się wynalazki, a nie loga. Logo jest chronione prawem autorskim, a po
rejestracji
> również jako znak towarowy.
Hmm, a czy najnowsze umowy międzynarodowe nie umożliwiają przypadkiem rozciągnięcie prawa
patentowego na znaczki typu loga? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc mogę się
mylić, stąd pytam.


Nie. Prawo patentowe to wynalazki. Natomiast i znaki towarowe i patenty są uregulowane w tej samej ustawie - prawo własności przemysłowej. Przepisy nie są te same (to samo dotyczy komwencji międzynarodowych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, piszę właśnie wniosek o zmianę nazwiska. Dotyczy on jednak dwóch osób, tj. współmałżonków (o różnych nazwiskach), którzy szukając kompromisu zdecydowali się na przyjęcie nazwiska jednego ze swoich niedalekich przodków. Urzędnik w usc radził w takim przypadku napisać jedno wspólne pismo. I pojawił się problem z... tytułem. Czy w takim przypadku będzie to "wniosek o zmianę nazwisk", czy "wniosek o zmianę nazwiska"? Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2013 o 09:40, conradzik napisał:

Hej, piszę właśnie wniosek o zmianę nazwiska. Dotyczy on jednak dwóch osób, tj. współmałżonków
(o różnych nazwiskach), którzy szukając kompromisu zdecydowali się na przyjęcie nazwiska
jednego ze swoich niedalekich przodków. Urzędnik w usc radził w takim przypadku napisać
jedno wspólne pismo. I pojawił się problem z... tytułem. Czy w takim przypadku będzie
to "wniosek o zmianę nazwisk", czy "wniosek o zmianę nazwiska"? Z góry dzięki za odpowiedź

Tytuł jest nieistotny, ważna jest treść pisma. Jeśli z osnowy wniosku wynika że obie osoby chcą przybrać nowe nazwisko, to jest ok.
Ja bym napisał o zmianę nazwiska, a w tekście zaznaczył że chodzi o obydwie osoby (wnioskodawców wskazujesz po lewej stronie pisma, i potem wspominasz o tym w tekście)

Musisz po prostu wyraźnie zaznaczyć że oboje zmieniacie i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować