Zaloguj się, aby obserwować  
Winmenia

Co sądziecie o WOŚP?

404 postów w tym temacie

Ehhh... i z kazdym rokiem rozbrzmiewa dyskusja na takie same tematy. WOSP to jedno z najlepszych przedsiewziec charytatywnych w Polsce. Nie podlega dyskusji, ze gdyby nie Owsiak (w koncu to on byl ta osoba od ktorej wszystko sie zaczelo) wiele dzieci mialo by gorszy start z zyciu - wszelkiego rodzaju badania tuz po porodzie majace na celu wykrycie np. wad sluchu, a nastepnie ich leczenie. Do tego zakup sprzetu medycznego dla szpitali, zakup defibrylatorow i inny, ratujacych zycie, sprzetow. Jak do tej pory WOSP zebral kwote okolo 200mln zlotych - kwote niebagatelna jesli wezmie sie po uwage, ze pieniadze zbierane sa tak naprawde jednego dnia (Nie umniejszam tutaj oczywiscie roli innych organizacji, takich jak np. Caritas). Ale to jest cos naprawde wspanialego - czuje sie, ze Polakow stac jeszcze na wysuplanie troche pieniedzy na tak szczytny cel...

Koszty WOSP''a rok temu wyniosly jakies 1.6 mln, a od sponsorow na ten cel zostalo przeznaczonych jakies 500 tys, wiec i tak wydano jakies 1.1 WASZYCH (no moze nie tych krytykujacych, bo Ci nie wplacili zapewne NIC) pieniedzy. Ale ja to rozumiem. Samo przygotowanie logistyczne to wielka rzecz: zrobienie puszek, wydrukowanie identyfikatorow, wszelkiego rodzaju transmisje, przygotowanie studia (czy to w Warszawie, czy innym miescie), sztaby, koncerty i inne ...

PW - oczywistym jest, ze koszty organizacji MUSZA byc w jakims stopniu zaplacone przez Fundacje - zreszta o tym jest napisane na stronie WOSP, wiec twierdzenie, ze Owsiak bierze te pieniadze pod pazuche i kradnie jest niedorzeczne! No, ale majac na koncie ponad 27 mln zl (i przy zalozeniu, ze oprocentowanie to jakies 3% - nie wiem ile wynosi niestety :/) wychodzi nam ponad 800 tys. odsetek. Do tego, czesc zespolow gra za darmoche, lub za bardzo male stawki. No i nie jest to jakas sala koncertowa tylko szczere pole, wiec rowniez i to pewnie wplywa na obnizenie kosztow takiej imprezy (Jesli tak nie jest to prosze o wybaczenie :)).

Owsiak - postac dosyc kontrowersyjna dla jednych, dla drugich wybitna, dla jeszcze innych tak naprawde nie majaca znaczenia, bo nie liczy sie KIM jest, ale CO robi. Na poczatku NIKT nie wierzyl, ze mu sie uda (pewnie i on sam mogl byc sceptyczny co do tego), ale teraz kiedy niektorzy zauwazyli ILE ludzie pieniedzy daja sami chcieliby cos takiego zrobic (pewnie po to, by troche zdefraudowac ;P).

PS. Zastanawiam sie, ilu krytykantow Owsiaka wplaca jakiekolwiek pieniadze na cele charytatywne, czy tez wychodzi z zalozenia, ze wszyscy to chamy i zlodzieje :/...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:29, Sarafan_Knight napisał:

A gdybyś Ty był posłem, to byś nie myślał "o profitach, odprawach i prestiżu dla siebie, swojej
rodziny i swojej pratii"?
Zapewne Ty byś odmówił wzięcia tej odprawy?

Abym był w takiej sytuacji musiałbym mieć odpowiedni charakter żeby zostać politykiem, posłem itp.
Mówię tylko, że osoby doszukujące sie jakiejś prywaty w działaniu Owsiaka mogą porównać jego działania do wypowiedzi i gestów innych osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie, ale Owsiak wcale nie jest takim aniołkiem bo odmówił pomocy znanej mi osobie, która miała uszkodzony rdzeń kręgowy; nie może chodzić i odpowiedział na list do niego napisany, (wg mnie bardzo nie ładnie), mówiąc takich przypadków mamy pełno i nie jesteśmy w stanie pomóc. Wg mnie mógł odpowiedzieć tak: jest wiele osób które potrzebują pomocy ale możecie zaczekać w kolejce na następny raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:00, HumanGhost napisał:

Wiesz, mnie to się wydaje, że sam Owsiak rozpętuje wokół siebie burze. Właśnie przez takie
wypowiedzi. A ludzie słysząc to zaczynają mu wytykać różne rzeczy, choćby ten brak otwartości
rachunków organizacji.


A można z fundacji czerpać korzyści majątkowe? Bo coś mi świta że nie, ale to Ty tu jesteś prawnikiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:31, Cheed napisał:

ale w przeciwieństwie do Ciebie my widzimy ciemniejszą stronę tej akcji.


Przeczytaj jeszcze raz uważnie wszystkie moje posty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:36, Piotrek K. napisał:

PS. Zastanawiam sie, ilu krytykantow Owsiaka wplaca jakiekolwiek pieniadze na cele charytatywne,
czy tez wychodzi z zalozenia, ze wszyscy to chamy i zlodzieje :/...


A nic dziwnego, że wiele osób wychodzi z takiego założenia skoro tego typu organizacje często doprowadzają do przekrętów. Nie tak dawno temu była afera w PCK jak jeden z kierowników zbiórki wyjmował pieniądze z pudzek za pomocą linijki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na to z innej strony - dla ciebie ta osoba jest (chyba) sporo ważniejsza niż dziesiątki innych - gdyby to on otrzymał pomoc, nie otrzymałby jej ktoś inny, więc tak czy inaczej, na jedno by wyszło.
Albo krócej i łatwiej - nikt na tym nie TRACI, tylko jedna osoba *nie zyskuje*. To zasadnicza róznica. Kogo byś winił jakby Owsiaka nie było? Myślę, że obcy ludzie którzy na oczy nie widzieli twojego znajomego, nawet nie pofatygowaliby się odpowiedzieć na takową prośbę.

A co do ludzi węszących przekręty przy okazji WOŚP - typowi Polacy, zawsze myśą, że inny Polak to złodziej, oszust i kanciarz. Choćby i przez 99% życia ktoś robił dobrze, a 1% nie(nie mówiąc, że tak jest przy JO), to i tak zapamiętają ten 1% i na niego się będą powoływać - oczywiście szczycąc się tym, że mają "trzeźwe" spojrzenie na sytuacje, jakże inne i lepsze od nas, naiwniaczków. Osobiście uważam, że za to co zrobił, JO powinien dostać więcej niż to co, wg was, "ukradnie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:45, Todryk napisał:

Przeczytaj jeszcze raz uważnie wszystkie moje posty.

Krytykujesz ludzi za to, że zauważają oprócz tego że pomaga wielu ludziom, także to że cześć pieniędzy idzie na inne cele(nie zawsze charytatywne).Więc wnioskuję z tego że troszkę idealizujesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez moze warto zainteresowac sie wplatami na konto, albo wyslaniem smsa (tylko ten nasz ''ukochany rzad'' dodaje sobie jeszcze Vat do tego :/) na podany numer. Zdaje sobie sprawe, ze sa ludzie, ktorzy sa zdolni do tego, by np. okrasc wolontariuszy, czy nawet wygrzebywac pieniadze z puszek :/:/, ale dopoki czesc ludzi w Polsce ma mentalnosc w stylu - zrobmy jakas organizacje/zapiszmy sie na wolontariat i zabierzmy troche kasy dla siebie - to nic sie nie zmieni.
Zreszta, pewnie jakby to byla jakas inna twarz (jeszcze bardziej znana i lubiana) bylob tak samo. Gdyby dalo sie zrobic WOSP i PW przy wykorzystaniu zerowych srodkow to Owsiak czy caly sztab by sie na to nie zdecydowal (bo oni przeciez wola wydawac pieniadze na takie rzeczy przeciez, czyz nie ;))...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:42, Harmegidon napisał:

Wszystko pięknie ładnie, ale Owsiak wcale nie jest takim aniołkiem bo odmówił pomocy
znanej mi osobie, która miała uszkodzony rdzeń kręgowy; nie może chodzić ...

Wg założeń całej akcji środki przeznaczone są na konkretny sprzęt i działania dla ośrodków szpitalnych dla dzieci.
Ile twój znajomy ma lat? Czy jest jakimś zakładem opieki zdrowotnej? Rozumiem rozpacz tej osoby i ich bliskich i sam nigdy nie chciałbym znaleźć się w tej sytuacji ale mylisz założenia akcji WOŚP i charytatywność ogółem.
Ja osobiście jak mnie ktoś poprosi pod sklepem kupię chleb i kawałek kiełbasy ale raczej nigdy nie daję forsy to znaczy, że jestem sk... bo nie dałem pieniędzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:51, Cheed napisał:

Krytykujesz ludzi za to, że uważają oprócz (...)

Poprawiłem mały błąd w twojej wypowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:51, Cheed napisał:

> Przeczytaj jeszcze raz uważnie wszystkie moje posty.
Krytykujesz ludzi za to, że zauważają oprócz tego że pomaga wielu ludziom, także to że cześć
pieniędzy idzie na inne cele(nie zawsze charytatywne).Więc wnioskuję z tego że troszkę idealizujesz
:)


Nie chce mi się pisać drugi raz tego samego:

http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=3429&pid=54
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=3429&pid=50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:45, Sarafan_Knight napisał:

A nic dziwnego, że wiele osób wychodzi z takiego założenia skoro tego typu organizacje często
doprowadzają do przekrętów. Nie tak dawno temu była afera w PCK jak jeden z kierowników zbiórki
wyjmował pieniądze z pudzek za pomocą linijki...


Nie tylko w PCK. Mój kolega opowiadał jak jego znajomi i to nie pojedyńcze osoby ale całe mnóstwo, podczas zbiórki na WOŚP wyciągały ze puszek banknoty przy pomocy linijki z taśmą klejącą na końcu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 16:59, Todryk napisał:

Nie tylko w PCK. Mój kolega opowiadał jak jego znajomi i to nie pojedyńcze osoby ale całe mnóstwo,
podczas zbiórki na WOŚP wyciągały ze puszek banknoty przy pomocy linijki z taśmą klejącą na
końcu...

Niewątpliwie winien jest temu Owsiak, prawda? To on odpowiada za to, że wśród Polaków są złodzieje, którzy mają gdzieś, na co jest zbiórka - bo oni zbierają na browar i akurat im brakuje paru groszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z Tobą to sama przyjemność... ;) Mam wrażenie, że nie rozumiesz przesłania wynikającego z moich postów, coż Twój problem... Zatem polecam cieszyć się z 4% wzorstu PKB i niskiej inflacji mimo prawie 20% bezrobocia :) A teraz powracam do przyjemnej lektury książki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 17:01, KaPe napisał:

Niewątpliwie winien jest temu Owsiak, prawda? To on odpowiada za to, że wśród Polaków są złodzieje,
którzy mają gdzieś, na co jest zbiórka - bo oni zbierają na browar i akurat im brakuje paru
groszy.


Oczywiście, że nie on. Chcemy pokazać dlaczego krąży bardzo dużo niepochlebnych opinii o akcjach i organizacjach charytatywnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2006 o 17:02, Cheed napisał:

Dyskusja z Tobą to sama przyjemność... ;) Mam wrażenie, że nie rozumiesz przesłania wynikającego
z moich postów, coż Twój problem... Zatem polecam cieszyć się z 4% wzorstu PKB i niskiej inflacji
mimo prawie 20% bezrobocia :) A teraz powracam do przyjemnej lektury książki...


Sam sobie świadectwo wystawiasz takimi postami, pamiętaj o tym. Miłej lektury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować