Zaloguj się, aby obserwować  
Vel_Grozny

Język japoński

165 postów w tym temacie

Dnia 14.07.2009 o 18:20, Vel_Grozny napisał:

Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda :)

W poniższym zdaniu co oznacza słowo おして i jaka jest jego forma slownikowa?

この ボタンを おして ください。


Kono - Ten, to
Botan wo - przycisk
Kudasai - proszę
Oshite - A więc to jest coś w stylu użyj, wciśnij ( tak mi się wydaje )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do podręczników:

Ja korzystam teraz z "Japoński - kurs podstawowy" wydawnictwa Edgard.

Raczej ciężko go używać jako normalnego podręcznika, ale jeżeli uczysz się "w biegu" jest w sam raz. Jest jak na podręcznik dość tani (o ile pamiętam coś koło 30 zł), zawiera dwie płyty (dobry lektor, 146 minut nagrań), poza tym jest dość sensownie ułożony, a poszczególne lekcje jak na poziom podstawowy korzystają z bogatego słownictwa. Poza tym zawiera trochę ciekawostek (np. jak zachowywać się podczas jedzenia, rozmowy, etc).

Wadą tej książki jest mały format - nie nadaje się do uczenia jakiegokolwiek pisma, a w szczególności kanji.

Ogólnie to stanowi niezłe uzupełnienie do normalnych podręczników, oraz wtedy gdy chcesz się uczyć w "trudnych warunkach" np. na wyjeździe, w terenie, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.07.2009 o 23:14, Piotrbov napisał:

Oshite - A więc to jest coś w stylu użyj, wciśnij ( tak mi się wydaje )


to nie takie proste - końcówka -te wskazuje że jest to tryb rozkazujący, a pytanie jest jak to brzmi w bezokoliczniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2009 o 23:32, Luk_Der_Ritter napisał:

to nie takie proste - końcówka -te wskazuje że jest to tryb rozkazujący, a pytanie jest
jak to brzmi w bezokoliczniku?

Chyba jednak takie proste. Założyłem, że w zdaniu chodzi o guzik od ubrania i nie mogłem skojarzyć, że może chodzić o taki do wciskania.
Forma słownikowa to chyba w takim razie おす.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2009 o 22:12, HiroshiTakubo napisał:

Hobbystycznie się uczysz?

Tak. Chociaż ciężko to idzie. Staram się od dwóch lat, ale ciągle jakaś sesja wyskakuje w międzyczasie.
A z książkami - wiadomo jak jest. Z polskich materiałów dawno zrezygnowałem i książki importuję (przeznaczone dla Amerykanów). Chociaż i tu jest problem, bo wiadomo, że żadna książka nie zastąpi osoby, której można się czasem o coś zapytać - zwłaszcza jak się zapomni jakiejś bzdury i nie wiadomo gdzie szukać.
Ale cóż, walczę dalej i planuję się wreszcie na JLPT, lvl. 3 zapisać w tym roku. Nakupowałem różnych powtórkowych książek i uzupełniam braki w słownictwie i gramatyce.

Najbardziej jednak brakuje okazji, żeby móc porozmawiać po japońsku. Bo w teorii umiem już dość sporo, ale złożenie zdania przychodzi mi z dużym trudem. A tak z teorii jestem niezły (ok. 600 kanji ze złożeniami - to chyba mi z japońskiego idzie najlepiej), ale mam braki w płynnej mowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.07.2009 o 20:14, Vel_Grozny napisał:

Najbardziej jednak brakuje okazji, żeby móc porozmawiać po japońsku.


To jest właśnie najgorsze :(( Angielski to niemal każdy umie bo jest wszechobecny, z niemieckim dużo gorzej gdyż jest rzadko używany, a o japońskim nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim zeszycie najlepiej ćwiczyć japoński alfabet? W kratkę, linię, czy może jest jakiś specjalny? Staram się nauczyć hiragany, na razie na własną rękę, ale nie mam jeszcze założonego jakiegoś zeszytu, więc chcę wybrać wygodniejszy ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się dobrze pisze w zeszycie w kratkę. Sam taki zeszyt założyłem i piszę w nim dialogi, słówka, itd. Zarówno w hiraganie jak i katakanie. Tylko z kanji jest problem, bo czasem trudno mi się wyrobić w tej jednej kratce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2009 o 22:42, Falcon napisał:

W jakim zeszycie najlepiej ćwiczyć japoński alfabet? W kratkę, linię, czy może jest jakiś
specjalny? Staram się nauczyć hiragany, na razie na własną rękę, ale nie mam jeszcze
założonego jakiegoś zeszytu, więc chcę wybrać wygodniejszy ;).


Zdecydowanie jak mówi Rick - w kratkę. Pismo wyjdzie ładniej i możesz je wyskalować, np. Nowe znaki kanji można np. na wysokość 4 kratek. Poza tym łatwiej robić wszelkiego rodzaju tabele, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców.
Jaka jest różnica między Doste a Nande?
Zawsze jak oglądam anime mnie to zastanawia ,że raz ktoś używa Doste a raz Nande.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze powiedziałem koledze, że Iku yo znaczy Chodzmy, bo na przykład, Iku yo Apple Chan = Chodzmy Apple.


:D Tak Apple to Imię, było kiedyś na polsacie takie Anime, i Jedna z bohaterek nazywała się Apple.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 17:09, Pablo1989 napisał:

Czy dobrze powiedziałem koledze, że Iku yo znaczy Chodzmy, bo na przykład, Iku yo Apple
Chan = Chodzmy Apple.


Tak. nawet jak użyjesz samego Iku nie będzie błędem, gdyż yo to partykuła podkreślająca (dodaje się ją aby podkreślić dane zdanie, używa się jej głównie w zdaniach krótkich, lub w równoważnikach zdań.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 17:09, Pablo1989 napisał:

Czy dobrze powiedziałem koledze, że Iku yo znaczy Chodzmy, bo na przykład, Iku yo Apple
Chan = Chodzmy Apple.

Ja bym powiedział 行こう(よ) - ikou (yo)
W formie grzecznościowej zaś 行きましょう - ikimashou

Iku znaczy po prostu "iść". Nie wiem czy można tak powiedzieć "chodźmy", ale na pewno nie jest to jednoznacznde.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszę tylko, żeby ktoś nie przegapił.

Od najbliższego poniedziałku rozpoczyna się procedura zapisów na JLPT.
Wybiera się ktoś? Ja idę na level 3 (pierwsze podejście do JLPT).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś
http://www.nowela.pl/ksiegarnia-jezykowa/jezyk_japonski_latwo_i_przyjemnie_tom_1
?

Dzisiaj natknąłem się w Empiku, ale nie szło zobaczyć zawartości. Ale z tego co pisało na pudełku wynika, że zawiera chyba 3 CD i prawie 400-stronicowy podręcznik. Pisało, że to poziom B1.

Miał to ktoś w rękach i może napisać coś więcej? Cena jest dość zachęcająca (~45 złotych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2009 o 16:46, Vernio napisał:

Pytanie do znawców.
Jaka jest różnica między Doste a Nande?
Zawsze jak oglądam anime mnie to zastanawia ,że raz ktoś używa Doste a raz Nande.


Choć nie jestem pewien, wydaje mi się, że doshte używamy jako "dlaczego", kiedy pytamy o coś co się skończyło, natomiast nande, kiedy to coś trwa. Jak już jednak napisałem, pewien nie jestem... Dodatkowo, "naze" również miesza:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2010 o 19:31, SSj2 napisał:

> Pytanie do znawców.
> Jaka jest różnica między Doste a Nande?
> Zawsze jak oglądam anime mnie to zastanawia ,że raz ktoś używa Doste a raz Nande.


Choć nie jestem pewien, wydaje mi się, że doshte używamy jako "dlaczego", kiedy pytamy
o coś co się skończyło, natomiast nande, kiedy to coś trwa. Jak już jednak napisałem,
pewien nie jestem... Dodatkowo, "naze" również miesza:).


Nie spodziewałem się odpowiedzi po ponad pół roku:P Ale dzięki, bo w sumie nie szukałem dalej odpowiedzi na to pytanie.Co do "naze" jestem pewien, że słyszałem trzecie słowo, tłumaczone na "dlaczego", ale nie pamiętam, czy to było właśnie "naze"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2010 o 20:47, Ichibanboshi-kun napisał:

Polecę od siebie, do nauki podstaw polecam GenkiJapan na you tubie


No nie żartuj. Słaby jesteś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować