Zaloguj się, aby obserwować  
Vel_Grozny

Język japoński

165 postów w tym temacie

Witam,
zacząłem się uczyć japońskiego z serwisu japonka.pl i mam pytanie odnośnie hiragany. Ściągnąłem sobie z pobieralni arkusze do ćwiczenia pisania hiragany właśnie i zauważyłem, że "litery" na tych arkuszach różnią się od tych pokazanych w lekcji. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić?
Pozdrawiam!

20110720091806

20110720091813

20110720091819

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwestia czcionki, tylko i wyłącznie. Sugerowałbym się raczej tymi znakami z ćwiczeń, bardziej przypominają pismo ręczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja przychodzę tu z trochę inną rzeczą - orientuje się ktoś w muzyce japońskiej? Nie podchodzi mi dzisiejszy J-pop, czy innego typu rockowe popierdółki, ale zakochałem się w Meiko Kaji i z chęcią posłuchałbym czegoś podobnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hieh, coś temat się nie rozkręca. Szkoda...

Co to japońskiego, to jutro będę pisał egzamin z japońca na poziomie N5. Mam nadzieję, że mi się uda go zdać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak znasz całą podstawową gramatykę, to nie powinieneś mieć problemów.
Kanji wymagają tylko baardzo prostych i jedyne co mi się wydawało trudnawe to
fakt, że nie powtarza się przykładów przy zadaniach z rozumieniu ze słuchu.

Tak, czy siak. Powodzenia :D

Edit: Ano szkoda, że się nie rozkręca. Niemniej japoński to nie jest język którego uczy się każdy kogo spotkasz. :P
Ba - na przykładzie angielskiego widać, że nawet jeśli wszyscy się uczą, to mało kto ogarnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2011 o 23:13, Nvaier napisał:

Jak znasz całą podstawową gramatykę, to nie powinieneś mieć problemów.
Kanji wymagają tylko baardzo prostych i jedyne co mi się wydawało trudnawe to
fakt, że nie powtarza się przykładów przy zadaniach z rozumieniu ze słuchu.


No właśnie gramatyka w każdym języku to jest dla mnie pięta achillesowa.
O czytanie i słuchanie się w ogóle nie boję, bo to zawsze mi prawie perfekcyjnie wychodzi, tak samo z kanji.

Dnia 03.12.2011 o 23:13, Nvaier napisał:

Ba - na przykładzie angielskiego widać, że nawet jeśli wszyscy się uczą, to mało kto
ogarnia.


Nawet można powiedzieć więcej. Polacy czasami nie ogarniają języka polskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2012 o 18:25, Piotrbov napisał:

Właśnie dzisiaj dostałem list z certyfikatem zdania poziomu N5 ;)


おめでとう!
Pewnie będziesz podchodził w tym roku do N4 jak ja, co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2012 o 23:08, Nvaier napisał:

Pewnie będziesz podchodził w tym roku do N4 jak ja, co?


W tym roku tak, ale prawdopodobnie w grudniu. Według mnie na lipiec się nie przygotuję, sprawdziłem te przykłądoweco są na stronie i pierwszy raz w życiu te kanji widziałem.

A tak PS. Jak to oni oceniają te testy. jest to możliwe by ktoś z N5 zdobył 180/180?

Bo ja dla przykładu mam z Vocabulary/Grammar/Reading 59/120 i w tym Vocabulary i Grammar na ocenę A, czyli odpowiedzi powyżej 67% poprawnych i Reading na B, czyli pomiędzy 34% a 66%.
A z Listeningu to mam 31/60, lecz jestem pewnien że prawie wszystkie odpowiedzi miałem poprawne w tych słuchankach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2012 o 23:29, Piotrbov napisał:

W tym roku tak, ale prawdopodobnie w grudniu. Według mnie na lipiec się nie przygotuję,
sprawdziłem te przykłądoweco są na stronie i pierwszy raz w życiu te kanji widziałem.


Ja muszę dopiero się zainteresować jak wygląda ten wyższy poziom. Ciekaw jestem jak wyglądam z kanjolami.

Dnia 24.02.2012 o 23:29, Piotrbov napisał:

A tak PS. Jak to oni oceniają te testy. jest to możliwe by ktoś z N5 zdobył 180/180?


Teoretycznie tak, ale biorąc pod uwagę ilość pytań i ilość potencjalnych pomyłek jest to mało prawdopodobne.

Dnia 24.02.2012 o 23:29, Piotrbov napisał:

Bo ja dla przykładu mam z Vocabulary/Grammar/Reading 59/120 i w tym Vocabulary i Grammar
na ocenę A, czyli odpowiedzi powyżej 67% poprawnych i Reading na B, czyli pomiędzy 34%
a 66%.
A z Listeningu to mam 31/60, lecz jestem pewnien że prawie wszystkie odpowiedzi miałem
poprawne w tych słuchankach.


To wszystko jest liczone przez maszynę - przy czym trzeba pamiętać, że procentowy stosunek wykonanych poprawnie zadań nie ma żadnego odzwierciedlenia w punktach, bo zadania punktację miały różną w zależności od poziomu trudności. Ja też byłem pewien prawie wszystkich odpowiedzi, a dostałem 41/60 :F Ten test mocno weryfikuje pewność siebie w pewnych dziedzinach... ja poszedłem na niego trochę na żywioł i nauczył mnie pokory(mierzyłem w ~85% a dostałem 72%). Planuję do następnego porządnie się przyłożyć :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim wieku zaczęliście się uczyć tego języka ,co was do tego zmotywowało ,ile czasu zajęło ?? Zastanawiam się czy nie zapisać się na jakiś podstawowy kurs japońskiego . Główny powód to granie w japońskie gry i oczywiście spełnienie jakiś tam marzeń .Rozumiem że droga lekko mówiąc będzie bardzo trudna ale mam nadzieję że powiecie wszystko będzie dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 08:20, Darnok_Rukia napisał:

W jakim wieku zaczęliście się uczyć tego języka ,co was do tego zmotywowało ,ile czasu
zajęło ?? Zastanawiam się czy nie zapisać się na jakiś podstawowy kurs japońskiego .


Ja tam tylko powiem, że od przyszłego semestru zacznę chodzić na lektoraty z japońskiego na uniwerku :) Stwierdziłem, że skoro mogę nauczyć się nowego języka, to czemu nie, osobiście bardzo to lubię. Powody? Japońska kultura jest fascynująca, a i anime też oglądam, więc fajnie by było rozumieć ze słuchu o co chodzi :) No mam parę jezyków opanowanych, angielski i francuski biegle, całkiem nieźle hiszpański (chociaż dawno się nim nie posługiwałem, musiałbym sobie odświeżyć), ba, nawet łaciny się uczyłem w LO i nawet coś tam pamiętam xD Zatem dość języków europejskich/romańskich, czas na prawdziwie "język obcy" :)
Zapisuj się, warto znać języki i dbać o swój rozwój osobisty - no i to niezła zabawa ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 08:20, Darnok_Rukia napisał:

W jakim wieku zaczęliście się uczyć tego języka ,co was do tego zmotywowało ,ile czasu
zajęło ??


Ja zacząłem jakieś 2 lata temu, czyli w wieku 22 lat. Jednoznacznej motywacji nie przytoczę, bo była to trochę spontaniczna decyzja(chociaż już wcześniej bardzo polubiłem ten język, głównie ze względu na to jak brzmi).
A na trzecie pytanie nie odpowiem, bo powinno brzmieć "ile czasu jeszcze zajmie", bo mimo iż w tym roku skończyłem całą podstawową gramatykę, to z mojej perspektywy jest to dopiero początek właściwej nauki.
Zdobywanie słownictwa, nauka znaków, zwrotów grzecznościowych i różnych związanych z tym subtelności.

Dnia 18.06.2012 o 08:20, Darnok_Rukia napisał:

Rozumiem że droga lekko mówiąc będzie bardzo trudna ale mam nadzieję że powiecie wszystko będzie
dobrze :)


Kursy to dla mnie przede wszystkim świetna zabawa. Nauka wygląda zupełnie inaczej, gdy uczysz się rzeczy, które faktycznie cię interesują. Ja mam tylko problem z kanji(znaczkami), bo jestem na tyle leniwy, że nie chce mi się ich powtarzać. Ważne jest, żeby dużo przebywać z tym językiem w wielu różnych formach(pisemnych, czytanych, śpiewanych etc), pomaga to w głębszym zrozumieniu kontekstu wypowiadanych zwrotów. Słownikowe tłumaczenia czasami potrafią wprowadzić człowieka w błąd, bo w zależności od sytuacji dane słowo może oznaczać coś innego. Nie jest to jednak coś, czego nie da się zrozumieć - po prostu trzeba się troszkę temu poświęcić. Wszystko będzie dobrze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się ostatnio zastanawiam czy nie nauczyć się japońskiego. Pomysł ten chodzi za mną od ponad roku. Tylko nie wiem, czy to ma jakiś sens. Czy ten język będzie mógł mi się na coś przydać poza tym ,że będę się mógł tym tym pochwalić. Jest on gdzieś wymagany przez pracodawców ? Czy będzie on w życiu dla mnie pozytywnym plusem ? Lubię japońską kulturę (szczególnie animację) i lubię słuchać ten język, bo pięknie brzmi. Przeglądałem też trochę stron do nauki japońca i imo jest to bardzo interesujący język i podoba mi się, ale nie chcę, żeby nauka jego była tylko sztuką dla sztuki. Gdy jeszcze chodziłem do mojego PWSZ, nasz doktor od podstaw przedsiębiorczości mówił o jakiejś firmie we Wrocławiu, która rekrutuje ludzi znających dobrze angielski i japoński. Wie ktoś o jakie przedsiębiorstwo chodzi i czy może jest w Polsce więcej takich firm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 10:26, Nvaier napisał:

A na trzecie pytanie nie odpowiem, bo powinno brzmieć "ile czasu jeszcze zajmie", bo
mimo iż w tym roku skończyłem całą podstawową gramatykę, to z mojej perspektywy jest
to dopiero początek właściwej nauki.
Zdobywanie słownictwa, nauka znaków, zwrotów grzecznościowych i różnych związanych z
tym subtelności.


Sorry że tak wypytuję ale z aktualną wiedzą którą posiadasz grałeś w jakąś grę po japońsku.Tak jak mówiłem zawsze mnie nosiło żeby to poznać ale teraz kupiłem sobie fajną grę i mam podwójną motywację .Z tej perspektywy nauka gramatyki będzie musiała wyjść na prowadzenie .

Dnia 18.06.2012 o 10:26, Nvaier napisał:

Ważne jest, żeby dużo przebywać z tym językiem w wielu różnych formach(pisemnych,czytanych,śpiewanych > etc), pomaga to w głębszym zrozumieniu kontekstu wypowiadanych zwrotów.


Mówisz żeby przebywać z językiem :) Często oglądam anime i kilka słówek sobie z nich przyswoiłem ,od dłuższego czasu zauważyłem że słucham praktycznie samych japońskich kapel choć rozumiem tylko te kilka zwrotów ,rzeczywiście przyjemnie się tego słucha .Na wakacjach spróbuję ...

Wszystko będzie dobrze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 16:15, Darnok_Rukia napisał:

Sorry że tak wypytuję ale z aktualną wiedzą którą posiadasz grałeś w jakąś grę po japońsku.Tak
jak mówiłem zawsze mnie nosiło żeby to poznać ale teraz kupiłem sobie fajną grę i mam
podwójną motywację .Z tej perspektywy nauka gramatyki będzie musiała wyjść na prowadzenie


Z moim obecnym poziomem wiedzy problemy w grach po japońsku sprawiają mi głównie wyrazy, złożenia znaków, z którymi się nie spotkałem. Dopóki słownictwo ogranicza się do podstaw jestem w stanie zrozumieć wszystko, niestety jeśli zaczną się pojawiać jakieś trudniejsze znaki to trzeba interpretować na podstawie kontekstu co jest trudnawe i zdarza mi się coś zrozumieć na opak. Oczywiście może wtedy z pomocą przyjść słownik, a jak ktoś ma zaparcie to można się nawet dzięki temu sporo się nauczyć. Jakieś gry akcji oczywiście nie stanowią specjalnie problemu, ale do RPGów jeszcze mi trochę brakuje(aczkolwiek czeka mnie chwila prawdy, bo zamówiłem Beyond the Labyrinth(ラビリンスの彼方) na 3DS - nie jest to pełnoprawny RPG, a specyficzny dungeon crawler, więc myślę, że sobie poradzę). Grałem też w Nazo Waku Yakata: Oto no Ma ni Ma ni(謎惑館音のまにまに) bardzo ciekawą grę(czy raczej serię klimatycznych minigierek), również na 3DSa i w niej poradziłem sobie bezproblemowo. Sympatyczna pozycja jak już się podłapie trochę japońskiego.

Dnia 18.06.2012 o 16:15, Darnok_Rukia napisał:

Mówisz żeby przebywać z językiem :) Często oglądam anime i kilka słówek sobie z nich
przyswoiłem ,od dłuższego czasu zauważyłem że słucham praktycznie samych japońskich kapel
choć rozumiem tylko te kilka zwrotów ,rzeczywiście przyjemnie się tego słucha .Na wakacjach
spróbuję ...


Ja dzięki oglądaniu anime miałem lepszy start. Z czasem z ciekawości próbowałem zgadywać na bazie kontekstu znaczenia słów bohaterów. Potem porównywałem je z definicjami słownikowymi i co zaskakujące często trafiałem :D Warto jest się osłuchać, analizować co w jaki sposób mówią bohaterowie(oczywiście należy pamiętać, że często używają języka bardzo potocznego, albo wręcz przeciwnie, zabójczo formalnego), jak budują zdania, śledzić szyk. Czyli po prostu skupić się i słuchać. Gwarantuję, że z takim początkiem będzie Ci dużo łatwiej na kursie. Poza tym podstawy są bardzo łatwe, a sam japoński najtrudniejszym językiem nie jest. Trudność polega na jego egzotyczności, innym pojmowaniu niektórych rzeczy(przymiotniki w czasie przeszłym wtf) i piśmie, które trzeba po prostu wykuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 08:20, Darnok_Rukia napisał:

W jakim wieku zaczęliście się uczyć tego języka ,co was do tego zmotywowało ,ile czasu
zajęło ?? Zastanawiam się czy nie zapisać się na jakiś podstawowy kurs japońskiego .
Główny powód to granie w japońskie gry i oczywiście spełnienie jakiś tam marzeń .Rozumiem
że droga lekko mówiąc będzie bardzo trudna ale mam nadzieję że powiecie wszystko będzie
dobrze :)


To jest trochę skomplikowane. Na początku sam się uczyłem, jakieś tam podstawy, hiragana i katakana itd.

Jednakże na poważnie to się zaczęło, gdy na wydziale, jak zaczynałem studia, zauważyłem ulotkę z nauką języka japońskiego za bardzo rozsądną cenę, więc bez chwili namysłu zapisałem się i tak to trwa aż po dzień dzisiejszy.

Aż tak ciężko nie jest z nauką. Po półtorej roku nauki zaliczyłem egzamin na N5, a w grudniu zabieram się za N4, więc tak strasznie nie jest.

Nvaier ----> Tylko mi nie mów, że na japońskiego 3DS'a...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 18:47, Piotrbov napisał:

grudniu zabieram się za N4, więc tak strasznie nie jest.


Ja zdecydowałem się odłożyć pisanie do przyszłego roku, bo dowiedziałem się, że przyszłoroczne(no w zasadzie, jeszcze tegoroczne, bo po wakacjach się zaczną) kursy będą właśnie nauce do N4 poświęcone.

Dnia 18.06.2012 o 18:47, Piotrbov napisał:

Nvaier ----> Tylko mi nie mów, że na japońskiego 3DS''a...


Biorąc pod uwagę region locka nie widzę alternatywy :x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 18:56, Nvaier napisał:

Ja zdecydowałem się odłożyć pisanie do przyszłego roku, bo dowiedziałem się, że przyszłoroczne(no
w zasadzie, jeszcze tegoroczne, bo po wakacjach się zaczną) kursy będą właśnie nauce
do N4 poświęcone.


Jak kto lubi. Mój sensei mówi, że do listopada powinnyśmy zrobić cały materiał na N4.

Dnia 18.06.2012 o 18:56, Nvaier napisał:

Biorąc pod uwagę region locka nie widzę alternatywy :x


Też tak chcę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2012 o 18:31, Nvaier napisał:

Grałem też w Nazo Waku Yakata: Oto no Ma ni Ma ni(謎惑館音のまにまに)
bardzo ciekawą grę(czy raczej serię klimatycznych minigierek), również na 3DSa i w niej
poradziłem sobie bezproblemowo. Sympatyczna pozycja jak już się podłapie trochę japońskiego.


Właśnie zobaczyłem na twoim GS tą grę więc postanowiłem się zapytać ,co to :) Sam zamówiłem Tales of Xillia ale jak mówisz ,takie RPG to jednak wyższa szkoła jazdy .Ale jak nie zacznę to się nie przekonam .

PS.Czym jest egzamin N5 ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować