Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Intel: 32 nanometry już wkrótce

39 postów w tym temacie

A po 1 nanometrze będą już procesory pikometrowe. :)
1000pikometr = 1 nanometr :D
Potem femto, atto, zepto, jokto.... Wątpię, żeby ktoś dożył do femto... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ciągle gadamy o rozwijaniu tych technologii w zależności od potrzeb, a niektórzy tutaj gdybają o femto piko metrach... zastanawialiście się kiedyś czy w ogóle będzie to nam potrzebne? bo ja jakoś nie widzę potrzeby w tworzeniu maszyn zdolnych przewyższyć człowieka jeśli chodzi o moc obliczeniową. Człowiek cały czas ma największą nieważne co piszą naukowcy - żaden komputer sam nie odbiera bodźców tylko my musimy mu przekazać je. Gdy przekroczymy tą cienką granicę możemy skończyć w jakimś matrixie albo w świecie rodem z "ja, robot" czy innych pesymistycznych wizji rozwoju techniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mój 64 bitowy procesor nadal nie doczekał się porządnego oprogramowania...

Gufs (sorry za offtopic) rozwój technologiczny nie zna granic. Prędzej czy później ludzkość posiądzie zbiorową świadomość i dalszy tok ewolucji będziemy sami dyktować. Bawienie się w Boga? I technologia to "zło" to pierwszy krok ku stagnacji, inkwizycji, fanatykom.... i generalnie szkoda gadać. Póki co będe zadowolony jak zrobią dobrą i tanią kartę graficzną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 18:51, Gufs napisał:

Tak ciągle gadamy o rozwijaniu tych technologii w zależności od potrzeb, a niektórzy
tutaj gdybają o femto piko metrach... zastanawialiście się kiedyś czy w ogóle będzie
to nam potrzebne?

Oczywiście, że tak. I będzie to potrzebne. Możliwości obliczeniowe największych sieci komputerowych nawet nie doskakują do ułamka możliwości mózgu myszy.

Dnia 10.03.2008 o 18:51, Gufs napisał:

bo ja jakoś nie widzę potrzeby w tworzeniu maszyn zdolnych przewyższyć człowieka jeśli chodzi o moc obliczeniową.

Jeszcze długo nie będzie mowy o przewyższaniu. Będzie wielki problem z dorównaniem. Mózg człowieka rozwiązuje problemy, które dla komputerów są tak trudne obliczeniowo, że nikt nawet nie próbuje ich ugryźć. Za to ludzki mózg (normalny*) zwykle nie zajmuje się precyzyjnymi obliczeniami matematycznymi, więc tu jest świetna nisza dla komputerów.

* Są ludzie, którzy liczą w pamięci tak dobrze jak najlepsze komputery, albo mają zdolności, które przekraczają nasze możliwości pojmowania. ale nad tymi przypadkami wciąż trwają badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Lepjej niech AMD wymysli coś bo przegra z najnowsymi procesorami Intela. Ati i Nvidie czeka ten sam los, bo intel szykuje katy graficzne.


Nie zapominajmy, że to nVidia ma doświadczenie w tworzeniu karta graficznych a nie INTEL. Nvidia mimo iż wypuści teraz serie 9xxx dla frajerow (przynajmniej narazie) to i tak jest bardzo porządną firmą. Nie wydaje mi się by Intel tak poprostu ich przebił i zakończył działanosć Nvidi.

A co do newsa...Jest jakas granica ktorej nie przekrocza z tymi nanometrami? To już sie straszne robi...xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 20:00, tarar napisał:

A co do newsa...Jest jakas granica ktorej nie przekrocza z tymi nanometrami? To już sie
straszne robi...xD


Oczywiście przy tej technologii ograniczeniem jest wielkość atomu ;] w końcu nie da się zrobić warstwy cieńszej od warstwy atomów. Czyli w praktyce mniej więcej przy dobrym upakowaniu i ''płaskiej'' strukturze 10^-10m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że technologia nadal idzie do przodu.
P.S. co do newnsa jest błąd w zdaniu: " jednak do celów testowy" "powinno chyba byyć: " jednak do celów testowych"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 18:44, Gol Galad napisał:

A po 1 nanometrze będą już procesory pikometrowe. :)
1000pikometr = 1 nanometr :D
Potem femto, atto, zepto, jokto.... Wątpię, żeby ktoś dożył do femto... :P



raczej nie bo femto to 10^(-15) metra a samo jadro atomowe ma rozmiary 10 razy takie ;]

zapewne nie uda sie zejsc nawet do 0.1 nm (czyli 1 angstrema) bo taka srednice ma mniej wiecej pierwsza orbita Bohra (grube to przyblizenie ale na potrzeby forum wystarczy ;]) a przeciez procesorow nie buduje sie z atomow wodoru ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no racja :) możliwości percepcyjne i obliczeniowe to dwie różne bajki :) ale mimo wszystko nie wiadomo w którym momencie komputer będzie w stanie przełamać swoją ograniczoną percepcję i wystartować z własną inicjatywą. Jestem ciekaw czy jakiś programista chciałby wykorzystać taki potencjał (kilkuset rdzeniowy procesor w wydajnym procesie tech np. 10nm) i stworzyć coś co nie poddałoby się żadnej kontroli :D ale tu tylko można gdybać...

ale czy tak naprawdę będziemy tego w końcu potrzebować? Nasze zapotrzebowanie kiedyś się skończy - osiągniemy granice przydatności mocnych procesorów - projekcja obrazów 3d o rozdzielczości równej czułości oka w czasie rzeczywistym... łamanie kilkusetmilionowego znakowego kodu w sekundę... czy to naprawdę da nam lepsze życie? Bo może dać chaos, a są granice których nie warto przekraczać... A to co mamy do tej pory to wybitnie dużo - nieważne co widzimy w filmach sf...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc skończy się na tym, że tranzystory będą wielkości jednego atomu i będzie trzeba poważnie zająć się nad umacnianiem i ulepszaniem tego co zostało. Pewnie za jakieś ćwierć wieku będziemy mogli na to liczyć... Ja osobiście nie mogę się doczekać kiedy komputery będą potrafiły wykonać >10 kwadrylionów operacji zmiennoprzecionkowych na sec. ;))


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 20:45, kuba9876543210 napisał:

Więc skończy się na tym, że tranzystory będą wielkości jednego atomu i będzie trzeba
poważnie zająć się nad umacnianiem i ulepszaniem tego co zostało. Pewnie za jakieś ćwierć
wieku będziemy mogli na to liczyć... Ja osobiście nie mogę się doczekać kiedy komputery
będą potrafiły wykonać >10 kwadrylionów operacji zmiennoprzecionkowych na sec. ;))



jako,ze tranzystor skalda sie z 3 elektrod (baza,emiter,kolektor - kazda to odpowiednia warstwa odpowiednio spreparowanego polprzewodnika) to raczej ciezko bedzie aby wszystkie 3 eletrody byly zebrane do rozmiarow jednego atomu :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować