Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

W samo południe tropiąc ślady Wielkiego Siewu

18 postów w tym temacie

Do wymienionych powieści wypadałoby jeszcze dodać ''Kontakt'' Carla Sagana i zawartą w nim wizję ''Pradawnych'' odmienną od tego co zwykło się spotykać w literaturze tego typu. Z gier natomiast ciekawym przykładem są Rakata i ich Infinite Empire z KotORa. Ogólnie to jak wybiegając w przyszłość twórczość sci-fi wybiegając w przyszłość proponuje odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości. Tym bardziej widać jak niezwykły to gatunek i boli to jak strasznie jest niedoceniony.

EDIT:
Przy okazji zauważone błędy:
Mój wkład w takową dysputę byłby relatywnie mizerny, jako że jestem zwykłym publicystą, nei zaś uznanym autorytetem. - 'nie' zamiast 'nei'.
Umiemy tylko używać gotowych interfejsów i obserwować wyniki, pojmując z tajników działania wszelkich obcych mechanizmów tyle, ile powaby szympans posadzony w kokpicie F-22 Raptor. - powaby? o.O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redakcja gram.pl

No dobrze, wiemy, że "samo południe" w tym momencie nie jest najcelniejszym tytułem, skoro mamy 12:30. Tak czy inaczej, niniejszym anonsujemy znajdujący się już od pół godziny w sieci felieton, kontynuujący wątek kolonizacji kosmosu i związanych z tym wizji przyszłości.

Przeczytaj cały tekst "W samo południe tropiąc ślady Wielkiego Siewu" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 14:17, morze napisał:

"Pradawni" - kojarzą mi się ze "Wzeszłymi" z StarGate(jeśli ktoś ogląda ten serial, to kojarzy,
o co mi chodzi)

Same, ale Pradawni w Stargate nie tworzyli światów(no raczej :P), ale byli najbardziej zaawansowaną rasą we wszechświecie, wiedzieli niemalże o wszystkim, podróżach w czasie, teleportach. W końcu tak się rozwinęli, że przeszli w kolejny poziom ewolucji, zmieniając się w czystą energię, która może obserwować i ingerować w wszechświat(jednak Pradawni mają swoje zasady, których muszą przestrzegać, przede wszystkim - nie ingerować, ale była jeszcze inna grupa pradawnych - Orii, która odłączyła się od tej rasy, a byli bardziej nastawieni religijnie, więc po wzejściu stworzyli na ludziach w innej galaktyce wszelkie kulty, aby pobierać z ludzi energię).Orii byli w konflikcie z Pradawnymi, ale w końcu odeszli w poszukiwaniu innej galaktyki do osiedlenia. Do ludzkich czasów (tzn. naszych) przetrwało kilku z Pradawnych, którzy doskonalili się, jeden z nich stworzył broń na Wzeszłych oraz ją ukrył, a sam wzeszedł na wyższy poziom. :P
Ogólnie warto nadmienić jeszcze Stargate, w którym to jest niesamowicie przedstawione. : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 14:48, Gol Galad napisał:

> "Pradawni" - kojarzą mi się ze "Wzeszłymi" z StarGate(jeśli ktoś ogląda ten serial, to
kojarzy,
> o co mi chodzi)
Same, ale Pradawni w Stargate nie tworzyli światów(no raczej :P), ale byli najbardziej zaawansowaną
rasą we wszechświecie, wiedzieli niemalże o wszystkim, podróżach w czasie, teleportach. W końcu
tak się rozwinęli, że przeszli w kolejny poziom ewolucji, zmieniając się w czystą energię,
która może obserwować i ingerować w wszechświat(jednak Pradawni mają swoje zasady, których
muszą przestrzegać, przede wszystkim - nie ingerować, ale była jeszcze inna grupa pradawnych
- Orii, która odłączyła się od tej rasy, a byli bardziej nastawieni religijnie, więc po wzejściu
stworzyli na ludziach w innej galaktyce wszelkie kulty, aby pobierać z ludzi energię).Orii
byli w konflikcie z Pradawnymi, ale w końcu odeszli w poszukiwaniu innej galaktyki do osiedlenia.
Do ludzkich czasów (tzn. naszych) przetrwało kilku z Pradawnych, którzy doskonalili się, jeden
z nich stworzył broń na Wzeszłych oraz ją ukrył, a sam wzeszedł na wyższy poziom. :P
Ogólnie warto nadmienić jeszcze Stargate, w którym to jest niesamowicie przedstawione. : )


Jedyny golec, który kuma, o co mi chodzi. A jak mówiąc już o StarGate, powinni kiedyś zrobić osobny artykuł o tym serialu i SG1 - a jeszcze lepiej weekend lub tydzień ;P , bo jeden dzień nie wystarczy na opisanie całej historii tego serialu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PS. Wzeszły, który stworzył broń przeciwko Pradawnym, był Merlin.

PS2. Nie streszczaj całego serialu, bo niektórych to gówno obchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 15:27, morze napisał:

A jak mówiąc już o StarGate, powinni kiedyś zrobić
osobny artykuł o tym serialu i SG1 - a jeszcze lepiej weekend lub tydzień ;P , bo jeden dzień
nie wystarczy na opisanie całej historii tego serialu.

Taki event można jak najbardziej zrobić prędzej czy później - w najgorszym wypadku przy okazji premiery MMO Stargate Worlds :)

EDIT: Proszę, przytnij jedno słowo z drugiego PS w swoim poście, póki możesz wyedytować - to, które zaniża poziom dyskusji :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 16:02, Test Drive napisał:

Ciekawe jak by wyglądał taki WoW w kosmosie, chętnie bym zagrał.


Nie waż się porównywać StarGate do WoW''a - to nie jest w żaden sposób to samo.

PS. Sorry za ten bezpośredni odzew do Ciebie, ale jestem fanem StarGate''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spodobało mi się przytoczenia Gateway ; ) czytałem, co prawda będąc jeszcze mniejszym dzieckiem, ale dzięki temu txtowi przypomniałem sobie o tej książce i poczytam z chęcią na nowo ; )
literówka[9 linijka na drugiej stronie]:
...w tym miejscu nie wspomnieć o dziele studia Relic? W grach s serii Homeworld mamy bardzo wyraźnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 15:35, Lucas the Great napisał:

Taki event można jak najbardziej zrobić prędzej czy później - w najgorszym wypadku przy okazji
premiery MMO Stargate Worlds :)

Trochę poszperałem i nie znalazłem żadnej zapowiedzi Stargate Worlds na gram.pl - chyba Ci się coś wymsknęło ;P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 17:10, morze napisał:

> Taki event można jak najbardziej zrobić prędzej czy później - w najgorszym wypadku przy
okazji
> premiery MMO Stargate Worlds :)
Trochę poszperałem i nie znalazłem żadnej zapowiedzi Stargate Worlds na gram.pl - chyba Ci
się coś wymsknęło ;P .

Nic się nie wymsknęło - po prostu na razie jeszcze informacji o grze jest niewiele, więc póki co nie pisaliśmy o niej, czekamy na jakiś ciekawy update wieści. Data premiery też nie jest znana - diabli wiedzą nawet w jakiej formie dotrze toto do Polski, bo tworzy je debiutujące studio, a wydawcą jest Metro-Goldwyn-Mayer, konkretnie zaś ich spółka od gier komputerowych (która ma dotąd na koncie dwie gry z ''97 i ''98 roku). Ale jako fan SG-1 po prostu trzymam rękę na pulsie i pamiętam o tym projekcie :)
EDIT: To straszne. Powoli sam zaczynam offtopować pod własnym felietonem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 17:49, Lucas the Great napisał:

Nic się nie wymsknęło - po prostu na razie jeszcze informacji o grze jest niewiele, więc póki
co nie pisaliśmy o niej, czekamy na jakiś ciekawy update wieści. Data premiery też nie jest
znana - diabli wiedzą nawet w jakiej formie dotrze toto do Polski, bo tworzy je debiutujące
studio, a wydawcą jest Metro-Goldwyn-Mayer, konkretnie zaś ich spółka od gier komputerowych
(która ma dotąd na koncie dwie gry z ''97 i ''98 roku). Ale jako fan SG-1 po prostu trzymam
rękę na pulsie i pamiętam o tym projekcie :)
EDIT: To straszne. Powoli sam zaczynam offtopować pod własnym felietonem ;)

Lucas, nie dziw się sobie. StarGate jest fajnym serialem, a nowe odcinki na HBO dają rozkosz każdemu fanowi :] .

PS. Dzięki, że wyjaśniłeś mi sprawę z StarGate Worlds

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nio, na HBO ostatnio rozpoczęła się seria Atlantis(ta najnowsza, czyli już dziesiąta). :)
Na dodatek pracują nad kolejnym sezonem. :D

Ajj co do tematu - to jeszcze znalazłem grę, którą można całkiem dobrze przytoczyć nt. "Pradawnych" - Advent Rising (zapomniana, bardzo niedoceniona przez graczy, a kontynuacje zostały zawieszone T_T). Otóż tam to tak naprawdę ludzie byli tymi "Pradawnymi", co posiadali niesamowite moce mentalne, najpotężniejsze ze wszystkich ras wszechświata, ale ludzcy potomkowie nie wiedzą o tym, a bohater gry odkrywa je w sobie. Scenariusz sam w sobie niesamowity, gierkę szczerze polecam, tak przy temacie.... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 18:54, Gol Galad napisał:

Nio, na HBO ostatnio rozpoczęła się seria Atlantis(ta najnowsza, czyli już dziesiąta). :)
Na dodatek pracują nad kolejnym sezonem. :D

Jaki Atlantis?? Nadal jest SG1, tylko jeden odcinek był na Atlantydzie w poszukiwaniu broni Merlina i zablokowaniu super-wrót Orii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować