Falconer

Routery

1333 postów w tym temacie

Dnia 07.10.2012 o 20:20, rob006 napisał:

> Udałoby się takie coś, jak myślisz? Nie będzie jakichś problemów z tym że sygnał
idzie
> w dwa miejsca, router i livebox?

Szczerze wątpię aby taką sztuczkę dało się na 2 liniach zrobić (w sensie 2 domy są podłączone
do tego samego konta Neo), a co dopiero na jednej.

Kurcze, czyli bez kupowania nowego routera się zwyczajnie nie da? Jeśli tak to nie ma rady, muszę się dalej użerać z tym ich cudem techniki jakim jest livebox...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rob006, mam do Ciebie prośbę. Potrzebuję na użytek domowy kupić sobie router a b. słabo się w tym wyznaję, bo dotychczas z takim urzadzeniem nie miałem do czynienia. Czy mógłbyś poradzić?
Do routera chcę podłączyć: laptop na WiFi, komp stacjonarny - kablem, TV - kablem, i - w przyszłości - tablet (pewnie na WiFi). Router będzie na kablu, którym aktualnie mam dostarczany internet (w tej chwili ten kabel każdorazowo muszę przepinać do innego urządzenia).
Cena specjalnie nie gra roli, bo praktycznie stać mnie na każdy, ale też nie chcę kupować routera, którego możliwości nie będę mógł wykorzystać :-)
Raczej bardziej mi zależy na zabezpieczeniach antywłamaniowych.
Gdybyś teraz kupował taki router dla siebie, to jaki byś kupił? :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2012 o 11:58, A-cis napisał:

Gdybyś teraz kupował taki router dla siebie, to jaki byś kupił? :-)


Ja bym kupił tani router. :) Zabezpieczenia we wszystkich routerach budżetowych są takie same i ich najsłabszym punktem jest zwykle użytkownik. :P Najważniejsze parametry to bezawaryjność (dość losowy parametr w routerach poniżej 300 zł - nigdy nie masz pewności co ci się trafiło) i siła sygnału (to oczywiście zależy od potrzeb użytkownika, czyli wielkości mieszkania i ilości przeszkód na drodze sygnału, ze szczególnym uwzględnieniem tych metalowych - lodówka pomiędzy routerem a komputerem potrafi niemal całkowicie zabić sygnał). Przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie jak duży zasięg potrzebujesz - zwykle router nie powinien mieć problemów z przebiciem 2 ścian, więc dla mieszkań w bloku powinien wystarczyć, stropy bywają już bardziej problematyczne. Bezawaryjność można ocenić tylko w jeden sposób - czytając opinie na temat sprzętu w serwisach typu ceneo itp.
Ja sam miałem większe doświadczenie z 2 routerami:
1. http://allegro.pl/router-bezprzewodowy-54mbps-tp-link-tl-wr543g-i2673805923.html z tym że poprzednia wersja tego routera. Działał w akademiku przez 3 lata, nie miałem z nim problemów, obecnie się kurzy bo jest mi niepotrzebny, ale ciągle jest sprawny.
2. http://allegro.pl/tp-link-tl-wr340g-2-4ghz-ant-5dbi-dsl-upc-aster-i2674581770.html korzystam obecnie na stancji, działa od 2 lat i też nie ma problemów.
Jakbym miał teraz wybierać, to brałbym ten pierwszy, do domowych zastosowań wystarczy w zupełności. Oba są w zasadzie sprawdzone i ludzie raczej nie mają z nimi problemów.
Z konfiguracji najważniejsze jest ustawienie szyfrowania dla połączenia bezprzewodowego (WPA2) z jakimś niebanalnym hasłem. Poza tym warto zmienić domyślne hasło do konfiguracji routera i włączyć firewall i UPnP. I w zasadzie później można zapomnieć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2012 o 19:33, rob006 napisał:

Ja bym kupił tani router. :)

OK. Dzięki za info. Zapomniałem dodać, że siła sygnału nie ma dla mnie znaczenia, bo cały sprzęt jest w jednym - niezbyt dużym - pomieszczeniu (i lodówki w nim nie ma :-)
Popatrzę teraz, który z wymienionych jest w moim sklepie i go kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=32786&pid=1180
Zmieniłem soft na DD-WRT i sieć bezprzewodowa czasami przyspiesza, ale ciągle daleko jest do 300, a nawet 150 Mbps. Prędkość przesyłania plików na tablet i telefon podwoiła się jednak w porównaniu do poprzedniego routera, więc nie jest źle.
Niestety drukarki w ogóle nie działają. Sprawdzałem jeszcze z jakimś starym Lexmarkiem i jest dokładnie to samo. Router nie widzi tego typu urządzeń. Instalowałem też optware, robiłem reboot z podłączoną i włączoną drukarką i nic. Po wydaniu polecenia lsusb widzi tyko podłączonego pena (lub peny, jeżeli podłącze dwa na raz), a drukarek nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Media-Markt. Wprawdzie nie było żadnego z wymienionych przez Ciebie routerów, ale był bardzo zbliżony bo TP-Link TL-WR740N, który kupiłem za 89,90 zł.
Być może jest to jakaś nowsza wersja tamtych routerów.
W każdym razie zainstalowałem i jak na razie wszystko działa :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 02:17, A-cis napisał:

Byłem w Media-Markt. Wprawdzie nie było żadnego z wymienionych przez Ciebie routerów,
ale był bardzo zbliżony bo TP-Link TL-WR740N, który kupiłem za 89,90 zł.


To nawet lepiej dla ciebie, bo na papierze wydaje się dużo lepszy niż te co ci poleciłem, a nie jest dużo droższy. :] Warto włączyć w nim QoS - przydaje się gdy ktoś będzie intensywnie wykorzystywał łącze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 08:54, rob006 napisał:

Warto włączyć w nim QoS - przydaje się gdy ktoś będzie intensywnie wykorzystywał łącze.

Właśnie. Słabością tego routera jest praktycznie brak polskiej instrukcji. Podaje tylko jak go uruchomić ale nic nie objaśnia.
Do czego praktycznie jest ten przycisk QSS? I czy naciśnięcie jego włącza go na stałe, czy trzeba włączać przy każdorazowym uruchomieniu komputera? Nigdzie nie widać stanu przycisku (czy jest włączony/wciśnięty czy nie). Ja kilkukrotnie z nim eksperymentowałem i teraz nie mam kompletnie pojęcia w jakiej jest fazie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

QoS - Quality of Service
QSS - Quick Secure Setup
Dwa zupełnie różne pojęcia. Pierwsza funkcja teoretycznie sprawia, że ważniejsze połączenia (ładowanie się stron www, gry multiplayer, rozmowy głosowe itp.) mają większy priorytet od typowych połączeń odpowiedzialnych za ściąganie plików (torrenty, ftp itp.). W praktyce czasami to działa, a czasami po włączeniu nie da się normalnie korzystać z internetu.
QSS to odpowiednik WPS. Jeżeli masz to włączone i chcesz połączyć się bezprzewodowo z routerem za pierwszym razem, to po znalezieniu sieci i podaniu hasła masz kilka chwil na naciśnięcie tego przycisku, żeby komputer został uwierzytelniony i połączenie nawiązane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 13:29, A-cis napisał:

Do czego praktycznie jest ten przycisk QSS?


Nie mam zielonego pojęcia, ale kompletnie zignorowałbym tą opcję i ustawił normalne szyfrowanie WPA2, tu masz jak to zrobić -> http://www.wirelessblog.pl/jak-skonfigurowac-router-tp-link-tl-wr740n-sterowniki/
QoS nie wiem jak tam ustawić, ale jeśli nie masz w mieszkaniu kogoś kto namiętnie zapycha łącze ściągając duże pliki, możesz olać. Ale ogólnie warto sobie przeklikać wszystkie zakładki, nawet jeśli coś zepsujemy, to w najgorszym razie czeka nas restart do ustawień fabrycznych.
I router konfigurowałbym przez przeglądarkę - wbrew pozorom tak jest prościej niż przez konfiguratory z płyty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 14:25, Narmo napisał:

QoS - Quality of Service
QSS - Quick Secure Setup
Dwa zupełnie różne pojęcia.
QSS to odpowiednik WPS. Jeżeli masz to włączone i chcesz połączyć się bezprzewodowo z
routerem za pierwszym razem, to po znalezieniu sieci i podaniu hasła masz kilka chwil
na naciśnięcie tego przycisku, żeby komputer został uwierzytelniony i połączenie nawiązane.

Mam to drugie, Ale nawet po tym wyjaśnieniu obawiam się, że niewiele rozumiem. Wybacz :-)
Skąd mam wiedzieć czy mam to włączone? Przycisk w każdym przypadku wygląda tak samo (jest to typowy guzik, który wciśnięty, odskakuje ponownie w pierwotne położenie). Nie zapala się żadna lampka, ani komunikat na monitorze :-/
Poza tym komputer nawiązuje połączenie, mimo że w trakcie włączania go, nawet nie dotykam przycisku.
W sumie - nadal nie wiem po co on jest i co mi daje.
Ale mniejsza z tym. Jak pisze rob006 pewnie to teraz ole... zignoruję, a z czasem znajdę jakąś literaturę na ten temat :-)

----> rob006
Już mam go skonfigurowanego. Nie sądzę żeby przeglądarka coś poprawiła w parametrach.
Czy może się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 18:09, A-cis napisał:

Już mam go skonfigurowanego. Nie sądzę żeby przeglądarka coś poprawiła w parametrach.
Czy może się mylę?


Zwykle panel konfiguracyjny z poziomu przeglądarki daje więcej możliwości.
QSS włączasz z poziomu panelu konfiguracyjnego. Jeśli teraz możesz się połączyć z siecią bez wpisywania hasła, to znaczy że sieć jest niezabezpieczona i inni też tak mogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 18:17, rob006 napisał:

QSS włączasz z poziomu panelu konfiguracyjnego. Jeśli teraz możesz się połączyć z siecią
bez wpisywania hasła, to znaczy że sieć jest niezabezpieczona i inni też tak mogą.

Ale ja, w momencie konfigurowania, miałem opcję (zaznaczaną ptaszkiem w okienku) "Połącz automatycznie".
Tak ją zaznaczyłem i dlatego (tak myślę) łączę się bez wpisywania hasła.
Zabiłeś mi ćwieka. Aż będę musiał przytargać jakiś drugi komputer aby sprawdzić, czy on się też połączy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia kablem żadne hasło nie jest potrzebne. Jeżeli masz WiFi po prostu rozłącz się i sprawdź, jaką ikonkę ma sieć. Na Siódemce niezaszyfrowane sieci mają pomarańczowy znaczek przy zasięgu. Możesz tesz zalogować się na router przez przeglądarkę i poszukać opcji zabezpieczeń sieci WiFi w ustawieniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 23:45, A-cis napisał:

Ale ja, w momencie konfigurowania, miałem opcję (zaznaczaną ptaszkiem w okienku) "Połącz
automatycznie".
Tak ją zaznaczyłem i dlatego (tak myślę) łączę się bez wpisywania hasła.

Jeśli za pierwszym razem nie wpisywałeś hasła, ani nie korzystałeś z QSS, to masz niezabezpieczoną sieć. System zapamiętuje hasła, więc jeśli raz wpisałeś hasło to nie musisz tego robić ponownie.
Ale najprościej byłoby po prostu zajrzeć do konfiguracji i zobaczyć czy jest włączone szyfrowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2012 o 11:22, rob006 napisał:

Jeśli za pierwszym razem nie wpisywałeś hasła, ani nie korzystałeś z QSS, to masz niezabezpieczoną
sieć. System zapamiętuje hasła, więc jeśli raz wpisałeś hasło to nie musisz tego robić
ponownie.

Ależ oczywiście, że wpisywałem hasło! Program konfiguracyjny z płytki tego żądał. I wtedy też (jeżeli się nie mylę) zaznaczałem okienko: "Połącz automatycznie".
Z QSS raczej nie korzystałem, bo nie widzę - tak jak już pisałem uprzednio - żadnego śladu, ani dowodu na to, że jest włączony/wyłączony.

Dnia 11.10.2012 o 11:22, rob006 napisał:

Ale najprościej byłoby po prostu zajrzeć do konfiguracji i zobaczyć czy jest włączone szyfrowanie.

Może i tak byłoby najprościej, ale - jak już pisałem - ja orłem w tej dziedzinie nie jestem i to akurat jest dla mnie czarna magia :-)
Nawet nie mam pojęcia gdzie tego szukać, więc na razie zostawię tak jak jest. Może z czasem się jakoś podszkolę.

----> Narmo
W zasadzie łączę się kablem, ale w tej chwili połączyłem się przez WiFi. Nigdzie żadnego pomarańczowego znaczka nie zauważyłem więc pewnie jest dobrze (ale z drugiej strony, nie jestem też pewien gdzie go szukać :-).
Chętnie bym się dowiedział jak jest faktycznie, bo z natury jestem ciekawy, ale zdaję sobie sprawę tego, że takie zdalne sterowanie jest utrudnione i męczące, więc na razie zostawiam to jak jest, w nadziei że kiedyś się w tym połapię :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obrazek.
Szyfrowana sieć, nieszyfrowana, szyfrowana, pozostałe niezaszyfrowane.
Po zalogowaniu się do routera (polecam sięgnąć do instrukcji) poszukaj zakładki Wireless i tam wszystko powinno być. Zabezpieczenia (security) mogą być różne. Największe bezpieczeństwo daje ustawienie szyfrowania WPA2 z kluczem AES i odpowiednio długie i skomplikowane hasło. WPA2 jest niekompatybilne z XP przed SP3.

20121011184715

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2012 o 18:50, Narmo napisał:

Obrazek.
Szyfrowana sieć, nieszyfrowana, szyfrowana, pozostałe niezaszyfrowane.

Ten obrazek mi nieco rozjaśnił. Miałem go raz, w momencie logowania się do swojej sieci (wtedy musiałem podawać hasło) po uruchomieniu routera.
Ale tam wtedy żadnych żółtych ikon nie było. (Widocznie wszystkie sieci w mojej okolicy są szyfrowane :-)
Dlatego nie wiedziałem o jaką żółtą ikonę chodzi.

Dnia 11.10.2012 o 18:50, Narmo napisał:

Po zalogowaniu się do routera (polecam sięgnąć do instrukcji) poszukaj zakładki Wireless i tam wszystko powinno być.

Mój router niestety instrukcji praktycznie nie ma :-/
Ale podczas konfiguracji wybierałem WPA2.
Dzięki za pomoc :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2012 o 08:54, rob006 napisał:

> ale był bardzo zbliżony bo TP-Link TL-WR740N, który kupiłem za 89,90 zł.
To nawet lepiej dla ciebie, bo na papierze wydaje się dużo lepszy niż te co ci poleciłem, a nie jest dużo droższy

A teraz w Carrefourze (czy jak się to pisze) widziałem ten sam TL-WR740N za 59,99 zł.
Kolejny raz potwierdza się hasło, że "MediaMarkt jest dla idiotów" :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się