Zaloguj się, aby obserwować  
Zaskron

Prawo - temat ogólny

171 postów w tym temacie

Dnia 24.02.2014 o 16:11, Kardithron napisał:

Miesiąc temu, gdy zarządali paragonu, napisałem im, że nie mają takiego prawa, załączając
odpowiednią korespondencję oraz potwierdzenie przelewu jako dowód zakupu. Przez jakiś
tydzień nie odpowiedzieli. Upomniałem się o swoje pieniądze grożąc rzecznikiem konsumenta,
a na drugi dzień dostałem maila. Napisali w nim, że "wszystko trwało tak długo przez
nieobecność księgowej" i pieniądze powinny dojść na początku przyszłego tygodnia.


Jeżeli sprawa dalej aktualna to powinieneś zgłosić się do konkretniejszych osób, rzecznika praw konsumenta a w najgorszym wypadku pokierować sprawę na drogę sądową, bo jeśli towaru nie przyjmują do reklamacji powinni ci go odesłać z powrotem ;<.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie zadać pytanie i zadaję je tutaj. Czy ta WWW.TIBIAZASMS.PL.TL strona jest jakaś ogarnięta czy kolejne pseudohackierskie zagrywki? Nie gram w tibie ale tak sie pytam bo typ spamuje w innej gierce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest możliwe że osoba z wyrokiem w zawieszeniu za rozbój popełnia ten sam czyn i po 3 miech sprawa w sądzie wychodzi na wolność?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może jak wygląda sytuacja z mandatami za picie alkoholu w miejscu publicznym ?
Dawno temu słyszałem że policja bezprawnie wystawia takie mandaty, mało które miejsca są zaliczane jako miejsca publiczne i że można sobie pić piwko na dworze. Wiecie może coś więcej na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawę rozjaśnia jedna kwestia: Nie ma zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych - cokolwiek by to nie znaczyło.

O miejscach, w których zabrania się spożywania alkoholu, mówi "Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi". Konkretnie artykuł 14. tejże ustawy. Spożywanie alkoholu jest zabronione między innymi na ulicach, placach, parkach i środkach komunikacji publicznej. Dodatkowe miejsca objęte zakazem może wyznaczyć rada gminy.

Nie ma zatem prostego objęcia zakazem całego terenu niebędącego prywatnym i ogólnodostępnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jest chyba tak, popraw mnie jeśli się mylę, że np. sklepy z alkoholem (ale też puby, kluby itd.) mogą starać się o dwa rodzaje koncesji - na sprzedawanie alkoholu i na konsumpcję tego alkoholu na terenie sklepu. A więc jeśli sklep nie ma tej drugiej koncesji, to za wychylenie uprzednio kupionego piwa przed sklepem już będzie mandat.

Ja bym uważał na wszelkie doniesienia od kolegów, z portali itd. Swego czasu było coś takiego, ze za picie Lecha Shandy na błoniach nie można dostac mandatu, bo alkohol zaczyna się od 3%, a wspomniany Lech ma chyba 2,3%. Totalna bzura. :P Grupka moich znajomych poszła to sprawdzić. No i sprawdzili, mit obalony :D

Piwko możesz sobie pić na swojej posesji, na posesji kumpla jesli wyrazi na to zgodę i w takich miejscach gdzie nikt się nie będzie tego czepiał (np. miasteczko studenckie). W innych miejscach, tj. w parkach, na rynku, na ulicy ja bym nie ryzykował. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam we wrześniu do Zielonej Góry. W czasie winobrania hulaj dusza, piekła nie ma;D

A tak na serio, to też zależy od pana Policjanta, którego spotkasz i jak "spożywasz". Kiedyś w parku w moim mieście piliśmy wino, w trakcie pikniku z mą ówczesną przyszłą byłą. Piliśmy je z kieliszków, byliśmy pełnoletni etc, przechodził kilkukrotnie patrol i się nie przyczepili. Wiem, że złamaliśmy w praktyce prawo, ale wydaje mi się, że ma ono służyć dla ludzi i co innego taka sytuacja, a co innego piwko na ławce pod blokiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Piwko możesz sobie pić na swojej posesji, na posesji kumpla jesli wyrazi na to zgodę
i w takich miejscach gdzie nikt się nie będzie tego czepiał (np. miasteczko studenckie).


Na miasteczkach studenckich też się potrafią przyczepić, jak dziekan jest wredny, a policja/straż miejska chce sobie statystki poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 01:09, Hellmut napisał:

Sprawę rozjaśnia jedna kwestia: Nie ma zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych
- cokolwiek by to nie znaczyło.

O miejscach, w których zabrania się spożywania alkoholu, mówi "Ustawa o wychowaniu w
trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi". Konkretnie artykuł 14. tejże ustawy. Spożywanie
alkoholu jest zabronione między innymi na ulicach, placach, parkach i środkach komunikacji
publicznej. Dodatkowe miejsca objęte zakazem może wyznaczyć rada gminy.


Ostatnio dostałem madat 100 zł za picie.. nie wiem jak nazwać to miejsce. W Poznaniu wybudowano Poznań City Center (dworzec, galeria handlowa itp.). Za tym całym PCC był ogromny plac, nieuczeszczany przez nikogo. Sterta kamieni oddalona od ulicy może z 300m. Miejsce typowe na uboczu gdzie nikt nie chodzi. Czy to też się zalicza do powyższych ?

Wiecie może po jakim terminie jest przedawnienie madatów? Słyszałem że niektórzy wogóle nie płacą madatów bo nie trzeba i po jakimś czasie po prostu sie przedawniają.

---->rob006
Policja zawsze chce sobie poprawić statystyki. Przełożeni tego wymagają od nich. Nie będe pisał więcej w tym temacie bo mnie łatwo emocje ponoszą a nie chce być zdegradowanym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Ale jest chyba tak, popraw mnie jeśli się mylę, że np. sklepy z alkoholem (ale też puby,
kluby itd.) mogą starać się o dwa rodzaje koncesji - na sprzedawanie alkoholu i na konsumpcję
tego alkoholu na terenie sklepu. A więc jeśli sklep nie ma tej drugiej koncesji, to za
wychylenie uprzednio kupionego piwa przed sklepem już będzie mandat.

"Przed sklepem" oznacza zazwyczaj "na ulicy". Aczkolwiek rzeczywiście istnieją osobne rodzaje zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz na sprzedaż w caelu wypicia na miejscu.

Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Ja bym uważał na wszelkie doniesienia od kolegów, z portali itd. Swego czasu było coś
takiego, ze za picie Lecha Shandy na błoniach nie można dostac mandatu, bo alkohol zaczyna
się od 3%, a wspomniany Lech ma chyba 2,3%. Totalna bzura. :P Grupka moich znajomych
poszła to sprawdzić. No i sprawdzili, mit obalony :D

Art. 46. 1. Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy w stężeniu przekraczającym 0,5%.

Poprzeczka jest zatem postawiona znacznie niżej.

Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Piwko możesz sobie pić na swojej posesji, na posesji kumpla jesli wyrazi na to zgodę
i w takich miejscach gdzie nikt się nie będzie tego czepiał (np. miasteczko studenckie).
W innych miejscach, tj. w parkach, na rynku, na ulicy ja bym nie ryzykował. ;)

Inną sprawą jest to, gdzie teoretycznie zabronione jest picie alkoholu, a inną gdzie w praktyce nikt - łącznie ze służbami porządkowymi - nie zwraca uwagi na ten zakaz. Zależy to głównie od celowości istnienia tego obostrzenia, aczkolwiek nie tylko (IMO niestety).

@POZDRO-Grizzly

Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Ostatnio dostałem madat 100 zł za picie.. nie wiem jak nazwać to miejsce. W Poznaniu wybudowano Poznań
City Center (dworzec, galeria handlowa itp.). Za tym całym PCC był ogromny plac, nieuczeszczany przez
nikogo. Sterta kamieni oddalona od ulicy może z 300m. Miejsce typowe na uboczu gdzie nikt nie chodzi. Czy to > też się zalicza do powyższych ?


Ciężko mi powiedzieć, nie byłem tam, a mapy satelitarne tamtego miejsca są mocno nieaktualne. Wszystko zależy od tego, jak bardzo to miejsce można określić słowem "plac" lub "ulica". Czasem granica jest rozmyta, z czego wynikają później nieporozumienia. Mozna byłoby zakwestionować zasadność kary, ale z kontekstu rozumiem, że jest na to za późno.

Dnia 20.09.2014 o 11:28, Rick napisał:

Wiecie może po jakim terminie jest przedawnienie madatów? Słyszałem że niektórzy wogóle nie płacą madatów > bo nie trzeba i po jakimś czasie po prostu sie przedawniają.

3 lata. Aczkolwiek miej na uwadze, że niezapłacenie grzywny skutkować może wezwaniem do zapłaty i egzekucją przez komornika. I tak, jest to praktykowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10tego wrzesnia zatrudnilem sie w ochronie na obiekcie na umowe zlecenie. ostatni dzien bede pracowac 5tego pazdziernika po tym chce sie zwolnic. czy cos stoi na przeszkodzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2014 o 10:43, Malevyn napisał:

10tego wrzesnia zatrudnilem sie w ochronie na obiekcie na umowe zlecenie. ostatni dzien
bede pracowac 5tego pazdziernika po tym chce sie zwolnic. czy cos stoi na przeszkodzie
?

Zobacz jaki masz okres wypowiedzenia w umowie i pogadaj o tym z pracodawcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2015 o 21:42, Malevyn napisał:

mozna w polsce od tak zmienic sobie imie ? np z marcin na apollo ?


Art. 4 ustawy o zmianie imienia i nazwiska: ''Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w
szczególności gdy dotyczą zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością czło-
wieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego
obywatelstwo również się posiada.''

Więc tak o to sobie nie zmienisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwa lata pracowałem po maturze z jakieś 4 miesiące legalnie w Anglii . Nie rozliczylem tego dochodu bo nawet nie przyszło mi to głowy . Moge mieć z tego powodu jakieś kłopoty ?
Przez dwa lata nie dostałem żadnego ponaglenia albo listu na ten temat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować