Zaloguj się, aby obserwować  
Azazell2

Program Antywirusowy - Który wybrać?

579 postów w tym temacie

Używałem wielu programów antywirusowych... mogę tu streścić wrażenia co po niektórych z nich... więc nie bijcie jeśli czegoś nie dopowiem o czymś - opisuję najważniejsze doznania.

MKSvir
Bodaj najlepszy Polski program a-virusowy. Przyjazny w obsłudzie niestety ma troszeczkę dużych minusów. Sam staje się poniekąd wirusem. Ma niestety małą bazę danych, i słabą heurystykę co sprawia że łatwo go oszukać. Wykrywa zazwyczaj pliki zainfekowane czynnie na zasadzie zmiany. Czyli ówiąc językiem reklamy: lepiej leczy objawy niż sedno sprawy. Istnieje wiele wirusów które mają bezpośrednie odwołania tylko do tego programu wykożystując jego luki. Polecam na stacjach roboczych ze sporadycznym dostępem do internetu.

Sophos
Rodem Anglik. Tworzony na uniwersytecie. Projekt rozinął się błyskawicznie. Dobry interface. Dobra heurystyka w porównaniu do MKS''a. Ale również posiada luki, bazę ciut większą niż MKS, ale dalej wiele wirusów pisanych odnośnie tego programu (istnieją wirusy pisane tylko pod Sophosa i MKS''a usypiające je). Dobry dla komputerów roboczych ze sporadycznym dostępem młodzieży.

Kaspersky
Obszerna baza wirusów z dobrą heurystyką. Przeszukuje dogłębnie pliki nawet wielokrotnie spakowane. Niestety nie zawsze może je leczyć. Dość nieprzyjazny interface, narzucone zadania których nie można odwołać. Trudno go skonfigurować za sprawą blokad administratorskich których nie można zdjąć. Dość tani. Błędy w napisaniu powodują zawalanie systemu szczególnie przy niechcianym skanowaniu (choć jest mały to system zachowuje się gorzej niż przy pełnym asortymencie Symanteca). Włącza siędość późno po starcie systemu. W zasadzie proces ustanawiany jest bodaj na końcu. Dość wydajny. Dobry na internet i wydajne komputery domowe. Stwarza trochę kłopotów szczególnie z pracą w tle.

Norton
O produktach Symanteca chyba słyszeli wszyscy. Są bardzo dobre. Jedna z najobszerniejszych baz wirusowych. B. dobre wyszukiwanie heurystyczne i stała praca w tle. Duża wydajność. Program posiada przyjazny interface, łatwo się go używa. Niestety jest obszerny i może "zawalać" starsze komputery. Ogólnie godny polecenia. Pomoc tech. niemal 24h/dobę. Dobry na stacje robocze i wydajne komputery domowe.

Panda
Posiada lekko okrojone możliwości produktów Symanteca, przez co cenowo była tańsza. Praca w tle z możliwością wyłączenia tej opcji. Przed instalacją skanuje system by nie zostać oszukanym (jest kilka wirusów wykożystujących moment instalacji programu) Przyjazny interface ułatwia sprawę. Wysoka wydajność. Jedna z największych baz wirusowych. Pomoc tech. niemal 24h/dobę. Dobra heurystyka i świetna praca w tle. System jest mało obciążony - a skuteczność b. duża. Posiada problemy z usówaniem niektórych wirusów, ale można zasysać szczepionki ze strony producenta.


Osobiście polecam te dwa ostatnie.
Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2005 o 21:19, Monte Christo napisał:

Używałem wielu programów antywirusowych... mogę tu streścić wrażenia co po niektórych z nich... więc nie bijcie jeśli
czegoś nie dopowiem o czymś - opisuję najważniejsze doznania.


MKSvir
Bodaj najlepszy Polski program a-virusowy.
Przyjazny w obsłudzie niestety ma troszeczkę dużych minusów. Sam staje się poniekąd wirusem. Ma niestety małą bazę danych,
i słabą heurystykę co sprawia że łatwo go oszukać. Wykrywa zazwyczaj pliki zainfekowane czynnie na zasadzie
zmiany. Czyli ówiąc językiem reklamy: lepiej leczy objawy niż sedno sprawy. Istnieje wiele wirusów które mają bezpośrednie
odwołania tylko do tego programu wykożystując jego luki. Polecam na stacjach roboczych ze sporadycznym dostępem do internetu.

Sophos
Rodem
Anglik. Tworzony na uniwersytecie. Projekt rozinął się błyskawicznie. Dobry interface. Dobra heurystyka w porównaniu
do MKS''a. Ale również posiada luki, bazę ciut większą niż MKS, ale dalej wiele wirusów pisanych odnośnie tego programu
(istnieją wirusy pisane tylko pod Sophosa i MKS''a usypiające je). Dobry dla komputerów roboczych ze sporadycznym dostępem
młodzieży.

Kaspersky
Obszerna baza wirusów z dobrą heurystyką. Przeszukuje dogłębnie pliki nawet wielokrotnie spakowane.
Niestety nie zawsze może je leczyć. Dość nieprzyjazny interface, narzucone zadania których nie można odwołać. Trudno go
skonfigurować za sprawą blokad administratorskich których nie można zdjąć. Dość tani. Błędy w napisaniu powodują zawalanie
systemu szczególnie przy niechcianym skanowaniu (choć jest mały to system zachowuje się gorzej niż przy pełnym asortymencie
Symanteca). Włącza siędość późno po starcie systemu. W zasadzie proces ustanawiany jest bodaj na końcu. Dość wydajny. Dobry
na internet i wydajne komputery domowe. Stwarza trochę kłopotów szczególnie z pracą w tle.

Norton
O produktach
Symanteca chyba słyszeli wszyscy. Są bardzo dobre. Jedna z najobszerniejszych baz wirusowych. B. dobre wyszukiwanie heurystyczne
i stała praca w tle. Duża wydajność. Program posiada przyjazny interface, łatwo się go używa. Niestety jest obszerny i może
"zawalać" starsze komputery. Ogólnie godny polecenia. Pomoc tech. niemal 24h/dobę. Dobry na stacje robocze i wydajne
komputery domowe.

Panda
Posiada lekko okrojone możliwości produktów Symanteca, przez co cenowo była tańsza. Praca
w tle z możliwością wyłączenia tej opcji. Przed instalacją skanuje system by nie zostać oszukanym (jest kilka wirusów wykożystujących
moment instalacji programu) Przyjazny interface ułatwia sprawę. Wysoka wydajność. Jedna z największych baz wirusowych. Pomoc
tech. niemal 24h/dobę. Dobra heurystyka i świetna praca w tle. System jest mało obciążony - a skuteczność b. duża. Posiada
problemy z usówaniem niektórych wirusów, ale można zasysać szczepionki ze strony producenta.


Osobiście polecam te dwa
ostatnie.

Pozdro!

JA Bym Ci Radzuił KSPERSKY bo sam go uzywam i PANDY!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2005 o 19:47, Artikol napisał:

JA Bym Ci Radzuił KSPERSKY bo sam go uzywam i PANDY!:)


Widzę że nie przeczytałeś dokładnie. Mam go i nie jest dobrze. Szczególnie teraz kiedy zależy mi na wydajności kompa (jestem Testerem w Ubisofcie). I niestety na czas testów muszę go wyłączać - gdyż bardzo źle wpłaywa na wydajonść systemu. Program Kaspersky, co tu dużo mówić, poprostu jest źle napisany. Nie ładuje się na starcie systemu, przez co wogóle opóźnia działanie Windowsów - na każdym to zauważyłem, pozatym to jest ogromna luka - ten moment jest właśnie najczęściej używany pod atak. A jeśli program włącza się po sprawie - to jego skuteczność spada o ponad 50%. Pozatym wszystko jest w nim wymuszane od interfejsu począwszy po używaniu zasobów komputera. Niestety L@Gi powstające podczas użytkowania na Windowsach program zawdzięcza najprawdopodobniej temu że tworzony jest pod Linuxem. A to sprawia że nie można uniknąć błędów pod "Windami"...
Trzymam go jeszcze tylko dlatego, że mam go na licencji. Jak tylko znajde coś innego to się natychmiast przerzucę na oprogramowanie - głównie Pandy, bądź Symanteca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2005 o 19:47, Artikol napisał:

JA Bym Ci Radzuił KSPERSKY bo sam go uzywam ...


P.S. Zapomniałem dodać, o sporym niedociągnięciu w Kasperskym. Często wypalam płyty, co wiąże się z moimi studiami i działanością (legalną), i niestety ten program temu nie sprzyja. Wielokrotnie zdarzało się że zakłcał proces nagrywania, bądź zaczynał skanować nadrywaną płytę - jeszcze przed zakończeniem procesu wypalania - czyli w jego trakcie!!!
A takie niedociągnięcia to spora wada, bo nie dość że traci się czas to i pieniądze, nie mówiąc już o zszarganych nerwach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy program antywirusowy ma jakieś wady, to oczywiste. Jednak każdemu kto ma stały dostęp do internetu polecam pakiet Symantec-a. Używam go już bardzo długo i nauczyłem się radzić sobie ze spadkiem wydajności komputera. Jak się trochę na nim popracuję to można wyeliminować część przyczyn odpowiedzialnych za wolne działanie kompa, poza tym nigdy mnie nie zawiódł. Btw nie ma nic za darmo, bezpieczeństwo za delikatny spadek wydajności to nie wielka cena - tak mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna darmowy Antywirus na serwer Win NT 4.0 z SP 6.0 ?
Próbowałem kilku i chociaż teoretycznie były w stanie pracować na WinNT to nie udało mi się żadnego zainstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2005 o 13:52, macabra2 napisał:

każdemu kto ma stały dostęp do internetu polecam pakiet Symantec-a. Używam go już bardzo długo

Czy używasz go z firewallem? A jeśli tak to z jakim?
Czy dobrze z nim współpracuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 01:56, A-cis napisał:

Czy używasz go z firewallem?
A jeśli tak to z jakim?
Czy dobrze z nim współpracuje?


Tak używam całego pakietu, czyli: Norton Antivirus + Norton Internet Security.
Jako że jest to pakiet jednej firmy programy działają razem bezproblemu a co z tym się wiąże masz dostep do antywira i firewall-a z jednego panelu. Nowe wersje Internet Security mają wbudowanego Antivirusa wiec jak komuś bardzo zależy na wydajności kompa to przy tym rozwiązaniu ogranicza się ilość procesów chodzących w tle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 02:58, macabra2 napisał:

Tak używam całego pakietu, czyli: Norton Antivirus + Norton Internet Security.
Jako że jest to pakiet jednej firmy programy działają razem bezproblemu

To jest dobre rozwiązanie, tyle że bardzo drogie :)
Myślałem, że może firewalla masz z innej firmy. Ja tak miałem przez jakiś czas i to była męka. Co Norton chciał się skontaktować ze swoim portalem (a robił to kilka razy dziennie po kilka połączeń), to firewall go blokował.
Bez przerwy musiałem interweniować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nie jest to tanie rozwiązanie ale naprawde warto. Tym bardziej że nie musisz co rok kupować nowej wersji. Starsze wersje są cały czas aktualizowane, tak baza wirusów jak i poszczególne moduły programów, więc możesz na nich kilka lat podziałać. No dobra starczy już tego chwalenia bo jeszcze pomyślicie że pracuje dla Symantec-a ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 15:09, Yarr napisał:

Są lepsze rozwiązania :P


Czy te lepsze rozwiązania są również tańsze? A jeśli tak to co to jest?
(Tylko nie Panda, bo ją miałem. To nie jest tanie rozwiązanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Azazell2 napisał:

Dnia 12.10.2005 o 14:22, Azazell2 napisał:

Avast nie jest dobrym antivirem pewnie dlugo go nie posiadacie .. zobaczycie po czasie że macie
na dysku wirusy mimo iż posiadacie juz avasta ;/ ... po jakims miesiacu lub mniej sprawdzcie np
mks online i zobaczycie ze bedą wirusy :)


Jak to słusznie zwracają uwagę twórcy Avasta w wersji Home nie ma on sprawdzania skryptów na stronmach, a wirusy jakie znajdziesz podczas skanowania dysku znajdziesz w cache przeglądarki i najczęściej w archiwach plików Javy. Być będą, ale Avast i tak nie pozwoli ich uruchomić, podczas próby odpalenia złośliwego kodu od razu krzyczy, że "coś jest nie tak", ale nie zapobiega ściąganiu tych plików przez różne skrypty. Posiadam Avasta już od ponad roku (wersję home) i jakoś żaden wirus nie zdołał mi jeszcze komputera do góry nogami postawić (szczególnie przydatną funkcją jest iAVS oraz skanowanie dysków przed odpaleniem systemu). Do tego częste aktualizacje i bardzo wysoka sprawność przy dość niskim pożeraniu zasobów. Za darmo nic lepszego jak do tej pory nie znalazłem, a jeśli miałbym teraz kupować jakiś pakiet to byłby to albo Avast Proffesional albo Panda Platinium (jednak ze wskazaniem na Avasta).

To chyba tyle moich wynurzeń. Howgh!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 10:29, macabra2 napisał:

[ciach...] Tym bardziej że nie musisz co rok kupować nowej wersji. Starsze
wersje są cały czas aktualizowane, tak baza wirusów jak i poszczególne moduły programów, więc możesz na nich kilka lat podziałać. [ciach...]


Z tym kupowaniem (a raczej brakiem koniecznosci kupowania), to Cię chyba już poniosło - używam NIS od kilku lat i z pakietem masz subskrybcje tylko na 1rok, owszem, nie trzeba kupowac nowych wersji, ale trzeba przeinstalowywać caly system (przeinstalowanie programu niewiele daje, no chyba ze znasz miejsca, w ktorych NIS zostawia swoje "ślady")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początku używałem NOD32 ( lipa moim zdaniem), a teraz używam Avast 4.6 home + Ad-Aware SE personal i jestem bardzo zadowolony. Avast prawie, co dziennie się aktualizuje, jest bezpłatny, po polsku i ma wysoką skuteczność.
Serwisuje sieć osiedlową złożoną z około 190 komputerów i miałem nonstop telefony w sprawie wolno działającego Internetu, po zainstalowaniu ludziom Avasta mam spokój.

Ale niezależnie od tego, jaki antywir wybierzecie wejdźcie na http://www.firewallleaktester.com/wwdc.htm i ściągnijcie ten maluśki program.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2005 o 15:18, JJLNoXPL napisał:

Na początku używałem NOD32 ( lipa moim zdaniem), a teraz używam Avast 4.6 home + Ad-Aware SE personal i jestem bardzo zadowolony.
Avast prawie, co dziennie się aktualizuje, jest bezpłatny, po polsku i ma wysoką skuteczność.
Serwisuje sieć osiedlową
złożoną z około 190 komputerów i miałem nonstop telefony w sprawie wolno działającego Internetu, po zainstalowaniu ludziom
Avasta mam spokój.

Ale niezależnie od tego, jaki antywir wybierzecie wejdźcie na http://www.firewallleaktester.com/wwdc.htm
i ściągnijcie ten maluśki program.

-również uważam że AVAST to bardzo dobry antyvir, sam się aktualizuje i jest wielce skuteczny-POLECAM(sam go używam i jeszcze mnie nie zawiódł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie uzywam antyvira bo nie cierpie jak cos mi spowalnia system (nawet w najmniejszym stopniu).
Nie sciagam syfu, nie otwieram dziwnych maili, nie uzywam IE.
Co jakis czas zapuszczam SpyBota czy inny podobny program. Rzadko kiedy cos znajduje.

Jedynie firewall ustawiony tak aby ten nieszczesny Windows sam nie zlapal czegos podejrzanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale na co aż tyle w jednym komputerze? Przecież niektóre programy antywirusowe mogą się nawzajem nie tolerować i zaczną sie pojawiać błędy. Lepiej miec jeden a dobry. Ja mam Avast i nie narzekam. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować