Zaloguj się, aby obserwować  
awesome

Portal 2 - sequel wspaniałej gry

206 postów w tym temacie

Dnia 22.04.2011 o 23:06, Erunn0 napisał:

Huh! Po poskładaniu fabuły wyszło w skrócie coś takiego:

Spoiler

Cave Johnson i Caroline to biologiczni rodzice Chell. Kiedy Cave ciężko choruje, oddaje
całe Aperture w ręce Caroline, której osobowość zostaje zamknięta w GLaDOS. W międzyczasie
małą Chell adoptuje inny pracownika firmy, który przyprowadza ją na "Bring your Daughter
to Work Day", podczas którego GLaDOS zostaje uruchomiona i na "dzień dobry" morduje cały
personel Aperture używając neurotoksyny.
[wydarzenia z Portal 1, komiksu "Lab Rat" i w końcu Portal 2]


Po przejrzeniu forum Steam, wiele opinii na ten temat pokrywa się z moim opisem, więc
chociaż trochę prawdy musi w tym być.

Brzmi logicznie, ale

Spoiler

jeżeli Cave i Caroline byliby rodzicami Chell, to musiałaby zostać poczęta w okolicach drugiej połowy lat 80. (wnioskując z jej charakteru pisma na "Bring your Daughter to Work Day" w roku 1997, nie mogła być starsza niż 12-13 lat). W tym czasie Cave był już bardzo ciężko chory, a może i martwy. Trochę się to kupy nie trzyma, ale któż wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie gralem wczesniej w ta gre, ale w jedynce wiem, ze gra sie czlowiekiem, przynajmniej tak sie siebie widzi w tych portalach, a w dwojce jakims robotem. ktos moze mi wytlumaczyc z grubsza o co chodzi w tej grze pod wzgledem historii ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 12:30, Dared00 napisał:

Brzmi logicznie, ale (...)

Według pierwszego ARG,

Spoiler

Cave umarł około 1979 roku, więc faktycznie coś tutaj nie pasuje. Jednak to, że Caroline jest matkę Chell, jest (niemal) pewne. Tłumaczenie operowej piosenki z końca Portal 2 mówi samo za siebie."My dear, beautiful darling, my child (...)"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

Najbardziej prawdopodobne wydaje się być, że Cave i Caroline aka GLaDOS zaadoptowali Chell, to najwięcej wyjaśnia. No i Chell została poddana jakiemuś środkowi na wzrost, temu samemu, którego efekty widzimy w jej kartoflanym projekcie.



@Malevyn: W single player gra się tą samą postacią co w jedynce. W coopie są roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Portal 2 gra się tą samą postacią co w Portal 1. Robotami steruje się tylko w co-op''ie, który posiada P2. Fabularnie początek dwójki wygląda tak:

Spoiler

Główna postać budzi się (kilkaset lat po wydarzeniach z jedynki) z komory hibernacyjnej. Zbudzona zostaje przez małego "robota", który proponuje jej ucieczkę z zniszczonego Apenture Science.


EDIT: Ubiegłeś mnie MortalPL :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od podstawki - Portal:
Główną bohaterką jest Chell, która nie wiadomo skąd i jak budzi się w komorze hibernacyjnej. Nagle komunikuje się z nią komputer przedstawiający się jako GLADoS, który wysyła ją na testy z obietnicą, że na końcu czeka na nią ciasto. Później otrzymujemy działko umożliwiające nam tworzenie portali w zabójczych lokacjach.
Po kilku lokacjach trafiamy na otwór w ścianie gdzie na ścianach jest wyryty krwią napis "Ciasto jest kłamstwem". Gdy dochodzimy do końca testów GLADoS przypomina, że na końcu czeka nas ciasto, ale jak się okazuje to Chell stoi na platformie prowadzącej do wielkiego piekarnika. W tym momencie uciekamy spod kontroli naszego oprawcy i uciekamy przez pomieszczenia pracowników, których oczywiście nigdzie nie ma.
Ostatecznie trafiamy do głównej siedzyby GLADoS i poznajemy JĄ osobiście. Okazuje się, że pod wpływem modułów zachowania zwariowała kompletnie i dowiadujemy się, że to ona wybiła cały personel przy użyciu neurotoksyny co próbuje zrobić ponownie w przypadku Chell, ale ta jednak przy wykorzystaniu portali pokonuje maszynę i (dosłownie) wysadza ją w powietrze. W ten sposób wydostajemy się na zewnątrz, ale Chell leży na ziemi bez sił. Żeby nie było nam za dobrze to zjawia się robot sprzątający i zaciąga Chell z powrotem do komory hibernacyjnej.

Kolejna jest modyfikacja fanowska do podstawki - Portal Prelude:
Jest to prequel do podstawki i przedstawia nam moment z uruchomienia GLADoS. Tu także przechodzimy masę testów, ale pod nadzorem pracowników Aperture Science. Ostatecznie trafiamy do głównego laboratorium gdzie towarzyszymy naukowcom przy uruchomieniu głównego komputera GLADoS. Najpierw instalujemy na niej moduły zachowania, a później używamy głównego włącznika do uruchomienia maszyny, która chwilę po przebudzeniu dostaje szału i zamyka wszystkie wyjścia z budynku po czym odpala neurotoksynę. Od tego momentu nasza bohaterka jest wrogiem całego budynku, który jest jedną wielką maszyną testową, ale udaje jej się uciec, ale ostatecznie trafia do komory hibernacyjnej.

Przyszedł czas na Portal 2:

Spoiler

Chell zostaje wybudzona z hibernacji przez przez Cave''a - jeden z modułów zachowania stworzonego do GLADoS. Okazuje się, że nasza bohaterka przespała dobre kilkadziesiąt lat, a budynek popadł w ruinę przez co Cave jest uwięziony w tym jednym pomieszczeniu. Od tego momentu wyruszamy z nim w krótką podróż do wnętrza budynku. W międzyczasie budzi się GLADoS, która nie wiadomo jak została odbudowana. Cały budynek budzi się do "życia" i zostają utworzone nowe i jeszcze bardziej zabójcze pomieszczenia. W pewnym momencie dochodzi do konfrontacji słownej między Cave i GLADoS gdzie dowiadujemy się o Caroline wewnątrz głównego komputera. Ostatecznie trafiamy do głównego pomieszczenia z GLADoS gdzie podłączony zostaje Cave, który przejmuje kontrolę nad całym systemem. Standardowo odpala neurotoksyne w celu zabicia Chell, która to niedawno starała się mu pomóc przez skomplementowanie wszystkich modułów i ponowne przyłączenie jej do GLADoS. Ostatecznie przez przypadek wysyłamy Chell, Cave i inne moduły w kosmos przez co GLADoS odzyskuje pełną świadomość i ratuje naszą bohaterkę. Jako, że wcześniej chciała ją zabić (choć Chell zabiła GLADoS dwa razy) to teraz ją uwalnia. I wypuszcza na zewnątrz? Tego nikt nie wie ;-)
W międzyczasie gdy przedzieramy się przez komory testowe jako Chell to GLADoS po przebudzeniu stworzyła sobie 2 roboty dla towarzystwa. Przechodzą one identyczne testy jak ludzie z tą różnicą, że są niezniszczalni. W przeciwieństwie do testów Chell to komory dla robotów są tak zbudowane, że bez współpracy nic nie są w stanie zdziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 13:31, Fun_g_1_2_3 napisał:

(...)

Spoiler

Nie Cave, a Wheatley. Pan Johnson nie żyje od kilkuset ładnych lat. Po drugie, czemu Wheatley miałby być uwięziony w jednym pomieszczeniu? Wg komentarzy twórców, ten mały i głupawy rdzeń osobowości próbował już wcześniej ucieczki z innymi obiektami testowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 13:47, Dared00 napisał:

Spoiler

Gdzie fabularnie umieszcza się Co-opa? Po zakończeniu singla, czy w trakcie?


Z tego co pamiętam, to Erik Wolpaw wspominał o tym, że kampanie rozgrywają się równolegle. Jednak gdyby chcieć jakoś dokładniej określić czas akcji coopa, to moim zdaniem

Spoiler

zakończenie coop musiało mieć miejsce przed rozdziałem 2 lub 3, gdzie GLaDOS mówi mniej-więcej coś takiego: "Widziałam dzisiaj ludzi, jednak z racji, że mam ciebie, zapotrzebowanie na obiekty testowe jest zaspokojone". Z drugiej strony jest to zbyt mały okres czasu od restartowania GLaDOS, żeby zdążyła przetestować tak wiele robotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 13:54, Malevyn napisał:

a ktos moze mi jeszcze wytlumaczyc wszystkie te postaci? cave, wheatley, chell, caroline.
glados. kto tam jeszcze zostal ?

Po prostu zagraj. Wszystkiego się dowiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 14:00, Dared00 napisał:

Po prostu zagraj. Wszystkiego się dowiesz.


obecnie gram w jedynke dlatego to wszystko mnie zaciekawilo, ale moja znajomosc angielskiego nie pozwala mi zrozumiec wszystkiego z gierki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 14:04, Malevyn napisał:

obecnie gram w jedynke dlatego to wszystko mnie zaciekawilo, ale moja znajomosc angielskiego
nie pozwala mi zrozumiec wszystkiego z gierki.

Przecież są polskie napisy w obu częściach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 14:06, Dared00 napisał:

> obecnie gram w jedynke dlatego to wszystko mnie zaciekawilo, ale moja znajomosc
angielskiego
> nie pozwala mi zrozumiec wszystkiego z gierki.
Przecież są polskie napisy w obu częściach.


Może mam non steam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2011 o 13:54, Erunn0 napisał:

Z tego co pamiętam, to Erik Wolpaw wspominał o tym, że kampanie rozgrywają się równolegle.
Jednak gdyby chcieć jakoś dokładniej określić czas akcji coopa, to moim zdaniem

Spoiler

zakończenie
coop musiało mieć miejsce przed rozdziałem 2 lub 3, gdzie GLaDOS mówi mniej-więcej coś
takiego: "Widziałam dzisiaj ludzi, jednak z racji, że mam ciebie, zapotrzebowanie na
obiekty testowe jest zaspokojone". Z drugiej strony jest to zbyt mały okres czasu od
restartowania GLaDOS, żeby zdążyła przetestować tak wiele robotów.



Nie bardzo, bo dopiero jakoś w 8 rozdziale

Spoiler

Wheatley mówi, że znalazł roboty, które zastąpią Chell. Na to GLaDOS odpowiada, że dopiero je tworzyła.

Fabularnie coop dzieje się dokładnie po singlu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować