Zaloguj się, aby obserwować  
Paladynka

Gry komputerowe – Co wam dają, czy mają na was pozytywny wpływ? Ogólna dyskusja

238 postów w tym temacie

Często spotykamy się z zarzutami, że gry komputerowe są złem wcielonym i nie mają cech dodatnich. Ciekawa jestem waszego zdania, jakie według was są pozytywy grania w gry komputerowe..
Jeśli o mnie chodzi to ja na ogół traktuję gry, jako relaks i odstresowywacz :) Poza tym gry strategiczne, logiczne to przyjemne i wciągające rozwijanie logicznego i strategicznego myślenia. W grach RPG kombinujemy jak wykonać zadania i zmienić wirtualne światy, oraz życie ich mieszkańców, a czy na dobre, czy złe, to już zależy od naszych wyborów. Gracz musi nieźle wysilać szare komórki, by pokonać swych wirtualnych, bądź ludzkich przeciwników.

Napiszcie, dlaczego gracie? Przedstawcie wasze ulubione gry, rodzaje gier. Czy rozwijają one w was jakieś cechy i umiejętności?

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mi dały ? Wyżywam sie na nich jak jestem zły -> GoW , Spartan - suuuper gierki .Wole sie wyzyc tutaj niz na prawdziwym człowieku .
Gry mnie zaistereosawły też historią II wojny światowej :)

żerraja duuużo czasu , to jest tylko ten minus xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałbym podkreślić że to bardzo dobry temat do dyskusji ... a więc jeżeli chodzi o mnie ... grać zacząłem dość wcześnie ... wszystko zaczęło się od popularnego Pegazusa nad którym spędziłem dość dużo czasu ... potem przyszedł czas na Amigę ... ech to były czasy ... :). Prehistorik ... Birds of Prey ... Franko ... Saper i wiele innych gier ... następnie u kuzyna zobaczyłem peceta ... był to rok bodajże 2000 lub coś koło tego ;P. Wtedy to się giercowało w Starcrafta, Quake ( moja pierwsza gierkowa fascynacja co zresztą widać po nicku ;), Warcraft i inne kultowe teraz tytuły ... niedługo potem dostałem własnego PC. I też oczywiście zaczęło się od gier ... poznałem CDA które czytam od kilku lat z niezmienną regularnością ... poznałem bliżej środowisko graczy ... zobaczyłem że PC to nie tylko gry ale i możliwość rozwijania własnych zainteresowań ... o tym że poznałem lepiej język angielski nawet nie ma co wspominać bo to oczywiste. :). Granie po pierwsze zapewnia mi rozrywkę i jest świetnym odstresowywaczem po ciężkim dniu ... Czy gry mają wpływ na człowieka ? Pewnie tak ale nie można jednoznacznie stwierdzić że gry deprawują / demoralizują etc ... mogą być rozwijające i mogą też poniekąd wpłynąć na psychikę i uzależnić jak wszystko w nadmiarze ... to na tyle jak na razie ... jak mnie najdzie wena to się tu jeszcze dopiszę ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W grach mogę się wyżyć do woli ;)
Przyznaję że zrzerają duzo czasu i psują oczy:) Niektóre uczą nie które też ale złych rzeczy (tak kiedys mówili mi rodzice)
Szczerze to lubie wszystkie gatunki gier zależnie od dnia;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Standardowo relaks, danie upustu emocjom. Pomijając to, że gry ćwiczą refleks, orientację przestrzenną, czasami logicznego myślenia, gry mmo uczą języków lepiej niż najlepsze lekcje (chęć i ilość!), no i kontaktu z innymi ludźmi i dialogu w grupie - np. raidowanie w WoWie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh... No a mi to na pewno organizacja wolnego czasu... Każda gra komputerowa jakoś rozwija (niestety rodzice tego nie rozumieją). No i dzięki grom to jest to forum. Ja dzięki grom zainteresowałem się średniowieczem. No bo jakie byłoby życie bez gier... Tylko we wszystkim jakiś umiar niestety :/ No i oczęta... ;p Ja nie wiem czy przez komputer (bo włosy mi też na oczy nachodzą) ale mam gorszy wzrok... Tylko to jest duża rożnica 0,5 w ta czy w tamtą? Dla gier można się poświęcić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, według mnie gry poszerzają równioeż zasób, przynajmniej mojego słownictwa ;] Pozatym miło spędzam czas grając w ogame ( jezdząc zrozpaczonych noobów :))) , w counter strike kiedy chce się wyrzyć no i wystarczy przykładów ...

Pozatym gry w znacznej mierze poszerzają, przynajmniej moją wyobraźnie a że lubię sobie c zasami porysować no to wogle jest fajnie ^^

Gry mają jeszcze dużo więcej zalet, ale dla mnie to wszytsko no i napewno nie jest to zło wcielone
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Baldur''s Gate- esencja mojego życia, Planescape Torment- esencja ludzkości.
Nie twierdzę, że niektóre gry mogą szkodzić( wg mnie jest ich BARDZO mało)
Szkodzący wpływ gier zależy od wieku, jak i od odborcy.
Bo taki 8 latek inaczej się zachowa jak będzie grał w GTA a inaczej 16 latek.
Zależy to także od wychowania rodziców.
Bo jeśli nami się nie interesują, my szukamy wzorców do naśladowania.
A jeśli ktoś za wzór mógłby uważać Manhunta, to raczej normalny nie jest.
Ale też zależy od rozróżniania rzeczywistości od świata gry.
Bo jeśli w grze jesteśmy powiedzmy szeregowcem "bijącym się" pod Monte Cassino, a w realu naśladujemy to... bez komentarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze grajac w gry komputerowe odstresowuje sie. Swego czasu gry byly dla mnie sposobem na zdobycie doswiadczenia zawodowego, ladnie teraz w CV wyglada wpis "redaktor portalu internetowego". :) Po za tym gry strategiczne ucza logicznego myslenia, a te ktorych akcja toczy sie w jakis historycznych realiach zachecaja do zapoznania sie bardziej z tym tematem. Do Edycji Kolekcjonerskiej gry Medieval II: Total War byl dolaczony album z opisem wojen średniowiecza. Co prawda historia sie interesowalem od czasow szkolnych, ale pozwolilo mi to jednak bardziej zanurzyc sie w ten temat. Lubie tez gry RPG, bo fajnie sie zbawia swiat. To ciekawe, ze zawsze za pierwszym razem staram sie grac postacia, ktora jest w 100% dobra. :) Podsumowujac - jesli sie gra w odpowiednie gry mozna sporo osiagnac w normalnym zyciu - trzeba tylko umiec znalezc granice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Rozpieprzają nasz umysł, i rozwalają psychę, Wyjdzie takie Neo na ulicę i zacznie zbaijać ludzi. GRY SĄ ZŁE i szerzą ZUOOOOO. "


Pewna opinia mojej pani profesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2008 o 19:43, Paladynka napisał:

Często spotykamy się z zarzutami, że gry komputerowe są złem wcielonym i nie mają
cech dodatnich. Ciekawa jestem waszego zdania, jakie według was są pozytywy grania w
gry komputerowe..

"Nawet słaby miecz staje się potężny, kiedy wie się, jak go używać. " <--- tak samo jest z grami. Są one dobre, nie, świetne, ale jeśli umie się rozgraniczyć świat wirtualny od rzeczywistego. Nie mówię tu o czasach, kiedy granie to będzie coś więcej niż patrzenie się w ekran i granie, tylko prawdziwe doznania.
Jeżeli ktoś jest zniszczony emocjonalnie albo chory psychiczne to gry są złem, ponieważ może pomylić (gracz) je z rzeczywistością i zrobić dużo złego.

Dnia 23.04.2008 o 19:43, Paladynka napisał:

Jeśli o mnie chodzi to ja na ogół traktuję gry, jako relaks i odstresowywacz :) Poza
tym gry strategiczne, logiczne to przyjemne i wciągające rozwijanie logicznego i strategicznego
myślenia. W grach RPG kombinujemy jak wykonać zadania i zmienić wirtualne światy, oraz
życie ich mieszkańców, a czy na dobre, czy złe, to już zależy od naszych wyborów. Gracz
musi nieźle wysilać szare komórki, by pokonać swych wirtualnych, bądź ludzkich przeciwników.

Ach! Straregia/RPG/"zabawa w boga" to najlepsze gatunki gier z jakimi się spotkałem.
Ja uważam, że gry są dla relaksu i - jak powiedziałaś - do odstresowania, ale w moim przypadku (nie jestem chory psychicznie, zaznaczam) taki Gothic to coś więcej... dzisiaj zwymiotowałem (!) kiedy w tramwaju dwóch kolegów zarzucało mi, że jestem idiotom, że gram w tą grę. Sami nie umieli jej przejść, a mnie nazywają idiotą? :D Sami nimi są, ale nie o to chodzi. Obrazili mnie mówiąc, że "ślepo patrzę w Gothica" (ślepo? tak? nie jestem kultystą i nie ubliżam wszystkim wokoło, jak lubią inną grę) , że miał tak samo, ale pograł w Wiedźmina i mu przeszło. Dla mnie Wiedźmin nie jest dobrą grą z uwagi na duże chamstwo w nim zawarte. Poza tym, słyszałem, że Andrzej Sapkowski (autor książki o przygodach Geralta) jest antysemitą, a ja jestem tolerancyjnym pacyfistą i nie lubię, jak ktoś nie lubi kogoś za coś, że się urodził taki. Dla mnie Gothic będzie najlepszy i guzik mnie wszystko obchodzi. Bezimienny rządzi! :)
Ażeby było tego mało, to jeszcze jak powiedziałem coś w stylu, że "Chciałbym być Arcymagiem Wody... bym sobie coś wyczarował..." to zaczął mi nagadywać rzeczy w stylu "a ja wiedźminem i bym ci w d*** wsadził miecz!" , a kiedy go uspokajałem, to zaczął mi mówić "system walki w G3 jest do kitu, a w wiedźminie masz znaki, które robią ciebie nieśmiertelnym i nic mi nie zrobisz" . Ja na to, że wiem, słyszałem, a on swoje, że zabił kilkaset przeciwników kilkasetnoma kombinacjami. I wpiera mi, a ja stawiam opór, a jego koleżka go popiera (cóż... jego zdanie nie jest akurat ważne, bo on myli mody z dodatkami oficjalnymi... o_0) . Ja mówię później, że to bardziej H&S, niż prawdziwe RPG, tj. mieszanka, a on najeżdża na Gothica. Ja mu mówię, że dla mnie będzie lepszy i mówię "spadaj" . :]
Uff... dużo napisałem ;) .

Dnia 23.04.2008 o 19:43, Paladynka napisał:

Napiszcie, dlaczego gracie? Przedstawcie wasze ulubione gry, rodzaje gier. Czy rozwijają
one w was jakieś cechy i umiejętności?

Ja gram, aby poznać świat. Dla mnie ważna jest grywalność i fabuła.
Najlepsze gry: seria Gothic, seria HoMM, seria Black & White, seria Quake, seria Warcraft :) . Jeszcze oczywiście wymienię serię Total War no i serię Twierdza :) .
A rodzaje to już podałem. Są to RPG, strategia i "zabawa w boga" , ale strzelanki i przygodówki też lubię :) .

Gry u mnie rozwijają różne cechy i jest ich zbyt dużo, aby napisać (w moim wypadku) :P .

Dnia 23.04.2008 o 19:43, Paladynka napisał:

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)

Cool temat, tak przy okazji :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gry stosowane z umiarem i nie zakłócające normalnego biegu życia (wszyscy wiemy że co wytrwalsi potrafią nie jeść bądź trzymać mocz nie mogąc oderwać się od monitora) są wręcz wskazane w rozwoju wyobraźni i inteligencji. Nie mówię tutaj oczywiście o singleplayerowych strzelankach, które za bardzo rozwojowe nie są - nie ćwiczą niczego oprócz refleksu. Co innego multi. Uczy kooperacji w drużynie, ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów i znalezienia sobie funkcji w większej grupie. Oczywiście jeśli się wykonuje przydzielone zadania. Ale ogólnie gry rozwijają pojęcie dobra i zła (choć bardziej atrakcyjne i preferowane jest to drugie) i co najważniejsze relaksują. Kilkoro a was pisało tutaj, że pomagają się WYŻYĆ... też prawda bo lepiej rozwalić/zatłuc/zaszlachtować przeciwników w AR niż złapać za nóż/siekierę/kij i ruszyć w poszukiwaniu realnej ofiary. Do tego jeszcze dochodzą RTS-y które uczą panować nad wieloma wątkami jednocześnie i używać rozumu do rozwoju swojego jak i otoczenia. Oczywiście jeśli ustwimy poziom trudności na wyższy niż "easy" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie gry dają rozrywkę, kiedy mi się nudzi i nie mam co robić. Może jak jestem zła to nie wyżywam się na nich (choć nie - jest jeden wyjątek, raz jak naprawdę bardzo wkurzyłam się na kogoś to stworzyłam w Wormsach robaka o imieniu tej osoby i naparzałam w niego xD Ale to lepsza taka komputerowa agresja niż fizyczna i złość szybko przeszła xD).
Ale gry też poprawiają mój refleks i spostrzegawczość i poznaję kilka nowych słówek po angielsku jeśli gra jest w wersji angielskojęzycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Mi dają bardzo dużo dobrego np. mogę się wyżyć grając w jakąś strzelankę, zamiast wyżywać się na kolegach, a z resztą granie na komputerze jest nawet wskazane (gdzieś przeczytałem), podobno, jeśli się krótko dziennie gra to mózg działa lepiej, nie wiem czy to prawda,a le mis ie to podoba. Nauczyły mnie też gry angielskiego, bo jak sie gra w angielskie wersje (np. Obka) to się siedzi ze słownikiem i przy okazji się człowiek uczy. Nuaczyły mnie też (a właściwie AoE2) no tego... że nie trzeba pieniędzy wydawać od razu jak się je dostanie, nie pamiętam jak się to nazywało. No mógłbym dużo tego jeszcze wymieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mi dają gry?
Ano dzięki grom strategicznym, które to były moimi pierwszymi grami jakie zagrałem, rozwinęło sie u mnie zainteresowanie historią średniowiecza oraz strategiczne myślenie. Moje ulubione gry z tej dziedziny to: Heroes oM&M III, Disciples II, seria Age of Empires, Settlers IV i American Conquest.
Gry FPP, jak już poprzednicy pisali, poprawiają refleks, spostrzegawczość i koordynację. Pozwalają się także wyładować nerwowo (przykładowo kiedy wracam wkurzony ze szkoły włączam CoD2). Ulubione gry to: Seria Call of Duty i Wolfe ET. Dawniej sie grało w IGI.
Gry RPG to mój ulubiony gatunek. Te wymuszają na graczu myślenie, nie polegające na zbiciu każdego, kto stanie nam na drodze, bo nie wykonamy questa, stracimy sympatię innych NPC, bądź nie ukończymy wątku głównego. Często trzeba też troszkę pokombinować. W tych grach konieczna jest wolność, rozległy świat i co najważniejsze rozbudowana oraz ciekawa fabułą. Jak jest bardzo ładna grafika i świetna muzyka to można stracić poczucie czasu. Ulubione gry to: Gothic I, II+NK, TES III: Morrowind z dodatkami i TES IV: Oblivion no i nie najlepszy według mnie Wiedźmin.

Gry mają zły wpływ na młodszych graczy, którzy za długo przesiadują przed komputerem i grają w nieodpowiednie dla nich gry. Na przykładzie moje braciszka mogę stwierdzić, że rodzice powinny kontrolować swoje dzieci poniżej 11-12 roku życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są pozytywne i negatywne strony gier. Chociażby takie historyczne RTS''y - nie mówcie mi, że chociaż trochę nie powiększyły one wiedzy. Oczywiście nie jest to to samo, co szkoła, ale jednak. Nawet niektóre drugowojenne FPS''y coś dają - odprawy przed misjami (chociażby w takim CoD 2) ukazują historyczną wiedzę na temat danej operacji, czy bitwy. Co do negatywnych stron - jeżeli umiesz sobie odpowiednio rozgraniczać czas, to nie powinno być z tym problemów - prawda jest taka, iż może się troche popsuć wzrok, ale podajcie mi czynnik, który tego wzroku nie psuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.04.2008 o 08:29, Patryk Mogilno napisał:

EL Cascador ma racje grajac w gry FPP poprawia
nam sie wzrok (...)


Padłem ^^

Co do samych gier - nie mam nic przeciwko, ale zaprawdę wstyd mi momentami za nie, iż propagują mordowanie wszystkiego co się rusza. Jaki procent stanowią gry, w których człowiek nie musi tego robić? Nie oczywiście, aby komuś to wpływało na psychikę, ale kiedy miałbym pokazać człowiekowi starszej daty jak bawi się młodzież, padłby na zawał. Nie doszukujmy się na siłę pozytywnych stron w grach, bowiem to tylko rozrywka, a nie nałóg, który trzeba uzasadniać. Jak powiedział Graszczur, są bardziej edukacyjne sposoby spędzania czasu wolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozytywna strona gier jest taka że mozemy nauczyc się nowych słow i poznać ich znaczenie. Przykład z życia wzięty: płatnerz. Pewnego razu psorka od języka polskiego zapytała kto to jest płatnerz. To ja powiedziałem że to klient który robi broń i zbroję itp.. Dostałem plusa, a później zapytała się mnie, z kąd ja to wiedziałem. Powiedziałem, że z gier komputerowych. Była pod wrażeniem. :D
FPS''y są dobre na spostrzegawczość i zwiękrzają ciupeńkę reflex. Chyba nawed był o tym artykuł na gram.pl... No i po za tym można się zrelaksować załatwiając innych graczy przez sieć. :)

Wady mogą być takie, że niszczy wzrok (w zależności jak długo się siedzi i czy się często mruga [może to głupie, ale to prawda]), organizm wolniej pracuje, słabym ludziom niszczy psychikę.

Ciekawe dlaczego wiekrzość gier polega na zabijaniu, a nie na czym innym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować