Zaloguj się, aby obserwować  
Vel_Grozny

Język japoński

165 postów w tym temacie

Dnia 15.07.2012 o 21:30, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Wielkie dzięki ^^ Teraz tylko zebrać dość silnej woli by się do roboty zabrać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2012 o 21:32, Hubi_Koshi napisał:

Wielkie dzięki ^^ Teraz tylko zebrać dość silnej woli by się do roboty zabrać...


Taaa, silna wola jest bardzo ważna, ale jeśli się zacznie to się tak wkręci, że nie da się od nauki oderwać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie od początkującego: Czym się różni sylaba "ji" która powstała od "shi" od sylaby "ji" która powstała od "chi"?

Ile poświęclilście na naukę sylabiariuszy? Do dalszej nauki przeszliście dopiero jak czuliście, że znaczki macie w małym palcu, czy uczyliście się znaczków razem ze słownictwem i gramatyką?

I jak pisać kaną na komputerze? Znaki chyba mam zainstalowane, bo mi wyświetla normalniejak ktoś pisze (a nie jakieś kwadraciki, pytajniki itp.) ale nie wiem jak pisać samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Srr, dopiero teraz przeczytałem ;(

Dnia 24.08.2012 o 17:13, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Takie pytanie od początkującego: Czym się różni sylaba "ji" która powstała od "shi" od
sylaby "ji" która powstała od "chi"?


Można to porównać do tego, czym się różni "ch" od "h". Tak po prostu się pisze i tyle. Ogólnie 95% wszystkich słów pisane jest za pomocą "ji" powstałej od "shi". Cała reszta powstała od "chi"

Dnia 24.08.2012 o 17:13, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Ile poświęclilście na naukę sylabiariuszy? Do dalszej nauki przeszliście dopiero jak
czuliście, że znaczki macie w małym palcu, czy uczyliście się znaczków razem ze słownictwem
i gramatyką?


Porządnie naukę zacząłem, tzn. zacząłem chodzić na kursy, wtedy, gdy już miałem znaki sylabiczne opanowane ( po prostu jak się samodzielnie uczyłem znalazłem bardzo dobrą ofertę na naukę w grupie ).
Ten kurs był od podstaw i na nim była przez pierwsze 10, 12 tygodni nauka sylab, wraz ze słownictwem, początkową gramatyką itd.

Dnia 24.08.2012 o 17:13, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

I jak pisać kaną na komputerze? Znaki chyba mam zainstalowane, bo mi wyświetla normalniejak
ktoś pisze (a nie jakieś kwadraciki, pytajniki itp.) ale nie wiem jak pisać samemu.


Idź do panelu sterowanie i opcjach języka dodaj sobie w zakładce pisania, klawiatury język japoński. Później zmieniasz te języki na pasku zadań, tam gdzie masz "PL".


A tak BTW. Ktoś słyszał o szkole Kotonoha w Warszawie. Jakie sa opinie na ten temat? Myślę nad zmianą szkoły nauki, gdyż z powodu mniejszej grupy cena podskoczyła i jest na podobnym poziomie co w Kotonoha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2012 o 22:25, Piotrbov napisał:

A tak BTW. Ktoś słyszał o szkole Kotonoha w Warszawie. Jakie sa opinie na ten temat?
Myślę nad zmianą szkoły nauki, gdyż z powodu mniejszej grupy cena podskoczyła i jest
na podobnym poziomie co w Kotonoha.


Ja słyszałem, uczę się tam od ponad 2 lat. Bardzo fajna szkoła, świetni lektorzy i nieźle opracowany materiał.
Jest jednak dość wymagająca, tempo jest szybkie i jak obserwuję po swojej grupie, dla niektórych za szybkie.
Dla mnie jest super i nie planuję zmienić w najbliższym czasie. Jakbyś chciał zapytać o jakieś konkrety to słucham, jestem teraz dość mocno w temacie(27-go zaczynam 3 rok szkolny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 01:39, Nvaier napisał:

ciach


A jak wygląda średnio grupa, po ile jest osób? I jak bardzo są wymagający, czy w takim tempie w jakim prowadzą zajęcia, jest czas, żeby też porządnie się nauczyć na zajęcia na studiach itd. ? Ile jest zajęć praktycznych, sporo się mówi?

No i też fajnie, że tam jesteś, bo gdybym się zdecydował, to zniżki by były ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2012 o 22:25, Piotrbov napisał:

Srr, dopiero teraz przeczytałem ;(

Spoko, nie pali się ;)

Dnia 01.09.2012 o 22:25, Piotrbov napisał:

Można to porównać do tego, czym się różni "ch" od "h". Tak po prostu się pisze i tyle.
Ogólnie 95% wszystkich słów pisane jest za pomocą "ji" powstałej od "shi". Cała
reszta powstała od "chi"

Ale jakiejś zasady nie ma? Pytam bo mam w książce zadanie przepisać z roamji na hiraganę i nie wiem jakiej sylaby użyć

Dnia 01.09.2012 o 22:25, Piotrbov napisał:

Idź do panelu sterowanie i opcjach języka dodaj sobie w zakładce pisania, klawiatury
język japoński. Później zmieniasz te języki na pasku zadań, tam gdzie masz "PL".

No, ok. Mam tam JP zamiast PL, ale jak włączam Worda, to nadal piszę normalnie literami, a z tego co wyczytałem na innych portalach to po wpisaniu pełnej sylaby, powinno się to zamienić na kanę. A u mnie nic się nie dzieje... :(

Edit: Dobra, już mam. Tylko jedno pytanie jeszcze. Dlaczego po wciśnięciu np. samego k pojawia mi się ノ ? Czyżby trzeba było sobie założyć na klawiaturę nalepki z japońskimi sylabami? Tzn. Nie można nimi pisać tak jak opisałem to w poprzednim akapicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 12:28, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Ale jakiejś zasady nie ma? Pytam bo mam w książce zadanie przepisać z roamji na hiraganę
i nie wiem jakiej sylaby użyć


Nie ma. Ale jak mówiłem, jak nie wiesz jak powinno być to pisz じ

Dnia 02.09.2012 o 12:28, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Edit: Dobra, już mam. Tylko jedno pytanie jeszcze. Dlaczego po wciśnięciu np. samego
k pojawia mi się ノ ? Czyżby trzeba było sobie założyć na klawiaturę nalepki z
japońskimi sylabami? Tzn. Nie można nimi pisać tak jak opisałem to w poprzednim akapicie?


W tym momencie to powinieneś koło napisu JP, mieć ikonkę klawiatury, kliknij na nią i wybierz "Microsoft IME". Jeśli tego nie masz to musisz to dodać w opcjach ustawień dla języka japońskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 09:37, Piotrbov napisał:

A jak wygląda średnio grupa, po ile jest osób?

Wraz ze wzrostem poziomu, liczebność maleje. Maksymalnie miałem w grupie osób 11.
Ostatnia grupa liczyła 7 osób(ale czasami miałem zajęcia i we trójkę :D).

Dnia 02.09.2012 o 09:37, Piotrbov napisał:

I jak bardzo są wymagający, czy w takim tempie w jakim prowadzą zajęcia, jest czas,
żeby też porządnie się nauczyć na zajęcia na studiach itd. ?

Stosunkowo mało czasu na zajęciach poświęcane jest kanji(omówione są dokładnie, ale bardzo krótko). Będzie to więc twoja główna praca domowa. Gramatyka, słownictwo? Same wchodzą w krew, jednak warto przejrzeć notatki, chociaż przed zajęciami.

Dnia 02.09.2012 o 09:37, Piotrbov napisał:

Ile jest zajęć praktycznych, sporo się mówi?

Bardzo dużo się mówi. Każde omówione zagadnienie ćwiczymy w praktyce, dużo wysilania mózgu przy wymyślaniu zdań(zawsze mam z tym problem, bo kiepsko mi idzie improwizacja :P).

Dnia 02.09.2012 o 09:37, Piotrbov napisał:

No i też fajnie, że tam jesteś, bo gdybym się zdecydował, to zniżki by były ;)

Ano, chyba obaj dostaniemy zniżkę, jeśli dołączysz z mojego polecenia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 13:37, Nvaier napisał:

Bardzo dużo się mówi. Każde omówione zagadnienie ćwiczymy w praktyce, dużo wysilania
mózgu przy wymyślaniu zdań(zawsze mam z tym problem, bo kiepsko mi idzie improwizacja
:P).


Ja tego nienawidzę zawsze mam z tym problemy.

Dnia 02.09.2012 o 13:37, Nvaier napisał:

Ano, chyba obaj dostaniemy zniżkę, jeśli dołączysz z mojego polecenia :D


Nom.

Ogólnie to ja się ostro zastanawiam nad zmianą miejsca nauki. Z jednej strony, trochę mi głupio tak kończyć, bo chodzę prywatnie do gościa, studenta japonistyki, i jesteśmy w trójkę, jak ja pójdę to się prawdopodobnie to rozsypie.
Z drugiej strony, widać, że w Kotonoha powinienem się lepiej nauczyć. A cenowo to wyjdzie 600 złotych drożej na rok, no i jak widzę już kolejne poziomy są tańsze. No i na plus idzie, że mają ostro kontynuacje i jest to pewne, a u tego gościa, to nie do końca.

No i gdybym wybrał Kotonohę, to jaki kurs radzisz wziąć, myślę nad średnio zaawansowany 1 ( bo od 250 godzin, a ja tyle mam ), ale jak patrzę na to co już tam jest, to chyba skłaniam się na podstawowy 2.

Czy po tym podstawowy 2, bez problemu da się podejść do N4?
Skończyliśmy na 18 rozdziale Minna no Nihongo i nie wiem, czy to całą gramatyka w tym została omówiona do N4.


A ty, który teraz poziom u nich będziesz robił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 13:46, Piotrbov napisał:

No i na plus
idzie, że mają ostro kontynuacje i jest to pewne, a u tego gościa, to nie do końca.

To był dla mnie główny powód, bo mam tendencje do zniechęcania się, gdy coś się raz posypie.
Tutaj mam ten komfort, że mogę sobie zaplanować po którym poziomie napiszę który JLPT i nic mnie nie zaskoczy.

Dnia 02.09.2012 o 13:46, Piotrbov napisał:

No i gdybym wybrał Kotonohę, to jaki kurs radzisz wziąć, myślę nad średnio zaawansowany
1 ( bo od 250 godzin, a ja tyle mam ), ale jak patrzę na to co już tam jest, to chyba
skłaniam się na podstawowy 2.

Ja będę właśnie szedł na średnio-zaawansowany 1 i gdzieś w granicach drugiego trymestru będę chciał zdawać N4. Myślę, że i przy obecnej wiedzy mógłbym coś tam "ugrać", ale chcę być dobrze przygotowany, a ten poziom na przygotowaniach właśnie się skupia. Podstawowy 2 to bardzo duży kawał materiału z zakresu gramatyki(w zasadzie kończy całą podstawową gramatykę). Myślę, że warto też wspomnieć, że zajęcia P2 odbywają się na zmianę z polskim lektorem i japońskim, zaś SZ1 są prowadzone tylko przez native-speakera.

Dnia 02.09.2012 o 13:46, Piotrbov napisał:

Czy po tym podstawowy 2, bez problemu da się podejść do N4?

Według mnie, jeśli dobrze ogarniasz to tak. Według kotonohy, nie koniecznie(dlatego kolejny poziom na tym się skupia). Po zdaniu N4 wysyłają automatycznie na SZ2, który przygotowuje do N3.

Dnia 02.09.2012 o 13:46, Piotrbov napisał:

Skończyliśmy na 18 rozdziale Minna no Nihongo i nie wiem, czy to całą gramatyka w tym
została omówiona do N4.

Ciężko mi się odnieść do tego podręcznika, bo Kotonoha ma swoje autorskie materiały. Wiem tylko, że oficjalnie skończyliśmy całą "podstawową" gramatykę i liznęliśmy formy grzecznościowe czasowników.

Dnia 02.09.2012 o 13:46, Piotrbov napisał:

A ty, który teraz poziom u nich będziesz robił?

Odpisałem powyżej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 14:37, Nvaier napisał:

Ja będę właśnie szedł na średnio-zaawansowany 1 i gdzieś w granicach drugiego trymestru
będę chciał zdawać N4.


Więc idziesz na tą grudniową sesję? Jeśli tak to zapisy są do 30 września, więc już na samym początku musisz się zdecydować, czy idziesz czy nie ;)


Jak myślisz, czy jak napisze do Kotonohy, i spytam się o Minna no Nihongo, to będą wiedzieli?
Może mają tam jakieś testy diagnostyczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 15:05, Piotrbov napisał:

Więc idziesz na tą grudniową sesję? Jeśli tak to zapisy są do 30 września, więc już na
samym początku musisz się zdecydować, czy idziesz czy nie ;)


Miałem na myśli przyszły rok raczej. Pierwszy trymestr będzie mi się kończył w styczniu.

Dnia 02.09.2012 o 15:05, Piotrbov napisał:

Jak myślisz, czy jak napisze do Kotonohy, i spytam się o Minna no Nihongo, to będą wiedzieli?
Może mają tam jakieś testy diagnostyczne?


Podejrzewam, że są rozeznani w podręcznikach - być może nawet zgodzą się spotkać i sprawdzić osobiście poziom(słyszałem, że stosują takie praktyki czasami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 15:13, Nvaier napisał:

Miałem na myśli przyszły rok raczej. Pierwszy trymestr będzie mi się kończył w styczniu.


To się na pewno spotkamy w lipcu ;)

Dnia 02.09.2012 o 15:13, Nvaier napisał:

Podejrzewam, że są rozeznani w podręcznikach - być może nawet zgodzą się spotkać i sprawdzić
osobiście poziom(słyszałem, że stosują takie praktyki czasami).


Wysłałem do nich maila, zobaczymy co odpowiedzą, może zaproponują jakieś spotkanie, kto wie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 15:13, Nvaier napisał:

ciach


Pierwsze wrażenie z Kotonoha, genialne. Odpowiadają nawet w niedzielę i tak jak myślałem najlepsza oferta do Podstawowy 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miło, że zawsze można się z nimi dogadać, czy to w sprawie płatności, czy innych.
Nawet jako ominą Cię zajęcia to dostajesz streszczenie tego co było i materiały mailem.
Kolejne "za". Hehe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 23:43, Nvaier napisał:

Miło, że zawsze można się z nimi dogadać, czy to w sprawie płatności, czy innych.
Nawet jako ominą Cię zajęcia to dostajesz streszczenie tego co było i materiały mailem.
Kolejne "za". Hehe :)


Serio mówisz? W takim razie to spory plus, bo już teraz planuje, że kilka razy mnie nie będzie. Kolosy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ;)
Orientuje się ktoś z Was może czy gdzieś w Trójmieście, najlepiej w Gdyni, istnieje możliwość "sensownej" nauki języka japońskiego? Może ktoś ma/miał jakieś doświadczenie. Wiem, istnieje Google, gdzie wystarczy wklepać hasło i poczytać jakieś opinie itd. Ale może ktoś akurat tutaj, z forum, miał styczność z tym tematem, w tych okolicach.
Dzięki z góry za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować