Zaloguj się, aby obserwować  
Vel_Grozny

Język japoński

165 postów w tym temacie

Witam. Zauważyłem brak tematu o tym pięknym skądinąd języku. Postanowiłem więc taki założyć (wyszukiwarka nic nie znalazła).
Jak wam idzie nauka? Jak długo zajęło wam nauczenie się języka w stopniu z którego bylibyście zadowoleni? Dlaczego się uczycie? Jakie pozycje do nauki polecacie? Jakieś ciekawe metody na zgłębienie jego tajników?

Ja chciałbym zacząć od ponarzekania na brak dobrych materiałów polskojęzycznych (papierowych). Wiele pozycji jest całkowicie pozbawionych pisma kaną (o kanji nie wspominając), czasami kana jest opisana w dodatkach jedynie. Jedynym w miarę porządnym podręcznikiem jaki udało mi się znaleźć jest "Język japoński dla początkujących" E. Krassowska-Mackiewicz, Wydawnictwo PJWSTK. Niestety, jest w nim mało ćwiczeń, a niektóre rzeczy zostały potraktowane po macoszemu. Odniosłem również wrażenie, że dalsze lekcje były przygotowane mniej starannie - niektóre ćwiczenia były w nich zapisane w roumaji. Ta sama autorka wydała również książkę "Podstawowe znaki japońskie" zawierającą 180 kanji wraz ze złożeniami. Jest to jedyny znany mi polski podręcznik (a nie słownik) do nauki kanji.

Przerzuciłem się więc na książki importowane. Uczę się obecnie z "Minna no Nihongo" - książka została napisana przez Japończyków w Japonii. Do głównego podręcznika dokupuje się tłumaczenia i objaśnienia gramatyczne w wybranym języku (ja kupiłem wersję angielską, ale jest też np. chińska, czy rosyjska). Wrażenia są zgoła inne. Ćwiczeń jest dużo i są dobrze przemyślane, wszystko wytłumaczone w zwięzły sposób. Książka zakłada jednak znajomość kany.

Dziwi mnie brak dobrych polskich podręczników, skoro mamy chyba dwie uczelnie kształcące japonistów. Co prawda są jakieś pozycje, ale sądząc po ich opisach wyglądają raczej na publikacje naukowe, niż podręczniki.

Macie jakieś własne przemyślenia na ten temat? Z czego wy korzystacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W skład książek pani Ewy jeszcze wchodzi taki elementarz gdzie uczymy się pisać w Hiraganie. Tak się zastanawiałem , kto pierwszy założy ten temat, ale tu widzę ładny wstęp więc cieszę sie, że to ty ;}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 19:54, exilem napisał:

W skład książek pani Ewy jeszcze wchodzi taki elementarz gdzie uczymy się pisać w Hiraganie.

Widziałem to, a raczej okładkę. Choć nie bardzo wiem na co on komu - w tym podstawowym podręczniku jest bardzo ładna tabelka z pisaną wersją kany. W innych miejscach widziałem jak stawiać kreski w wersji drukowanej. Co prawda różnice nie są wielkie, ale upraszcza to sprawę kilku znaków.
Wracając do tego podręcznika(albo książki o kanji - nie pamiętam) - na początku jest napisane, że "Podstawowe znaki japońskie" + 2 tomy podręcznika są wystarczające na egzamin z języka japońskiego - poziom 4. W żadnej księgarni nie mieli pojęcia o 2 tomie, w internecie też nic, a pierwsza część jest chyba z 2004 roku, więc obawiam się, że drugiej możemy się już nie doczekać.
Swoją drogą - podoba mi się informacja o nakładzie "Podstawowych znaków japońskich" - 500 egzemplarzy. Czuję się jak członek elitarnego klubu, jako jej posiadacz :) Choć znalazłem w niej dwa błędy. Obecnie próbuję zamówić sobie fiszki z zagranicy, ale chwilowo nie ma na stanie(a mają rewelacyjne recenzje i nie są horrendalnie drogie - "Japanese Kanji Flashcards" wydawnictwo White Rabbit Press, jak kogoś interesuje). Mam nadzieję, że niedługo je zdobędę.

Dnia 14.01.2008 o 19:54, exilem napisał:

Tak się zastanawiałem , kto pierwszy założy ten temat, ale tu widzę ładny wstęp więc cieszę
sie, że to ty ;}

Cieszę się, że Ci się podoba :)


A inna smutna sprawa - na forum nie ma Unicode, więc zostaje nam jedynie roumaji :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety też nie znalazłem żadnych Dobrych Polskich materiałów na temat nauki języka Japońskiego.
Tak więc jak by ktoś odpowiedział na pytanie zadane przez gramowicza Vel''a Groznego to i ja bym był przy okazji wdzięczny.

Czemu tak bardzo bym chciał się nauczyć tego języka?
W przyszłości mam zamiar wyjechać do tego przepięknego kraju. Czemuż przepiękny? Bardzo mnie to fascynuje że Japonia jest jednym z niewielu krajów które mają bardzo starą jak i zarazem nową kulturę. Można zacząć mówić od początków falistych dachów a skończyć na platformie PlayStation 3. Ale my tu nie o tym mówimy...

... Tak więc dołączam się do prośby twórcy tego tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:03, choper napisał:

Japoński? Nie dziękuje :P Nie wiem jak można się go nauczyć.

Języka z dwoma czasami, bez czasów i prawie bez wyjątków? W mowie - wcale nie tak trudno. Sama wymowa jest baardzo prosta dla opanowania przez Polaka.

Jedyny problem to pismo. 2 zestawy sylab po 46 znaków to nic, ale należy się jeszcze nauczyć około 2000 ideogramów. Choć, jeśli wierzyć informacjom na wiki, 90% najczęściej używanych znaków to "jedyne" 500 znaków. A ich nauka pozwala łatwiej zapmiętywać słowa, np. z połączenia znaków dziecko+pies otrzymamy szczenię, a z połączenia prąd+dziecko otrzymamy elektron, kwiaty+ogień to sztuczne ognie (też fajnie się o tym myśli)
I te poetyckie wyrażenia "ama no gawa" - dosł. niebiańska rzeka (Droga Mleczna) :D
Ogólnie rzecz biorąc, kanji uczy się dość ciężko, ale ja czerpię z tego ogromną przyjemność. Jak wogóle z nauki japońskiego - ten język jest naprawdę obcy. Nie ma praktycznie elementów podobnych do języków europejskich. Inaczej się myśli, mówiac w tym języku - i to mi się podoba :) Poza tym chcę sobie udowodnić, że potrafię zrobić coś, co dla wielu wydaje się prawie niewykonalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:03, choper napisał:

Japoński? Nie dziękuje :P Nie wiem jak można się go nauczyć.

Widzisz Ja np. bardzo chciałbym się nauczyć ale w moim mieście nie ma lektora tego naprawdę pięknego języka. Podziwiam wszystkich tych którzy się uczą lub znają język (nie mówię o Japończykach) ;D. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:09, Vel Grozny napisał:

> Japoński? Nie dziękuje :P Nie wiem jak można się go nauczyć.
Języka z dwoma czasami, bez czasów i prawie bez wyjątków? W mowie - wcale nie tak trudno. Sama
wymowa jest baardzo prosta dla opanowania przez Polaka.

Jedyny problem to pismo. 2 zestawy sylab po 46 znaków to nic, ale należy się jeszcze nauczyć
około 2000 ideogramów. Choć, jeśli wierzyć informacjom na wiki, 90% najczęściej używanych znaków
to "jedyne" 500 znaków. A ich nauka pozwala łatwiej zapmiętywać słowa, np. z połączenia znaków
dziecko+pies otrzymamy szczenię, a z połączenia prąd+dziecko otrzymamy elektron, kwiaty+ogień
to sztuczne ognie (też fajnie się o tym myśli)
I te poetyckie wyrażenia "ama no gawa" - dosł. niebiańska rzeka (Droga Mleczna) :D
Ogólnie rzecz biorąc, kanji uczy się dość ciężko, ale ja czerpię z tego ogromną przyjemność.
Jak wogóle z nauki japońskiego - ten język jest naprawdę obcy. Nie ma praktycznie elementów
podobnych do języków europejskich. Inaczej się myśli, mówiac w tym języku - i to mi się podoba
:) Poza tym chcę sobie udowodnić, że potrafię zrobić coś, co dla wielu wydaje się prawie niewykonalne.

Uczysz się japońskiego? Powodzenia bo nawet angielskiemu trzeba trochę czasu poświęcić, a co dopiero japońskiemu :) Podziwiam Cię. Uczysz się dla siebie czy potrzebujesz ten język do czegoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:10, Puszek Biały napisał:

Widzisz Ja np. bardzo chciałbym się nauczyć ale w moim mieście nie ma lektora tego naprawdę
pięknego języka. Podziwiam wszystkich tych którzy się uczą lub znają język (nie mówię o Japończykach)
;D. Pozdrawiam

Ja się uczę całkiem sam, bez lektora i bez nauczyciela. Uczę się dużo kiedy mam czas, i wcale kiedy go nie mam. Dzięki temu nauka jest dla mnie przyjemnością, a nie obowiązkiem. Podejrzewam, że po paru lekcjach na kursie, moja miłość do japońskiego mogłaby nie przetrwać (prace domowe, testy). Polecam spróbować również i Tobie - na wikibooks można ściągnąć pliki audio z wymową słów - jako, że wymowa nie jest trudna, jesteś w stanie opanować ją na w miarę sensownym poziomie. Wbrew pozorom, wymowa japońska jest bardzo podobna do polskiej. I w przeciwieństwie do angielskiego - czytasz wszystko tak jak jest napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż... być może japoński na tle takich języków jak francuski, rosyjski czy włoski rzeczywiście ma ubogą ilość materiałów, ale ja uważam że i tak nie jest źle. Patrząc z punktu widzenia orientalisty, materiałów japonistycznych jest sporo, ja uczę się chińskiego na UW i wiem, iż znaleźć w tym języków coś dobrego jest bardzo trudno, a już totalnie współczuje koreanistom...
A jeśli chodzi o taką naukę domową, to oprócz dobrych materiałów, przyda się sporo chęci i motywacji, bo jednak kiedy nie ma się nad sobą bicza w postaci jakiegoś egzaminu czy czegoś w ten deseń to jest trudno. Ja próbowałem się uczyć japońskiego na początku liceum [dawno temu :P] i osiągnąłem znajomość katakany hiragany i kilkudziesięciu słówek + podstawowe podstawy podstaw gramatycznych. Niemniej planuje uczyć się japońskiego w ramach uniwersyteckiego lektoratu, a tym którzy się go uczą już teraz życzę powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uczę się japońskiego już trzeci rok, wprawdzie mało intensywnie (tylko raz w tygodniu) ale mimo wszystko, wydaje mi się, że jak na taki wkład pracy to nieźle mi idzie. Myślę, że mogłabym się porozumieć w prostych sprawach (gorzej z czytaniem z kanji bo w sumie nie uczyłam się ich tak dużo), poza tym sporo rozumiem z filmów, itd.

Japońskie to fajna sprawa i przyjemny język, uczę się z Minna-no Nihongo - jak dla mnie dobry podręcznik. Polecam też wszystkim oglądać jak najwięcej filmów japońskich/anime z oryginalnym dźwiękiem i napisami - to pomaga, bo można łatwo osłuchać się z językiem i więcej się rozumie (no i potem łatwiej mówi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:12, choper napisał:

Uczysz się japońskiego? Powodzenia bo nawet angielskiemu trzeba trochę czasu poświęcić, a co
dopiero japońskiemu :) Podziwiam Cię. Uczysz się dla siebie czy potrzebujesz ten język do czegoś?

Dla przyjemności. Hobby se znalazłem :)
Angielskiego się uczyłem praktycznie od dziecka, więc się już go nie uczę (ok, może nie znam go perfekcyjnie, ale dość dobrze). Co prawda, studiuję w Polsce, ale po angielsku i daję sobie radę. Wiecie jaka fajna jest fizyka/analiza matematyczna po angielsku? :) Tylko na temat matematyki po polsku nie umiem już rozmawiać. Mam na przykład taką przypadłość, że na macierz mówię "matryca" (ang. "matrix") :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nauka japońskiego to spełnienie marzeń. Zawsze pragnąłem wyjechać do Japonii i osiąść tam na stałe( Niestety z tego co wiem tam ceny są strasznie wysokie, dlatego jeszcze to przemyśle, ale zobaczymy).W sumie już niedługo studia zacząć czas, dlatego myślę , żęby wybrać się na japonistykę na UW. Z tego co wiem trudna tam się dostać. W tamtym roku było coś ok 30os na jedno miejsce na tym wydziale bodajże. Mam jednak nadzieję , że się dostane. ;}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zabrać się za japoński. Przeglądając strony zajmujące się tym językiem, spodobała mi się forma pokazania hiragany i katakany przez portal www.japonka.pl Niedługo zabieram się za rozpoczęcie nauki! Jakie podręczniki uczą w sposób przejrzysty j. japońskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 20:33, Earthshaker napisał:

Mam zamiar zabrać się za japoński. Przeglądając strony zajmujące się tym językiem, spodobała
mi się forma pokazania hiragany i katakany przez portal www.japonka.pl Niedługo zabieram się
za rozpoczęcie nauki! Jakie podręczniki uczą w sposób przejrzysty j. japońskiego?


Ja uczę się z tej książki: http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,570501.html
Według mnie jest bardzo dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co tylko hiraganą uczę się pisać...
Z książki Pani Ewy o której wcześniej wspomniano się uczę.
Mama moja mówi mi że to chwilowe, ale ja cholernie chce się tego języka nauczyć:)
Japoński jest po prostu świetny;)
Uczmy się razem! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2008 o 01:19, Radek Morrowind napisał:

a czy ktoś wie jak jest po japońsku "Kocham Cię" ? ciekawi mnie to bardzo

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale chyba
Anata-ga suki desu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2008 o 01:19, Radek Morrowind napisał:

a czy ktoś wie jak jest po japońsku "Kocham Cię" ? ciekawi mnie to bardzo

Ja znam zwrot Ai shiteru... Po chińsku prościej - Wo3 Ai4 Ni3 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować