Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_652a6840a229b3b9188db1359476f7913e0a4c8f2443eaab9a83336f4dbdb185

Filozofia - przeżytek, norma, czy jedyna przyszłość?

241 postów w tym temacie

W dobie masowego pojawiania się bezsensownych tematów na tym forum, postanowiłem utworzyć też własne miejsce wynaturzeń i nielogicznych wywodów popartych równie nielogicznymi i błachymi argumentami. Temat traktujący o niczym, jak i o wszystkim. O bycie i niebycie, możliwości istnienia sił wyższych, jak i istot anormalnych. O sensowności życia, możliwości naszego nieistnienia. O naszej przyszłości, wadze teraźniejszości i roli przeszłości. O moralności retoryki, przydatności poetyki, istocie metafizyki, prawdziwości etyki i zmienności fizyki. Inaczej mówiąc, jest to temat o wszelkich dziedzinach związanych z filozofią. I tą pojmowaną dawniej i tą bardziej dzisiejszą, "nowocześniejszą". Na początek, w celu rozpoczęcia dyskusji, powtórzę pytanie z tematu - Czy filozofia jest jeszcze w stanie cokolwiek zmienić na naszym zglobalizowanym świecie? Czy filozofowie mogą liczyć na jakiekolwiek uznanie? Czy wprowadzenie filozofii do szkół jako przedmiot obowiązkowy, mogłoby pomóc w odbudowaniu (a przynajmniej utrzymaniu jej na jednym poziomie) moralności dzieci i młodzieży? To jest pierwsza dawka pytań... A jest ich naprawdę dużo. Im dłużej filozofujemy, tym jest ich coraz więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lux temat.
Jestem za wprowadzeniem do szkół podstaw filozofii. Dzieciaki może by nauczyły się czegoś przydatnego. Poznałyby co to moralność, życie. Ale nie wiem czy filozofia jako nauka ma wielkie szanse w dzisiejszym swiecie. W dobie globalizacji i szybkiego postepu cywilizacyjnego bardziej uznaje się takie nauki jak ekonomia czy socjologia. Choć da się w nich wyodrębnić pewne elementy filozofii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 14:42, HumanGhost napisał:

Lux temat.
Jestem za wprowadzeniem do szkół podstaw filozofii.

A ja jestem przeciw. Obaj moi synowie mieli i, za przeproszeniem, g***o z tego było korzyści. Jest to i moja opinia i, co może nawet ważniejsze, ich opinia. Z tego, co wiem, to filozofia juz się przeżyła, żaden filozof nie nadąża za postępem nauki i klepie o Arystotelesie, Platonie, nawet o Kołakowskim, ale, co ci filozofowie XX wieku wymyślili? Głównie relatywizm, czyli tak naprawdę, to ten ma rację, co ma władzę...
O moralności niczego nowego od filozofów nauczyć się nie można...Etyka jeż jest relatywna. Czyli moralne jest to, co służy sprawie (tutaj wpisz, co chcesz) i tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niee,mylicie się że nie ma wielkich szans,filozofia musi być wprowadzona w szkołach,by bahory uczyły się czegoś przydatnego,a nie h***e kradły,r***y wszystko i groziły,bez tej nauki świat się zawrwie,powtórzycie moje słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w liceach humanistyczne klasy maturalne często mają lekcje filozofii (w przeciwieństwie do pozostałych klas). I prawde powiedziawszy są to lekcje zbędne, bo o czesci poglądów niektórych filozofów oraz nurtach można się dowiedzieć znacznie wcześniej na zajęciach z historii i z polskiego. Jak ktoś się tym interesuje, to sam będzie poszerzał swoją wiedzę. Dla większości byłoby to jednak nudzenie o pierdołach - taka jest brutalna rzeczywistość. Poza tym czy naprawde niektórzy wierzą w takie bzdury, że nauka tego przedmiotu dokona jakiejś rewolucji moralnej? :) Coś sie ostatnio na tym Forum sami krytykanci zdegenerowanej młodzieży znajdują :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:05, M46 napisał:

/.../,bez tej nauki świat
się zawrwie,powtórzycie moje słowa

Wątpię. Filozofia była kiedyś "królową nauk", ale przestała nadążać za nauka i nic z niej nie wynika. Możemy sobie "pofilozofować" na temat filozofii i tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:16, .Darnok napisał:

Obecnie w liceach humanistyczne klasy maturalne często mają lekcje filozofii (w przeciwieństwie
do pozostałych klas). I prawde powiedziawszy są to lekcje zbędne, bo o czesci poglądów niektórych
filozofów oraz nurtach można się dowiedzieć znacznie wcześniej na zajęciach z historii i z
polskiego. Jak ktoś się tym interesuje, to sam będzie poszerzał swoją wiedzę. Dla większości
byłoby to jednak nudzenie o pierdołach - taka jest brutalna rzeczywistość. Poza tym czy naprawde
niektórzy wierzą w takie bzdury, że nauka tego przedmiotu dokona jakiejś rewolucji moralnej?
:) Coś sie ostatnio na tym Forum sami krytykanci zdegenerowanej młodzieży znajdują :]


zgadzam sie z tobą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 14:37, Furrbacca napisał:

Czy filozofia jest jeszcze w stanie cokolwiek zmienić na naszym zglobalizowanym świecie?


Filozofia sama w sobie nie jest w stanie niczego zmienić.

Dnia 05.01.2006 o 14:37, Furrbacca napisał:

Czy filozofowie mogą liczyć na jakiekolwiek uznanie?


Jeśli chodzi o jakiekolwiek uznanie to mogą liczyć.

>Czy wprowadzenie filozofii do szkół jako przedmiot obowiązkowy, mogłoby pomóc w odbudowaniu (a >przynajmniej utrzymaniu jej na jednym poziomie) moralności dzieci i młodzieży?

Od moralności jest etyka a etyka to tylko jeden z działów filozofii.
Poza tym dlaczego dzieciom i młodzieży potrzebne jest odbudowanie moralności? I co rozumiesz przez utrzymanie moralności na jednym poziomie? Jaki to miałby być poziom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:04, KrzysztofMarek napisał:

> Lux temat.
> Jestem za wprowadzeniem do szkół podstaw filozofii.
A ja jestem przeciw. Obaj moi synowie mieli i, za przeproszeniem, g***o z tego było korzyści.
Jest to i moja opinia i, co może nawet ważniejsze, ich opinia. Z tego, co wiem, to filozofia
juz się przeżyła, żaden filozof nie nadąża za postępem nauki i klepie o Arystotelesie, Platonie,
nawet o Kołakowskim, ale, co ci filozofowie XX wieku wymyślili? Głównie relatywizm, czyli tak
naprawdę, to ten ma rację, co ma władzę...
O moralności niczego nowego od filozofów nauczyć się nie można...Etyka jeż jest relatywna.
Czyli moralne jest to, co służy sprawie (tutaj wpisz, co chcesz) i tyle...



jak spali czy gadali na lekcjach to nie ma co się dziwić, ja chodze do I klasy liceum i ucieszyłbym sie gdybym miał filozofie... Tym bardziej, że jestem na profilu humanistycznym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:40, SirKamil napisał:

> > /.../
jak spali czy gadali na lekcjach to nie ma co się dziwić, ja chodze do I klasy liceum i ucieszyłbym
sie gdybym miał filozofie... Tym bardziej, że jestem na profilu humanistycznym...

Ani nie spali, ani nie gadali. Obydwaj mieli świadectwa z czerwonym paskiem.
A Ty chciałbyś filozofię? To weż i kup pierwszy lepszy podręcznik (albo i nie podręcznik) historii filozofii. Nie musisz mieć lekcji, żeby wiedzieć więcej, niż w jakimkolwiek liceum Cię nauczą. Od czego "praca własna"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:32, Rzezim napisał:

Filozofia sama w sobie nie jest w stanie niczego zmienić.


Lecz, czyż musi to zmieniać sama w sobie? Żadna nauka, bądź sztuka nie jest w stanie sama w sobie nic zmienić... Filozofia nie jest tu wyjątkiem.

Dnia 05.01.2006 o 15:32, Rzezim napisał:

Jeśli chodzi o jakiekolwiek uznanie to mogą liczyć.


Łapiesz mnie za słówka... Ale dobrze. Czy filozofowie mogą liczyć na jakiekolwiek uznanie w tejże dziedzinie?

Dnia 05.01.2006 o 15:32, Rzezim napisał:

Od moralności jest etyka a etyka to tylko jeden z działów filozofii.


Owszem, lecz moim skromnym zdaniem wprowadzenie pozostałych działów też by się przydało.

Dnia 05.01.2006 o 15:32, Rzezim napisał:

Poza tym dlaczego dzieciom i młodzieży potrzebne jest odbudowanie moralności? I co rozumiesz
przez utrzymanie moralności na jednym poziomie? Jaki to miałby być poziom?


Nie wiem jak ty to widzisz, lecz ja zauważam znaczny spadek kultury, moralności i inteligencji wśród młodzieży. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sam zaliczam się jeszcze do tej szeroko pojętej młodzieży. I w takim sposobie myślenia nie jestem jedyny. A to o czymś świadczy... A poziom moralności powinien być możliwie jak najwyższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 14:42, HumanGhost napisał:

Lux temat.
Jestem za wprowadzeniem do szkół podstaw filozofii. Dzieciaki może by nauczyły się czegoś przydatnego.
Poznałyby co to moralność,


Na socjologi uczymy się o moralności i życiu. Wg mnie zamiast tego(filozofii) powinna być socjologia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:04, KrzysztofMarek napisał:

> Lux temat.
> Jestem za wprowadzeniem do szkół podstaw filozofii.
A ja jestem przeciw. Obaj moi synowie mieli i, za przeproszeniem, g***o z tego było korzyści.
Jest to i moja opinia i, co może nawet ważniejsze, ich opinia. Z tego, co wiem, to filozofia
juz się przeżyła, żaden filozof nie nadąża za postępem nauki i klepie o Arystotelesie, Platonie,
nawet o Kołakowskim, ale, co ci filozofowie XX wieku wymyślili? Głównie relatywizm, czyli tak
naprawdę, to ten ma rację, co ma władzę...
O moralności niczego nowego od filozofów nauczyć się nie można...Etyka jeż jest relatywna.
Czyli moralne jest to, co służy sprawie (tutaj wpisz, co chcesz) i tyle...


CAŁY TEN POST TO ŚWIĘTA RACJA
(ale nie wg toku biblijnego, z resztą nie ważne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2006 o 15:53, Harmegidon napisał:

Filozofia to nic innego jak stek bzdur prze które człowiek upadł.



!?!!!!

gdyby nie filozofia to byśmy zbyt wysoko rozwiniętej cywilizacj nie mieli, Rzym stał sie potężny bo wchłonił dużo z Grecj a to w Grecj narodziłą sie filozofia...

Gdyby nie było filozofi to człowiek by nie upadł ale tylko dla tego bo wcześniej by nie wstał!

O i jesli twoja wypowiedź jest szczera, to współczuje IQ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

Czyli uważasz, że nauka filozofii sprowadza się do nauki historii? Jeśli tak miałoby być, to rzeczywiście taka nauka nie miałaby sensu. Ale ja, zadając moje pytania miałem na myśli raczej naukę myślenia. Czy myślisz, że taki przykładowy "jołziom" rzeczywiście myśli? Oczywiście zaraz powiesz, że jednak coś tam mu się w głowie musi dziać. Tylko czy to, co mu się tam dzieje rzeczywiście jest myśleniem, czy raczej impulsami dochodzącymi z rdzenia kręgowego? Bo jedyne "myślenie" jakie ja zaobserwowałem wśroch ludzi było w momencie spalania szarych komórek przez wszelkiej maści alkohole... A wtedy to myśleli i to jak...
Wracając do nauki myślenia - dokładniej myślenia konstruktywnego, to czyż filozofia tego nie uczy najlepiej? Jeśli sądzisz, że nie to podaj mi przykład innej nauki/sztuki, która wymaga od Ciebie takiego nakładu pracy umysłowej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.01.2006 o 15:59, SirKamil napisał:

gdyby nie filozofia to byśmy zbyt wysoko rozwiniętej cywilizacj nie mieli, Rzym stał sie potężny
bo wchłonił dużo z Grecj a to w Grecj narodziłą sie filozofia...

Gdyby nie było filozofi to człowiek by nie upadł ale tylko dla tego bo wcześniej by nie wstał!



Jesteś tak płytkomyślny, że szkoda gadać, jak by tak było to czemu Rzym upadł, i dlaczego teraz nikt nie bawi się w filozofię tylko myśli racjonalnie czyli nie buja w obłokach. Ty wolisz filozofować bo lubisz marzyć i bujać w obłokach.

Dnia 05.01.2006 o 15:59, SirKamil napisał:

O i jesli twoja wypowiedź jest szczera, to współczuje IQ...


Moja wypowiedź jest zawsze szczera na tym forum. Zawsze mówię prosto w oczy i otwarcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie jest właśnie odwrotnie? To dzięki filozofii człowiek się zaczął rozwijać... To dzięki filozofii powstała socjologia. Ale jeśli mimo wszystko uważasz inaczej, to podaj mi proszę jakiś dowód... Ponieważ w zwykłą opinię, nie popartą żadnymi argumentami, nie jestem w stanie uwierzyć, szczególnie jeśli już mam jedną, odmienną, wypracowaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować