Falconer

Routery

1333 postów w tym temacie

Dnia 06.10.2008 o 21:43, Igor FCBayern napisał:

Jak ustawić sobie hasło w routerze, bo jakieś pijawy z bloku się do mnie podpinają i
coś strasznie ściągają z sieci, bo strona otwiera mi się niecałą minutę?

Cały ruch w bloku przechodzi przez Twój router? Napisz więcej, jak to wygląda (sposób łączności), bo może tak naprawdę potrzebujesz podjąć inne niż ustawienie hasła w routerze działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2008 o 10:52, Treant napisał:

Cały ruch w bloku przechodzi przez Twój router? Napisz więcej, jak to wygląda (sposób
łączności), bo może tak naprawdę potrzebujesz podjąć inne niż ustawienie hasła w routerze
działania.

100% pewności nie mam. Ale kiedy sprawdzam u siebie na laptopie dostępne sieci bezprzewodowe to poza moją mam dostępne również kilka innych, które należą do różnych sąsiadów. Większość jest chroniona hasłem, ale kilka jest ogólnodostępnych i bez problemu mogę się "podpiąć" np. pod sąsiadów z dołu. Moja sieć również jest ogólnodostępna i podejrzewam, że ktoś kto na co dzień śmiga na swojej sieci, przysysa się do mnie kiedy musi coś ściągnąć z sieci... Myślę tak dlatego, bo czasami wszystko chodzi mi wyśmienicie, a innym razem (zazwyczaj w weekend) wszystko ciągnie się w nieskończoność i Wirtualna Polska ładuje mi się kilkadziesiąt sekund... Jeżeli założenie hasła w niczym nie pomoże to zgłoszę sprawę gdzieś dalej, ale póki chciałbym się upewnić. Tak więc jak ustawić sobie hasło na swoją sieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisz, jaki masz router, to coś wymyślimy :). A na razie, to manuala w łapę i:
pozmieniaj domyślne hasła, loginy itd. na jakieś trudne do zgadnięcia (podpowiedź: Twoje imię, nazwisko to nie są rzeczy trudne do odgadnięcia dla sąsiada :)),
zabezpiecz sieć bezprzewodową (włącz szyfrowanie, ustaw SSID inny, niż "fabryczny"),
ustaw filtrowanie adresów MAC.
Dobrze też zmienić domyślny IP routera - zwykle jest to któraś z sieci 192.168..., radzę poszukać o adresach prywatnych i użyć sieci 10.0.0.0 lub którejś z 172... (dokładne numerki mi wyleciały z głowy :)), to z pewnością utrudni zadanie domorosłym "chakerom" :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie, czy Twoi sąsiedzi korzystają z usług tego samego co Ty dostawcy internetowego. Bo jeśli tak, to "wąskie gardło" może się pojawiać u niego. Niemniej jednak powinieneś poczynić pewne kroki w kierunku utrudnienia innym dostępu do własnej sieci. Ponieważ dostałeś już parę porad, pozostaje mi tylko je uzupełnić. Wyłącz rozgłaszanie ESSID i DHCP na rzecz ręcznego ustawienia parametrów sieci w systemie. Poprzez stronę konfiguracyjną router powinien umożliwiać podgląd aktualnie podłączonych do Twojej sieci komputerów - skorzystaj z tego w momentach największego obciążenia, żeby sprawdzić, czy ktoś w niej nie szpera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszystkie routery maja takie opcje, ale możesz też sprawdzić czy masz coś tak jak by ,, białą liste IP". Wklepujesz swoje ip i np. sąsiada lub komu tam udostępniasz internet (o ile dobrze zrozumiałem) ale moze się to wiązać z tym że będziesz musiał wyłączyć DHCP i ustawic statyczne IP.
PS. A jest jeszcze taka możliwość że sąsiad któremu udostępniasz internet ma ustawione w opcjach żeby udostępniać swoje połaczenie internetowe (czyli twoje) użytkownikom któży są w jego sieci. A wtedy raczej bedzie konieczne rozmowa z sąsiadem i/lub ustawienie tego jeśli sam nie umie(swoja drogą też tak kiedys robiłem tylko za pomoca kabla ethernet bo nie stać mnie było na router a musiałem mieć neta w kompie stacjonarym i laptopie:D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj nabyłem modem + router: D-link DSL-320b i DIR-635. Neostradę w modemie już skonfigurowałem i można z niej korzystać podłączając modem bezpośrednio do komputera. Nie potrafię natomiast przesłać sygnału przez router. Nie wiem jak go skonfigurować. Są dostępne takie opcje do wyboru w routerze przy zakładce INTERNET:

DHCP (Dynamic IP-Adress)

PPPoE

PPTP

L2TP

Static IP-Adress

I jeszcze zasadnicza kwestia: kabel z modemu wpinam do routera do portu LAN czy WAN?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się teraz za to jeszcze raz, resetując router i modem i zaczynając po kolei od dołączonych cd''ków.
Modem skonfigurowany bez problemu, PPPoE. Następnie podłączyłem modem do portu WAN, router do kompa --> program instalacyjny zażądał wybrania typu połączenia,znów wybrałem PPPoE,podałem dane neostrady i ... błąd... Może ktoś ma jakąś sugestię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki "program instalacyjny"? Z płytek od routera czy modemu? Zasadniczo jeśli podpinasz modem do routera a potem PC do routera, to powinno wystarczyć ustawienie w Panelu Sterowania w ustawieniach sieciowych (tudzież internetowych :)) że łączysz się z Internetem przez sieć LAN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie przedzakupowe. Kupuję router ADSL i zależy mi na podzieleniu transferu i tutaj rodzi się pytanie: czy routery w ogóle dają taką możliwość? Chodzi mi o stały podział oczywiście, czyli np 2MB na dwa razy po 1 MB. A może istnieje jakiś inny sposób, żeby to zrobić? Chodzi mi o podział łącza na tylko dwa komputery, więc oszczędźcie mi jakiś rozbudowanych pomysłów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, routery dają taka mozliwość. Musisz isę po prostu zaopatrzyć w router obsługujacy QoS, czyli Quality of Service - kontrola jakości usług i przepustowości.
Co do konkretnego to już sobie poszukaj jaki by Ci cenowo odpowiadał. Ważne żeby miał powyższą funkcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.
Moja sytuacja jest taka:
-w naszym domu są dwa komputery.
-komputer mojego brata ( z którego teraz pisze ) jest podłączony do internetu radiowego
-mój komputer znajduje sie piętro niżej i nie ma połaczenia z internetem
Czy jest jakiś niezbyt drogi sposób (pomijając kabel LAN) aby mój komputer także miał połaczenie z netem np za pośrednictwem routera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Router to bardzo dobry pomysł. Sam mam w domu jeden (linksys WRT54GL) I sprawuje się bardzo dobrze. Oczywiście komputer musi mieć odpowiednią kartę, by móc się połączyć bezprzewodowo. :)
Co do wyboru routera to poszukaj w różnych sklepach np. komputronik.pl. Jest tam spory wybór routerów i prawie przy każdym są opinie użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2008 o 20:48, gitarka napisał:

Router to bardzo dobry pomysł. Sam mam w domu jeden (linksys WRT54GL) I sprawuje się
bardzo dobrze. Oczywiście komputer musi mieć odpowiednią kartę, by móc się połączyć bezprzewodowo.
:)
Co do wyboru routera to poszukaj w różnych sklepach np. komputronik.pl. Jest tam spory
wybór routerów i prawie przy każdym są opinie użytkowników.


Ale czy ten pomysł wypali jeżeli mam radiówkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak "odbierana" jest ta radiówka - za pomocą jakiegoś zewnętrznego urządzenia (np. jakiegoś modemu) podłączonego np. do USB czy też za pomocą karty siedzącej wewnątrz komputera brata?
W tym drugim przypadku zakup routera nie będzie miał sensu, gdyż i tak dostęp do Internetu byłby tylko wtedy, gdy komputer brata będzie włączony. W takim wypadku najsensowniejszym rozwiązaniem będzie spięcie obu kompów w sieć LAN i udostępnienie komputera brata łącza internetowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2008 o 20:23, Blackhand napisał:

A jak "odbierana" jest ta radiówka - za pomocą jakiegoś zewnętrznego urządzenia (np.
jakiegoś modemu) podłączonego np. do USB czy też za pomocą karty siedzącej wewnątrz komputera
brata?
W tym drugim przypadku zakup routera nie będzie miał sensu, gdyż i tak dostęp do Internetu
byłby tylko wtedy, gdy komputer brata będzie włączony. W takim wypadku najsensowniejszym
rozwiązaniem będzie spięcie obu kompów w sieć LAN i udostępnienie komputera brata łącza
internetowego.


Sprawa już się rozwiązała byłem wczoraj u pracownika firmy i okazało sie że muszę tylko zmienić kabel i będę mógł już podpiąć routera.

P.S. Dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:
Otóż w domu mam komputer i laptopa. Obecnie jedynie komputer ma podłączonego neta, dlatego chciałbym podzielić moje obecne łącze na zarówno kompa jak i laptopa. Internet mam z Multimedii (to także mój operator kablówki). I tutaj nasuwa mi się pytanie jaki router kupić, najlepiej w cenie do ~150 złotych, jak najlepszej firmy i pasującego do mojego łącza? Zapomniałbym dodać, że kompa z routerem chce połączyć kablem, a laptopa przez Wi-Fi ;). Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak poprzednicy mam problem z "pijawką" :D
Posiadam router asmax ar 704g posiada on zabezpieczenia :
PAP/CHAP dla autentykacji hasła
NAT Firewall
Packet Filtering
2 poziomowe hasło autentykacji (User/Admin)
Nie znam sie za bardzo na tym ale chciałbym zrobic tak że np. przed połączeniem się z internetem trzeba wpisac nazwe i hasło użytkownika da się coś takiego zrobic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 09:59, milten6 napisał:

Mam pytanko:
Otóż w domu mam komputer i laptopa. Obecnie jedynie komputer ma podłączonego neta, dlatego
chciałbym podzielić moje obecne łącze na zarówno kompa jak i laptopa. Internet mam z
Multimedii (to także mój operator kablówki). I tutaj nasuwa mi się pytanie jaki router
kupić, najlepiej w cenie do ~150 złotych, jak najlepszej firmy i pasującego do mojego
łącza? Zapomniałbym dodać, że kompa z routerem chce połączyć kablem, a laptopa przez
Wi-Fi ;). Z góry dzięki za odpowiedź.


Chociażby BlackBox BB54G :). IMO jedna z lepszych firm (awarię miałem tylko raz i to w czasie burzy). Może nie konkretnie ten model (ja mam nieco starszy i też się spisuje), ale ogólnie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Jaki polecacie router wi fi za około 100 zł ? Będe go głównie używał do PSP i w przyszłości do PS3. Czy w supermarketach typu Saturn, czy Media Markt znajdę coś takiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się