Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

64-rdzeniowe procesory już w przyszłym roku

53 postów w tym temacie

zorza

Analitycy z firmy Forrester Research przewidują, że pierwsze serwerowe procesory wyposażone w 64 rdzenie już w przyszłym roku trafią pojawią się na horyzoncie. Ta sama liczba rdzeni spodziewana jest w procesorach domowych w roku 2012.

Przeczytaj cały tekst "64-rdzeniowe procesory już w przyszłym roku" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tak było, że najpierw robią jakiś sprzęt, a dopiero za pół roku potrafią z niego korzystać ;)
Pamiętam jak wyszły nagrywarki dvd x16, a dostępne były tylko płyty x4 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że obecne GPU już dawno mają taką, jeśli nie bardziej złożoną architekturę. Przykładem niech będzie RV670 który posiada 64 niezależne jednostki obliczeniowe w jednym chipie. Fakt faktem jednak, że to trochę inna bajka. Przypuszczam, że systemy operacyjne zdolne pracować na 64 rdzeniach istnieją (Unix i Linux najpewniej) jednak jeśli idzie o oprogramowanie typowo konsumenckie, nie ma nic... Wątpię, czy przez te 4 lata oprogramowanie zmieni się aż tak by nadążyć za takimi procesorami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem intel i AMD mają zamiar iść w stronę integracji karty graficznej z procesorem oraz stworzyć coś podobnego do procesora Cell obecnego w PS3. Więc treść tego newsa jest poprostu bezsensowna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, ze technologia idzie do przodu.

Szkoda, ze nie potrafimy jednak korzystac z tych zdobyczy technologii... Bo do dzis malo ktore aplikacje potrafia 2 rdzenie wykorzystac, a co dopiero 4 czy te 64... a bedzie przeciez wiecej rdzeni... to tylko kwestia czasu.

Oby to porozumienie Intela z M$ przynioslo jakies rezultaty i w koncu te kolejne rdzenie cos wniosa do naszych PC''tow, bo inaczej to nie ma sensu w to pakowac kasy :-/, a szkoda, bo mozliwosci sa bardzo bardzo duze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko jedno: szaleństwo. Oczywiście, jest w tym pewna metoda, ale to wciąż szaleństwo.
No, chyba, że zaleją nas programy i gry wykorzystujące stado rdzeni :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gadacie że aplikacje nie wykorzystują, a nie lepiej zadać sobie pytanie czy je potrzebują? Czy potrzeba 4 rdzeni filmom? Przeglądarce? Czy większości gier? NIE. W zastosowaniach przemysłowych te rdzenie będą zaprzęgnięte do roboty o to się nie martwcie, ale userowi XP-ka 4 czy nawet 2 rdzenie są zbędne. Dla takiego gracza sto razy ważniejszy jest rozwój gpu, nie cpu to układy graficzne w głównej mierze determinują działanie gier, zmiana core 2 duo 65nm na penryny dała niewiele, a zobaczcie na jaki poziom wprowadziła nas zmiana z 7 na 8 serie GF (Crysis). W CPU da się tylko już dodawać rdzenie, x86 czy x64 osiągneły kres, intel na koniec roku wystawi Nehalema czyli kolejny tuning C2D dodali wbudowany kontroler pamięci i pamięć L3 co raczej wrażenia nie robi... AMD też się zapętliło, bo mocniejsze CPU od Phenoma czy Penryna nie są już nikomu tak na dobrą sprawe potrzebne, bardziej liczy się zejście na niższe procesy i oszczędności energii. Bo co możemy jeszcze na PC zrobić? Pozostaje szkolić lepszych programistów by robili mniej awaryjny i szybszy soft, nikt ameryki już niczym nie odkryje :) No pozostają jeszcze komputery kwantowe, ale to pieśń przyszłości, na razie raczkuje i jest na poziomie komputerów klasycznych pare lat po II wojnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe 4 Rdzenie to już jest gita dla Pecka ale bardziej mi się wydaje że te 64 rdzeniowe procki będą szły pod Serwy i w jakies nie wiadomo co osprzęty może dla wojska hehe ... Ale widać jak postęp idzie do przodu.,..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie. Nowe GPU bez szybkiego CPU jest warte dokładnie tyle ile starsze GPU, bo po prostu CPU nie obsłuży przerwań grafiki w wystarczającym tempie. Grafika może sobie być super wylujona dajmy na to 8800GTS2, ale jak ją ożenisz z Athlonem X2 3800 to nie będzie ona duzo wydajniejsza niż +- 7800.
A tak BTW, to najprawdopodobniej w takich technologiach rdzenie będą typu RISC i będą podzielone wg zastosowań - powrót do czasów genialnej amisi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No naprawdę robi wrażenie. Ale po co, to dla nas szaraków. Ja bym się dał poćwiartować za cztery rdzenie za mojego starego Celerona ;] No, ale niech ulepszają technologię. A nóż niedługo tak stanieją, że i dla nas będą dostępne. Bardziej jednak jestem za tym, żeby sukcesywnie zaczęto (sukcesywnie!!!) ulepszać karty grafiki. Przy tym obniżając ich ceny...

Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2008 o 17:31, Sir Braveheart napisał:

hehe 4 Rdzenie to już jest gita dla Pecka ale bardziej mi się wydaje że te 64 rdzeniowe
procki będą szły pod Serwy i w jakies nie wiadomo co osprzęty może dla wojska hehe ...
Ale widać jak postęp idzie do przodu.,..

Multi-rdzeniowe serwery są już od bardzo bardzo dawna, wielkie szafy na 10 pokoi...
wojska? oni mają pewnie 1024 rdzenie :D
te sześćdziesiątki czwórki mają trafić do naszych domów w pudełeczkach LGA 775* :P

*Albo czymś nowszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2008 o 17:49, WiedzmuN napisał:

Po co komu tyle rdzeni skoro ich sie nie wykorzysta? Chyba tylko żeby przed kimś zaszpanować.

Wyobraź sobie, że są ludzie, którzy je wykorzystają np. jako serwer domeny dla kilkudziesięciu maszyn, które będą korzystać z jego zasobów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, a raczej jestem pewny, że do 2012 90% aplikacji nie będzie wymagać nawet 8 rdzeni, a tu mowa jest o 64-rdzeniowym procesorze już za 4 lata! Wątpie czy przyda się to zwykłym, domowym blaszakom...czyżby w ciągu zaledwie 4 latach miał nas czekać aż tak wielki rewolucyjny technologiczny skok? Wątpie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować