Zaloguj się, aby obserwować  
misiaczek12

Apple: oprogramowania, programy, produkty - Temat ogólny

69 postów w tym temacie

Jestem nieco zdziwiony. Sądziłem, że nie pozwalają usuwać ich systemu z ich "konsolowego" urządzenia... A co do Windowsa, to odpuść sobie 7, instaluj 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2013 o 19:01, conradzik napisał:

Wiedziałem, że usłyszę to pytanie ;) Planuję kupno komputera do pracy z CADem, gdzie
jak wiadomo wielkość monitora ma spore znaczenie. Wcześniej pracowałem na 17" laptopie
HP i jakbym w tej chwili miał brać laptopa, wybór pewnie padłby na HP 8770w lub Dell
Precision 6700M. I nie byłoby tematu. Problem w tym, że zadowalająca mnie konfiguracja
jest w cenie ok. 3000 tys. euro, a właśnie za tyle można sobie pozwolić na nowego iMac''a
"27 (z i7, GTX 680, 3 TB Fusion Drive). Do tego dostaję monitor o 10" większy i komponenty
porównywalne z w/w laptopami. OK, karta graficzna bez certyfikatów, jak w przypadku rodziny
quadro od nvidii, ale w zupełności wystarczająca.


Przeplacasz, bo to Apple, w dodatku GPU to nie jest GTX 680 tylko GTX 680MX, porownywalnej mocy sprzet i monitor nie kosztowalby 3 tysiecy EUR, raczej 1/3 mniej i to zakladajac juz nietani monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 20:02, Sigu napisał:

Jestem nieco zdziwiony. Sądziłem, że nie pozwalają usuwać ich systemu z ich "konsolowego"
urządzenia... A co do Windowsa, to odpuść sobie 7, instaluj 8.


Ale ja nigdzie nie pisałem, że chcę usunąć Mac OSa. Planuję mieć dwa systemy na jednym komputerze, przy czym Windowsa odpalałbym 1-2 razy na tydzień na kilka godzin. Co do W8... naczytałem się zbyt wielu opinii na jego temat (i tych pozytywnych i negatywnych) i gdybym chciał się bawić w dotykowe ekrany, to rozważałbym jego kupno. Do planowanych przeze mnie zastosowań 7 w zupełności wystarczy :)

@ kuba9876543210 - a za który sprzęt marki Apple Twoim zdaniem się nie przepłaca? W moim przypadku, poza zadowalającą wydajnością, liczy się uniwersalność oraz... ilość zajmowanego miejsca, w związku z czym w grę wchodzi tylko Laptop, lub komputer typu All-In-One. A w tej drugiej kategorii, nie ma obecnie lepszego sprzętu.
Faktycznie zjadłem MX w nazwie karty graficznej, ale to dlatego, że zakładam (choć nie jestem pewien), że mowa tutaj o mobilnej wersji tego układu, który w domyśle ma MX w nazwie (vide: http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-graficzne-rozpiska-osiagow.1174.0.html). Ok, teraz spostrzegłem jeszcze wersję z samym "M". W konfiguratorze Della za samą kartę graficzną (quadro k5000M) musiałbym dopłacić prawie 2 tys. euro (w niemczech, bo na polskiej stronie widzę obecnie cenę 9082 zł). I choć miałbym zapewne lepszą wydajność w pracy na cadzie, to cena za tą przyjemność ociera się już o mały kosmos...

btw: Pisanie o przepłacaniu w tym temacie, to jak uwaga na forum Mercedesa, że Ople o porównywalnych osiągach są o 1/3 tańsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba się bawić w dotykowe ekrany. To jest bardzo dobry system. Prawie jak W7, ale lepszy. Trzeba się przyzwyczaić do operowania krawędziami, ale to jest bardzo wygodny sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 23:46, conradzik napisał:

btw: Pisanie o przepłacaniu w tym temacie, to jak uwaga na forum Mercedesa, że Ople o
porównywalnych osiągach są o 1/3 tańsze...

Gdyby Apple było Mercedesem, to OK...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 20:32, kuba9876543210 napisał:

Przeplacasz, bo to Apple, w dodatku GPU to nie jest GTX 680 tylko GTX 680MX, porownywalnej
mocy sprzet i monitor nie kosztowalby 3 tysiecy EUR, raczej 1/3 mniej i to zakladajac
juz nietani monitor.


Serio? C''mon! Zapodaj linka :) Naprawdę jestem otwarty na propozycje i nie upieram się twardo przy w/w Macu. Szukałem dzisiaj ze dwie godziny w znanych mi sklepach internetowych i za samego procka (i7) oraz kartę (gtx 680) wychodziło około 3 tys... A mówisz, że za 4 tys. można złozyć zestaw z porównywalnym monitorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1/3 mniej - czyli np. 2k EUR zamiast 3k EUR

na bardzo szybko, bo nie mam duzo czasu:

ceny orientacyjne z allegro z wysylka za czesci nowe z gwarancja

8 GB RAMu - 150zl
GTX 680 - 1900zl
Intel Core i7 3770 - 1080zl
MSI Z77A-GD55 - 470zl
obudowa Zalman Z9 - 190zl
Corsair CX600 V2 lub CX600M - ok. 300zl

RAZEM: 4090 zl

Co do monitora to ceny dochodza nawet do dziesiatek tysiecy, mysle ze do 4 tys. mozna by cos fajnego znalezc, jesli chodzi o te same proporcje co Apple (16:9), rozdzielczosc (2560*1440), rodzaj (LED) i matryce (IPS) to jest Dell U2713HM za ok. 2000 zl

Dodac HDD i SSD (3TB i 128GB) za ok. 1000-1500zl i mamy razem ok. 7.5k PLN czyli 1800 EUR. Jest to bardzo orientacyjna kwota, nie wiem jakie ceny sa w Niemczech, to co ja wyszukalem to najtaniej, czasem trzeba troche poszukac, bo wiekszosc sklepow bedzie miala drozej. No i jak cos padnie to wysylasz tylko sama czesc na gwarancje, latwiej zastapic jedna czesc i pracowac dalej niz wysylac i czekac; nie ma tez zadnych problemow z upgrade'em dowolnej czesci, gpu, cpu, psu, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tja... to na zakończenie dodam, że do tej pory się głowię, gdzie ja tam w Twojej wypowiedzi widziałem "za" 1/3 tej ceny, co stanowiłoby faktycznie 4 tys. zł ;) Nie zmienia to faktu, że nie za bardzo miałbym gdzie podziać pudło takiego kompa. Może po przeprowadzce, ale na to w najbliższym czasie się nie zanosi. Dlatego dzięki za pomoc, ale chyba jednak zostanę przy Macu. Przeraża mnie tylko czas dostawy: 4-6 tygodni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kartą graficzną musi być GTX680? :D Bo jak byś składał sobie laptopa, to za 10 tys. zł masz 17,3'''' FullHD, z Intel Core i7-3840QM, 32 GB ram-u, 120 GB SSD, 1TB HDD, 2x AMD Radeon HD 7970M i z nagrywarką blu-ray :) Jak chcesz, to sobie zobacz sklep XNOTE :)

EDIT: Za różnicę w cenie możesz sobie dokupić jakiś monitor Eizo 24" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, ale jakbym miał brać lapka, to zdecydowanie z kartą quadro k4000M (k5000M jest poza zasięgiem :/). Tak jak już wspominałem o tym kilka postów wyżej, wybór padłby wówczas na HP 8770w lub Della M6700. Komputery te są jednak w cenie wspomnianego Maca, który wygrywa większą uniwersalnością. Jedynym minusem, który sprawia, że jeszcze trochę się waham, jest brak matowego ekranu, który tak sobie ceniłem w moim starym 8710p. Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie wspomniałem - żona, której zdecydowanie bardziej od laptopa widzi się Mac. Tutaj nie ma już wiele pola do dyskusji... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam wiem z własnego doświadczenia, że kobiety najbardziej interesuje wygląd urządzenia :D A z Apple na tym polu chyba jeszcze nikt nie wygrał. Jak mojej dziewczynie wybrałem laptopa (nie jest biały, a być powinien), to teraz przy każdej okazji mi wypomina, że to najbrzydszy notebook na świecie :D Ale jak sama sobie wybierała netbooka kierując się jedynie wyglądem, to po roku się zepsuł :D

Od Apple mam iPada, z którego bardzo dobrze mi się korzysta i MacBooka Air z Windowsem, którego niespecjalnie lubię - jest śliczny, ma podświetlaną klawiaturę, ale coś mnie w nim wkurza :)

Dlatego zastanawiam się czy jest sens kupowania Maca - jest ładny, ma duży ekran, ale za te pieniądze nie jest specjalnie mocny - wydajniejszego laptopa kupisz za znacznie mniejsze pieniądze (ten XNOTE ma bardzo fajny konfigurator, można sobie sprawdzać co ile kosztuje), a różnicę w cenie możesz przeznaczyć na świetny monitor EIZO :) No i od razu masz urządzenie mobilne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2013 o 12:43, pawbuk napisał:

Od Apple mam iPada, z którego bardzo dobrze mi się korzysta (...)


Odchodząc na moment od pierwotnej kwestii, powiedz mi nieco o tym iPadzie. Miałem go kilka razy w rękach, ale nie potrafię znaleźć jakiegoś logicznego zastosowania dla tego urządzenia, które warte byłoby wydania tych kilkuset euro. Do czego go najczęściej używasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2013 o 12:51, conradzik napisał:

Odchodząc na moment od pierwotnej kwestii, powiedz mi nieco o tym iPadzie. Miałem go
kilka razy w rękach, ale nie potrafię znaleźć jakiegoś logicznego zastosowania dla tego
urządzenia, które warte byłoby wydania tych kilkuset euro. Do czego go najczęściej używasz?


Przede wszystkim tablet kupiłem, żeby zobaczyć jak to w ogóle wygląda :D Wybór padł na iPada głównie ze względu na olbrzymi wybór aplikacji w iTunes i moje nienajlepsze doświadczenia z Androidem (aczkolwiek korzystałem z wersji 2.3 - byc może 4 jest już znacznie lepsza). Jako, że nie mam swojego prywatnego laptopa (tzn. w domu mam łącznie 4, ale żaden nie jest mój) iPad miał mi częściowo go zastąpić - głownie służy mi do przeglądania internetu, ale też do robienia notatek, oglądania filmów i zdjęć (fantastyczny ekran Retina, na którym zdjęcia wyglądają genialnie). Poza tym pościągałem trochę aplikacji (jakieś 80 :D ) i teraz często jak jadę tramwajem, to sobie oglądam mapy świata (bardzo fajna aplikacja National Geographic) albo przeglądam notatki z zajęć (robię sobie zdjęcia notatek i mam je wszystkie w jednym miejscu). Zdarza się też, że bawię się w rysowanie czegoś (do tego obowiązkowy rysik Wacoma Bamboo, który swoją drogą ogólnie ułatwia pracowanie z tabletem, ale niestety jest strasznie drogi - 120 zł), przeglądam notowania giełdowe, gram na Forexie (są specjalne aplikacje do tego), przeglądam dokumenty pakietu Office albo gram w jakieś gry :) Są też fajne programy pozwalające śledzić wyniki sportowe, są różne kalkulatory, programy pozwalające tworzyć wykresy i diagramy, dedykowane programy dla Facebooka, Skype (niezła jest kamerka), czy też róznego rodzaju mapy (choć map google specjalnie dla iPada jeszcze nie ma - trzeba korzystać z wersji smartfonowej). Ja akurat kupilem iPada, ale w tej chwili wchodzą na rynek urządzenia z ekranami o takiej samej rozdzielczości, z czterordzeniowymi procesorami, 2 GB ram-u oparte na Androidzie i kosztujące 250 euro :) Przy czym to nie są jakieś plastikowe badziewia, a często aluminiowe konstrukcji (lub zrobione z różnych stopów). Polecam więc się rozejrzeć za jakimś tańszym tabletem, bo sama idea urządzenia jest bardzo fajna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, czy poleciłbyś takiego pada osobie posiadającej telefon dotykowy z jakimś większym ekranem (np. 4 cale)? Bo w sumie zdecydowana większość czynności, które wymieniłeś, jest czymś normalnym na smartfonach. Nie przeczę, że większy ekran na pewno sprawia lepsze wrażenie (szczególnie w filmach), ale dla kogoś, kto posiada smartfona i laptopa, taki pad, to chyba jednak gadżet. W Twoim przypadku to oczywiście inne sprawa, bo nie masz lapka. U mnie zresztą też, bo nie mam smartfona, tylko nokię 6020, która działa mi tydzień na baterii i nie planuję przesiadki na urządzenie, które trzyma 1-2 dni :)
Co do ekranu, to nie mam wątpliwości, że daje radę, bo sam widziałem. A jak wygląda sprawa z dźwiękiem, gdy nie używa się słuchawek? Da radę film pocisnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tablet to jednak inne urządzenie niż smartfon, ponieważ ma 2 razy większy ekran :) Takie 10'''' (akurat iPad ma 9,7") wystarcza spokojnie do komfortowego przeglądania internetu, oglądania filmów i zdjęć itp. Tak więc osobie, która już posiada jakiś 5 calowy smarfon nadal bym tablet polecał, bo na pewno nie jest to to samo. Natomiast jak ktoś posiada już netbooka lub małego ultrabooka (11") to nie ma sensu, żeby nawet myślał o tablecie (no chyba, że o tym od Toshiby, który ma 20" :D ). Dźwięk jest nawet niezły, choć przydałyby się jednak 2 głośniki (niektóre tablety mają 2), a nie jeden. I tak polecam słuchawki - tak się najlepiej słucha muzyki, radia czy ogląda filmy. Choć oczywiście da się oglądać film na głośnikach - grają głośno i wyraźnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie uruchomiłem laptopa od ponad 2 tygodniu już. Jeżeli siedzi się wygodnie w fotelu, albo leży w łóżku, to jednak klawiatura laptopa przeszkadza. Sam ekran talbetu jest jednak wygodniejszy przy przeglądaniu internetu, czytaniu książek/komiksów, czy oglądaniu filmów. Dodatkowa klawiatura ułatwia wprowadzanie tekstu, a że nie jest na stałe przytwierdzona, to zawsze można ją odłożyć na bok, gdy jest niepotrzebna. Tablety są obecnie największym zagrożeniem dla laptopów. Zwłaszcza te droższe z Windowsem 8, które są w stanie odpalić większość tradycyjnych aplikacji z komputerów osobistych (które jednak nie są często przystosowane do dotykowego interfejsu).
Co do dźwięku na iPadzie, to niestety mogłoby być lepiej. Ale chodzi tylko o głośność. Wiele filmów jest po prostu za cicha (niezależnie od tego, czy korzystamy ze słuchawek, czy z samego głośniczka). Ale ponieważ i tak większość rzeczy trzeba konwertować, aby były kompatybilne z iPadem (zapomnij o filmach z dźwiękiem w AC3, bo coraz więcej softu cofa "wsparcie" dla tych kodeków), to można podbić sobie w programie głośność i nie ma wtedy problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogarnia ktoś dlaczego przy puszczaniu muzyki z Itunes last.fm zaczyna scrobblować, ale przestaje, bo muzyka zatrzymuje się na 0:00? Niby jest play, a nie leci w ogóle, nic. Reset kompa, reset itunes nie pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować