• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Baluk25

HoMM 5: Dzikie Hordy - napęd nie czyta płyty

Pytanie

No więc mam mały problem...kupiłem sobie HoMM Dzikie Hordy. U mnie działa wszystko ok, lecz gdy przyjechałem do kuzyna, i chcieliśmy sobie trochę pograć. Wkładam płytę do napędu DVD no i nie chce czytać płyty...tak samo jest z grą THAW ale to inna historia...a inne gry wszystkie normalnie działają...pomoże mi ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

27 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 03.02.2008 o 10:54, Baluk25 napisał:

No więc mam mały problem...kupiłem sobie HoMM Dzikie Hordy. U mnie działa wszystko ok,
lecz gdy przyjechałem do kuzyna, i chcieliśmy sobie trochę pograć. Wkładam płytę do napędu
DVD no i nie chce czytać płyty...tak samo jest z grą THAW ale to inna historia...a inne
gry wszystkie normalnie działają...pomoże mi ktoś?

zmieniam nazwę tematu na zgodną z nowymi zasadami podforum, zawartymi tu http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=33282&pid=1. Co zaś się tyczy problemu, to spóbujcie płyty czyszczącej, ew jak nie jest na gwarancji go rozebrać i przeczyszczić soczewkę wacikiem zanurzonym w spirytusie (tylko ostrożnie, bo to plastik a rysa kompletnie załatwi napęd).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 03.02.2008 o 13:09, Baluk25 napisał:

płyta czyszcząca tzn?


chodzi o specjalną płytę, która czyści napęd... ale o ile w czasach "czyszczących kaset magnetofonowych" miało to jakiś sens, o tyle w przypadku CD/DVD płyta może tylko dobić napęd (np. rysując soczewkę dzięki swojej "ultramiękkiej szczecinie")

więc nie polecam tego typu metod, lepiej przeczyścić napęd ręcznie albo wcale

Dnia 03.02.2008 o 13:09, Baluk25 napisał:

...spróbowaliśmy wyczyścić płytę spirytusem (wacik) i cały czas nic ;/


jeszcze może się okazać że napęd jest do wymiany... albo płyta wytłoczona kiepsko (niewyważona, z marnego materiału etc.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 03.02.2008 o 13:09, Baluk25 napisał:

płyta czyszcząca tzn?...spróbowaliśmy wyczyścić płytę spirytusem (wacik) i cały czas
nic ;/

z spirytusem chodziło mi nie o płytę, ale o soczewkę (najpierw trzeba naturalnie wyjąc napęd z obudowy komputera i rozkręcić obudowę napędu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przejdź do Poradników w Pomocy i zastosuj się do zaleceń jak zmienić tryb transferu z DMA na tylko PIO,.
Sprawdź także płytę w innym napędzie CD-DVD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ale na innym napędzie wykrywa Ci płytę? jeśli tak spróbuj podłączyć tamten napęd do swojego kompa... jak all będzie ok będzie oznaczało problemy ze sterownikiem do płyty głównej. jeśli na innym kompie będziesz miał ten sam problem wówczas będzie to oznaczało uszkodzenie płyty z grą.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie mogę podłączyć swojego napędu bo jestem 60 km od domu...ale dzięki za pomoc...aa i jeszcze tylko jedna gra z CDP nie działa...THAW ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 03.02.2008 o 22:02, Baluk25 napisał:

Nie mogę podłączyć swojego napędu bo jestem 60 km od domu...ale dzięki za pomoc...aa
i jeszcze tylko jedna gra z CDP nie działa...THAW ;/


słuchaj stary jeżeli u Ciebie dział i "Tony" i " Hordziaki" a u kuzyna nie czyta płyty to
wiadomo ze cos z napędem kuzyna , nie ? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

jest to kwestia odczytu danych subkanałowych... w przypadku każdej gry jest lekka różnica w zabezpieczeniu, to właśnie ona może generować problem z odczytem,... czy próbowałeś instalować najnowsze sterowniki do płyty głównej oraz najnowszy firmware do napędu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sterownik płyty głównej odpowiada między innymi za komunikację między napędem a komputerem (najprościej i najbanalniej mówiąc) jeśli ten sterownik jest uszkodzy lub stary może być problem, tak samo w przypadku firmware (czyli aktualizacji biosu) czesto producent napędu w przyadku stwierdzenia jakiś większych problemów z odczytem nośników wypuszcza aktualizację właśnie firmware więc może to także rozwiązać problem.

Kwestia aktualizacji sterów opisana jest u nas w poradnikach.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sorry ale ja zupełnie się na tym nie znam ;/ i nie wiem jaką kuzyn ma płytę główną...jak to sprawdzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

najszybciej będzie poszukać np. oznaczenia na instrukcji dołączonej do niej ewentualnie np. poszukać dowodu zakupu kompa tam powinna być ona wyszczególnioną także na dokumentacji (fakturze) ewentualnie na opakowaniu (kartonowym) znajdziesz także te dane.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.02.2008 o 10:27, Baluk25 napisał:

a jeżeli takowych nie mam?

to sprawdź programem everest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dobra już mam instrukcje wszystko ok..wszedłem na stronę NVidi i kuzyn ma kartę NForce4-4X Chipset...Wybieram że jest to GeForce...wybieram że jest to z serii 4...i później muszę wybrać produkt. Lecz takiej karty jaką ma mój kuzyn nie ma wymienionej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.02.2008 o 10:58, Baluk25 napisał:

Dobra już mam instrukcje wszystko ok..wszedłem na stronę NVidi i kuzyn ma kartę NForce4-4X
Chipset...Wybieram że jest to GeForce...wybieram że jest to z serii 4...i później muszę
wybrać produkt. Lecz takiej karty jaką ma mój kuzyn nie ma wymienionej.

nie pomyliłeś czasem chipsetu (n-force) z kartą graficzną (g-force)? bo to 2 różne rzeczy, i nne sterowniki trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

nie no mam przed sobą instrukcję do procesora o nazwie nForce4-4X chipset...a jeśli się pomyliłem to skąd brać sterowniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować