Zaloguj się, aby obserwować  
Xantus

Gram.pl sp. z o.o.

426 postów w tym temacie

Odpowiem zbiorczo, bo dużo cytowania by było, a chyba nie będzie niejasności, co idzie do czego :) Więc tak:

1. Najpierw jeśli chodzi o wPLN''y, rejestracię gier CDP etc. Wydaje mi się, że pewną rzecz traktujesz arbitralnie, i używasz jej zależnie od kontekstu, aby dopasować do swojej argumentacji. A mianowicie to, od kiedy zaczęło się uniezależnianie. Kiedy chodzi o wPLN''y i inne znaczące zmiany, piszesz, że tak się szybko nie da, bo uniezależnienie zaczęło się dopiero kilka dni temu. Natomiast gdy piszę, że na Gram.pl nie ma innych dystrybutorów, piszesz, ze przecież plany uniezależnienia, rozmowy z innymi dystrybutorami zaczęły się już dawniej. Więc jak to według Ciebie faktycznie jest? Bo jeśli wierzyć w to, co napisał pewien przedstawiciel Gram na tym forum (nie Mike, niestety, ksywy nie pamiętam), to plany uniezależnienia i prace nad nim zaczęły się już dawniej, a data 1 luty jest tylko datą "oficjalną". Tak więc już dużo wcześniej była możliwość wprowadzenia zmian z wPLN i innymi takimi. A dalej jej nie wprowadzono, i na razie nie zanosi się na taką zmianę (co napisał już Mike). A przyznasz, że jest to jednak argument na rzecz ścisłej wzajemnej zależności od CDP.

2. Co do dwuznaczności newsa. Właśnie to mnie zirytowało. To, że news nie precyzował, jak się Gram.pl uniezależnia. Moim zdaniem news raczej kierował odbiorcę na tok myślenia "kompletna niezależność" - operując ogólnospołecznym i językowym znaczeniem słowa "niezależność", "odrębne cele" etc". Fakt, nie napisali WPROST, że Gram jest niezwiązany z CDP. Ale przypomina mi to pewną sytuację z mojego życia. Kiedyś moj młodszy brat jechał z kolegami na działkę (miał bodajże z 12 lat). Mama przed wyjazdem powiedziała do niego "Tylko nie baw się siekierą" (która na tej działce była). Brat zapewnił, że nie będzie. Po powrocie zaczął opowiadać, jak to rąbał drewno. Mama: "Przecież obiecałeś, że nie będziesz się bawił siekierą". Brat: "Ale ja się nie bawiłem, ja PRACOWAŁEM". I coś podobnego wystąpiło teraz z CDP. "Przecież my nie precyzowaliśmy, jaki to rodzaj niezależności!". Ale w polskim języku niezależność to całkowita samodzielność, wolność. Tak więc informacja podana przez CDP była niejasna, do pewnego stopnia manipulacyjna (z jakich powodów - napisałem swoje przypuszczenia w poprzednim poście). Bulwersuję się, bo nienawidzę takich zagrywek. Niedoinformowania graczy, tworzenia pozorów itp. Jest to po prostu zagrywka nie fair.

3. Co do tego, że nie wiem, czy Gram.pl nie będzie kompletnie niezależne. Wiedzieć nie mogę, natomiast trudno by było oczekiwać po firmach ściśle ze sobą współpracujących, że będą sobie jakkolwiek rzucały kłody pod nogi. Przykładowo, gdyby CDP RED wyprodukowało Wiedźmina 2. W rzeczywistości byłby tandetnym badziewem. Jak sądzisz, czy Gram.pl zrecenzowałoby go jako badziew, szmelc i w ogóle, wiedząc, że wyprodukowała go braterska spółka? Nie sądzę. Sądzę, że albo sztucznie uwydatniliby w recenzji zalety, pokazując, że "no, tych zalet jest tak wiele, że wady można pominąć", lub po prostu wykręciliby się, że "nie możemy recenzować gry bliźniaczej spółki" (mimo, że inne, dobre gry by recenzowali i chwalili pod niebiosa". Po prostu uważam, że z Gram.pl zrobi się taki drugi CDP Insider. Co o tym sądzisz? (jak i o tym moim hipotetycznym przykładzie z Wiedźminem 2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja krótko, bo tym razem nie chcę polemizować. Znaczy się prawie nie chcę:D
PLN-y. Mi przez te umowy z innymi wydawcamy pachnie internetowym, sklepem z grami. Po prostu wygląda to tak jakby gram.pl chciało sie skupiać głównie na tym. Nie wiem na jakich zasadach są te PLN-y, ale mam wrażenie, że dałoby się je też podciągnąć pod gry innych wydawców, jako jakąś tam forme promocji. Moze po wcześniejszym podpisaniu z tymi wydawcami stosownych umów.
Co do recenzji. Wiadomo, jak się coś sprzedaje, to trudno to mieszać z błotem. Ale to dotyczy gier wszystkich wydawców dostępnych sklepie (pisałem już o tym). Trudno jednak walić też totalną ściemę, gdy każdy gdzie indziej może przeczytać sobie coś zupełnie innego. Po rpostu wystaczy odrobina sceptycyzmu do tego co się czyta. Choc w zasadzie, to jest ona przydatna do wszystkiego co sie czyta, gdziekolwiek.
I nie ma sie co oburzać na sposób opisu dokonywanych zmian. Jak mawiajł Doktor Plama w Hydrozagadce: "byznes ys byznes". Tworząc w sumie nową markę trzeba ją wypromować. To co się dzieje, to zwykły i powszechnie występujący marketing. Trudno mieć pretensje, że reklamy koloryzują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 08:33, Dux napisał:

PLN-y. Mi przez te umowy z innymi wydawcamy pachnie internetowym, sklepem z grami. Po
prostu wygląda to tak jakby gram.pl chciało sie skupiać głównie na tym. Nie wiem na jakich
zasadach są te PLN-y, ale mam wrażenie, że dałoby się je też podciągnąć pod gry innych
wydawców, jako jakąś tam forme promocji. Moze po wcześniejszym podpisaniu z tymi wydawcami
stosownych umów.


To by było sensowne. Z tym, że niestety, niby już długo trwają rozmowy z innymi wydawcami, a jednak zmian, jak na razie, na Gram.pl nie widać praktycznie żadnych.

Dnia 05.02.2008 o 08:33, Dux napisał:

Co do recenzji. Wiadomo, jak się coś sprzedaje, to trudno to mieszać z błotem. Ale to
dotyczy gier wszystkich wydawców dostępnych sklepie (pisałem już o tym). Trudno jednak
walić też totalną ściemę, gdy każdy gdzie indziej może przeczytać sobie coś zupełnie
innego. Po rpostu wystaczy odrobina sceptycyzmu do tego co się czyta. Choc w zasadzie,
to jest ona przydatna do wszystkiego co sie czyta, gdziekolwiek.


Mi chodzi bardziej o to, że Gram.pl tym bardziej nie będzie zjeżdżało gier macierzystego wydawcy. W tym leży problem. Właśnie to mnie martwi, że Gram.pl może traktować współpracowników na zasadzie: "CDP i inni". Że owszem, inni wydawcy będą, jednak mogą być "dodatkiem" do CDP jedynie, a nie pełnoprawnymi partnerami.

Dnia 05.02.2008 o 08:33, Dux napisał:

I nie ma sie co oburzać na sposób opisu dokonywanych zmian. Jak mawiajł Doktor Plama
w Hydrozagadce: "byznes ys byznes". Tworząc w sumie nową markę trzeba ją wypromować.
To co się dzieje, to zwykły i powszechnie występujący marketing. Trudno mieć pretensje,
że reklamy koloryzują.


Mimo wszystko, nie jest to "lekkie naciągnięcie faktów", a dość niesmaczne, moim zdaniem, posunięcie, mające chyba na celu przekonać graczy, że Gram.pl jest zupełnie niezależne i obiektywne. Co, jak sam przyznałeś, byłoby raczej niemożliwe do osiagnięcia przez ścisłe powiązania z CDP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

1. Najpierw jeśli chodzi o wPLN''y, rejestracię gier CDP etc. Wydaje mi się, że pewną
rzecz traktujesz arbitralnie, i używasz jej zależnie od kontekstu, aby dopasować do swojej
argumentacji.

No wybacz, ale to ty tutaj dopasowujesz fakty do tego, co jest ci właśnie potrzebne. Czasami wręcz dopowiadasz coś sobie, niejednokrotnie bzdury wypisując, a traktując to jak fakt.

Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

A mianowicie to, od kiedy zaczęło się uniezależnianie. Kiedy chodzi o wPLN''y
i inne znaczące zmiany, piszesz, że tak się szybko nie da, bo uniezależnienie zaczęło
się dopiero kilka dni temu. Natomiast gdy piszę, że na Gram.pl nie ma innych dystrybutorów,
piszesz, ze przecież plany uniezależnienia, rozmowy z innymi dystrybutorami zaczęły się
już dawniej. Więc jak to według Ciebie faktycznie jest? Bo jeśli wierzyć w to, co napisał
pewien przedstawiciel Gram na tym forum (nie Mike, niestety, ksywy nie pamiętam), to
plany uniezależnienia i prace nad nim zaczęły się już dawniej, a data 1 luty jest tylko
datą "oficjalną". Tak więc już dużo wcześniej była możliwość wprowadzenia zmian z wPLN
i innymi takimi. A dalej jej nie wprowadzono, i na razie nie zanosi się na taką zmianę
(co napisał już Mike).

Wybacz, ale jak to sobie wyobrażasz? Nagle z gram.pl znikają wPLNy, znika plan wydawniczy, statusy CDP - nikt nie wie o co chodzi, a po wszystkim "Niespodzianka, jesteśmy niezależną spółką!"? Chyba po pierwszych poważniejszych widocznych zmianach trzeba było wyjaśnić co się dzieje.

Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

A przyznasz, że jest to jednak argument na rzecz ścisłej wzajemnej zależności od CDP.

Nie. "Ścisła wzajemna zależność" to na pewno nieodpowiednie słowo. I ty pisałeś coś o manipulowaniu faktami, a sam niektóre rzeczy wyolbrzymiasz...

Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

2. Co do dwuznaczności newsa. Właśnie to mnie zirytowało. To, że news nie precyzował,
jak się Gram.pl uniezależnia. Moim zdaniem news raczej kierował odbiorcę na tok myślenia
"kompletna niezależność" - operując ogólnospołecznym i językowym znaczeniem słowa "niezależność",
"odrębne cele" etc".

Myślę, że news kierował odbiorcę na fakt dla niego najważniejszy - że gram.pl nie jest już finansowane przez CDP, stało się niezależne i bardziej obiektywne. To chyba dla czytelnika jest ważniejsze, niż jakieś kruczki prawne, "co czyje i dlaczego". Zresztą powiedz mi, że ty będąc właścicielem tych spółek kazałbyś w newsie napisać, że te niezależne spółki są jednak zależne. To do razu sugerowałoby, że jednak gram.pl nie będzie obiektywnym serwisem, a może właśnie taki będzie, więc po co sugerować coś nieprawdziwego, co jednocześnie uderzającego w nas?

Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

3. Co do tego, że nie wiem, czy Gram.pl nie będzie kompletnie niezależne. Wiedzieć nie
mogę, natomiast trudno by było oczekiwać po firmach ściśle ze sobą współpracujących,
że będą sobie jakkolwiek rzucały kłody pod nogi. Przykładowo, gdyby CDP RED wyprodukowało
Wiedźmina 2. W rzeczywistości byłby tandetnym badziewem. Jak sądzisz, czy Gram.pl zrecenzowałoby
go jako badziew, szmelc i w ogóle, wiedząc, że wyprodukowała go braterska spółka?

Szczerze? TAK! Może jestem niepoprawnym optymistą, ale nie sądzę, aby ta jedna recenzja mogła coś zdziałać, a gram.pl podważało w ten sposób swoją "obiektywność". I tak pewnie teraz będzie im się dostawać, za opisanie pozytywnie każdej gry wydawanej przez CDP, bez względu na to, czy tak faktycznie jest, czy nie.

Dnia 05.02.2008 o 08:12, NLX napisał:

Po prostu uważam, że z Gram.pl zrobi się taki drugi CDP Insider.
Co o tym sądzisz? (jak i o tym moim hipotetycznym przykładzie z Wiedźminem 2)

Myślę, że się mylisz, wyolbrzymiasz niektóre fakty pisząc "ściśle zależne" i dopasowujesz swoje domysły do własnej teorii, nie bacząc na ich sens lub jego brak. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, że się tak wetnę w zażartą dyskusję (jak żyję, nie widziałam nigdy takich długich postów na tym forum;))... nie wiem czy zauważyliście, ale jak wchodzi się na stronę główną gramsajtów, na belce dalej pisze ja.gram.pl - z cdprojekt czy coś w tym stylu ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 18:25, YOUlia napisał:

/puk/


Wywal cookies, wszelkie znamiona starego porządku już znikły :) Niestety.

Dziwnie tak jakoś. Nie mówię, że gorzej. Ale to tak samo jakbym po 17 latach życia nagle stał się, po jednej przespanej nocy, blondynem. Niby zmiana średnio ogromna, ale jednak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 18:27, Sephirath napisał:

/stuk/


O wypraszam sobie, ciacha to ja wywalam przed każdym wejściem. Chodzi o stronę ja.gram.pl, ciągle widzę tam "gram z cdprojekt", chyba że mam zwidy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
Ekhm...obawiam się,że jednak to drugie :)
EDIT: Ah,Gramsajty? Pardon jednak masz rację. Dalej jest "gram z cdprojekt" :) Swoją drogą ciekawa sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm..a ja tam nic takiegoż nie widzę k*rważ mać (jak mi się ten tekst podoba ;P) To albo wy macie zwidy alboż ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 19:40, Linux M napisał:

Chodzi o pasek tytułu w przeglądarce. Jak wejdziesz w gramsajty ( http://ja.gram.pl/)
na pasku jest dalej "gram z cdprojekt". ;)

Heh, wyłapiecie każdy szczególik. Myślę, że gramowcy to po prostu przeoczyli ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 18:51, mati285 napisał:

EDIT: Ah,Gramsajty? Pardon jednak masz rację. Dalej jest "gram z cdprojekt" :) Swoją drogą ciekawa sprawa.


Ot trzeba zmienić tylko jedno linijke kodu <title>ja.gram.pl - gram z cdprojekt</title>
Zwyczajne przeoczenie.

Kiedyś zrobiłem żarcik dla swojego szefa - w jednym programie przeglądarkowym zmieniłem tekst, który pojawia się na górnej listwie i szef przez pare miesięcy tego nie zauważył(do momentu gdy mu nie powiedziałem, teraz jest czujny;-). Prawda jest taka, że nikt praktycznie nie zwraca uwage na to co jest na górnej listwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 20:05, Rzezim napisał:

Ot trzeba zmienić tylko jedno linijke kodu <title>ja.gram.pl - gram z cdprojekt</title>
Zwyczajne przeoczenie.

Specjalistą nie jestem,ale liznąłem języka HTML na tyle,by wiedzieć,że to nie jest poważna sprawa. Zastanawiałem się tylko czy to właśnie przeoczenie czy jakiś celowy zabieg (z nieznanych mi przyczyn)

Dnia 05.02.2008 o 20:05, Rzezim napisał:

Prawda jest taka, że nikt praktycznie
nie zwraca uwage na to co jest na górnej listwie.

No właśnie,bo jak widać są wyjątki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2008 o 20:15, mati285 napisał:

Zastanawiałem się tylko czy to właśnie przeoczenie czy jakiś celowy zabieg


Przeoczenie. Wymienili obrazki i zapomnieli o tym (a nie rzuca sie normlanie w oczy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


hej,

skomentuje znow ta goraca dyskusje, ale tak bardziej ogolenie. Choc korci mnie aby wejsc w szczegolowa dyspute, gdyz naprawde wszystko mozna zupelnie normalnie i niespiskowo wyjasnic. Jednak godzina pozna i obawiam sie, ze moglbym nie znalezc czasu na dalsza rozbudowana polemike i by wyszlo, ze pola oddaje;)

Otoz tak jak napisalem, utworzenie oddzielnej spolki jest momentem symbolicznym, tak jak osiagniecie pelnoletnosci. Jednak wcale to nie oznacza, ze od razu zrywa sie wszelkie wiezy z rodzicami;)

To dopiero jeden z pierwszych krokow. Beda kolejne i po nich bedzie coraz bardziej to rozdzielenie z CDP widac. Jednak oczywiscie jest to proces dosc dlugotrwaly i nie oznacza, ze z dnia na dzien wszystko musi zostac zerwane. Jakby nie patrzec CDP, to w koncu rodzice;) , a gram w swojej samodzielnosci stawia pierwsze kroki.

Jesli chodzi o ta kontrowersyjna niezaleznosc. Oznacza to ni mniej ni wiecej, ze gram ma swojego szefa (hej Darku!:) i teraz gram sam tworzy sobie swoje plany rozwoju i samodzielnie je realizuje. W swych dzialaniach nie podlega pod struktury CDP, ani pod naszego dyrektora marketingu, ani dyrektora handlowego. W zwiazku z tym ma nieporownanie wieksza swobode w ksztaltowaniu swojego serwisu tak jak to widzi i coraz mniej innych czynnikow ma na to wplyw (tak naprawde gram juz dawno byl bardzo autonomiczny w ramach CDP, teraz to jakby sformalizowanie tego faktu).

Oczywiscie mozna zadawac sluszne pytanie o stopien niezaleznosci i czy nie jest to niezaleznosc fasadowa.

Po pierwsze wyraznie trzeba podkreslic, ze stopien niezaleznosci gramu jest od dawna coraz wiekszy. Jednak nie mi to oceniac tylko Wam czytelnikom i sami zobaczycie jak to wyglada w praktyce. Od swojej strony wiem, ze my wplywu dzialalnosc redakcyjna nie mamy. Mozemy podrzucac gry do testow, umawiac sie na daty publikacji jesli z jakiegos powodu jest to wazne (embargo informacyjne itp), ale na to jaki jest sam tekst wplywu nie mamy i nie chcemy miec. Po pierwsze to nie fair (a tak nie dzialamy) a po drugie znacznie prosciej jest wybierac i promowac dobre gry niz probowac (fair lub nie) naginac rzeczywistosc. Podsumowujac sami ocenicie na ile ta niezaleznosc jest duza i juz.

Jesli chodzi o zaleznosci formalne i wlasnosciowe. To oczywiscie, obecnie obie firmy maja podobna strukture wlasnosci i maja nawet ten sam zarzad. Ale wazne jest aby pamietac, ze nic sie nie dzieje z dnia na dzien. Wydzielona firma pozwoli w przyszlosci na zmiany, zarowno formalne (zarzad) jak i wlasnosciowe. Jesli bedzie to korzystne dla dalszego rozwoju firmy. Oczywiscie na razie jest w rodzinie CD Projekt i nikt tego nie probuje ukrywac. Nie mowilismy, ze gram zmienil wlasciciela. Wazne jest, ze nie jest juz w strukturach CDP i ma wlasne szefostwo, ktore wyznacza plany i metody ich realizacji, a nie realizuje celow wyznaczanych dla CDP jako jego jeden z dzialow. To naprawde wazna zmiana. Wbrew pozorom chyba wazniejsza niz zmiana wlasciciela, gdyz nowi wlasciciele w spolkach odnoszacych sukcesy czesto wcale nie maja ochoty zmieniac kierunku ich rozwoju i przestawiac na zupelnie nowe tory. A wydzielenie gramu ze struktur CDP (wyrazone symbolicznie przez nowa spolke zoo), daje szanse na nowy kierunek rozwoju, tym razem czysto gramowy, a nie gramowo/cdprojektowy.

Mysle, ze to w miare tlumaczy sprawe i moze jest szanse na zakonczenie czesci spekulacji.

W miare mozliwosci bede probowal tu zagladac i odpowiadac na pytania, ale jako, ze spraw ostatnio mnostwo, no i jeszcze dzien dla mnie specjalny (8luty:)) wiec nie obiecuje kiedy znow uda mi sie tu zajrzec!

Pozdrawiam,
M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2008 o 00:38, Mike napisał:

<...>


Mike, dla mnie wyjaśniłeś wszystko już poprzednimi postami ;) Ale dzięki za utwierdzenie w opinii :)

btw. Odwiedź nas na Ircu czasem ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Moze kiedys zajrze. Wstyd przyznac, ale bylem tam tylko z okazji oficjalnego chata;)
wpierw to predzej jednak swoim gramsajtem powinnienem sie zajac, lezy i kwiczy od
niepamietnych czasow:)

Powiedzmy, ze na wszystko przyjdzie czas:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.02.2008 o 21:54, Mike napisał:


Moze kiedys zajrze. Wstyd przyznac, ale bylem tam tylko z okazji oficjalnego chata;)
wpierw to predzej jednak swoim gramsajtem powinnienem sie zajac, lezy i kwiczy od
niepamietnych czasow:)

Powiedzmy, ze na wszystko przyjdzie czas:)



<lizus mode on> Mike, jeśli chcesz mogę się zająć grafiką pod twojego GSa :D <lizus mode off>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dzieki za propozycje. Jednak tekst ma pierwszenstwo. Wiec jak juz wroce do update''ow i bede je regularnie robil. To wtedy przyjdzie czas na grafe. O propozycji bede pamietal :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować