Zaloguj się, aby obserwować  
POZDRO-Grizzly

Bezpieczne korzystanie z komputera

23 postów w tym temacie

Nie znalazłem żadnego podobnego tematu więc zakładam ponieważ ostatnio było trochę newsów że ludzie umierali przy monitorach. Ostatnio po kilku godzinach siedzenia przy kompie bolą mnie oczy, są za czerwienione. Jaka powinna być odległość oczu od monitora ? Ile powinno się dziennie grać ? Fajnie się gra z pociemku, ale czy to zdrowo ? Zawsze na końcu instrukcji gier pisze coś o epilepsji, czy mieliście już takie doległości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:35, Grizzly. napisał:

Nie znalazłem żadnego podobnego tematu więc zakładam ponieważ ostatnio było trochę newsów że
ludzie umierali przy monitorach. Ostatnio po kilku godzinach siedzenia przy kompie bolą mnie
oczy, są za czerwienione. Jaka powinna być odległość oczu od monitora ? Ile powinno się dziennie
grać ? Fajnie się gra z pociemku, ale czy to zdrowo ? Zawsze na końcu instrukcji gier pisze
coś o epilepsji, czy mieliście już takie doległości ?


Ja nigdy niemałem doczynienia z tą epilepsją. Jak spedzałem po 8 godzin przy kompie bolały mnie oczy i czasami głowa , ale odkat zmieniłem monitor na LCD problem znikł :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odległość oczu to minimum 50 cm, choć zaleca się więcej. Nie ma dziennego limitu grania, ale dawno dawno temu lekarz powiedział mi, że dwie godziny dziennie to maksimum! Po dłuższym czasie mogą pojawić się objawy poddenerwowania itd, w każdym razie nie zaleca się długiej gry (brzmi to idiotycznie, ale spróbujcie nie grać przez tydzień, od razu inaczej się człowiek czuje). Granie po ciemku jest wyjątkowo niezdrowe, powinieneś mieć lampkę włączoną (ponoć najlepiej za monitorem, żeby nie oślepiała ale jednocześnie dawała perspektywę. Epilepsja to inaczej padaczka. Ogólnie rzecz biorąc, skoro bolą Cię oczy, to od razu wyłącz kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:39, belinq napisał:

> Nie znalazłem żadnego podobnego tematu więc zakładam ponieważ ostatnio było trochę newsów
że
> ludzie umierali przy monitorach. Ostatnio po kilku godzinach siedzenia przy kompie bolą
mnie
> oczy, są za czerwienione. Jaka powinna być odległość oczu od monitora ? Ile powinno się
dziennie
> grać ? Fajnie się gra z pociemku, ale czy to zdrowo ? Zawsze na końcu instrukcji gier
pisze
> coś o epilepsji, czy mieliście już takie doległości ?

Ja nigdy niemałem doczynienia z tą epilepsją. Jak spedzałem po 8 godzin przy kompie bolały
mnie oczy i czasami głowa , ale odkat zmieniłem monitor na LCD problem znikł :-)

Szkoda tylko że monitor LCD jest taki drogi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.01.2006 o 14:39, belinq napisał:

Ja nigdy niemałem doczynienia z tą epilepsją. Jak spedzałem po 8 godzin przy kompie bolały
mnie oczy i czasami głowa , ale odkat zmieniłem monitor na LCD problem znikł :-)


A ja właśnie mam LCD 17 cali i oczy zakrwawione. Myśle żę za blisko siedzę moniora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:41, kupczyk11 napisał:

Szkoda tylko że monitor LCD jest taki drogi



Tak to fakt ceny LCD niesą zbyt przyjazne w porownaniu do zwykłego CRT ktorego mozna kupic już za 400 zł, ale uważam że warto jest odżałowac i kupic LCD o wiele wiecej można siedziec przy kompie bez żadnych dolegliwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:42, Grizzly. napisał:

A ja właśnie mam LCD 17 cali i oczy zakrwawione. Myśle żę za blisko siedzę moniora.


przypadek podałem tylko na swoim przykładzie :-) mi owiele lepiej sie siedzi przed LCD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:40, Arclight napisał:

Odległość oczu to minimum 50 cm, choć zaleca się więcej. Nie ma dziennego limitu grania, ale
dawno dawno temu lekarz powiedział mi, że dwie godziny dziennie to maksimum! Po dłuższym czasie
mogą pojawić się objawy poddenerwowania itd, w każdym razie nie zaleca się długiej gry (brzmi
to idiotycznie, ale spróbujcie nie grać przez tydzień, od razu inaczej się człowiek czuje).
Granie po ciemku jest wyjątkowo niezdrowe, powinieneś mieć lampkę włączoną (ponoć najlepiej
za monitorem, żeby nie oślepiała ale jednocześnie dawała perspektywę. Epilepsja to inaczej
padaczka. Ogólnie rzecz biorąc, skoro bolą Cię oczy, to od razu wyłącz kompa.


Właśnie zmierzyłem ile przeważnie siedzę, 55 cm. Ale to jak coś czytam a jak gram to 70 cm. Nie moge już dalej bo mam laptopa i żeby siedzieć dalej musiałbym mieć dłuższe ręce aby klawiatury dosięgnąć :) Wielkie dzięki za porade żeby nie grać jak jest ciemno.

:P Często jak gram to też się garbie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie mam "płaski" monitor to znaczy ze to LCD? bo moze to jest plazmowy monitor :P jaka jest roznica między plazmą a LCD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jesli:
- Pokoj w ktorym grasz jest dobrze wentylowany (szybciej sie meczysz w dusznym pokoju, a suche powietrze wysusza rogowke) (wiem, ze teraz zimno, ale lepiej grac w swetrze niz nie dbac o zdrowie ;)
- Pic duzo (patrzenie w monitor, a zwlaszcza granie, mocno wysusza oczy, a niedobor plynow dodaje dekoncentracje //przez co gramy gorzej//)
- Od czasu do czasu rozciagnac miesnie (tak jak to sie robi podczas dlugiej jazdy samochodem)
- Jak poziomy sie wgrywaja i nie mamy co robic to warto poczwiczyc oczy (wygladamy za okno i na przemian skupiamy wzrok na jakims odleglym punkcie, a nastepnie na jakims przedmiocie blisko nas (nie ruszajac glowy)

PS. No i oczywiscie LCD to podstawa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdy używałem jeszcze kmpa mojej mamy to oczy i plecy + nadgarstek naprawde potraiły mnie boleć po dłuższej rozgrycwe np w baldursa. Co innego teraz, gdy mam własnego kompa i płaską 17'' Czasami siedze naprawde dług przed kompem i oczy ogole mnie nie bola :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.01.2006 o 16:00, Volvox napisał:

PS. No i oczywiscie LCD to podstawa ;)


Nie zgodzę się. Dobry monitor crt trzymający częstotliwosc ok 130-140 Hz i wzwyż to naprawde zdrowy sprzęt i w dodatku lepszy jakościowo.
Polecam delikatne oświetlenie pokoju (ale nie główne światło) oraz korzystanie ze specjalnych okularów do siedzenia przy kompie- koszt ok. 300 zł i w górę, to dużo, ale podobno działa bardzo dobrze.
No i jak pisałem dobry monitorz wysoka częstotliwością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Dla monitorów CRT zaleca się sprawdzić częstotliwość odświeżania aby było minimum 72-75 Hz (im większa tym lepiej ale uważać aby nie przesadzić - na starszym sprzęcie kłopoty przy zbyt dużych parametrach).
2. Nie przesadzać z jaskrawością i kontrastem kolorów na monitorze.
3. Odległość min. 50-70cm zależnie od jakości sprzętu.
4. Jeśli to możliwe unikać tych śmiesznych stolików i biurek komputerowych gdzie szerokość blatu powoduje, że siedzi się z nosem w monitorze.
5. Oświetlenie ściany za monitorem jakąś słabą lampką.
-----
Zalecane co 1-2 godziny intensywnej pracy przy komputerze 5-10 minut przerwy aby zrobić kilka ćwiczeń dla rąk, oczu, mięśni szyi albo przejść się po mieszkaniu.
Wiem, że ostatnia rada dla graczy będących w trakcie poważniejszej rozgrywki wyda się śmieszna ale naprawdę warto ją czasami, w sprzyjających warunkach stosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak(to jest przyklad jak ja postepuje :))
1.odległość od monitora ok 60 cm mysle ze to dobrze ;)
2.Oswietlenie jest dobre bo caly pokoj :) choc czasem jak siedze do poznej nocy(o tym w nastepnym punkcie) to zostaje mi tylko lampka,bo nie chce zwracac na siebie zbytniej uwagi :]
3.Czas spedzony przy kompie 2-10 godzin.Raz zdarzylo mi sie siedziec 12 bez przerwy ale pozniej mialem kare :[
Ogólnie rzecz biorąc siedze prawie zawsze 6 godzin i to zle.Musze sie troche uspokoic bo komputer mocno uzaleznia :)
Nie wiem czy to co robie przy kompie jest bezpieczne(chodzi mi o czas) ale jesli macie jakies rady to dajcie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko chodzi o odleglosc... z 40 cm powinno byc minimum, ja tak siedze z 50 cm, a ostatnio mnie bola oczy. Powinienes przedewszystkim miec dobrze oswietlony pokoj i np. roslinke przy kompie. Monitor nie powinien byc jedynym, ani najsilniejszym zrodlem swiatla w pokoju.

Takie monitory juz dawno sa, ale moim zdaniem nie maja sensu bytu. Przynajmniej mi zmieniajacy sie kontrast itp. strasznie mi przeszkadza. A np. jedna linia swiatla padnie akurat na diode, to monitor do diody sie dostosuje, a nie do realnych waronkow.

Mozna jeszcze kupic sobie okulary, ale tego nie polecam... sam sobie kupilem wydalem ponad 300 zł... i ponosilem moze z tydzien... i zaprzestalem. Normalnie nie potrzebuje wogole okularow, wiec nie jestem przyzwyczajony, a i glowa mnie od nich bolala. Wiec ta opcja jest raczej dla osob ktore na codzien nosza okulary...

I ostatnia kwestja ludzie umieraja przed kompem bo siedza i nie odchodza... podejzewam, ze to raczej z odwodnienia nizeli z powodu promieniotworczego dzialania monitora....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 14:42, Grizzly. napisał:


A ja właśnie mam LCD 17 cali i oczy zakrwawione. Myśle żę za blisko siedzę moniora.

A Twój LCD nie jest aby Samsunga? Bo do Samsunga mam pewien uraz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2006 o 16:00, Volvox napisał:

/.../
- Pic duzo (patrzenie w monitor, a zwlaszcza granie, mocno wysusza oczy, a niedobor plynow
dodaje dekoncentracje //przez co gramy gorzej//) /.../

Nieee, dużo to przesada. Najlepiej gra się popijając zimne piwo, ale nie można za dużo, bo można się zdekoncentrować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować