Zaloguj się, aby obserwować  
Vel_Grozny

Język japoński

165 postów w tym temacie

Dnia 10.02.2010 o 21:18, Ichibanboshi-kun napisał:

Do nauki podstaw napisałem ;p


Napisałem tego posta, gdy jeszcze nie miałeś zedytowanego swojego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2010 o 21:26, Piotrbov napisał:

Napisałem to jest, kiedy nie miałem zedytowanego posta.


Ale do podstaw podstawowych bardzo fajne :)i szybko do głowy wchodzi, powinno być więcej stron z tego typu nauką, bo takie coś działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2010 o 21:31, Ichibanboshi-kun napisał:

Ale do podstaw podstawowych bardzo fajne :)i szybko do głowy wchodzi, powinno być więcej
stron z tego typu nauką, bo takie coś działa


Ta jasssne. Słabe to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja do nauki polecę książkę "Japoński: Mów, pisz i czytaj" Bardzo fajna, oprócz zwykłych kursów mamy również naukę kilku podstawowych kanji (i sposób ich pisania), sporo wielce przydatnych tabel (np. z czasownikami) no i mini słownik. Fajny, uniwersalny podręcznik, o przyzwoitej wielkości (ok 300 stron) i cenie (ok 40 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dzisiaj do mnie wyniki z trójeczki.

346/400

:)

Mój pierwszy certyfikat językowy ever (i w ogóle pierwsza próba zdobycia) :)

Ktoś z odwiedzających zdobył jeszcze certyfikat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 15:45, Vel_Grozny napisał:

Mój pierwszy certyfikat językowy ever (i w ogóle pierwsza próba zdobycia) :)


No to gratulacje. Dobry jesteś ;)

Dnia 16.03.2010 o 15:45, Vel_Grozny napisał:

Ktoś z odwiedzających zdobył jeszcze certyfikat?


Przy mojej znajomości japońskiego do takiego certyfikatu jeszcze daleko droga ( uczę się samodzielnie ). Lecz trochę kanji i słówek znam ;)
A co do nauki kanji to ja mam tak. Widzę znak, pisze go kilka razy i już jest się nauczony.

SimpleMan ----> Tak tylko wygląda. Przełamiesz pierwsze lody i ci się spodoba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 16:06, Piotrbov napisał:

Przy mojej znajomości japońskiego do takiego certyfikatu jeszcze daleko droga ( uczę
się samodzielnie ). Lecz trochę kanji i słówek znam ;)

Też uczyłem się samodzielnie przez 2 lata. Więc jest to jak najbardziej możliwe. A mimo certyfikatu dalej czuję, że nic nie umiem.

Dnia 16.03.2010 o 16:06, Piotrbov napisał:

A co do nauki kanji to ja mam tak. Widzę znak, pisze go kilka razy i już jest się nauczony.

To tak jak ja. Gorzej trochę ze złożeniami. Odczytania japońskie są proste, ale jak połowa znaków ma chińskie odczytanie "shi", to już się robi niemiło :)

Dnia 16.03.2010 o 16:06, Piotrbov napisał:

SimpleMan ----> Tak tylko wygląda. Przełamiesz pierwsze lody i ci się spodoba
;)

Hmm... Na początku byłem zaskoczony, że gramatyka jest taka prosta. Potem się okazuje, że czasownik ma paręnaście form i od jednej formy można utworzyć inne formy :) Do tego po parę konstrukcji oznaczających *prawie* to samo. Jednak tak lekko więc nie jest, ale za to można przyszpanować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie to gramatyka nie jest taka trudna, europejskie języki mają gorszą (nie wspominając o polskiej) Najlepszy tekst jaki o niej słyszałem: -Czemu w japońskim jest czas przeszły i nieprzeszły, a nie ma typowo przyszłego? - Ze względów oszczędnościowych. W Japonii i tak nigdy nie wiesz czy dożyjesz jutra :)

Muszę w końcu wziąć się za ten język, dawno nie ćwiczyłem, a nie mam w sumie czasu na to... ( matura za 1,5 miesiąca...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? Mam taką zagwozdkę. Czy jest jakaś różnica, gdy na cyfrę 4 mówi się "よん" ( yon ), a "し" (shi). To tylko jest różnica w czytaniu, czy w czymś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2010 o 21:51, Piotrbov napisał:

Wiecie co? Mam taką zagwozdkę. Czy jest jakaś różnica, gdy na cyfrę 4 mówi się "よん"
( yon ), a "し" (shi). To tylko jest różnica w czytaniu, czy w czymś jeszcze?


To dość nietypowe - w sensie technicznym w zasadzie różnicy nie ma i obie formy są tak samo poprawne, jednak shi zwykle używa się w bardziej oficjalnych sprawach, a unika w prywatnych rozmowach, gdyż shi znaczy również śmierć (a z kolei cyfra 4 uznawana jest za pechową, coś jak 13 u nas.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.
Mam problem z zainstalowaniem języka japońskiego w Windowsie XP ponieważ kiedy w Opcjach regionalnych i językowych zaznaczam " Zainstaluj pliki dla języków wschodnioazjatyckich i wkładam płytkę Z Windowsem XP wyskakuje komunikat" Potrzebne są pewne pliki z DYSK CD-ROM dodatku Service Pack 3 systemu Win. XP Home Edition"
Mm oryginalnego Windowsa XP wersja 2002. Service Packa 3 zainstalował mi informatyk.
Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moglibyscie polecic jakies dobre ksiazki do nauki japonskiego od podstaw? horagana katakana, podstawowe kanji, podstawy gramatyki itp itd. Niekoniecznie po polsku, angielski u mnie w miare biegly jest wiec damy rade ;]

Myslalem nad "hiragana na wesolo" i 2 pozostale z tej serii ale niemoge tego znalesc juz nigdzie, naklady sie skonczyly. Niby mozna sie tego nauczyc szybko poprzez internet (kiedys sie w tydzien hiragany nauczylem ale juz nie pamietam) ale wolalbym miec jakas ksiazke w lapie z cwiczeniami itp, zawsze moge siasc sobie na kanape albo zabrac do szkoly i sie uczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hiraganę i katakanę naprawdę najlepiej nauczyć się z internetu bo trwa to szybko, nie opłaca się wydawać pieniędzy na książki do tego.
Co do reszty książek do japońskiego to tu http://forum.japonka.pl/viewforum.php?f=19&sid=5739e783022b592ac0227e335ecc07b5 możesz znaleźć opinie i ewentualnie zapytać co kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 19:31, diablolod napisał:

Moglibyscie polecic jakies dobre ksiazki do nauki japonskiego od podstaw? horagana katakana,
podstawowe kanji, podstawy gramatyki itp itd. Niekoniecznie po polsku, angielski u mnie
w miare biegly jest wiec damy rade ;]

Myslalem nad "hiragana na wesolo" i 2 pozostale z tej serii ale niemoge tego znalesc
juz nigdzie, naklady sie skonczyly. Niby mozna sie tego nauczyc szybko poprzez internet
(kiedys sie w tydzien hiragany nauczylem ale juz nie pamietam) ale wolalbym miec jakas
ksiazke w lapie z cwiczeniami itp, zawsze moge siasc sobie na kanape albo zabrac do szkoly
i sie uczyc.

みんなの日本語 (Minna no Nihongo)
Kurs podstawowy ma dwie części. W każdej z nich do książki po japońsku głównej kupujesz osobną książkę z objaśnieniami i tłumaczeniami. Ciebie pewnie interesuje wersja angielska.
Generalnie to jeden z częściej używanych podręczników, więc powinieneś być zadowolony. Dodatkowo możesz kupić płyty ze słuchankami, ćwiczeniówki....

No, ale jak kolega wspomniał - samej hiragany lepiej się z netu nauczyć. Bo ta książka co podałem nie uczy w ogóle pisma. Jedynie nad kanji masz wymowę w hiraganie. Ale bez hiragany i katakany nie masz co do niej podchodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2011 o 20:11, Amaros napisał:

Mam pytanie podejmie się ktoś tego i przetłumacz mi zdanie na Japoński ;d ?

Kocham cię Natalio ;d
xD


"Natalia-* ga daisuki desu", zamiast gwiazdki wstaw "chan", by to zabrzmiało ostro po koleżeńsku, lub "san", gdy nie. "san" jest neutralne.

ナタリアーさんが大好きです。

A co do nauki to tak jak wyżej, polecam Minna no Nihongo, sam mam ten podręcznik na zajęciach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować