Zaloguj się, aby obserwować  
Winmenia

Co sądziecie o WOŚP?

404 postów w tym temacie

Dnia 13.01.2008 o 16:19, boduczek napisał:


Szperacz Robson
Po pierwsze kolego, nie jakby brał, on bierze i to jest wiadome od lat. Teraz tylko prosty
rachunek, oblicz sumę wszystkich pieniędzy zebranych przez WOŚP i oblicz z tego około 6-9
% ,bo tyle bierze Pan Owsiak. Należą mu się, dlaczego? Rozwiń to proszę. On zrobił?! Nie rób
sobie żartów. On tylko stoi i gada, to ludzie oddają to co mają. Może byłbyś bardziej łaskaw
powiedzieć coś sensownego ,a nie wygadywać irracjonalne i stereotypowe przykłady tego co niby
on zrobił?! Powtarzam to ludzie dają, NIE ON. To ludzie ratują życie NIE ON. Nie wiem czy po
prostu widzisz w nim coś czego tak na prawdę nie ma, czy po prostu powtarzasz to co mówią inni
i udajesz eksperta ale weź czasami zastanów się co piszesz. I nie praw mi tutaj o tym co jest
najważniejsze, bo dla Twojej jakże szanownej wiadomości zdaje sobie z tego sprawę, ale jak
już powtarzam po raz X ''''to nie...'''' dokończ sobie sam. Inaczej gdyby on to robił na prawdę
z dobrego serca, a inaczej gdy bierze za to grubą forsę... :/



Nie bądź śmieszny.
Po pierwsze gdyby nie on, to czegoś takiego jak WOŚP prawdopodobnie by nie było
Po drugie: daj mi dowód na to, że Owsiak odpala jakiś procent pieniędzy z akcji charytatywnej.
Po trzecie: Owszem, Owsiak dostaje pieniądze, ale są to pieniądze od telewizji, na realizację projektu i wielkiej pompy.
Po czwarte: Czy zwykli wolontariusze pobierają opłaty za akcję? Chyba nie. Tak samo działa Owsiak. Jest założycielem i wolontariuzem WOŚP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:14, Piotrek K. napisał:

> Daj mi całe zaplecze jakie oni mają a będę w stanie zebrać może nie więcej/mniej bądź
tyle
> samo ale porównywalne kwoty.
Ahh... to jest moj ulubiony argument (oprocz tego o tym, ze Owsiak kradnie). Dlaczego mam Ci
dawac takie zaplecze jak Owsiak? On tez zaczynal od zera./.../

To jest też mój ulubiony argument, aczkolwiek w nieco innej formie, dotyczący o. Rydzyka. Wiele było wymysłów pod jego adresem, ale faktem jest to, że też zaczynał od zera a teraz ma radio i telewizje i wpływ na ludzi. O ile jedni nie mogą darować było, nie było, sukcesu, Owsiakowi, to drudzy nie mogą darować tego o. Rydzykowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że nie mam zamiaru "opluwać" WOŚP''a. Szanuję to, czego ta akcja dokonała.
Jednak nie można być ślepym na oczywiste rzeczy. To, że Owsiak bierze tego kasę, jest dla mnie jasne. To jest jedyny jego środek zarobku. O ile się nie mylę to kiedyś był u Lisa (w talk-show) i ten zapytał go o zarobki, czy średnia krajowa itp. itd... Odpowiedział coś w rodzaju: "No 10 tysięcy musi mi do pierwszego wystarczyć". Takie pieniądze znikąd się nie biorą. A jak wiadomo, im masz więcej pieniędzy, tym większe twoje wydatki.

Jest też pewien problem na który mało kto zwraca uwagę. OK, fundują super sprzęt dla wcześniaków, kadra w szpitalach ma specjalne przeszkolenia. Na wielkiej imprezie jest przekazanie urządzeń... i co z tego, skoro działają one miesiąc, dwa, a potem szpital nie ma pieniędzy na dalszą eksploatację maszyn, nie ma kasy na serwis, albo dalsze szkolenia pracowników są za drogie. I tak potem stoją nieużywane.
A pieniądze można było przeznaczyć przecież na coś, co może nie jest tak spektakularne i drogie, ale bardziej się na dłuższą metę przyda. Z pewnością takich rzeczy jest pełno, można by chociaż poprawić warunki panujące w polskich szpitalach, albo kupić nową aparaturę, która jednak nie jest droga w eksploatacji i nie wymaga drogich szkoleń.

Ponownie chciałbym zwrócić uwagę na to że na WOŚP nie "pluję". Na Owsiaka również. Gość miał dobry pomysł, dzięki niemu udało się zebrać kasę na wiele rzeczy. Jednak nie wiem czy można nazwać to wszystko akcją charytatywną. Na stałe może i pracuje przy akcji mało ludzi, w trakcie finału zatrudnionych jest multum ludzi. Wolontariusze z serduszkami nic z tego nie mają. Ale te wszystkie imprezy w studiach telewizyjnych, koncerty, ludzie przy tym pracujący.... to wszystko kosztuje... nie wiem, może i stacje telewizyjne to fundują. Na pewno jednak pewien procent tych pieniędzy który my im damy idzie na jakieś opłaty związane z organizacją akcji. Dla mnie jest to całkowicie normalne i wcale się z tego powodu nie burzę. Na coś zasługują. Owsiak też coś z tego bierze. Nie wiem ile... to jego sprawa.

Jest też sprawa z krishną, że akcja jest poświęcona Krishnie i że dając pieniądze robimy to na cześć Krishnie. Nie wiem jak to do końca jest i dlatego na ten temat wypowiadać się nie zamierzam. Bo i zresztą mi to nie przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze źródeł WOŚP- artyści nie dostają kasy za koncerty tam, wszystko finansują prywatni sponsorzy, a obsługa to wolontariusze... aż dziw bierze jak na tak wielką dżamprezę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem długiego posta i mi się skasował. Ech, ale piszę drugi raz .
>Ahh... to jest moj ulubiony argument (oprocz tego o tym, ze Owsiak kradnie). Dlaczego mam Ci dawac takie >zaplecze jak Owsiak?
Dlatego że porównuje(cie) że potrafi zgromadzić dużą liczbę osób...
***
>powiedz lepiej co Ty robisz dla innych, powiedz co robisz dla tych, ktorych nie znasz, dla
> szpitali, /.../
Ja ? Kilka razy uczestniczyłem w wolontariacie -zbiórce jedzenia+ rok jako harcerz + Nieraz daję więcej niż te 10 zł na rok wy dajecie na WOŚP i się cieszycie . Pomijam standardowe grzeczności jak ustąpienie miejsca, wnoszenie wózka , pomoc w odszukaniu ulicy , pomoc przy przejściu przez ulicę , czy wniesienie jakiś zakupów osobie której nie znam . Co w zamian otrzymuję nieraz od ludzi ? Dyskryminację ( oczywiście przez "tolerancyjnych" ) za poglądy.

***
>Po czwarte: Czy zwykli wolontariusze pobierają opłaty za akcję? Chyba nie. Tak samo działa Owsiak. Jest >założycielem i wolontariuzem WOŚP.
Wolontariat - dobrowolna i Bezpłatna praca na rzecz bliźnich? To kto płaci za te helikoptery zaprzęgi itp. ?
Druga sprawa to jak bierzesz pogrubiasz tekst to patrz czy dobrze jest napisany .
***
>O ile jedni nie mogą darować było, nie było, sukcesu, Owsiakowi, to drudzy nie mogą darować tego o. >Rydzykowi.
Tak wygląda nasze super "tolerancyjne społeczeństwo" , jak owsiak jest nieraz oksymoronem to traktują go jako NADCZŁOWIEKA - i co że bierze pieniądze ?
Natomiast jeżeli o. Rydzyk jest oksymoronem to już tego nikt mu darować nie może...

***
>Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze źródeł WOŚP- artyści nie dostają kasy za koncerty tam, >wszystko finansują prywatni sponsorzy, a obsługa to wolontariusze... aż dziw bierze jak na tak wielką >dżamprezę.
Tyle że jest jakby pod patronatem WOŚP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>I tak potem

Dnia 13.01.2008 o 19:38, Latniak napisał:

stoją nieużywane.


Nie wiem skąd masz takie dane- WOŚP funduje bardzo różnorodny sprzęt, ile karetek już kupili...

Dnia 13.01.2008 o 19:38, Latniak napisał:

Ale
te wszystkie imprezy w studiach telewizyjnych, koncerty, ludzie przy tym pracujący.... to
wszystko kosztuje... nie wiem, może i stacje telewizyjne to fundują.


Przecież producenci serialu zarabiają na nim, a nie płacą za niego ;]
Podobnie jest pewnie z programami Owsiaka (zresztą Kręcioła już chyba nie leci od dawna), a koncerty są oparte na wolontariacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:42, Geek with AS napisał:

Tyle że jest jakby pod patronatem WOŚP


Oczywiście, że tak, bo WOŚP i Owsiak w dużej mierze stoją za organizacją tej imprezy- nie ma w tym chyba nic złego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:28, KrzysztofMarek napisał:

O ile jedni nie mogą darować było, nie było, sukcesu, Owsiakowi, to drudzy nie mogą darować tego o. >Rydzykowi.


Tu się nie mogę zgodzić . Czym innym jest wolontariat i pomoc innym a czym innym jest tworzenie z kościoła firmy .Dziś praktycznie nie ma w Polsce szpitala, który by nie otrzymał pomocy od WOŚP .Dzięki nim , każdy noworodek ma darmowe badania słuchu . A czym zasłynął Rydzyk ?? Niestety , raczej ciężko się doszukiwać pozytywów . Podobnie jest zresztą z zachowaniem się " co twardszych " słuchaczy .Zobaczmy na program w RM , nagonka polityczna , w szkole Rydzyka nagonka polityczna , oryginalne ( jak na kościół ) poglądy choćby w sprawie żydowskiej , i oczywiście ostatnio najdroższa dziura w kraju którą będziemy mieli dzięki temu księdzu .

Podsumowując , czym innym jest postawa Owsiaka a czym innym w/w księdza , a powinno być odwrotnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:01, KrzysztofMarek napisał:

To nie jest zbiórka publiczna? Darczyńcą można zostać wyłącznie mając stosowną przepustkę?
Czy trzeba spełnić specjalne warunki?
Bo z tego wszystkiego wnioskuję, że nie wiesz, co to znaczy słowo "publiczna".


Chodzi raczej o rozróżnienie zbiórki w czasie finału i wpłaty na konto w ciągu roku. WOŚP jest przejrzysty i działa zgodnie z prawem - trudno przecenić to, co robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.01.2008 o 19:42, Geek with AS napisał:


***
>Po czwarte: Czy zwykli wolontariusze pobierają opłaty za akcję? Chyba nie. Tak samo działa
Owsiak. Jest >założycielem i wolontariuzem WOŚP.
Wolontariat - dobrowolna i Bezpłatna praca na rzecz bliźnich? To kto płaci za te helikoptery
zaprzęgi itp. ?
Druga sprawa to jak bierzesz pogrubiasz tekst to patrz czy dobrze jest napisany .
***


AD.1.

Za helikoptery/zaprzęgi płaci telewizja i sponsorzy. A telewizja i sponsorzy to nie jest WOŚP. WOŚP tylko działa poprzez telewizję i telewizja to funduje. Mylisz finanse i sponsoring akcji z tym co oni uzbierają. Wiele samorządów również w to się wykłada.

AD.2.

Nie bądź taki do przodu, bo Ci tyłu zabraknie. Mówił już Ci ktoś kiedyś to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mieszka w Warszawie to mam prośbę. Czy moze załatwić kserokopie czy w formie elektronicznej statutu fundacji Owsiaka? Bo na stronie internetowej jest jedynie wyciąg ze statutu. Ciekawy jestem po prostu. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:44, Budo napisał:

> Tyle że jest jakby pod patronatem WOŚP

Oczywiście, że tak, bo WOŚP i Owsiak w dużej mierze stoją za organizacją tej imprezy- nie ma
w tym chyba nic złego.

Wszechobecne THC, kąpiele błotne, złamane krzyże celtyckie - pacyfki
No skądże wszystko ok...

>A czym zasłynął Rydzyk ?? Niestety , raczej ciężko się doszukiwać pozytywów .
Chociażby tym że skomentował zdanie Kaczyńskiej nt. aborcji .

>Podsumowując , czym innym jest postawa Owsiaka a czym innym w/w księdza , a powinno być odwrotnie .
A co Ksiądz to jakiś podczłowiek że nie powinien się udzielać w polityce ?

Dnia 13.01.2008 o 19:44, Budo napisał:


Nie bądź taki do przodu, bo Ci tyłu zabraknie. Mówił już Ci ktoś kiedyś to?

Mówił mi ktoś kiedyś na forum : Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu . Też było bezsensowne i nie miało nic wspólnego z tematem dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:46, spider88 napisał:

> /.../ A czym zasłynął Rydzyk ?? Niestety > , raczej ciężko się doszukiwać pozytywów .

To jest dyskusja głównie o WOŚP, o. Rydzyka wspomniałem, bo ilustruje zawiść jaką jedni mają do niego a inni do WOŚP. Ja nie mam pretensji ani do jednego ani do drugiego. Co do sprawy żydowskiej - to wiele sie mówi ale co takiego konkretnie zarzucasz Rydzykowi? O nim, a raczej o Radiu Maryja jest odrębny temat.

Dnia 13.01.2008 o 19:46, spider88 napisał:


Podsumowując , czym innym jest postawa Owsiaka a czym innym w/w księdza , a powinno być odwrotnie

Aha, odwrotnie. Ja mam radę dla każdego: jeśli nie podoba Ci się co ktoś robi i uważasz, że powinien robić to inaczej, inaczej prowadzić swoje interesy to weź i zrób to sam!
Ty zacznij od początku i doprowadź do tego, że będziesz miał stację telewizyjną, a krytycy Owsiaka niech założą konkurencyjną WOŚP. Bo co dwie telewizje, to nie jedna, co dwie Orkiestry, to nie jedna! Zostaną zaspokojone potrzeby większych grup ludzi. Weź przykład chociażby z Korwina Mikke, który założył blog, jego wpisy czyta wiele tysiecy ludzi dziennie...

Dnia 13.01.2008 o 19:46, spider88 napisał:

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

6).Koszty:
a) Struktura kosztów na realizację zadań statutowych:
- wydatki na zaopatrzenie placówek słuŜby zdrowia i grup ratownictwa 18.313.936,08
- wydatki na pomoc indywidualną 1.407.089,63
- wydatki na pomoc dodatkową 1.433.128,00
- koszty realizacji kontraktów 210.960,72
- wydatki na Program Powszechnych Przesiewowych
Badań Słuchu u Noworodków 1.712.417,07
- Program Infant Flow 100.274,56
- Program leczenia retinopatii wcześniaków 358.478,82
- Program leczenia cukrzycy pompami insulinowymi 81.076,33
- wydatki na szkolenia medyczne i ośrodek wolontariatu 2.442.270,08
- wydatki na działalność propagatorską i informacyjną 1.915.352,30
- wydatki na organizację Finałów XV i XIV 1.969.948,96
- inne akcje jednorazowe 304,81
b) Koszty działalności administracyjnej:
- zuŜycie materiałów i energii 144.812,58
-usługi obce 755.554,14
-podatki i opłaty 11.524,70
-pozostałe koszty 164.655,01
7). Liczba osób zatrudnionych w Fundacji na dzień 31.12.2006
a)
- dyrektor ds. medycznych 1 etat
-pracownik ds. marketingu 1 etat
- samodzielna księgowa 1 etat
- księgowa 1 etat
- główna księgowa 1 etat
- z-ca głównej księgowej 1 etat
Sprawozdanie Finansowe 2006 – Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI
17
- sekretarka 1 etat
- referent ds. prawnych 1 etat
- pracownik ds. transportu 1 etat
- pracownik ds. administracji biurowych 7 etaty
-pracownicy działu IT 3 etaty
- pracownik ds. PR 1 etat
b)
Łączna kwota wypłaconych wynagrodzeń brutto :
-z tytułu umów o prace 606.232,06
-premie 91.080,00
-świadczenia na rzecz pracowników (ZUS pracodawcy) 175.121,61
c)
wynagrodzenia dla członków zarządu ( 1 etat)
-z tytułu umowy o pracę 106.302,00
-premie 4.450,00
Wypłacone wynagrodzenia członkom zarządu dodane są
do pkt. 7, poz. „b”. Poz. „c” słuŜy tylko do celów informacyjnych
o wysokości wypłaconych świadczeń.
d)
Łączna kwota wynagrodzeń brutto:
- z tytułu umów zleceń 43.115,16
- z tytułu umów o dzieło 97.620,00

Tu maci całe koszta fundacji za 2006 r .Na stronie http://www.wosp.org.pl/fundacja/index.php/18/2 możecie sobie poczytać dokładnie całe sprawozdanie za różne lata . Co więcej , nie zapominajcie że WOŚP jest co roku , dokładnie prześwietlana przez US .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Widzę , że warto by zacytować tekst z CDA, napisany przez niejakiego Ghost'' a, zatytułowany: "Do szanownych oszołomów".
"Jak co roku rusza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jak co roku znajdą się jakieś oszołomy, które będą się zastanawiać, ile Owsiak na tym zarabia i ile zabiera dla siebie. (...) Dzięki Jurkowi właściwie nie ma w Polsce szpitala, w którym nie byłoby przynajmniej jednego urządzenia z serduszkiem Orkiestry. Przez te wszystkie lata działania sprzęt ufundowany przez Orkiestrę uratował już nawet nie setki, a tysiące ludzkich istnień. A co Ty zrobiłeś, drobny pieniaczu? Ile osób może powiedzieć, że dzięki tobie nadal żyje? (...) Nie wierzę, że Jurek robi to, aby się napchać, choć za to co zrobił, należą mu się wszystkie pieniądze świata. Bo jeśli życie ludzkie jest bezcenne, ile są warte tysiące ludzkich istnień?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:47, Vojtas napisał:

>/.../ > Chodzi raczej o rozróżnienie zbiórki w czasie finału i wpłaty na konto w ciągu roku. WOŚP jest
przejrzysty i działa zgodnie z prawem - trudno przecenić to, co robią.

Pisz precyzyjnie i bez podtekstów. Przecież prosiłem, tylko odpowiedź na pytania!
Czyli, zbiórka w ciągu całego roku jest też zbiórką publiczną. A jak jest zbiórką publiczną, to koszty działalności administracyjnej pokrywane są ze zbiórki publicznej, tak? A jak napisałeś? - "żadnych pieniędzy ze zbiórki publicznej" - tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 19:56, KrzysztofMarek napisał:

Ty zacznij od początku i doprowadź do tego, że będziesz miał stację telewizyjną,


To nie jest , najlepsze wytłumaczenie . Rydzyk nie budował dzisiejszego imperium ze swoich pieniędzy , tylko za pieniądze wiernych , kościoła i olbrzymie dotacje państwowe , wykorzystując sytuację że w tak katolickim kraju żaden rząd jawnie nie sprzeciwi się kościołowi . Jako że ten temat jest jednak na inny temat to chyba j=nie jest dobrym pomysłem ciągnięcie tego tematu w tym wątku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie - WOŚP - akcja dobra, jak każda inna - zawsze znajdzie się ten procent ludzi, którzy wrzucą parę zł w każdym mieście, w skali kraju ładna sumka się uzbiera. Lepsze to, niż nic. No, sorki - może WOŚP jest lepiej nagłośniona, bardziej popularna, lepiej zorganizowana - przyciągnie więcej kasy. Chcą uzbierać więcej - mogliby robić akcje na podobną skalę częściej niż raz w roku. Ludzie zawsze wyrzucą parę zł, jeśli odpowiednio podziała się na ich emocje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 18:55, Geek with AS napisał:

> Fakt - WOŚP zbiera pod kościołami raz w roku. Caritas co niedziele w każdej parafii.
Też nie widziałem. A nawet jak zbierają "na rozbudowę kościoła " to nie otaczają ciebie i
nie zwracają się w formie per TY żebyś pomógł biednym dzieciom .


Nie mówię, że stoją na każdej mszy, ale na sumie w niedzielę stoją przy drzwiach. Owszem, istnieje taka możliwość, że to zbieg okoliczności, ale stosunkowo mała. Tak czy siak Caritas ma armię ludzi zatrudnionych na stałe i poteżne zaplecze; ja im tego nie wypominam, broń Boże - wręcz przeciwnie, b. szanuję za to co robią. Trzeba jednak wziąć pod uwagę że porównywać można organizacje charytatywne o podobnej wielkości i skali działalności - Owsiak ma atut medialny, bo nie ma zaplecza takiego jak Kościół.

Dnia 13.01.2008 o 18:55, Geek with AS napisał:

Z orkiestrą jest ten problem że wprawdzie pomaga wcześniakom itp. Lecz sieje ogromne spustoszenie
moralne (brudstok itp.)


Byłeś na Woodstocku? Ja byłem na czterech - owszem, młodzież pije i to nie tylko piwo. Owszem, niektórzy palą, nie tylko tytoń. No i? To, że niektórzy to robią, oznacza że wszyscy? Oceniając tę imprezę trzeba wziąć pod uwagę jej rozmach - niech mi ktoś znajdzie festiwal rockowy tej wielkości, gdzie nikt nie pije i nikt nie pali? Poza tym - jeśli rodzice i dorośli tak bardzo są zbulwersowani zachowanie swoich pociech, dlaczego sami z nimi nie pojadą, tudzież nie oddadzą ich pod opiekę zaufanego znajomego? Jeśli się bardzo chce, to się da. Abstrahując od zachowania małolatów - myślisz, że Owsiak się na to zgadza i to popiera? On robi wszystko, co w jego mocy, by temu przeciwdziałać. W czasie Woodstocku w Kostrzynie obowiązywała ścisła prohibicja. "Stop przemocy, stop narkotykom" - jest napisane na wielkiej scenie i wyszczególnione na logo imprezy. Od pomocy jest również Pokojowy Patrol - czerwoni i niebiescy - by likwidowali wszelkie zagrożenia w zarodku. A to że jakiś idiota udławił się własnymi rzygowinami, to chyba nie jest wina Owsiaka. Każdy ma (a przynajmniej powinien mieć) swój rozum. W 150-tysięcznym tłumie zawsze znajdą się czarne owce. Błoto, które tak często pokazywane jest w TV i innych mediach - ile osób się w nim kąpie przez te parę dni? 100? W porywach. Jak ktoś chce sie bawić kulturalnie, słuchać muzyki, to nie będzie miał z tym problemu - warunki są polowe, bo to w końcu wielkie pole namiotowe. Jeśli tylko będzie słuchał rad organizatorów, nic złego nie ma prawa się zdarzyć.

Dnia 13.01.2008 o 18:55, Geek with AS napisał:

Co do Kryszny nic nie zostało udowodnione więc się wstrzymam z komentarzami


Jest to jedyna rzecz, która mnie na Woodstocku mierzi - obecność i działania tej sekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować